• Przedszkolaki w CKZiU na Karbowskiej

    Przedszkolaki w CKZiU na Karbowskiej

    25 października br.  w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy przy ul. Karbowskiej odbyła się  niecodzienna impreza – z udziałem dzieci z Przedszkola nr 8.

             Spotkanie z przedszkolakami - w ramach Dziecięcej Akademii Czytania Bajek – zorganizowali nauczyciele CKZiU: Elżbieta Gaca oraz Justyna i Krzysztof  Bartoszewscy. Było ono związane z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa,realizowanym przez bibliotekę CKZiU z ul. Karbowskiej.

             W imprezie uczestniczyli między innymi : Dyrektor Biura Poselskiego pana Zbigniewa Sosnowskiego -  Małgorzata Kmiecik , Naczelnik Wydziału Oświaty, Edukacji i Sportu – pan Stanisław Czajkowski, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 pan Bogumił Kupczyk, Dyrektor Przedszkola nr 8 – pani Ewa Hekert, wicedyrektorzy CKZiU – panie Alicja Wiśniewska,  Violetta  Sternicka-Twarogowska oraz panowie Tomasz Słabkowski i Jarosław Hiszpański.

             Pomysł imprezy – integrującej młodzież  oraz 4 i 6- latków - zrodził się z potrzeby propagowania książek i czytelnictwa. Organizatorkom zależało na tym, by książka stała się przyjacielem dzieci, a nie nudną lekturą czytaną z konieczności. 

             Uczniowie Technikum im. Zesłańców Sybiru zaprezentowali przedszkolakom inscenizację bajki, której scenariusz został oparty na motywach baśni braci Grimm pt. "Śpiąca królewna".  Dzieci były zachwycone przedstawieniem. Podziwiały piękne kostiumy, starannie wykonaną dekorację, rekwizyty pobudzające wyobraźnię, taniec i śpiew młodych aktorów. W skupieniu słuchały narratorki – Bajarki, która czytała bajkę i zachęcała dzieci do śpiewania razem z aktorami.

             Imprezę zakończyła wspólna zabawa. Spotkanie dostarczyło dzieciom wiele radości. Dla organizatorów oraz wykonawców uśmiechy dzieci i ich chwile wzruszenia to najpiękniejsze podziękowanie za wysiłek włożony w przygotowanie przedsięwzięcia.

            

  • "Dziady" w Toruniu

    "Dziady" w Toruniu

    24 października  br. 140 uczniów klas drugich technikum z ulicy Mazurskiej obejrzało spektakl pt. „Dziady”, wystawiony w auli UMK w Toruniu przez zespół aktorów Nowego Teatru w Słupsku.

                Arcydramat Mickiewicza jest obecnie lekturą „z gwiazdką”, a to znaczy, że jego znajomość będzie bezwzględnie wymagana na ustnym i pisemnym egzaminie maturalnym. Dobrze więc, że tak duża grupa uczniów mogła uczestniczyć w nietypowej lekcji, pozwalającej lepiej zapamiętać problematykę niełatwego dramatu.  Inscenizacja zachowała najważniejsze wątki II i III części „Dziadów”. Widzowie obejrzeli więc obrzęd dziadów, sceny rozgrywające się w celi więziennej oraz w salonach – warszawskim i wileńskim.  Sądząc po reakcji widowni, młodzieży najbardziej podobały się sceny z duchami, w których nie brakowało elementów humoru. Ale nie mniej ciekawe były te, które prezentowały  Senatora i jego współpracowników – ludzi bezwzględnych, skorumpowanych, egoistycznych i służalczych.

                Pozostaje mieć nadzieję, że słowa płynące ze sceny – urozmaicone muzyką,  śpiewem, gestami i  rekwizytami – pozostaną dłużej w pamięci uczniów niż tekst omawiany na lekcji.

                Organizacją wyjazdu do Torunia tak licznej grupy uczniów (trzy autokary!) zajęły się polonistki, panie Barbara Stefańska i Dorota Katolicka.

  • Uczniowie technikum na spotkaniach w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy

    Uczniowie technikum na spotkaniach w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy

    Liczna grupa uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy z ulicy Mazurskiej uczestniczyła pod opieką pani Bożeny Łupiny w spotkaniach organizowanych przez Miejską  i Powiatową  Bibliotekę  Publiczną  w Brodnicy.

                We wrześniu było to spotkanie z cyklu "Brodnickie promocje", a jego bohaterką była brodniczanka, Anna Marszałek, absolwentka Liceum Plastycznego w Gdyni - Orłowie, od października studentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

                Promowała ona swój debiut literacki,  dramat pt. "Wędrówka Słońca wokół Ziemi". Młodzież wysłuchała fascynujących opowieści o warsztacie pisarskim i o nowych możliwościach wydawania utworów w Internecie. A. Marszałek zachęcała do przeczytania utworu - opowiadała o filozofii, barwnych czasach panowania Iwana IV Groźnego w szesnastowiecznej Rosji, bo właśnie wtedy rozgrywają  się wydarzenia opisane przez młoda autorkę.

                W październiku uczniowie spotkali się z Marcinem Kydryńskim - radiowcem, fotografem, organizatorem koncertów i festiwali oraz autorem tekstów piosenek wykonywanych przez żonę, A.M. Jopek.

                Podczas spotkania z brodniczanami promował  niedawno wydaną  książkę pt. "Biel". Utwór podsumowuje lata podróży Marcina Kydryńskiego po Afryce i ukazuje fascynację tym kontynentem. Opowieść gościa o Afryce uzupełniły liczne zdjęcia, więc spotkanie dostarczyło wielu informacji i wrażeń.

     

  • Spotkanie gimnazjalistów z Posłem na Sejm RP

    Spotkanie gimnazjalistów z Posłem na Sejm RP

    17 października 2016 r. słuchacze klas trzecich Gimnazjum dla Dorosłych odwiedzili biuro poselskie brodnickiego Posła na Sejm RP Pawła Szramki.

                W spotkaniu wzięli udział nauczyciele CKZiU – Agnieszka Żbikowska i Weronika Gurzyńska-Rędzikowska oraz Magdalena Golubska i Karolina Nadarzewska –

    opiekunowie 2-1 Hufca Pracy, który realizuje program: Młody obywatel – patriota.

                Młodzież przywitał poseł Paweł Szramka, który wraz z dyrektorem biura Danutą Kędziorską poprowadził spotkanie. Gimnazjaliści zostali zapoznani z zakresem zadań realizowanych przez biuro poselskie, a także z obowiązkami parlamentarzystów. Poseł mówił też o wydarzeniach  w Polsce oraz zachęcił do dyskusji na temat przyjęcia imigrantów przez państwa europejskie.

                Poseł zaproponował uczniom przyjazd do Warszawy -  wizytę w Sejmie i obejrzenie  posiedzenia oraz  głosowania sejmowego.

                Wizyta przebiegła w sympatycznej atmosferze. Na zakończenie wszyscy słuchacze otrzymali upominki promujące posła  i klub Kukiz’15.

  • Dzień Edukacji Narodowej w CKZiU

    Dzień Edukacji Narodowej w CKZiU

    13 października w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbywały się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

                Uczniowie Technikum im. Zesłańców Sybiru przygotowali pod kierunkiem pań Anny Gęstwickiej i Anny Martko montaż słowno – muzyczny, który został zaprezentowany w szkołach na ulicy Karbowskiej i Mazurskiej.

                Młodzież podziękowała nauczycielom za pracę, dar wiedzy,  codzienną życzliwość i wyrozumiałość. Na tle starannie przygotowanej dekoracji młodzi artyści recytowali wiersze, śpiewali, a na koniec wręczyli dyrekcji i nauczycielom kwiaty oraz samodzielnie wykonane kartki z życzeniami.

                W Gimnazjum dla Dorosłych  (Aleja Leśna) uczniowie zaprezentowali swoim nauczycielom krótką scenkę kabaretową, którą przygotowali pod kierunkiem pań Jolanty Motylińskiej i Justyny Kanieckiej.

                Dyrekcja i nauczyciele otrzymali również od swoich wychowanków życzenia i kwiaty. W spotkaniu uczestniczyli: dyrektor CKZiU, pan Jacek Gniadkowski, wicedyrektor, pan Jarosław Hiszpański, kierownik szkolenia praktycznego, pan Piotr Niemczyk oraz komendant Ochotniczego Hufca Pracy, pan Dariusz Malinowski.

                Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do nagrodzenia niektórych nauczycieli za ich pracę. W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – jak na tak dużą placówkę przystało – nagrodzonych było wiele osób.

                Nagrodę Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty otrzymał pan Krzysztof Suchorab.

                Medale Złote za Długoletnią Służbę otrzymały panie: Zofia Albrecht, Dorota Wasielewska i Wiesława Wróblewska.

                Nagrody Starosty Brodnickiego otrzymali: pan  dyrektor  Jacek Gniadkowski,  panowie wicedyrektorzy - Andrzej Wiśniewski i Jarosław Hiszpański, pani  kierownik internatu Małgorzata Roszak oraz panie  Barbara Stefańska i Maria Czupryńska.

                Dyrektor CKZiU nagrodził wiecedyrektorów – panią Alicję Wiśniewską, panów  Tomasza Słabkowskiego,  Włodzimierza Gacę i Piotra Niemczyka oraz liczne grono nauczycieli: Ewelinę Graczyk, Weronikę Gurzyńską- Rędzikowską, Justynę Kaniecką, Dorotę Wojnowską, Agnieszkę Żbikowską, Krzysztofa Bartoszewskiego, Annę Gęstwicką, Oliwię Grzecznowską, Joannę Kamińską, Jacka Kowalskiego, Annę Martko, Annę Michalską, Beatę Psuty, Magdalenę Sarnowską,  Ewę Zdunowską,  Krzysztofa Błaszczyka, Jakuba Cybulskiego, Antoniego Dogońskiego, Bernadetę Dukat, Jowitę Kisicką, Jacka Kisickiego, Katarzynę Klenowicz, Annę Krawulską, Sławomira Krawulskiego, Katarzynę Kwiatkowską, Jacka Nozderkę, Annę Radaszewską, Wiesława Lechowicza, Aleksandrę Roznerską, Alicję Rumińską, Lucynę Szwed, Dorotę Wasielewską i Beatę Zakrzewską.

     

     

     

     

  • Najlepsi w Konkursie Ekologicznym

    Najlepsi w Konkursie Ekologicznym

    Małgorzata Cendrowska – uczennica klasy IV Technikum Ekonomicznego (CKZiU ul. Mazurska) zajęła I miejsce w VIII Powiatowym Konkursie  Ekologicznym  „I ja mogę chronić przyrodę”.

    Konkurs odbył się 17 października 2016 roku w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego.

                Jego organizatorzy to  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy oraz Brodnickie Towarzystwo Przyrodnicze, partnerzy -  Starostwo Powiatowe w Brodnicy, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

                W zmaganiach konkursowych uczestniczyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim,  Liceum Ogólnokształcącego w Górznie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy, które wystawiło dwie drużyny – technikum z ulicy Mazurskiej oraz Technikum im. Zesłańców Sybiru z ulicy Karbowskiej.

    Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu były globalne zagrożenia oraz wpływ człowieka na środowisko.  Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną, rozwiązując test przygotowany przez organizatorów.

    I miejsce zajęła Małgorzata Cendrowska z  CKZiU  w Brodnicy (ul. Mazurska), II miejsce -  Aleksandra Paczkowska  z  I LO w Brodnicy, natomiast miejsce III ex aequo wywalczyli:  Bartłomiej Lewicki z CKZiU (ul. Karbowska) i Kamil  Dzwoniarski  z Zespołu Szkół  w Jabłonowie Pomorskim.

    W klasyfikacji drużynowej najwięcej punktów zdobyła drużyna z Technikum w Brodnicy – CKZiU ul. Mazurska, II miejsce przypadło uczniom I LO w Brodnicy, a III – drużynie z Technikum im. Zesłańców Sybiru (CKZiU ul. Karbowska). Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: M. Cendrowska, A. Bartkowska, N. Kulwicka, M. Kroplewska i J. Nasiłowska.

                Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Brodnickie Towarzystwo Przyrodnicze ze środków pozyskanych od WFOŚiGW w Toruniu. Niespodzianką dla wszystkich uczestników była nagroda ufundowana przez Brodnickie Towarzystwo Przyrodnicze  – spływ kajakowy. Starostwo Powiatowe ufundowało młodzieży przejazd autokarem do Welskiego Parku Krajobrazowego.

                Uczestnicy konkursu mieli okazję zwiedzić Muzeum Etnograficzne i Przyrodnicze na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego, a także brali udział w grze terenowej „Poszukiwacz skarbów” , podczas której mogli wykazać się zdolnościami orientacyjnymi.

                W imieniu Brodnickiego Towarzystwa Przyrodniczego konkurs prowadził pan Krzysztof Roznerski.

     

     

  • W Teatrze Muzycznym w Gdyni

    W Teatrze Muzycznym w Gdyni

    12 października br. uczniowie Technikum w Brodnicy z ulicy Mazurskiej po raz kolejny uczestniczyli   w wycieczce do Teatru Muzycznego w Gdyni.

                Wycieczka rozpoczęła się wizytą w Akwarium Gdyńskim. Młodzież miała okazję zobaczyć różne gatunki ryb, płazów i gadów. Następnie uczestnicy wycieczki – nie zważając na zimny wiatr -   spacerowali po molo w Orłowie i wdychali zdrowe morskie powietrze.

                Głównym  punktem  programu był  spektakl pt. „Ghost” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Jest to musicalowa wersja znanego filmu pt. „Uwierz w ducha”, czyli wzruszająca, ponadczasowa historia o miłości. Największe atuty przedstawienia to nastrojowa muzyka, ciekawe efekty iluzjonistyczne (bohaterem jest duch!) i przede wszystkim mnóstwo humoru w scenach z kobietą – medium.

                Po spektaklu uczestnicy wycieczki mieli niecodzienną okazję, by zrobić sobie zdjęcia i porozmawiać z odtwórcami głównych ról. Aktorzy  cierpliwie pozowali do zdjęć na tle musicalowej dekoracji. Już znają młodzież z brodnickiego technikum, która regularnie przyjeżdża na spektakle,  i tym miłym gestem podziękowali swoim wiernym widzom. W zamian otrzymali od brodniczan pięknego anioła wykonanego przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.

                Wycieczkę oraz spotkanie z aktorami zorganizowała pani Dorota Katolicka, a opiekę nad młodzieżą sprawowali również: panie Barbara Stefańska i Katarzyna Gniadkowska oraz pan Wiesław Lechowicz.

  • Miesiąc Bibliotek Szkolnych

    Miesiąc Bibliotek Szkolnych

    Biblioteka szkolna w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy (ulica Mazurska) włączyła się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, święta ustanowionego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Polskiego.

                Panie bibliotekarki co roku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowują uroczystości, których celem jest popularyzacja czytelnictwa i zachęcanie uczniów do udziału w imprezach kulturalnych.

                W bieżącym roku szkolnym panie przygotowały wystawę prezentującą  woluminy zakupione w ramach realizacji priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pt.: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

                Ciekawostką wystawy jest to, że książki nie tylko się ogląda, ale również można je wypożyczyć. Nowości wydawnicze cieszą zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

  • Projekt polsko- rosyjskiej wymiany młodzieży

    Projekt polsko- rosyjskiej wymiany młodzieży

    We wrześniu br. uczniowie Technikum Logistycznego  z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy uczestniczyli w projekcie wymiany młodzieży z zaprzyjaźnioną szkołą  Polessku w obwodzie kaliningradzkim.

                Realizacja projektu odbywała się dzięki dotacji uzyskanej z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz wsparciu finansowemu udzielonemu przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

                Temat projektu brzmiał: „Katolicyzm i prawosławie - dwa wyznania, jedna wiara”.

                W ramach wymiany na początku września br. dziewięcioosobowa grupa uczniów brodnickiego  technikum pod opieką rusycystki, pani Beaty Zakrzewskiej, udała się do Polesska. W drugiej połowie września młodzi Rosjanie gościli w Brodnicy.

                Młodzież i w Rosji, i w Polsce wspólnie zwiedzała cerkwie, kościoły katolickie, klasztory, cmentarze,  brała udział w uroczystościach religijnych, takich jak chrzest czy ślub.   Uczniowie przeprowadzali wywiady z duchownymi oraz małżeństwami mieszanymi wyznaniowo.

                Temat wymiany okazał się niezwykle interesujący, młodzież wykazała się dociekliwością i z dużym zaangażowaniem szukała podobieństw oraz różnic między katolicyzmem a prawosławiem. Uczniowie zastanawiali się też nad rolą religii w życiu współczesnej młodzieży. Szukali odpowiedzi na pytania:

    1. Ile demokracji jest w religii?
    2. Które z ważnych w życiu człowieka wartości  wynikających z religii  są ponadczasowe i przekraczające granice?
    3. Jakie miejsce w religii i poszczególnych wyznaniach zajmują  podstawowe wartości uniwersalne: prawo do życia, pokój, tolerancja, wolność, prawda, sprawiedliwość, miłość.
    4. Jaki wpływ ma rozdział chrześcijaństwa w życiu współczesnej młodzieży? 

     

    Projektowi wymiany przyświecało hasło- żeby znaleźć porozumienie, najpierw trzeba dobrze poznać różnice. Głównym celem przedsięwzięcia było budowanie dialogu międzykulturowego pomiędzy młodzieżą polską i rosyjską, przezwyciężanie barier, stereotypów i wzajemnych uprzedzeń. Na podstawie rozmów z uczestnikami wymiany można stwierdzić, że cel ten został osiągnięty. Młodzi ludzie nie interesują się wielką polityką, unikają stereotypowego myślenia, nie mają uprzedzeń, a wspólne słowiańskie korzenie ułatwiają zawieranie przyjaźni.

    Wszyscy uczestnicy projektu gościli w połowie września w Starostwie Powiatowym w Brodnicy, spotkali się ze starostą, Piotrem Boińskim, oraz wicestarostą, Mariuszem Klonowskim. Spotkaniedało możliwość podzielenia się wrażeniami z pracy nad projektem.

    Warto przypomnieć, że brodnickie technikum z ulicy Mazurskiej realizowało już drugi projekt wymiany polsko – rosyjskiej ze szkołą w Polessku. W ubiegłym roku działania projektowe dotyczyły poruszania się młodych ludzi na rynku pracy.

    Autorem i koordynatorem projektów jest pan Mirosław Wołojewicz, nauczyciel historii w CKZiU, a młodzieżą opiekuje się rusycystka, pani Beata Zakrzewska.

     

     

     

  • Pasowanie na uczniów rzemiosła

    Pasowanie na uczniów rzemiosła

    10 października br.  w  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy  odbyło  się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów z zasadniczej szkoły zawodowej  na uczniów rzemiosła.

                    Uroczystość -  wspólne przedsięwzięcie CKZiU oraz  Cechu Rzemiosł Różnych w Brodnicy – odbyła się w auli szkoły  przy ulicy Mazurskiej 28.  Wśród gości byli między innymi:  Poseł na Sejm RP, Zbigniew Sosnowski, Wicestarosta Brodnicki, Mariusz Klonowski, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Stanisław Czajkowski., członkowie brodnickiego Cechu  ze Starszym Cechu,  Janem Lewandowskim, lokalni pracodawcy.

                    Głównymi bohaterami uroczystości byli oczywiście uczniowie rozpoczynający naukę w zasadniczej szkole zawodowej w zawodach rzemieślniczych. Dyrektor CKZiU, Jacek Gniadkowski, w swoim wystąpieniu zauważył, że brodnicka szkoła zawodowa cieszy się dużym  zainteresowaniem młodzieży, bo dobrze przygotowuje do wykonywania obowiązków zawodowych.

    - Szkolnictwo zawodowe w Polsce przez pewien czas przeżywało wyraźny kryzys.  Potrzebne  było aż zaangażowanie Ministerstwa Edukacji, które  różnymi inicjatywami i działaniami zwracało  uwagę społeczeństwa na konieczność zdobywania przez młodych ludzi konkretnego fachu.

                Jednak w  tej szkole nie potrzebowaliśmy ministerialnego programu, bo  nigdy nie mieliśmy problemu z naborem uczniów, nigdy nie zauważyliśmy mniejszego zainteresowania naszą ofertą. Od lat niezmiennie młodzież obdarza zaufaniem naszą szkołę oraz  Cech Rzemiosł Różnych – powiedział Dyrektor CKZiU.

                Poseł na Sejm RP, Zbigniew Sosnowski, pogratulował młodzieży dobrego wyboru szkoły, która daje szansę na zdobycie zawodu i podjęcie pracy.

                - Nie trzeba wyższego wykształcenia, by dobrze służyć ojczyźnie, każda praca jest ważna i potrzebna – przekonywał młodzież zebraną w auli CKZiU.

                    Po przemówieniach skierowanych do uczniów reprezentanci  klas złożyli ślubowanie na sztandar Cechu Rzemiosł Różnych w Brodnicy, a po nim nastąpiła najważniejsza część uroczystości, czyli pasowanie na ucznia rzemiosła. Wszyscy uczniowie   dostąpili zaszczytu pasowania  Szablą Kilińskiego, czyli najwyższym honorowym odznaczeniem rzemieślniczym, oraz odebrali legitymacje ucznia – rzemieślnika.

                    Po ceremonii pasowania goście oraz uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat  Cechu Rzemiosł Różnych w Brodnicy oraz obejrzeli krótki program artystyczny, na który złożyły się piosenki dedykowane pierwszoklasistom i scenka autorstwa J. Tuwima pt. „Ślusarz”.

                                    Uroczystość poprowadził pan Krzysztof Suchorab, program artystyczny przygotowały panie Barbara Stefańska i Dorota Katolicka, autorem prezentacji multimedialnej był pan Jacek Kisicki. Nad przebiegiem całego przedsięwzięcia czuwała Dyrekcja CKZiU(dyr. Jacek Gniadkowski, dyr. Violetta Sternicka – Twarogowska, dyr. Andrzej Wiśniewski) oraz wychowawcy klas:

    klasa I a – p. Krzysztof Suchorab

    klasa I b – p. Marcin Nowatkowski

    klasa I c – p. Dorota Katolicka

    klasa I d – p. Edyta Siemiątkowska

    klasa I e – p. Aleksandra Roznerska

    klasa I g – p. Jarosław Wojnowski

    klasa I h – p. Arkadiusz Nagórski

                   

     

  • Akcja SK PCK - "Wyprawka dla Żaka"

    Akcja SK PCK - "Wyprawka dla Żaka"

    Szkolne Koło PCK, działające w Technikum w Brodnicy pod kierunkiem pani Katarzyny Klenowicz,  przeprowadziło we wrześniu pierwszą w tym roku szkolnym akcję charytatywną.

                Członkowie SK PCK włączyli się do ogólnopolskiej kampanii „Wyprawka dla Żaka”, której  celem jest zebranie artykułów szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin. Szczególnie dużym zaangażowaniem wyróżnili się uczniowie klasy III TE i I TE, którzy zebrali najwięcej zeszytów i przyborów szkolnych.

                Uczniowie  technikum z ulicy Mazurskiej  biorą też udział w akcji zbierania plastikowych nakrętek dla 9 – letniej  Alicji Ślażyńskiej, która potrzebuje żmudnej rehabilitacji, by móc funkcjonować jak inne dzieci.

                Warto dodać, że młodzież z ul. Mazurskiej od kilku lat zajmuje się zbieraniem nakrętek, Alicja jest już kolejnym niepełnosprawnym dzieckiem, które może liczyć na naszą pomoc.  Akcja wciąż trwa.

     

  • Wycieczka do Gdańska i Gdyni

    Wycieczka do Gdańska i Gdyni

    30 września br. uczniowie Technikum im. Zesłańców Sybiru z ulicy Karbowskiej uczestniczyli w wycieczce do Gdańska i Gdyni.

                Młodzież zwiedziła Starówkę oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku ze zbiorami między innymi ceramiki, rzeźb, obrazów i słynnych mebli gdańskich. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak dawni gdańszczanie dekorowali wnętrza swoich domów, jednak największe wrażenie wywarł na nich obraz Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na Westerplatte.

                Głównym punktem programu był udział w musicalu „Notre Dame de Paris” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Wszyscy byli zafascynowani muzyką, tańcem i scenografią, którą sprowadzono z Francji z oryginalnego musicalu z 1998 roku.

                Kierownikiem wycieczki była pani Ewelina Teska, a opiekę sprawowały panie Marzena Janiszewska, Joanna Laskowska i Hanna Jarzynka.

     

  • Dzień Chłopca

    Dzień Chłopca

    30 września świętowaliśmy Dzień Chłopca. Dla wszystkich  chłopców – również tych  dorosłych  -  były życzenia, często też drobne upominki i … buziaki. W Gimnazjum dla Dorosłych z okazji Święta Chłopca odbył się konkurs na stuprocentowego chłopaka.

                Konkurs zorganizowały panie Ewelina Graczyk, Agnieszka Żbikowska i  Justyna Kaniecka.

                Konkurencje były tak przygotowane, by chłopcy mogli wykazać się nie tylko umiejętnościami typowymi dla mężczyzn, ale również znajomością świata kobiet. Gimnazjaliści musieli między innymi przyszyć guzik i jak najszybciej wbić gwóźdź w deskę. Ich zadaniem było również odpowiedzieć  na pytania dotyczące mody, dbania o siebie i kolorów.

                 Bezkonkurencyjni okazali się słuchacze z klasy II a, którzy zajęli pierwsze miejsce. Chłopcy z klasy III b wygrali dogrywkę i tym samym wyprzedzili klasę III a.

                W jury zasiadały dziewczęta z klasy III b i to one wręczyły uczestnikom dyplomy oraz symboliczne nagrody.

  • W Brodnickim Parku Krajobrazowym

    W dniach 20 – 21 września br. uczennice klasy IV Technikum Handlowego z CKZiU w Brodnicy pod opieką wychowawcy, pana Krzysztofa Roznerskiego, uczestniczyły w biwaku połączonym z warsztatami fotograficznymi.

                Warsztaty odbywały się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Miętowy Gaj” na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

                Organizator – Brodnicki Park Krajobrazowy – zapewnił młodzieży zajęcia z profesjonalnym fotografem, a także noclegi i poczęstunek. Uczniowie uczestniczyli też w zajęciach ekologicznych, zdobywając wiedzę o parku, przyrodzie i jej ochronie.

                W dniach 27 – 28 września br. uczniowie CKZiU uczestniczyli w rajdzie rowerowym po Brodnickim Parku Krajobrazowym.

                Rajd był okazją do integracji uczniów z dwóch placówek – Technikum w Brodnicy z ulicy Mazurskiej oraz Technikum im. Zesłańców Sybiru z ulicy Karbowskiej.

                Uczniowie pod opieką panów Ryszarda Guta i Krzysztofa Roznerskiego pokonali ponad 50 kilometrów, włączając się do akcji „Kręć Kilometry”.  Tak więc stojaki rowerowe, które otrzymało miasto za udział w akcji, są również zasługą uczniów CKZiU.

  • " WESOŁY ZAKĄTEK ARTYSTY"

    Serdecznie zapraszam wszystkie osoby zainteresowane na spotkanie kółka " WESOŁY ZAKĄTEK ARTYSTY" , które odbędzie się 8 października (sobota) o godzinie 9.00-11.30 w magazynie ("bunkier"). Pierwsze spotkanie organizacyjne.
    Monika Lewińska - Goźlińska
     
  • Kółko baristyczne

    W najbliższą sobotę tj. 8.10.2016 o godz. 9.00  w sali 24 przy ulicy Karbowskiej 29 odbędzie się pierwsze organizacyjne spotkanie dla miłośników kawy.
    Jeśli lubisz kawę oraz chcesz nabyć umiejętności jak profesjonalnie ją przygotować, przyjdź i zobacz jakie to proste. Te zajęcia są specjalnie dla Ciebie!
    Katarzyna Michalska
  • Integracja uczniów technikum

    Integracja uczniów technikum

    W piątek 23 września br.   uczniowie wszystkich   klas pierwszych technikum z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy uczestniczyli w zajęciach  integracyjnych w Ośrodku Wypoczynkowym w Cichem.

                Do Cichego wyjechało około 300  pierwszoklasistów z dziewięciu klas Technikum z ulicy Mazurskiej oraz z trzech klas Technikum im. Zesłańców Sybiru z ulicy Karbowskiej.            Opiekę nad klasami sprawowali wychowawcy, a w zajęciach integracyjnych uczestniczyli  też: dyrektor CKZiU, Jacek Gniadkowski, wicedyrektorzy -  Włodzimierz Gaca, Alicja Wiśniewska, Tomasz Słabkowski, pedagodzy szkolni, opiekunowie Samorządów Uczniowskich oraz nauczyciele, którzy przygotowali imprezę.  Gośćmi specjalnymi byli Starosta Brodnicki, Piotr Boiński oraz wicestarosta, Mariusz Klonowski.

    Za zorganizowanie tak wielkiej imprezy był odpowiedzialny pan Krzysztof Suchorab.

                Zajęcia integracyjne ułatwiają młodzieży start  w nowej szkole. Uczniowie poznali swoich wychowawców, spotkali  się z dyrekcją  i pedagogami, do których w tak nieoficjalnej sytuacji  - poza gabinetem szkolnym – mogli zwrócić się z pytaniami i własnymi propozycjami. Samorządy uczniowskie obydwu Techników zaprezentowały swoją dotychczasową pracę i przedstawiły propozycje na bieżący rok szkolny, dając pierwszoklasistom szansę na zaproponowanie własnych pomysłów. Jednak przede wszystkim był  to czas na to, by uczniowie poznali się nawzajem i nauczyli współpracy w nowym zespole klasowym.

                 Warto podkreślić, że była to pierwsza impreza integrująca zarówno młodzież,  jak i nauczycieli nowej placówki, czyli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

                Głównym punktem programu była rywalizacja między klasami o miano najlepszego zespołu. Zadania sprawdzały różne talenty i umiejętności pierwszoklasistów. I tak na przykład marszobieg  wymagał kondycji fizycznej i był nie lada wyzwaniem dla niektórych wychowawców, którzy musieli dorównać kroku o wiele  młodszym uczniom. Zajęcia z terenoznawstwa sprawdzały wiedzę z dziedziny geografii, a w trakcie prezentacji klasy i wybranego zawodu uczniowie zademonstrowali  pomysłowość, talenty  aktorskie, wokalne oraz poczucie humoru.

                Miano najlepszego zespołu wywalczyli uczniowie  klasy I Technikum Organizacji Reklamy (wychowawczyni – pani D. Leśniewska), II miejsce zajęły  klasy:  I b Technikum Logistyczne (wychowawca – pan M. Gutfeld) oraz I Technikum Mechatroniczne (wychowawczyni – pani A. Betlejewska), a miejsce IV -  klasa I Technikum Budownictwa (wychowawczyni – pani K. Szymołon).

                Najlepsze klasy odebrały dyplomy z rąk Starosty Brodnickiego, Wicestarosty  oraz Dyrektora CKZiU.

                Po rywalizacji był oczywiście czas na odpoczynek: ognisko, pieczenie kiełbasek,  spacery po Ośrodku Wypoczynkowym oraz zajęcia sportowe.    

                Integracji sprzyjała słoneczna pogoda, więc zarówno młodzież, jak i jej opiekunowie wrócili z Cichego zmęczeni, pełni wrażeń i bardzo zadowoleni.

  • Wycieczka na Agro Show

               

    23 września 2016 r. uczniowie CKZiU w Brodnicy  z klasy  I, II, III i IV Technikum Rolniczego oraz  Technikum Mechanizacji Rolnictwa  brali udział w Międzynarodowych Targach Maszyn i Urządzeń Rolniczych AGRO SHOW w Bednarach.

                Wystawa od lat cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży klas rolniczych i mechanizacji rolnictwa. Na targach uczniowie mają możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami techniki rolniczej oraz pracą maszyn i narzędzi rolniczych na poletkach pokazowych. Poza tym mają szansę pogłębić swoją wiedzę dotyczącą budowy i działania maszyn poprzez udział w licznych konferencjach i seminariach.

                Uczniowie mieli również możliwość skorzystania z symulatorów pracy maszyn rolniczych, a także  z  fachowej pomocy doradców firm zajmujących się produkcją pasz i wyposażeniem obiektów inwentarskich oraz najnowszymi technologiami stosowanymi w produkcji roślinnej.

                Uczniowie wrócili z nowym zasobem wiedzy, którą w przyszłości będą mogli wykorzystać we własnych gospodarstwach.

                Organizacja wyjazdu: Wiesław Siennicki, Stanisław Przedzienkowski - €“ nauczyciele przedmiotów zawodowych

     

     

     

  • Dzień Sybiraka

    Dzień Sybiraka

    17 września br. w Brodnicy był obchodzony Dzień Sybiraka. Technikum na ulicy Karbowskiej (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy) nosi imię Zesłańców Sybiru, więc zarówno nauczyciele, jak i uczniowie byli zaangażowani w zorganizowanie uroczystości.

                Uroczystość rozpoczęła się przed szkołą na ulicy Karbowskiej złożeniem wieńca przy obelisku ku czci Zesłańców Sybiru. Kwiaty złożyli między innymi: Dyrektor CKZiU, pan Jacek Gniadkowski oraz wicedyrektorzy, pan Tomasz Słabkowski i pan Jarosław Hiszpański. Pozostała część obchodów miała miejsce w hali sportowej  Technikum im. Zesłańców Sybiru. Głos zabrał między innymi prezes Koła Sybiraków - p. Jarosław Michałowski. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz miasta i powiatu, dyrektorzy szkół i inni.

                Uczniowie technikum z ulicy Karbowskiej zaprezentowali część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem nauczycielki historii, pani Justyny Bartoszewskiej. Uroczystość zakończył poczęstunek przygotowany i podany również przez uczniów Technikum im. Zesłańców Sybiru. Za tę część Dnia Sybiraka była odpowiedzialna nauczycielka przedmiotów zawodowych, pani Hanna Jarzynka.

  • W parku linowym

    W parku linowym

    Trzydziestu uczniów I klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego spędziło aktywnie czas na wyjeździe integracyjnym do parku linowego w Górznie. Wypad zorganizował i sfinansował  Hufiec Pracy w Brodnicy.

                Inicjatorem spotkania było koło krajoznawczo-turystyczne działające przy brodnickim hufcu. Na młodzież czekało sporo atrakcji, w tym największa – park linowy z trasami o różnym stopniu trudności, położony malowniczo tuż nad Jeziorem Górznieńskim. Opiekę zapewnił przeszkolony instruktor, który na wstępie przedstawił regulamin obiektu oraz zasady i sposoby poruszania się po przeszkodach. Na zakończenie wycieczki odbyło się ognisko w Agroturystyce Hajduczek.

                Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie z HP Magdalena Golubska i Karolina Nadarzewska, oraz wychowawca ZSZ Krzysztof Suchorab. Placówki współpracują od kilku lat, w bieżącym roku szkolnym na ewidencji hufca jest ponad stu uczniów szkoły zawodowej. Młodzież może korzystać z bogatej oferty OHP w zakresie organizacji czasu wolnego.

    Informacja: Magdalena Golubska

    Zdjęcie:  Mateusz Walkiewicz

     

strona: