W dniach 15 – 17 listopada br. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbywały się imprezy związane z obchodami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości organizowany jest od 2008 r. w ponad 150 krajach świata, w tym w Polsce. Celem przedsięwzięcia jest promowanie wiedzy na temat zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, prowadzenia negocjacji z pracodawcą czy też kreowania własnej marki. Są to umiejętności bardzo przydatne w przyszłej pracy zawodowej absolwenta technikum, stąd aktywny udział nauczycieli i uczniów CKZiU w obchodach Tygodnia Przedsiębiorczości.
15 listopada br. młodzież z CKZiU brała udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników banku Millenium, Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Uczniowie poznali procedury związane z zakładaniem własnej działalności gospodarczej, a także uczyli się wypełniać niezbędne dokumenty. Grupa uczniów Technikum Ekonomicznego uczestniczyła w spotkaniu na temat funduszy unijnych dla przedsiębiorców prowadzonym przez Monikę Sobczak.
16 listopada uczniowie CKZiU uczyli się przedsiębiorczości podczas gry edukacyjnej polegającej na symulacji działalności przedsiębiorstwa.
5-osobowe zespoły z czterech klas technikum pracowały jako przedsiębiorstwo produkujące kaczki z papieru. Każdy zespół, dysponując na początku gry tą samą kwotą pieniędzy, musiał zakupić papier (cena różna w zależności od wybranego koloru), opłacić w banku czynsz i pensje pracowników, wykonać kaczki wg podanego schematu, a w końcu sprzedać je po jak najwyższej cenie. Każde przedsiębiorstwo musiało też opracować arkusz kalkulacyjny, czyli obliczyć zysk. Zwyciężyła firma z najwyższym zyskiem. „Przedsiębiorcom” kibicowali koledzy i koleżanki z klasy, prześcigając się w pomysłach na transparenty, stroje i okrzyki mobilizujące do działania. Uczestnicy gry otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez Bank Spółdzielczy oraz Bank Millenium.
17 listopada gościem uczniów CKZiU był brodnicki przedsiębiorca, pan Tomasz Siekierski, który opowiadał o 25 –letniej historii swojej firmy. Młodzież z dużym zainteresowaniem obejrzała prezentację – od cukierni Maleńka do firmy Multi.
Uczennice Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zostały laureatkami Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej.
Konkurs odbył się 22 listopada w Brodnickim Domu Kultury. Był jednym z punktów programu XXV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. CKZiU reprezentowały uczennice Technikum w Brodnicy z ulicy Mazurskiej: Patrycja Domżalska z kl. II TE, Julia Górka z kl. I TE, Ewa Cackowska z kl. I TE oraz Marta Marchlewicz z kl. I TE.
Marta Marchlewicz zajęła I miejsce (recytowała wiersz pt ,,Tylko mnie kochaj" Bartosza Sokoła), natomiast Ewa Cackowska zajęła II miejsce (recytowała fragment ,,Pieśni o słońcu niewyczerpanym" Karola Wojtyły). Uczennice przygotowała pani Katarzyna Gniadkowska we współpracy z polonistkami: panią Dorotą Katolicką i panią Dianą Zabłotną.
W dniach 4,5 i 19 listopada 2016 r. uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z ul. Mazurskiej kwestowali w brodnickich sklepach.
Tradycyjna już zbiórka żywności odbywała się pod hasłem: „Pomóż tym, którzy tej pomocy potrzebują.” W kweście uczestniczyło 70 wolontariuszy z 12 klas technikum i szkoły zawodowej. Klienci wkładali do koszy w szczególności cukier, mąkę, makarony, margarynę, oleje, dżemy, słodycze i wiele innych produktów spożywczych. Z zebranej żywności zostaną przygotowane paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących rodzin z naszego powiatu.
Kwestujący to uczniowie następujących klas: I TE, III TE, I b TL, I e, I c TL, II TEI, IV TE, III ML, III MH, II e, II TE, I TOR.
Zbiórkę zorganizowała i nadzorowała opiekun Szkolnego Koła PCK, pani Katarzyna Klenowicz.
8 listopada br. uczniowie CKZi U w Brodnicy z klas I-IV Technikum Rolniczego uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do SANO Agrar Institut, który mieści się w Lubiniu koło Trzemeszna.
Sano Agrar Institut jest instytutem badawczym oraz liderem w branży żywienia zwierząt. Instytut posiada 1700 ha ziemi, na których uprawia: kukurydzę , trawy, pszenicę , buraki cukrowe oraz posiada stado 2600 sztuk bydła, w tym 1300 krów mlecznych o wydajności 12600 kg mleka.
Młodzież przywitał dr. Ryszard Krukowiak, doradca prezesa SANO. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą żywienia oraz utrzymania bydła, a następnie obserwowali . dój na największej w Polsce dojarni karuzelowej na 60 stanowisk (300 sztuk / godzinę) oraz zapoznali się z technologią żywienia i utrzymania wszystkich grup technologicznych bydła. Dr Krukowiak oprowadził też uczestników wycieczki po wszystkich obiektach ,w których utrzymywane jest bydło.
Wyjazd cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników, największe zainteresowanie wzbudził dój krów oraz system chowu półotwartego.
Opiekunami wycieczki byli: pan Wiesław Siennicki, panie Anna Rumińska, Lidia Czerwińska oraz Beata Jakubowska
10.11.2016 r. słuchacze Gimnazjum dla Dorosłych wraz z opiekunami: panią Weroniką Gurzyńską - Rędzikowską oraz Justyną Kaniecką uczestniczyli w VIII Manewrach Patriotycznych organizowanych przez "Stowarzyszenie na Wiejskiej".
Kilkuosobowa miała za zadanie dotrzeć do wyznaczonych punktów i rozwiązać przygotowane dla nich zadania. Gimnazjaliści musieli między innymi ukisić kapustę, przygotować przepis na zagraj i zaśpiewać pieśń patriotyczną. W kilku punktach sprawdzana była wiedza gimnazjalistów dotycząca historii Polski.
Jeden z punktów Manewrów znajdował się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na ulicy Mazurskiej.
Manewry zakończyły się w Gimnazjum nr 1, gdzie uczestnicy układali kształt naszego kraju z zapalonych zniczy.
9 i 10 listopada br. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy odbywały się obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Uczniowie technikum z ulicy Mazurskiej przygotowali pod kierunkiem pani Jolanty Wieczorek i pana Mirosława Wołojewicza montaż słowno – muzyczny upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Słowa poetów i melodie znanych pieśni przypomniały szkolnej społeczności, czym jest patriotyzm i jaką cenę płacili nasi rodacy za zrealizowanie marzenia o niepodległej ojczyźnie.
Uczniowie z Technikum w Brodnicy zaprezentowali swój program artystyczny dwukrotnie: najpierw w szkole na ulicy Karbowskiej, a następnie w szkole na ulicy Mazurskiej. Obie uroczystości przebiegały w atmosferze powagi, a młodzi artyści spotkali się z dużym uznaniem dyrekcji, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów.
9 listopada 2016 r. w auli szkolnej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy (ul. Mazurska 28) odbyła się impreza biblioteczna pt. „Brodnica w literaturze”.
Celem imprezy było propagowanie czytelnictwa, popularyzacja biblioteki, poszerzenie wiedzy na temat utworów literackich, w których pojawia się Brodnica.
Głównym punktem programu było spotkanie z Dyrektorem Miejskiej i Powiatowej biblioteki Publicznej w Brodnicy, panem Pawłem Stanny. Opowiadał on o ciekawych dziejach naszego miasta, sławnych ludziach mieszkających w Brodnicy, a także ciekawostkach historycznych i geograficznych związanych z naszą małą ojczyzną.
Opowieści prelegenta uzupełniały fragmenty książek czytane przez uczniów Technikum w Brodnicy, Joannę Wasik i Mateusza Domagalskiego. Były to oczywiście lektury, w których pojawia się nasze miasto, np. „Ostatnia walka”J. Zumbacha, „Krzyżacy” H. Sienkiewicza, „Papież i buntownik” J. Wiktora, „Przez granice, przez wieki” Mariana Bizana, „Podróż za jeden uśmiech” A. Bahdaja, „Archipelag Gułag” A. Sołżenicyna i inne.
Podczas spotkania odbyło się również podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Mój ulubiony bohater literacki”, zorganizowanego przez panią Annę Kowalską. Nagrodę za I miejsce odebrał Daniel Góralski z klasy IIa. II miejsce zajęła Dominika Ćwiklińska z klasy III g, a miejsce III - Anna Babska z klasy If. Wyróżnienie otrzymała praca Patrycji Madajewska z klasy III f. Nagrody i dyplomy wyróżnionym uczniom wręczył Dyrektor CKZiU, pan Jacek Gniadkowski.
Popołudnie z Brodnicą w tle zakończyło się zwiedzaniem dwóch wystaw: „Brodniczana” (książki o Brodnicy lub napisane przez lokalnych twórców) oraz „Brodnica w literaturze”.
Spotkanie zostało przygotowane w ramach realizacji Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pn. „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”. Koordynowaniem programu w szkole na ulicy Mazurskiej zajmuje się nauczyciel bibliotekarz, pani Bożena Łupina, a imprezę przygotowała wraz z koleżankami – paniami Agnieszką Gęsicką i Magdaleną Bączkowską.
W uroczystości utrzymanej w jesiennym nastroju wzięli liczni goście, między innymi: Wicestarosta Brodnicki, pan Mariusz Klonowski; Dyrektor CKZiU, pan Jacek Gniadkowski; wicedyrektorzy CKZiU – pan Jarosław Hiszpański, pan Włodzimierz Gaca; kierownik internatu CKZiU w Brodnicy, pani Małgorzata Roszak; przedstawiciele samorządów uczniowskich wraz z opiekunkami oraz nauczyciele bibliotekarze z I LO w Brodnicy i z CKZiU z ul. Karbowskiej.
29 października 42 uczniów trzecich klas CKZiU z ul. Karbowskiej wraz z opiekunami uczestniczyło w wycieczce do Warszawy.
Wycieczkę rozpoczęło zwiedzanie Muzeum Narodowego – wystawy "Malarstwo XIX wieku". Panie przewodniczki ciekawie opowiedziały o obrazach m.in. Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego, Henryka Siemiradzkiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego.
Zwiedzanie wystawy wraz z lekcją muzealną stanowiło wstęp do dalszej części wyjazdu – obejrzenia spektaklu "Wesele" w Teatrze Polskim.
Dzięki wizycie w Muzeum uczniowie bez trudu mogli rozpoznać obrazy, które pojawiały sie w trakcie trwania sztuki na dwóch dużych ekranach po obu stronach sceny (np. "Stańczyk" i "Wernyhora" Jana Matejki czy słynne "Chochoły" S. Wyspiańskiego). Przejazd z Muzeum do Teatru upłynął na przypomnieniu problematyki "Wesela" S. Wyspiańskiego. Dominika Badaczewska z klasy III TŻH oraz Cezary Wiśniewski z klasy IIIa TŻ przedstawili uczestnikom wycieczki genezę dramatu, pierwowzory bohaterów oraz symbolikę niektórych postaci i scen. Praca uczniów została nagrodzona ocenami celującymi języka polskiego.
Spektakl „Wesele“ w Teatrze Polskim pobudził do refleksji nad tym, czy współczesne akcenty w sztuce Wyspiańskiego były zasadne i czy wpłynęły na wymowę młodopolskiego dramatu. Większość uczestników stwierdzała, że pomysł wprowadzenia piosenek disco polo nie był uzasadniony, chociaż- paradoksalnie - nie zmieniał wymowy "Wesela" S. Wyspiańskiego.
Ciekawym okazało sie doświadczenie możliwości porównania literackiej wersji dramatu z jego nowatorskim i dość kontrowersyjnym przedstawieniem na scenie warszawskiego teatru.
Wyjazd zorganizowała pani Ewelina Teska, opiekunkami były panie: Marzena Janiszewska, Hanna Jarzynka i Anna Martko.
9 listopada br. w sali Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji Szkolnej Ligi Strzeleckiej szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Zawody przeprowadzono w okresie od 23.09. do 22.10.2016 r. W kategorii szkół
ponadgimnazjalnych wzięło udział 102 uczniów z powiatu brodnickiego. Z wyników uzyskanych podczas zawodów w 4 seriach strzeleckich zaliczano do punktacji indywidualnej i zespołowej 3 najlepsze z 4 serii.
W klasyfikacji indywidualnej chłopców zwyciężył uczeń Technikum w Brodnicy – Jakub Komosiński (klasa III TMH). Uzyskał wynik 287 punktów.
W klasyfikacji drużynowej zarówno zespoły chłopców, jak i dziewcząt z Technikum w Brodnicy znalazły się tuż za podium (miejsce IV i V).
Uczniowie trenują strzelectwo pod kierunkiem pana Krzysztofa Suchoraba.
W Internacie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy na ulicy Mazurskiej wychowawcy prowadzą różnorodne zajęcia dla swoich wychowanków.
Co miesiąc odbywają się zajęcia integracyjne dla nowego kursu ODIDZ.
Oprócz tego w internacie odbywa się wiele ciekawych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez opiekunów, np. zajęcia świetlicowe, gra na gitarze, turniej gry w bilard, zajęcia kulinarne, przygotowywanie gazetek tematycznych, wystrojów świątecznych. Podopieczni internatu grają w piłkę nożną, wychodzą na mecze, basen . Chętni wychowankowie mogą skorzystać z różnych szkoleń np. kurs makijażu czy dobrego wychowania. Za swoją postawę otrzymują co miesiąc dyplomy przygotowywane przez panią Jolantę Mączkowską.
REGULAMIN REKRUTACJI I UCZESTNICTWA W PROJEKCIE
,,Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam, zaangażuj mnie, a zrozumiem - staże zawodowe nauką przez doświadczenie”.
Regulamin określa zasady rekrutacji i uczestnictwa w Projekcie pn. ,,Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam, zaangażuj mnie, a zrozumiem - staże zawodowe nauką przez doświadczenie”, Nr projektu: Wniosek nr 2016-1-PL01-KA102-023533 finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus + Akcja: Mobilność osób uczących się i pracowników, Typ Akcji: Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego
§ 1. Informacja o projekcie
§ 2. Oferowane formy wsparcia
Nazwa szkoły |
Liczba uczniów |
Termin praktyki obejmujący 26 dni praktyk i 2 dni podróży |
Klasa III Technikum Informatycznego |
15 |
29.01.2017-25.02.2017 |
Klasa III Technikum Budowlanego |
15 |
02.07.2017-29.07.2017 |
Klasa III Technikum Mechatronicznego |
15 |
30.07.2017-26.08.2017 |
Klasa III Technikum Logistycznego |
15 |
04.02.2018-03.03.2018 |
§ 3. Uczestnicy Projektu
§ 4. Rekrutacja Uczestników projektu
§ 5 Prawa i Obowiązki Uczestników Projektu
Każdy/a Uczestnik/Uczestniczka Projektu zobowiązany/a jest do:
§ 6 Zasady rezygnacji z uczestnictwa w Projekcie
§ 7 Postanowienia końcowe
Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego uczestniczyli w IV Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej, który odbył się 7 listopada br. w I LO w Brodnicy.
Festiwal rozpoczął obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym powiecie. Uczestniczyli w nim uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. CKZiU reprezentowało sześcioro uczniów: Joanna Wasik , Bartłomiej Kozikowski, Dominika Krajewska, Krzysztof Gliniecki, Karol Małkowski i Natalia Żurańska.
Konkursowe występy oceniało jury w składzie: pani Danuta Grzyb, pani Justyna Bartoszewska i pani Wiesława Lewandowska.
Nagrodzeni uczniowie CKZiU:
1) II miejsce Natalia Żurańska z Technikum im. Zesłańców Sybiru
2) wyróżnienie – Joanna Wasik z Technikum w Brodnicy
3) II miejsce w kategorii zespołów – Natalia Żurańska, Krzysztof Gliniecki i Karol Małkowski z Technikum im. Zesłańców Sybiru
Uczniów przygotowali nauczyciele: pani Justyna Bartoszewska (Technikum im. Zesłańców Sybiru) i pan Jakub Cybulski (Technikum w Brodnicy).
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przystępuje do realizacji projektu Erasmus+.
Edycja projektu przewidziana jest na dwa lata i potrwa do czerwca 2018 r. W tym czasie 60 uczniów naszej szkoły skorzysta z możliwości odbycia jednomiesięcznych staży zagranicznych w Hiszpanii i Portugalii.
Naszymi partnerami, którzy stworzą możliwości ich odbycia są:
Uczestnictwo w projekcie ma w efekcie doprowadzić do:
Na czym przede wszystkim skorzystają nasi uczniowie?
Wymiernymi efektami udziału uczniów w projekcie, będą:
Wsparciem projektowym, w tej edycji Erasmusa+ objętych zostanie po 15 uczniów z klasy III Technikum Informatycznego, Budowlanego, Mechatronicznego w 2017 r. oraz grupa 15 uczniów z obecnej klasy II Technikum Logistycznego w 2018 r.
Koordynatorem projektu jest pan Mirosław Wołojewicz.
Informacje na temat rekrutacji i warunków uczestnictwa w projekcie będą zamieszczane na stronie internetowej w zakładce Erasmus+. Prosimy o śledzenie wiadomości.
28.10.2016 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy (ul. Karbowska) odbył się szkolny etap konkursu „Indeks dla rolnika”.
Uczniowie rozwiązywali test, który składał się z 50 pytań. Do etapu II zakwalifikowali się : Bartłomiej Lewicki - kl. III TR, Łukasz Gazda - kl. IV TR oraz Andrzej Zapadka - kl. IV TR.
Szkolny etap konkursu przygotowała i przeprowadziła pani Anna Rumińska.
II etap konkursu odbędzie się 06 grudnia 2016 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu i będzie polegał na rozwiązaniu testu z dwóch bloków tematycznych: produkcja roślinna oraz produkcja zwierzęca.
Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu, Wydział Rolnictwa i Biotechnologii oraz Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
Celem konkursu jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem, poszerzenie wiedzy rolniczej oraz łączenie teorii z praktyką. Na laureatów czekają indeksy szkoły wyższej.
Trójce naszych uczniów życzymy powodzenia!
27 października br. uczniowie klas drugich Technikum Mechatronicznego z ulicy Mazurskiej zwiedzili toruńską spółkę EMTOR.
Spółka EMTOR jest największą prywatną firmą na rynku wózków widłowych w naszym kraju. Firma działa od ponad 28 lat w obszarach: usług, handlu i wyposażenia transportu wewnętrznego w wózki widłowe. W latach 2000 - 2008 EMTOR był oficjalnym przedstawicielem Toyota Industrial Equipment Europe w Polsce. W tym okresie spółka stała się czołowym dostawcą wózków widłowych w Polsce.
W 2009 roku EMTOR nawiązał współpracę z firmą NACCO Materials Handling Europe – producentem marki Yale - jednej z najlepszych w branży. W chwili obecnej EMTOR zatrudnia ponad 260 pracowników.
Uczniowie „mechatronika” zapoznali się z procesem przygotowania gotowego wyrobu od producenta pod wymagania konkretnego klienta. Firma prowadzi szeroko zakrojony serwis, posiada sieć oddziałów i punktów serwisowych w całej Polsce. Uczniowie mieli możliwość napisania testu rekrutacyjnego. Wstępne wyniki wskazują, że 23 uczniów klasy drugiej już teraz zakwalifikowałoby się do pracy w firmie. Być może po ukończeniu szkoły przystąpią do prawdziwej rekrutacji i podejmą pracę w spółce EMTOR.
26 października 2016 roku w hali sportowej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy (ulica Karbowska) odbył się Wojewódzki Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców Młodzieży OHP.
W turnieju uczestniczyły reprezentacje wszystkich jednostek organizacyjnych Kujawsko- Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy - drużyny Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Grudziądzu oraz Środowiskowego Hufca Pracy w Toruniu i Hufców Pracy w Brodnicy, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Włocławku.
Reprezentacje były mieszane i składały się z 8 zawodników - 4 dziewcząt i 4 chłopców, mecze rozgrywane były w 2 grupach, jednocześnie na dwóch boiskach.
Najlepszą drużyną turnieju została drużyna z Torunia, naszym reprezentantom w składzie Anna Dąbrowska, Paulina Kucińska, Marta Trzcińska i Natalia Wensławska (wszystkie z klasy II f ZSZ) oraz Krzysztof Domagalski, Martyn Gmiński, Mateusz Kaźmierczak i Sebastian Tykarski (wszyscy z klasy I a ZSZ) nie udało się stanąć na podium.
Zwycięska drużyna otrzymała Puchar Wojewódzkiego Komendanta, medale oraz nagrody rzeczowe, natomiast laureaci II i III miejsca puchary i medale. Nagrody wręczali Komendant HP Dariusz Malinowski i Dyrektor CKZiU Jacek Gniadkowski. Specjalną nagrodę dla najlepszej zawodniczki i zawodnika Turnieju ufundował Poseł na Sejm RP Paweł Szramka. Otrzymali je uczniowie hufca bydgoskiego oraz toruńskiego.
Impreza przebiegała w sportowej, miłej atmosferze, podczas zawodów panowała dyscyplina i zasady „fair play”. Młodzież doskonale bawiła się zarówno na boisku, jak i poza nim, nawiązując nowe znajomości i przyjaźnie.
Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy uczestniczyli w spotkaniu Wojewódzkiej Rady Młodzieży OHP.
Spotkanie odbyło się 26 października br. w Brodnicy. Jego gospodarzem był Hufiec Pracy z Komendantem Dariuszem Malinowskim na czele. W spotkaniu uczestniczyły jednostki z Brodnicy, Bydgoszczy, Inowrocławia, Torunia, Włocławka oraz Grudziądza – razem prawie czterdzieścioro młodych ludzi. Brodnicę reprezentowali uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego: Kamila Ostrowska, Dominika Włodarczyk, Tomasz Bojanowski (Gimnazjum dla Dorosłych) oraz Patrycja Madejewska, Marta Rubalewska, Mateusz Walkiewicz (Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Brodnicy).
Pierwsza część spotkania dobyła się w brodnickim muzeum. Młodzież wysłuchała prelekcji przewodnika na temat historii miasta, obejrzała ekspozycję prezentującą region brodnicki w średniowieczu oraz rzeźby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej, a także weszła na wieżę zamkową, skąd mogła podziwiać panoramę Brodnicy. Następnie zwiedzający przeszli do Centrum Edukacji Ekologicznej, usytuowanego w XVII-wiecznym spichlerzu. Głównym tematem zajęć były zagadnienia związane ze zmianami i zniszczeniem środowiska naturalnego wynikającymi z działalności człowieka i możliwościami naprawy lub minimalizowania szkód. Pojawiły się także aspekty historyczne, młodzież obejrzała wystawę ukazującą rozwój społeczności sprzed 10 tysięcy lat, kiedy człowiek był integralną częścią środowiska przyrodniczego
W części warsztatowej, która odbyła się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na ulicy Karbowskiej, młodzież zaprezentowała Plan Rady Młodzieży na rok szkolny 2016/2017 oraz plany realizacji inicjatyw młodzieżowych. Następnie odbyły się demokratyczne wybory do Wojewódzkiej Rady Młodzieży. Brodniczanka Patrycja Madejewska z klasy II f ZSZ została wybrana na stanowisko sekretarza.
Uczniowie Technikum Logistycznego zakwalifikowali się do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej.
W I etapie Olimpiady wzięło udział 7806 uczestników z 316 szkół z całego kraju. Do II etapu zakwalifikowało się 712 uczniów z 216 szkół ponadgimnazjalnych.
Wśród nich są cztery osoby z naszego Technikum Logistycznego: Katarzyna Lewandowska z II TL, Julita Nasiłowska z II TL, Wojciech Ostrowski z III TL , Kamil Sadowski z III TL.
Uczniowie Ci wykazali się największą wiedzą z zakresu transportu, spedycji i logistyki.
2 grudnia wezmą udział w etapie okręgowym Olimpiady. Jej organizatorem jest Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu.Na zwycięzców czekają indeksy na studia, wartościowe nagrody rzeczowe, płatne staże i zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego.
25 października 2016 r. odbyła się XXIV Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK na szczeblu szkolnym.
W olimpiadzie brali udział uczniowie z klasy III Technikum Ekonomicznego z CKZiU z ulicy Mazurskiej.
Do etapu rejonowego zakwalifikowały się następujące uczennice:
Mirosława Rutkowska
Aleksandra Jasiewicz
Weronika Żulewska
Celem olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia poprzez:
Olimpiada, mimo charakteru konkursowego, nie jest nastawiona na rywalizację, a na wymianę doświadczeń oraz rozwijanie i doskonalenie swoich umiejętności.
Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK jest przedsięwzięciem wieloetapowym i obejmuje następujące szczeble: szkolny, rejonowy, wojewódzki (inaczej okręgowy) i krajowy czyli centralny. Na każdym z etapów odbywa się test z zakresu wiedzy dotyczącej promocji zdrowia, który obejmuje zagadnienia pierwszej pomocy, ekologii, promocji zdrowego stylu życia i historii Stowarzyszenia.
W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy na ul. AlejaLeśna 2 działa pracownia sprzedaży.
Słuchacze zdobywają tam umiejętności i kwalifikacje dotyczące np. obsługi kasy fiskalnej z fakturowaniem. Obecnie w pracowni odbywają się Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe w zawodzie sprzedawca- kwalifikacja A 18, działa również kawiarenka szkolna. Zajęcia z kwalifikacji A18 prowadzą panie : Jolanta Mączkowska i Zyta Warachowska. Panie opiekują się również kawiarenką .