W dniach 28.11 – 30.11 br. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Berlina i Krausnick.
W piątek od godzin porannych grupa 33 uczniów wraz z opiekunami, panią Edytą Siemiątkowską i panią Dorotą Wojnowską, zwiedzała główne atrakcje turystyczne stolicy Niemiec: pomnik Ofiar Holokaustu, Bramę Brandenburską, wieżę telewizyjną na Placu Aleksandra, Sony Center na Placu Poczdamskim. Ciekawym punktem programu okazało się zwiedzanie kopuły i tarasu widokowego w budynku Reichstagu, obecnej siedzibie parlamentu RFN. Uczniowie zapoznali się z historią budynku – nierozerwalnie związaną z historią Niemiec – poznali specyfikę pracy parlamentu, a także usłyszeli sporo ciekawostek o atrakcjach turystycznych Berlina widocznych z kopuły.
Po kilkugodzinnym zwiedzaniu centrum Berlina uczestnicy wycieczki udali się do miejscowości Krausnick, gdzie mieści się Tropical Islands – największy park wodny w Europie. Podczas dziesięciogodzinnego pobytu wszyscy wspaniale wypoczęli i zregenerowali siły przed powrotem do domu.
Organizatorem tej wycieczki pełnej atrakcji pan był Arkadiusz Nagórski.
Zdjęcia z wyjazdu:
https://plus.google.com/photos/117365104679819524611/albums/5952870662115894625?partnerid=gplp0
Paulina Kulwicka z klasy III TMe oraz Natalia Kulwicka z klasy I TE zajęły II miejsce w VII Powiatowym Konkursie Językowo – Informatycznym, który odbył się 29 listopada 2013 roku w I LO w Brodnicy.
Konkurs odbywał się pod hasłem „Powiat brodnicki – Moja Mała Ojczyzna”. Zadaniem zespołów było przygotowanie prezentacji multimedialnej i wystąpienia w języku obcym na temat: „Najpiękniejszy zakątek mojej okolicy”. Liczyły się więc umiejętności informatyczne i znajomość wybranego języka obcego.
W konkursie uczestniczyli uczniowie I LO, ZSR w Brodnicy, ZS w Jabłonowie Pomorskim oraz ZSZ. Łącznie zaprezentowały się 24 zespoły, w tym 10 wybrało język niemiecki, podobnie jak reprezentantki naszej szkoły.
Paulina i jej młodsza siostra Natalia przygotowały swoją prezentację pod kierunkiem pana Rafała Okońskiego. Gratulujemy II miejsca!
W dniach 20 – 22 listopada br. w naszej szkole był realizowany program psychoedukacyjny „Młodzi ponad podziałami”.
Program jest częścią projektu Centrum Sukcesu Zawodowego realizowanego we współpracy ze Starostwem Powiatowym, a współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Główny cel programu „Młodzi ponad podziałami” to przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym wśród młodzieży poprzez uczenie umiejętności rozwiązywania konfliktów.
Uczniowie klas drugich technikum i zasadniczej szkoły zawodowej uczestniczyli w interesujących warsztatach prowadzonych przez psychologów z warszawskiego Instytutu Psychologii Procesu, Ewę Reimschussel oraz Annę Gabryjelską. Młodzież między innymi uczyła się wyrażania emocji, a także dostrzegania swojej wartości i pozycji w otoczeniu. Świadomość własnych rang bywa bardzo pomocna w kształtowaniu samooceny oraz budowaniu poprawnych relacji z innymi.
Podsumowaniem warsztatów z młodzieżą było spotkanie psychologów z wychowawcami. Dotyczyło ono również metod rozwiązywania konfliktów i było z pewnością ciekawą formą poszerzenia umiejętności pracy wychowawczej z uczniami.
Uczniowie naszej szkoły tryumfowali podczas powiatowego konkursu „Zabytki mojego regionu”.
Konkurs, zorganizowany przez Zespół Szkół Rolniczych w Brodnicy, miał na celu upowszechnienie regionalnego dziedzictwa kulturowego, poszerzenie i utrwalenie wiedzy dotyczącej zabytków oraz ciekawych miejsc powiatu brodnickiego.
Obejmował on dwie kategorie: fotograficzną ( "Zabytki w obiektywie") oraz plastyczną („Plakat promujący lokalny zabytek”). W obydwu kategoriach z naszej szkoły wpłynęło bardzo dużo prac. Cześć z nich została wykonana pod opieką pana Sławomira Krawulskiego w ramach Szkolnego Koła Fotograficznego, a większość - w ramach lekcji wiedzy o kulturze pod kierunkiem pani Barbary Stefańskiej.
W konkursie fotograficznym I miejsce zdobył Łukasz Motylewski z klasy III TMe, II miejsce - Edyta Motylińska z klasy I TH i III nagroda również trafiła do naszej szkoły, otrzymała ją Kamila Szmytkowska z klasy I TH.
W kategorii plakatu nie byliśmy dużo gorsi. Zwyciężyła Urszula Łukowska z klasy III TI, a trzecie miejsce jurorzy przyznali Monice Kopiczyńskiej z klasy III TEH.
Wszyscy uczestnicy wraz z opiekunem, panem Sławomirem Krawulskim, oraz panią wicedyrektor Alicją Wiśniewską, uczestniczyli 22 listopada w uroczystym wręczeniu nagród w ZSR w Brodnicy. Podczas uroczystości mogli obejrzeć wystawę wszystkich prac konkursowych. Wysłuchali też prelekcji wygłoszonej przez Panią Aleksandrę Kurek – przewodnika brodnickiego muzeum- oraz wysłuchali piosenek w wykonaniu swoich kolegów z ZSR. Wszyscy wrócili oczywiście bardzo zadowoleni.
Szkolny Zespół Wychowawczy podejmuje różne działania zniechęcające do wandalizmu i stosowania przemocy. W listopadzie odbył się konkurs na plakat pod tytułem : „Szkoła bez przemocy i wandalizmu”. Wzięła w nim udział większość klas naszej szkoły.
Na konkurs wpłynęły prace wykonane zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Techniki były różnorodne, np. grafika komputerowa, grafika, pastele, kolaże. Wszystkie prace zostały wyeksponowane w holu szkoły, a oceniły je jurorki: p. G. Dogońska, p. J. Wieczorek, p. D. Zabłotna i p. M. Wróblewska.
W kategorii prac indywidualnych jurorki wyróżniły (bez przyznawania kolejnych miejsc ): Aleksandrę Lewandowską z klasy II TL, Katarzynę Hermanowską z III b TL oraz Karolinę Cichewicz i Krystiana Olszewskiego z I b TL. Wymienieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe. W kategorii klas nagrodę (słodycze) otrzymały klasy I Technikum Handlowego i I Technikum Mechatronicznego.
Gratulujemy!
Młodzi filmowcy z naszej szkoły, Urszula Łukowska, Piotr Cyglicki i Marek Białkowski oraz ich opiekunka pani Monika Różańska, , odebrali dwie nagrody w wojewódzkim konkursie filmowym „Sztuka wyboru”: wyróżnienie w II edycji za „perfekcyjną realizację filmu i efekty specjalne” oraz I nagrodę publiczności w głosowaniu internetowym na film z I edycji konkursu.
Sztuka wyboru to program prewencyjno-profilaktyczny realizowany po raz drugi przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego pod patronatem fundacji Tumult – organizatora Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.
W ramach projektu odbywa się konkurs polegający na realizacji krótkiego filmu popularyzującego zapobieganie negatywnym zjawiskom wśród młodzieży. Zwycięskie filmy wraz ze scenariuszami lekcji trafiają do szkół naszego województwa jako materiały dydaktyczne.
Każdą edycję rozpoczynały warsztaty, podczas których młodzież pod okiem fachowców uczyła się realizacji filmu, a z pedagogami i psychologami rozmawiała o przedziwdziałaniu narkomanii i agresji.
I edycja konkursu (2011 rok) przebiegała pod hasłem: "Kręcę filmy a nie jointy”. Film naszych uczniów „Po ciemnej stronie” zdobył wówczas III nagrodę jurorów. Ponad rok, umieszczony na You Tube, zbierał głosy internatów, walcząc o nagrodę publiczności.
II edycja nosiła hasło: „Kręcę filmy, nie zadymy”, a jej celem było zwrócenie uwagi na problem agresji wśród młodzieży. Filmowcy z Zespołu Szkół Zawodowych zrealizowali tym razem film pt. „Fatum”.
Uroczysta gala podsumowująca II edycję i konkurs internetowy I edycji odbyła się 19 listopada br. w Multikinie w Bydgoszczy w ramach Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Gośćmi byli wybitni twórcy filmu, między innymi: Sławomir Idziak – operator filmowy nominowany do Oskara za film „Helikopter w ogniu” – i Bodo Kox – reżyser i scenarzysta festiwalowego filmu „Dziewczyna w szafie”.
Podczas gali nasz zespół najpierw odebrał nagrodę za I miejsce w konkursie internetowym I edycji. Okazało się, że film „Po ciemnej stronie” obejrzało ponad 7 tys. internautów!
Powodem do równie dużej satysfakcji było wyróżnienie dla filmu nakręconego w ramach II edycji, czyli „Fatum”. Jest to wyróżnienie za perfekcyjną realizację i efekty specjalne. Nagrodą było oprogramowanie do profesjonalnej realizacji filmów oraz sama prezentacja przed liczną widownią, w tym dużą grupą z naszej szkoły. Oklaski 40-osobowej ekipy były tak gorące, że nawet panowie prowadzący galę byli pod wrażeniem.
Serdecznie gratulujemy ekipie filmowej i czekamy na kolejne sukcesy! Film "Fatum" wkrótce pojawi się na You Tube.
13 listopada 2013 roku w Toruniu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Wśród nagrodzonych jest również uczennica naszej szkoły –Karolina Cichocka z IV TE.
Karolina na koniec klasy trzeciej uzyskała najwyższą średnią w naszym technikum – 5,43. Gratulujemy.
Zespół Szkół Zawodowych był w tym roku jednym ze współorganizatorów Nocnych Manewrów Patriotycznych związanych z Narodowym Świętem Niepodległości.
Młodzież naszej szkoły co roku uczestniczy w manewrach, które zainicjowało Stowarzyszenie "Na Wiejskiej" przy Gimnazjum nr 1 we współpracy z Muzeum w Brodnicy. Jest to doskonała forma poznawania historii regionu, miejsc pamięci w Brodnicy i lekcja patriotyzmu.
W tym roku na nocny spacer wybrali się uczniowie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Brodnicy, Jabłonowa Pomorskiego, Górzna i Świedziebni.
Młodzież podzielona na zespoły odwiedzała różne miejsca i wykonywała zadania związane z tradycjami niepodległościowymi. Grupami naszych uczniów opiekowali się nauczyciele: p. Dorota Wojnowska, p. Magdalena Szymańska, p. Anita Głodowska i p. Jakub Cybulski.
Jeden z przystanków znajdował się w naszej szkole. Uczestnicy manewrów oglądali film na temat Giełdy Papierów Wartościowych, a następnie odpowiadali na pytania związane z jej funkcjonowaniem. Świetną zabawą - choć niełatwą – było układanie puzzli przedstawiających symbole GPW: byka (hossa) i niedźwiedzia (bessa). Ostatnie zadanie – bardzo proste- polegało na odgadywaniu na podstawie zgromadzonych przedmiotów, zawodów, których uczymy w ZSZ. Wśród uczestników manewrów byli też gimnazjaliści, więc wykorzystaliśmy okazję, by zapoznać ich z naszą ofertą.
Po wykonaniu zadań uczniowie i ich opiekunowie mogli skorzystać z pysznego poczęstunku: świeży chleb z domowym smalcem i ogórkiem oraz ciasto.
Za przygotowanie punktu w naszej szkole odpowiedzialni byli nauczyciele: panie Wiesława Wróblewska i Honorata Karbowska oraz pan Krzysztof Błaszczyk. Nad całością czuwała oczywiście Dyrekcja.
Manewry zakończyły się po godzinie pierwszej w nocy w Brodnickim Domu Kultury. Ich uczestnicy – jak co roku – byli zachwyceni tak niecodzienną lekcją historii i lokalnego patriotyzmu.
Uczniowie naszego technikum odnieśli piękny sukces w Powiatowym Konkursie Ekologicznym „I ja mogę chronić przyrodę”. W klasyfikacji indywidualnej Małgorzata Cendrowska z klasy I TE zajęła I miejsce, Monika Rybkowska z klasy III b TL była druga, a Katarzyna Kopaczewska z III b TL wywalczyła trzecie miejsce.
Oczywiście w klasyfikacji zespołowej nasza reprezentacja zdobyła największą ilość punktów, nie dając rywalom najmniejszych szans.
V edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego przebiegała pod hasłem: „Czy wystarczy wody dla wszystkich”. Organizatorzy to Brodnickie Towarzystwo Przyrodnicze oraz Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy , a współorganizatorzy - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Powiat Brodnicki.
W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu brodnickiego: I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych, Zespołu Szkół Rolniczych oraz Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim.
Głównym celem przedsięwzięcia jest kształtowanie zachowań proekologicznych, a szczególnie zwrócenie uwagi na znaczenie wody w życiu człowieka, nierównomierny dostęp do jej zasobów
Zmagania przebiegały w II etapach. Pierwszy etap polegał na przygotowaniu przez pięcioosobowe zespoły z poszczególnych szkół prezentacji multimedialnej na temat: „Czy wystarczy wody dla wszystkich – problem dostępności i zanieczyszczenia wody”.
Finał konkursu odbył się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Górznie. Uczestnicy rozwiązywali test sprawdzający znajomość parków krajobrazowych województwa kujawsko – pomorskiego oraz form ochrony przyrody.
Dwa równorzędne I miejsca zajęły: Małgorzata Cendrowska (ZSZ) oraz Anna Jasińska z I LO. II miejsce wywalczyły: Monika Rybkowska z ZSZ oraz Oliwia Białaszek z Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim. III miejsce – Katarzyna Kopaczewska z ZSZ.
Zespołowo zwyciężyła reprezentacja Zespołu Szkół Zawodowych, przed Zespołem Szkół Rolniczych i I LO w Brodnicy.
Główną nagrodą dla uczestników finału konkursu był udział w zajęciach zielonej szkoły w OEE Wilga w Górznie. Uczniowie wraz z przewodnikiem przeszli ścieżką dydaktyczną do rezerwatu „Szumny Zdrój” oraz ścieżką wokół jeziora Górzno. Zajęcia zostały sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Upominki książkowe i rzeczowe dla młodzieży ufundował Powiat Brodnicki.
Organizacją Konkursu zajmował się pan Krzysztof Roznerski – nauczyciel geografii i członek Brodnickiego Towarzystwa Przyrodniczego.
8 listopada 2013 roku uczniowie naszej szkoły wystąpili podczas miejskich i powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy.
Na widowni zasiedli między innymi: wicewojewoda kujawsko – pomorski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz przedstawiciele różnych lokalnych firm i instytucji.
Młodzież zaprezentowała montaż słowno- muzyczny pod tytułem „Od niewoli do niepodległości” przygotowany pod kierunkiem pań Doroty Wojnowskiej i Barbary Stefańskiej. Dekoracje wykonała pani Justyna Szczepańska.
Przedstawienie przypomniało dramat polskich powstań narodowych oraz radosne dni listopada 1918 roku. Nasi młodzi aktorzy wykazali się naprawdę dużymi umiejętnościami i dostarczyli gościom wielu wzruszeń. Wszystkim podobały się piękne recytacje, pieśni patriotyczne oraz świetnie odegrane scenki. Występ stanowił więc doskonałą formę promocji naszej szkoły.
W przedstawieniu udział wzięli: Urszula Łukowska (III TI), Damian Sobieszyński (IVTE), Karolina Buchalska i Katarzyna Hermanowska (III b TL), Marta Kowalska (III a TL), Łukasz Motylewski i Krzysztof Pchełka (III TMe), Katarzyna Sułkowska i Natalia Joniak (I TE), Mateusz Domagalski, Paulina Burnicka, Paulina Jabłońska, Kinga Stankowska i Magdalena Grapatyn (I TB).
Szkolne obchody Święta Niepodległości odbyły się 7 listopada. Młodzież ZSZ również obejrzała montaż „Od niewoli do niepodległości”.
6 listopada 2013 roku nasza szkoła była gospodarzem finału VIII Powiatowego Konkursu Historyczno – Literackiego „Od niewoli do niepodległości”.
Uczestniczyły w nim po trzy osoby ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu brodnickiego: I i III Licem Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Rolniczych i Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy oraz Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim.
Zwyciężył reprezentant III LO w Brodnicy – Remigiusz Lipiński. Drugie miejsce zajął Paweł Sujkowski z Zespołu Szkół Rolniczych, a trzecie –Antonina Nowacka z I LO. Wyróżnienia za zajęcie IV miejsca otrzymała reprezentantka naszej szkoły, Karolina Cichocka z klasy IV TE.
Nagrody ufundował Powiat Brodnicki, reprezentowany podczas konkursu przez Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, pana Stanisława Czajkowskiego, oraz Dyrektor ZSZ Jacek Gniadkowski. Wszyscy uczestnicy i ich nauczyciele otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz podziękowania.
Cel konkursu, związanego z obchodami Święta Niepodległości, to zainteresowanie młodzieży historią i kształtowanie postaw patriotycznych.
Zadania konkursowe sprawdzały znajomość historii Polski od III rozbioru do 1918 roku oraz znajomość literatury polskiej dotyczącej okresu zaborów. Uczestnicy wykazywali się m. in. znajomością faktów historycznych, dat, polskich pieśni patriotycznych i biografii znanych Polaków. Wszystkie pytania były prezentowane w formie pokazu multimedialnego, aby uczniowie obserwujący zmagania konkursowe mogli również sprawdzać i uzupełniać swoją wiedzę.
W dwóch poprzednich edycjach konkursu w roli ekspertów występowali pracownicy naukowi Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie. Tym razem nie mogli skorzystać z zaproszenia ze względu na obowiązki na uczelni, a w liście przesłanym do Dyrektora ZSZ napisali m.in.: „Jesteśmy niezwykle ukontentowani tym, że próbujecie Państwo zainteresować uczniów historią, która nie tylko słusznie bywa nazywana nauczycielką życia, ale jej znajomość buduje naszą tożsamość. Organizatorom gratulujemy pomysłu, a młodzieży stającej w szranki rywalizacji życzymy powodzenia” – dr hab. Norbert Kasparek oraz dr Andrzej Korytko.
Organizatorkami konkursu były panie Dorota Wojnowska i Barbara Stefańska.
29 października br. uczniowie pięciu klas technikum wzięli udział w spotkaniu z posłem do Parlamentu Europejskiego, Januszem Zemke.
Spotkanie odbyło się w Brodnickim Domu Kultury. Europoseł zapoznał młodzież z kompetencjami i pracą Parlamentu Europejskiego. Szczególnie wiele uwagi poświęcił budżetowi Unii. Spraw budżetu dotyczyły również pytania uczniów, którzy między innymi zainteresowali się wydatkami Unii na cele wojskowe. Młodzież pytała też o wspólną walutę, o korzyści i zagrożenia wynikające z wprowadzenia euro w Polsce.
Znamy już wyniki pierwszego etapu VI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Do etapu okręgowego z naszej szkoły zakwalifikowała się Agnieszka Walczak z klasy IV Technikum Logistycznego.
W pierwszym etapie Olimpiady wystartowało prawie 7 tysięcy uczniów, do etapu okręgowego zakwalifikowało się 534. Eliminacje okręgowe odbędą się 5 grudnia w kilkunastu ośrodkach. Finał, w którym weźmie udział ścisła czołówka młodych logistyków, będzie miał miejsce tradycyjnie w Poznaniu, siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki, 7 marca. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 4 kwietnia 2014 r.
Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyki od 2008 roku. Jej celem jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów problematyką logistyczną, ocena praktyczna programów nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych, stopnia ich zrozumienia i przyswojenia przez uczniów oraz podnoszenie poziomu kształcenia.
Olimpiada jest jedynym w Polsce turniejem tematycznym z dziedziny logistyki, którego laureaci i finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego. Honorowym Patronem olimpiady jest Minister Edukacji Narodowej. Partnerem Merytorycznym jest Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne.
Trzymamy mocno kciuki za Agnieszkę. Może powtórzy sukces Szczepana Górtowskiego, który w 2009 roku został najlepszym logistykiem w Polsce?
Ostatnie dni października to czas intensywnej pracy członków Szkolnego Koła PCK, działającego w naszej szkole pod opieką pani Katarzyny Klenowicz.
Dnia 22 października 2013 r. odbył się szkolny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.
W olimpiadzie brali udział uczniowie z klas 1 TE i 1 TH. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się: Małgorzata Cendrowska z kl. 1 TE, Natalia Kulwicka z kl. 1 TE i Elżbieta Owczarek z kl. 1 TH.
Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK jest przedsięwzięciem wieloetapowym i obejmuje następujące szczeble: szkolny, rejonowy, wojewódzki (inaczej okręgowy) i centralny. Na każdym z etapów jest przeprowadzany test z zakresu wiedzy dotyczącej promocji zdrowia, który obejmuje zagadnienia pierwszej pomocy, ekologii, promocji zdrowego stylu życia i historii Stowarzyszenia.
Celem olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie.
Uczniowi naszej szkoły brali też udział w konkursie krzyżówkowym pod hasłem: „Kochaj swoje serce”. Jego celem jest popularyzacja i wdrażanie zasad racjonalnego odżywiania się, zdrowego i bezpiecznego wypoczynku, wdrażanie zasad zdrowego stylu życia wolnego od nałogów, popularyzacja honorowego krwiodawstwa w środowisku szkolnym oraz zachęta do troski środowisko naturalne.
Komisja konkursowa wylosuje nagrody rzeczowe za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki.
29 października 2013 roku odbyła się pierwsza akcja charytatywna przeprowadzona przez członków Szkolnego Koła PCK.
Wolontariusze z klasy I TE i 4 osoby z II TE zbierali na terenie miasta pieniądze na rzecz dzieci z najuboższych rodzin z terenu Brodnicy i powiatu brodnickiego. Zebrano łącznie 1343 zł. Pieniądze będą wykorzystane do przygotowania paczek świątecznych.
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, obchodzonego w październiku, panie Bożena Łupina, Agnieszka Gęsicka i Magdalena Bączkowska zorganizowały Szkolny Konkurs Fotograficzny pod hasłem: „Przyłapani na czytaniu”. Zadanie uczestników polegało na zrobieniu ciekawych, zaskakujących czy też śmiesznych zdjęć ukazujących ludzi podczas czytania.
Na konkurs wpłynęło 39 prac. Jury w składzie: pani dyrektor Alicja Wiśniewska - przewodnicząca, pan Sławomir Krawulski, panie Bożena Łupina i Agnieszka Gęsicka nagrodziło następujące osoby: I miejsce - Sebastian Ługowski, klasa IIg ZSZ i Karolina Lewandowska - klasa II TE; II miejsce - Kinga Konrad z klasy II TE; III miejsce - Łukasz Motylewski z klasy III TMe. Wyróżnienia: Julia Jastrzembska - klasa III TEH, Angelika Ozimkowska - klasa IIIb TL, Patrycja Steinke - klasa III TEH.
Nagrody zostały ufundowane przez Dyrektora Szkoły, pana Jacka Gniadkowskiego oraz Radę Rodziców.
Konkursowe prace zostały zaprezentowane na wystawie w bibliotece, a następnie w holu szkoły.
24 października br. nasza szkoła była gospodarzem finału XI Powiatowego Konkursu Ortograficznego o Tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Brodnickiego.
W konkursie uczestniczyli uczniowie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu brodnickiego. Każdą szkołę reprezentowały cztery osoby, wyłonione podczas eliminacji szkolnych, które odbywały się na początku października.
Pomysłodawczynią i główną organizatorką konkursu jest pani Gabriela Dogońska, a dyktando – podobnie jak w poprzednich edycjach – przygotowała pani Diana Zabłotna.
Tekst obfitował w pułapki ortograficzne i żadnemu z uczestników nie udało się napisać go bezbłędnie. Najlepiej poradziła sobie Anna Pilarska z III LO, której przypadł zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Brodnickiego. Drugie miejsce zajęła Adriana Szymańska z I LO, a trzecie – uczennica naszej szkoły, Karolina Cichocka z klasy IV TE. Jurorzy wyróżnili też: Bartłomieja Pawelskiego z III LO i Karolinę Kulkę z I LO.
Nagrody, ufundowane przez Powiat Brodnicki i Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy, wręczyli naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w starostwie, Stanisław Czajkowski, oraz dyrektor ZSZ, Jacek Gniadkowski. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a ich nauczyciele podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu.
Czas oczekiwania na werdykt jurorów uczestnicy spędzili w bibliotece szkolnej, oglądając wystawę fotograficzną pt. „Przyłapani na czytaniu”.
Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród uświetniły recytacje Karoliny Buchalskiej oraz Marty Kowalskiej, które zaprezentowały teksty poetyckie o pięknie naszej ojczystej mowy.
Troska o poprawność i piękno języka jest ważnym zadaniem szkoły i trzeba szukać sposobów, by jak najskuteczniej je realizować. Rywalizacja między szkołami okazuje się doskonałą mobilizacją do nauki ortografii, więc z pewnością będą organizowane kolejne edycje konkursu.
23 października br. w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbyło spotkanie podsumowujące realizację projektu „Nowoczesne Nauczanie - Nowoczesny Pracownik" oraz realizację części zadań projektu „Centrum Sukcesu Zawodowego.”
Projekty, w których uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych, są realizowane we współpracy ze Starostwem Powiatowym i Regionalnym Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Brodnicy, a współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Na spotkaniu podsumowującym w ZSZ był obecny Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Stanisław Czajkowski, komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Brodnicy, Dariusz Malinowski, oraz dyrektor RCKPiU, Jarosław Hiszpański.
Jednym z punktów programu było przybliżenie „Kreatora sukcesu”, czyli zajęć z zakresu doradztwa zawodowego, realizowanych w ZSZ w ramach wciąż trwającego projektu „Centrum Sukcesu Zawodowego”, a prowadzonych przez panie Dorotę Wojnowską i Annę Krawulską.
Gościem młodzieży była przedstawicielka międzynarodowej firmy rekrutacyjnej Manpower, pośredniczącej między pracownikiem a pracodawcą. Jej wystąpienie było poświęcone głównie sposobom aktywnego poszukiwania pracy, przygotowaniom do rozmowy kwalifikacyjnej i poprawnemu redagowaniu dokumentów aplikacyjnych.
Na zakończenie spotkania Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Stanisław Czajkowski, oraz dyrektor RCKPiU, Jarosław Hiszpański wręczyli certyfikaty ukończenia kursów, szkoleń i warsztatów, które odbywały się w ramach obydwu wspomnianych projektów, m.in. szkolenia dotyczącego firmy pokazowej, zajęć pozalekcyjnych i praktyk z zakresu budownictwa konwencjonalnego oraz budownictwa naturalnego.
Projekt „Centrum Sukcesu zawodowego” zakończy się w sierpniu 2014 roku. Aktualnie odbywają się zajęcia z grafiki projektowej, spotkania z doradcami zawodowymi oraz jest realizowany program psychoedukacyjny „Młodzież ponad podziałami”.
17 października 2013 roku uczennice klasy III TEH, pod opieką pań Doroty Katolickiej i Katarzyny Kwiatkowskiej, obejrzały musical „Chłopi”, wystawiony w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Po powrocie jednogłośnie stwierdziły, że uczestniczyły w niezwykłym spektaklu. Wojciech Kościelniak, autor adaptacji i reżyser, wybrał z czterotomowej powieści wszystko, co najważniejsze, dostosowując konflikt fabularny do reguł niełatwego gatunku, jakim jest musical. W widowisku zagrało około stu aktorów. Szczególnie imponujące okazały się sceny zbiorowe, perfekcyjnie zagrane i zaśpiewane, np. wesele Boryny, jarmark w Tymowie, darcie pierza, walka o las, wypędzenie Jagny i wiele innych. Zachwyt widzów wzbudziły też piękne łowickie kostiumy i pomysłowa scenografia.
Napisana ponad sto lat temu powieść W. Reymonta wystawiona w wersji musicalowej nie jest już tylko kolejną nudną lekturą, ale przepiękną opowieścią o ludzkich namiętnościach i życiu we wspólnocie, która rządzi się swoimi prawami i nie chce tolerować „odmieńców”.
Po spektaklu uczniowie i opiekunki spotkały się z odtwórczynią roli Jagny, Renią Gosławską, oraz brodniczaninem, grającym rolę Jasia, Michałem Cyranem. Aktorzy opowiadali o przygotowaniach do spektaklu oraz o warsztacie aktora teatru muzycznego. Obdarowani zostali drobnymi upominkami ufundowanymi przez Urząd Miasta w Brodnicy, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brodnicy oraz sklep „Rozalka”.
18 października br. w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbyło się spotkanie młodzieży z Kenijką, Mary Kanini Karimi Mbuba.
Zostało ono zorganizowane przez katechetę, Jakuba Cybulskiego, z okazji Tygodnia Misyjnego, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Miłosierdzie Boże dla całego świata”.
Mary urodziła się w mieście Embu, pośród ludu Bantu. Tam też skończyła szkołę średnią. Od ośmiu lat mieszka w Polsce. Ukończyła kurs języka polskiego dla obcokrajowców w ośrodku Alliance Francaise w Bydgoszczy i bardzo dobrze posługuje się naszym językiem. Obecnie pracuje w Centrum Języka Angielskiego w Świeciu. Na spotkanie z brodnicką młodzieżą przyjechała wraz z koleżanką Pauliną Nosal.
Kenijka w ciekawy i barwny sposób opowiadała o życiu w Afryce. Zwracała uwagę na ubóstwo mieszkańców i problemy z zaopatrzeniem w wodę. Opowiadała o szkołach kenijskich, wielokrotnie apelując do uczniów, by nauczyli się doceniać to, co mają, bo – jak podkreślała – w porównaniu z mieszkańcami Afryki mają naprawdę wiele. Jej relację ilustrowały filmy o codziennym życiu w Kenii i działalności placówek misyjnych.
Podczas spotkania Mary grała na bębnie i zaśpiewała kilka piosenek w języku suahili, angielskim i polskim. Gra i śpiew to jej wielkie pasje. Wraz z misjonarzem poznanym w Kenii, ks. Markiem Kaletą, nagrała kilka płyt, a dochód z ich sprzedaży przeznacza na utrzymanie sierocińca w swoim ojczystym kraju.
Młodzież słuchała gościa z dużą uwagą, zadawała pytania – głównie o wrażenia z pobytu w Polsce, proces adaptacji do odmiennego klimatu i odmiennej kultury.
Spotkanie okazało się bardzo interesujące, z pewnością poszerzyło wiedzę uczniów o życiu na Czarnym Lądzie.
W dniach 17-19 października 2013 roku członkowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką pań Moniki Różańskiej i Katarzyny Szymołon brali udział w zajęciach integracyjnych, które odbywały się w Gospodarstwie Agroturystycznym Stajnia Leźno.
Jednym z punktów programu były warsztaty dotyczące umiejętności liderskich oraz warsztaty na temat budowania zespołu. Zajęcia prowadziła pani psycholog, Monika Różańska. Poza tym członkowie SU stworzyli plan pracy na rok szkolny 2013/2014, podzielili się zadaniami i opracowali szczegółowy harmonogram swoich działań.
Ważnym elementem wyjazdu była oczywiście integracja grupy, a to zadanie – jak zapewniają uczestnicy – doskonale udało się zrealizować.
Mamy nadzieję, że członkowie Samorządu Uczniowskiego, którzy się polubili, nauczyli ze sobą rozmawiać i pracować, zrobią wiele dobrego dla naszej szkolnej społeczności.