22 września br. słuchacze Gimnazjum dla Dorosłych (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Aleja Leśna 2) wraz z wychowawcami uczestniczyli w ognisku integracyjnym.
Spotkanie zorganizowała wychowawczyni klasy pierwszej, pani Dorota Wojnowska, a współorganizatorem był Środowiskowy Hufiec Pracy. Uczestnicy to głównie gimnazjaliści z nowych klas, ale towarzyszyli im również starsi koledzy. Młodzież wraz z opiekunami udała się na zakole Drwęcy, gdzie spędziła kilka godzin, grając w piłkę i badmintona oraz smażąc kiełbaski.
Wspólnie spędzony czas umożliwił lepsze poznanie się i zintegrowanie, szczególnie nowych słuchaczy. Zabawie integracyjnej sprzyjała piękna słoneczna pogoda.
16 września br. uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Brodnicy uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata 2016.
Akcja odbywała się już po raz dwudziesty trzeci. W tym roku przyświecało jej hasło: ,,Podaj dalej … drugie życie odpadów”. Jak zawsze organizatorzy postawili sobie za cel promowanie postaw proekologicznych, poszanowania środowiska i jego zasobów.
W CKZiU w sprzątanie świata zaangażowała się młodzież z technikum i zasadniczej szkoły zawodowej z ulicy Mazurskiej. W akcji uczestniczyło 125 osób z następujących klas: I Technikum Organizacji Reklamy, II a Technikum Mechatronicznego, II Technikum Budownictwa, II Technikum Mechatronicznego i I e Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Uczniowie wysprzątali tereny Lasku Miejskiego oraz okolice stawu na ulicy Ceglanej. Towarzyszyli im nauczyciele: panie Katarzyna Gniadkowska, Dorota Leśniewska i Anna Radaszewska oraz pan Rafał Dąbrowicz.
Całość Akcji koordynowała pani Aleksandra Roznerska.
19 i 20 września br. ponad 140 uczniów klas czwartych Technikum w Brodnicy (TE, TL, TI, TB, TMe i TH) uczestniczyło wraz z wychowawcami i panią wicedyrektor Alicją Wiśniewską w Salonie Maturzystów w Toruniu.
Jest to największa w kraju edukacyjna kampania informacyjna, przeznaczona dla uczniów klas maturalnych, przygotowujących się do egzaminu i rekrutacji na studia. Już od kilku lat odbywa się w kilku miastach w Polsce, w których znajdują się uczelnie wyższe. Maturzyści z województwa kujawsko – pomorskiego w tym roku spotkali się w auli UMK w Toruniu.
Uczniowie brodnickiego technikum uczestniczyli w spotkaniu z dyrektorem OKE w Gdańsku. Wysłuchali prezentacji na temat procedur matury 2017. Młodzież zapoznała się też z ofertami wyższych uczelni z całej Polski, a także z ofertą wydawnictwa Nowa Era. Osoby chętne mogły też uczestniczyć w spotkaniach z ekspertami OKE, którzy wyjaśniali procedury obowiązujące podczas egzaminów maturalnych z matematyki i języka polskiego.
Organizator Salonu – wydawnictwo Perspektywy – przygotował również „Informatory dla Maturzystów 2017”, zawierające oferty wyższych uczelni wraz z zasadami przyjęć oraz wskazówkami pomagającymi dobrze zdać egzaminy maturalne.
Wyjazd uświadomił młodzieży, że matura tuż tuż i już najwyższa pora, by zaplanować swoją przyszłość.
16 września br. uczniowie klasy trzeciej Technikum Logistycznego (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy, ul. Mazurska 28) uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Portu Gdańsk.
Wycieczka uzupełniła i poszerzyła objęte podstawą programową wiadomości związane z transportem morskim.
Uczniowie odwiedzili port morski - największy w Polsce i dziesiąty pod względem wielkości w Europie. Obejrzeli prezentację na temat funkcjonowania portu, który obsługuje niemal cały asortyment towarów.
Najważniejszą punktem programu było zwiedzanie: kapitanatu portu, terminali portowych – kontenerowego GTK i DTC, terminali drobnicowych , zbożowego, węglowego, paliw płynnych oraz Wolnego Obszaru Celnego, w którym zlokalizowana jest baza przeładunku nowych samochodów osobowych.
Młodzież obejrzała różne urządzenia transportu wewnętrznego przystosowane do rozładunku statków: przenośniki, suwnice, żurawie, ładowarki. Miała też okazję zaobserwować rozładunek jednego z największych statków oceanicznych (480m długości).
Wycieczka była bardzo ciekawą lekcją i z pewnością przyszli logistycy zapamiętają z niej znacznie więcej niż z kart podręcznika.
Uczniowie pojechali pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych: pań Anny Romanowskiej, Joanny Olszewskiej, Anny Krawulskiej i pana Jacka Nozderki.
Drużyna z Technikum w Brodnicy (ul. Mazurska 28) zajęła II miejsce w „Pojedynku Strzeleckim” o Puchar Burmistrza Brodnicy i Starosty Brodnickiego w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Zawody, w których walczyły trzyosobowe drużyny, odbyły się 17 września 2014 na strzelnicy 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy. Uczestnicy strzelali z karabinka KBKS do biathlonek (do strącenia 3 krążki) na odległość 50 m. Każdy z zawodników otrzymywał po 3 pociski, wygrywała drużyna, która pierwsza strąciła krążki przeciwnika.
Na strzelnicy rywalizowało 6 zespołów. Drużyna z Technikum w Brodnicy składała się wyjątkowo z dwóch zawodników: Marek Mańka (l IVa TL) i Adam Bieżuński (kl. IVb TL). Chłopcy byli bardzo dzielni, mimo niepełnego składu wywalczyli II miejsce, zdobywając Puchar Starosty, pamiątkowe medale i dyplomy.
Opiekunem drużyny był pan Krzysztof Suchorab.
Marcin Żulewski – uczeń Technikum w Brodnicy (ul. Mazurska 28) został Królem Strzelców 2016 podczas zawodów w strzelectwie sportowym. W klasyfikacji zespołowej drużyna z Technikum w Brodnicy zajęła II miejsce.
Zawody odbyły się 10 września 2016 roku na strzelnicy 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy.
Uczestnicy walczyli o tytuł Króla Strzelców 2016 oraz o Puchary Burmistrza Brodnicy i Starosty Brodnickiego. Strzelali z karabinka KBKS do tarczy na odległość 50 m z podpórką. Każdy z zawodników oddawał po 13 strzałów. Do punktacji liczono 10 najlepszych wyników. W zawodach wystartowało 18 trzyosobowych zespołów.
Uczniowie Technikum w Brodnicy zajęli II miejsce w klasyfikacji zespołowej. W drużynie walczyli: Szymon Podlaszewski, Marcin Szostak i Marcin Żulewski - uczniowie z klasy III TMH. Łącznie „wystrzelali” 232 punkty.
Tytuł Króla strzelców w kategorii juniorów zdobył Marcin Żulewski z wynikiem 86 punktów, a trzecie miejsce w kategorii indywidualnej wywalczył Hubert Zadrożny z kl. I TB z wynikiem 84 punktów.
Opiekunem „strzelców” jest pan Krzysztof Suchorab. Gratulujemy!
5 września 2916 roku Mateusz Domagalski z klasy IV Technikum Budownictwa (CKZiU ul. Mazurska 28) uczestniczył w V edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”.
Akcję zainicjował były prezydent Bronisław Komorowski i cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem. „Cała Polska” czytała już „Pana Tadeusza”, dzieła A. Fredry, „Trylogię” H. Sienkiewicza, a w ubiegłym roku – „Lalkę” B. Prusa.
W tym roku odbyło się narodowe czytanie „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Brodnicką edycję akcji zorganizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. Uczniów CKZiU reprezentował Mateusz Domagalski.
Zapraszamy do obejrzenia programu w Telewizji Eltronik.
1 września br. odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w nowej brodnickiej placówce – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
Centrum zostało powołane uchwałą Rady Powiatu w marcu 2016 roku. Tworzą je działające do 31 sierpnia szkoły: Zespół Szkół Zawodowych, Zespół Szkół Rolniczych i Regionalne Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego.
Jest to obecnie największa w regionie szkoła oferująca przygotowanie do zawodu zarówno młodzieży, jak i dorosłym. W ramach Centrum funkcjonują technika w wielu zawodach, zasadnicza szkoła zawodowa, gimnazjum dla dorosłych, liceum dla dorosłych (zaoczne i wieczorowe), szkoła policealna dla dorosłych, są prowadzone kwalifikacyjne kursy zawodowe.
Centrum zatrudnia 148 nauczycieli. Obowiązki dyrektora pełni mgr inż. Jacek Gniadkowski – dotychczasowy dyrektor ZSZ.
Główna siedziba Centrum znajduje się w byłym budynku ZSZ (ulica Mazurska). Tu też odbyło się 1 września pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej z udziałem Starosty Brodnickiego, Piotra Boińskiego, oraz Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Stanisława Czajkowskiego.
Uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego odbywały się oddzielnie w każdej z placówek wchodzących w skład Centrum: na ulicy Mazurskiej, Karbowskiej i Alei Leśnej. W każdej uczestniczyli goście – przedstawiciele władz powiatu, Środowiskowego Hufca Pracy, Cechu Rzemiosł Różnych oraz duchowieństwa.
Nowy Dyrektor CKZiU, Jacek Gniadkowski, w swoich przemówieniach skierowanych do nauczycieli i uczniów podkreślał znaczenie kształcenia zawodowego, które staje się coraz bardziej popularne wśród młodzieży, bo daje szansę na zatrudnienie. Życzył też wszystkim wytrwałości i zapału do pracy.
Pierwszy rok funkcjonowania CKZiU to z pewnością niełatwe wyzwania dla kadry kierowniczej i wszystkich zatrudnionych nauczycieli. Stopniowa integracja grona nauczycielskiego, wzajemna wymiana doświadczeń, praca w zespołach zadaniowych powinny przyczynić się do jak najwyższych wyników egzaminów maturalnych i zawodowych oraz dobrego przygotowania uczniów i słuchaczy do przyszłej pracy.
Powodzenia!
Prezentacja Zespołu Szkół Zawodowych: kierunki kształcenia, informacje o poszczególnych zawodach, możliwościach zatrudnienia po ukończeniu szkoły, zajęciach dodatkowych i inne. Zastanawiasz się nad wyborem szkoły? Zobacz:
Prezentacja szkoły: http://prezi.com/dkvtztzwubzy/zespo-szko-zawodowych
W zakładce "Film o szkole" został dodany film o naszej szkole. Zapraszamy do oglądania. Film o szkole - zobacz
28 kwietnia 2015 roku rozpoczęło swoją działalność Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych „ZaWKa”.
Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności : edukacyjnej, wychowawczej, kulturalnej, sportowo – rekreacyjnej, turystycznej i prozdrowotnej, zwłaszcza w zakresie inicjowania, wspierania i pomocy na rzecz społeczności Zespołu Szkół Zawodowych. Ponieważ jesteśmy młodą organizacją korzystamy ze wsparcia i pomocy Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy. Dzięki ogromnemu wsparciu merytorycznemu i instytucjonalnemu, jakie uzyskujemy ze strony Pana Dyrektora Jacka Gniadkowskiego, możemy korzystać w sprawach komunikacji ze strony internetowej szkoły oraz adresu dodatkowego e-mail- sekretariat@zszbrodnica.pl.
Obecnie podejmujemy próbę przystąpienia do projektu Fundacji PZU –PZU po lekcjach promującego postawy przedsiębiorczości i umiejętności budowy własnej działalności gospodarczej. Mamy nadzieję, że się uda!
M. Wołojewicz
24 czerwca uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny 2015/2016 – po raz ostatni w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy.
Dyrektor Szkoły, pan Jacek Gniadkowski, wręczył świadectwa z wyróżnieniem i dyplomy gratulacyjne najlepszym uczniom. W technikum było to aż 31 osób:
1. Agnieszka Bartkowska - III TE - 5,43
2. Julita Nasiłowska - I TL - 5,30
3. Natalia Kulwicka - III TE - 5,21
4. Dariusz Moszczyński - I TEI – 5,13
5. Łukasz Cholewczyński - I aTM – 5,10
6. Karolina Domżalska - I TL - 5,10
7. Magdalena Kroplewska - II TE - 5,09
8. Joanna Wasik - II TI - 5,05
9. Grzegorz Biniecki - I TB - 5,00
10. Małgorzata Cendrowska - III TE - 5,00
11. Dominik Jarzembski - I TEI - 4,95
12. Małgorzata Laskowska - I TEI – 4,95
13. Magdalena Frass - II TE - 4,91
14. Weronika Zalewska - I TEI – 4,90
15. Paweł Leśniewski - II TI – 4,88
16. Paweł Balewski - III aTL – 4,87
17. Marta Aleksandrowicz - I TE – 4,86
18. Dagmara Dobies - I TB – 4,85
19. Oliwia Kamińska - II TE – 4,82
20. Patrycja Borowska - III aTL – 4,81
21. Mateusz Domagalski - III TB – 4,81
22. Dawid Sikorski - III TI – 4,81
23. Magdalena Brzezińska - I TB – 4,80
24. Klaudia Kiczińska - II TL – 4,80
25. Patrycja Świtanowska - II TML – 4,78
26. Karolina Sternicka- II TE – 4,77
27. Karolina Banacka - I TL – 4,75
28. Magdalena Białkowska - I aTM – 4,75
29. Dawid Paluszak - III TI – 4,75
30. Magdalena Rogożyńska - III bTL – 4,75
31. Jakub Stankowski - I aTM – 4,75
W zasadniczej szkole zawodowej świadectwa z wyróżnieniem odebrali:
1. Aleksandra Kopczyńska - I g – 5,07
2. Paulina Kucińska - I f – 5,07
3. Paulina Karbowska - II f – 4,85
4. Damian Pepłowski - II e – 4,85
Dyplomy za wzorową frekwencję otrzymali:
Pan Mirosław Wołojewicz – radny Rady Miejskiej w Brodnicy oraz nauczyciel ZSZ – ufundował nagrodę pieniężną (100 zł miesięcznie) Izabeli Berg z klasy III TB za „nieustanne doskonalenie umiejętności i poszerzanie wiedzy”. Uczennica ta bardzo wysoko poprawiła swoje oceny w porównaniu z poprzednim rokiem szkolnym.
Dyrektor Szkoły wręczył też nagrody klasom, które wygrały konkursy prowadzone przez Szkolny Zespół Wychowawczy. Konkurs „Klasa z klasą” wygrała klasa III TE, II miejsce – klasa II TE, III miejsce – klasa I TB. W rankingu frekwencji w kategorii technika kolejność była następująca: I TB, II TE, I a TMe, natomiast w kategorii zasadnicza szkoła zawodowa: Ig, III h, I a.
Dyrektor Szkoły, pan Jacek Gniadkowski, życzył wszystkim pogodnych, pełnych przygód wakacji oraz bezpiecznego wypoczynku. A w wakacyjną atmosferę wprowadził wszystkich program artystyczny przygotowany przez panią Dorotę Katolicką.
Uroczystość zakończyło pożegnanie Sztandaru ZSZ. We wrześniu wracamy do „naszych” starych murów z czerwonej cegły, ale już nie do Zespołu Szkół Zawodowych. Zaczynamy tworzyć historię i tradycje Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy.
24 czerwca br. w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej.
Uczestniczyli w niej między innymi: dyrektor biura posła P. Szramki, wicestarosta brodnicki, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych, OHP, RCKPiU oraz lokalnych zakładów pracy.
Mury szkoły opuściło 192 przyszłych fachowców w różnych zawodach, m.in.: sprzedawcy, kucharze, cukiernicy, stolarze, tapicerzy, mechanicy pojazdów samochodowych, fryzjerzy i inni.
Najlepsi absolwenci otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody, a ich rodzice listy gratulacyjne: Są to: Aleksandra Piechocka (5,23), Marcin Szylka (4,9), Agnieszka Dobrosielska (4,9), Karolina Karbowniczek (4,89), Karina Wysocka (4,86), Karolina Kopczyńska (4,77) i Karolina Kucińska (4,77).
Nagrodę dla najlepszej absolwentki, Aleksandry Piechockiej, ufundował Poseł na Sejm RP, pan Paweł Szramka, natomiast fundatorem nagrody dla Marcina Szylki był Starosta Brodnicki, pan Piotr Boiński. Pozostali wyróżnieni absolwenci otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców ZSZ.
Nagrody ufundowane przez zakłady pracy i placówki kształcenia zawodowego otrzymali też najlepsi uczniowie zawodu.
Cech Rzemiosł Różnych nagrodził: Monikę Trawicką (zawód – kucharz), Macieja Żurawskiego (zawód – stolarz), Kacpra Kruka (zawód – stolarz) i Patryka Wolskiego (zawód – mechanik pojazdów samochodowych).
Ochotniczy Hufiec Pracy w Brodnicy nagrodził: Arkadiusza Zielińskiego (zawód – tapicer), Marcina Niedbalskiego (zawód – cukiernik), Marcina Szylkę (zawód – stolarz), Krystiana Jasińskiego (zawód - stolarz) oraz Joannę Słembarską (zawód – kucharz).
Daniel Laskowski (murarz-tynkarz) otrzymał nagrodę od firmy KOM-BUD, a Piotr Szulc (stolarz) od firmy Sits.
Nagrody ufundowane przez Regionalne Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Brodnicy odebrali: Patrycja Miazga (fryzjer), Łukasz Dróżdż (mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych), Marek Mergel (mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych) oraz Marta Krzemieniewska (kucharz).
Rada Rodziców ZSZ ufundowała nagrody uczniom, którzy wyróżnili się szczególną aktywnością w różnych dziedzinach.
Absolwenci złożyli ślubowanie na Sztandar ZSZ oraz Sztandar Cechu Rzemiosł Różnych. W imieniu kończących szkołę trzecioklasistów głos zabrał Marcin Szylka, który podziękował nauczycielom, pracodawcom i rodzicom za wkład pracy włożony w nauczanie i wychowanie.
Absolwentów pożegnał Dyrektor szkoły, pan Jacek Gniadkowski. Życzył im pracy, która daje satysfakcję materialną i umożliwia dalszy rozwój. Zachęcał też do kontynuowania nauki i podnoszenia kwalifikacji.
Zespół Wychowawczy informuje, że tytuł „Klasy z klasą” w roku szkolnym 2015/2016 zdobyła klasa III Technikum Ekonomicznego (wychowawczyni – pani Barbara Stefańska).
Klasa ta wygrała nasz szkolny konkurs już drugi rok z kolei, potwierdzając w ten sposób swoją „klasę”.
Uczennice tej klasy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Jest wśród nich stypendystka Prezesa Rady Ministrów oraz stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego.
O zwycięstwie w konkursie zadecydowała wszechstronna aktywność w różnego rodzaju przedsięwzięciach. Przede wszystkim uczennice tej klasy godnie reprezentowały szkołę w konkursach i zawodach sportowych na różnych szczeblach. Najważniejsze sukcesy: IV miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Papieskim, udział w eliminacjach okręgowych Olimpiady Przedsiębiorczości oraz Olimpiady Geograficznej, I miejsce w Powiatowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK, III miejsce w Powiatowym Konkursie Fotograficznym, II miejsce w miejskim Konkursie Historyczno – Literackim, I miejsce w Powiatowych zawodach w Piłkę Siatkową, V miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Prawie Pracy, a także liczny udział w różnych innych konkursach na szczeblu powiatowym i szkolnym.
Poza tym dziewczęta pracowały na rzecz szkoły w Radzie Szkoły, Samorządzie Uczniowskim, Szkolnym Kole Fotograficznym i Młodzieżowej Radzie Miasta, uczestniczyły w prawie wszystkich imprezach i uroczystościach szkolnych, prezentując talenty wokalne, recytatorskie i organizacyjne. Pracowały jako wolontariuszki podczas akcji Szlaban i Sprzątaj po swoim psie, uczestniczyły w świątecznych zbiórkach żywości PCK.
Każda spośród 18 uczennic – zgodnie ze swoimi możliwościami i zdolnościami - wykazała się w minionym roku szkolnym aktywnością na rzecz klasy, szkoły, a także lokalnego środowiska. Łącznie klasa III TE zdobyła 173 punkty, zdecydowanie wyprzedzając pozostałe klasy.
II miejsce w konkursie przypadło klasie II TE (wychowawczyni – pani Diana Zabłotna) – 142 punkty, a III miejsce zajęła klasa I TB (wychowawczyni – pani Anna Radaszewska) – 88 punktów.
Szkolny Zespół Wychowawczy gratuluje osiągnięć wszystkim wyróżnionym klasom, które są wzorem dla swoich koleżanek i kolegów. Otrzymają one z rąk Dyrektora Szkoły pamiątkowe dyplomy podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Szkolny Zespół Wychowawczy ogłosił wyniki konkursu na najwyższą frekwencję w roku szkolnym 2015/16.
W kategorii techników zwyciężyła klasa I Technikum Budownictwa ( wychowawczyni – pani Anna Radaszewska), II miejsce zajęła klasa II Technikum Ekonomicznego (wychowawczyni – pani Diana Zabłotna), a III miejsce przypadło klasie Ia Technikum Mechatronicznego (wychowawczyni – pani Katarzyna Gniadkowska).
Spośród klas zasadniczej szkoły zawodowej najwyższą frekwencję miała klas I g (wychowawczyni – pani Anita Głodowska), II miejsce – klasa III h (wychowawczyni – pani Dorota Katolicka), a miejsce III – klasa Ia (wychowawca – pan Paweł Sternicki).
Wyróżnione klasy odbiorą dyplomy gratulacyjne z rąk Dyrektora Szkoły podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego – 24 czerwca br.
Joanna Słembarska – uczennica klasy III d Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Brodnicy- zajęła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie „Sprawny w Zawodzie- Bezpieczny w Pracy – 2016” w kategorii kucharz.
Praca w zawodzie jest jej pasją. Z prawdziwą przyjemnością chodzi na zajęcia praktyczne, sama się dokształca i eksperymentuje. Często koleżankom opowiada o nowych potrawach. Szuka przepisów, udoskonala je, przygotowuje nowe potrawy – stwierdza wychowawczyni, pani Aleksandra Roznerska.
Uczennica otrzymała specjalną nagrodę Komendanta Wojewódzkiego OHP w Toruniu.
W poniedziałek 20 czerwca uczniowie klasy III c Zasadniczej Szkoły Zawodowej wzięli udział w grze w paintball, zorganizowanej przez 2-1 Hufiec Pracy w Brodnicy. Spotkanie było formą pożegnania z młodzieżą, która przez trzy lata współpracowała z hufcem. Opiekunami byli Karolina Nadarzewska (wychowawca HP) oraz Tomasz Górny (wychowawca ZSZ). Polem gry był teren leśny w pobliżu Brodnicy.
Gra polegała na prowadzeniu pozorowanej walki przy użyciu markerów, urządzeń zbliżonych kształtem i zasadą działania do broni pneumatycznej, które za pomocą sprężonego powietrza wyrzucają kulki wypełnione farbą na bazie żelatyny spożywczej. Trafienie przeciwnika, podczas którego kulka rozbija się, pozostawiając kolorowy ślad na ciele, masce bądź markerze zawodnika, powoduje jego eliminację z zabawy.
Autor tekstu i zdjęcia: Karolina Nadarzewska
Mateusz Walkiewicz z klasy I h Zespołu Szkół Zawodowych był jednym z uczestników VI Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Młodzieży OHP w Brodnicy. Po eliminacjach, podczas których wystąpiło prawie dwustu młodych artystów z szesnastu województw, zakwalifikował się do gali finałowej i zdobył wyróżnienie.
W imprezie wzięli udział uczniowie szkół zawodowych i gimnazjów dla dorosłych, będący jednocześnie uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy, wytypowani w przeglądach wojewódzkich. Przesłuchania eliminacyjne do gali finałowej odbyły się na trzech brodnickich scenach: w Pałacu Anny Wazówny, Zespole Szkół Zawodowych i I Liceum Ogólnokształcącym.
- Już trzeci raz spotykamy się w Brodnicy na tej największej imprezie hufcowej – mówi Dariusz Malinowski, Komendant Hufca Pracy w Brodnicy. – Sprawna organizacja tak dużego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu kadry, a także przychylności lokalnych władz oraz dobrej współpracy z dyrektorami szkół i instytucji kultury.
Uczestnicy OHP wraz z opiekunami stacjonowali w ośrodku wypoczynkowym w miejscowości Rytebłota, gdzie mieli zapewnionych szereg atrakcji, m.in. pokazy cyrkowe, zumbę, występ Teatru Ognia i zespołu muzycznego.
Na Koncert Galowy w sali widowiskowej Brodnickiego Domu Kultury przybyło wielu gości, m.in. zastępca Komendanta Głównego OHP Wojciech Szewczyk, Wojewódzki Komendant OHP w Toruniu Małgorzata Taranowicz, Poseł na Sejm RP Paweł Szramka, Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Brodnica Anna Kupczyk, Przewodniczący Rady Miasta Brodnica Roman Pawlak, Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy Stanisław Czajkowski, Dyrektor Brodnickiego Domu Kultury Ewa Dembek, Dyrektor Regionalnego Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego Jarosław Hiszpański, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy Jacek Gniadkowski, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Wiesław Łupina oraz przedstawiciele innych instytucji współpracujących z OHP.
Mateusz Walkiewicz wystąpił z pokazem akrobacji z kołami hula-hop, za co został wyróżniony i otrzymał nagrodę z rąk Posła Na Sejm RP Pawła Szramki.
Organizatorami festiwalu byli: Komenda Główna OHP, Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP i Hufiec Pracy w Brodnicy.
Autor tekstu: Magdalena Golubska, wychowawca HP
Autor zdjęcia: Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP
Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy otrzymał certyfikat „Szkoła Przyjazna Rodzinie”, nadany przez Fundację Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.
Program ,,Szkoła Przyjazna Rodzinie” działa od 25 marca 2014 r. i sukcesywnie przystępują do niego szkoły i inne placówki z całej Polski. Między innymi pomaga on szkołom w realizacji zadań związanych z profilaktyką uzależnień oraz w minimalizowaniu postaw patologicznych, tak aby jak najlepiej przygotować młode pokolenie do odpowiedzialnego podejmowania przyszłych wyzwań związanych z dorosłym życiem, a przede wszystkim z założeniem rodziny.
Certyfikat zobowiązuje szkołę do zorganizowania różnych działań skierowanych do uczniów, nauczycieli oraz rodziców (warsztaty, szkolenia), podkreślających pozytywną rolę rodziny w procesie wychowywania młodego człowieka. Jest on również ważnym znakiem dla rodziców, którzy mogą mieć pewność, że szkoła będzie współdziałała z nimi, będzie chroniła dziecko przed szkodliwymi treściami, uczyła młodych ludzi odpowiedzialności, szacunku dla siebie i innych, szacunku dla instytucji małżeństwa.
Program sprzyja zacieśnianiu współpracy szkoły z rodzicami uczniów. W tym zakresie posiadamy dobre doświadczenia, które możemy wykorzystać podczas realizacji przedsięwzięć związanych z przyjęciem certyfikatu.
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy po raz kolejny będą uczestniczyć w polsko-rosyjskiej wymianie młodzieży w ramach projektu autorstwa Mirosława Wołojewicza.
Tytuł projektu brzmi: „Katolicyzm i prawosławie - dwa wyznania, jedna wiara”.
Nasi uczniowie będą realizowali projekt w partnerstwie z uczniami technikum w Polessku dzięki dotacji otrzymanej z Polsko-Rosyjskiego Centrum Dialogu i Porozumienia. Opiekę merytoryczną i językową zapewni pani Beata Zakrzewska.
Wizyta uczniów ZSZ w Polessku i rewizyta Rosjan w Brodnicy są planowane na wrzesień 2016 r.