15 października br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w bezpłatnej sesji egzaminacyjnej TOEFL Junior. W związku z tym otrzymaliśmy list od Dyrektora Vogelschule Szkoły Języków Obcych. Oto jego treść:
W okresie ostatnich dwóch lat Vogelschule - Szkoła Języków Obcych organizuje konkurs z j. angielskiego dla dzieci i młodzieży. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest popularyzowanie komunikatywnej znajomości języka angielskiego oraz popularyzacja międzynarodowych egzaminów językowych,
W tym roku nasza zabawa przybiera trochę zmienioną formę. Dzięki partnerstwu z ETS, największą organizacją egzaminacyjną na świecie, mogliśmy w dniu 15 października 2013 roku zaprosić uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy do bezpłatnej sesji egzaminacyjnej TOEFL Junior.
Realizując naszą misję, staramy się motywować młodzież do nauki j. angielskiego, wierząc, że znajomość „Łaciny XXI w.”, jaką stał się j. angielski, otworzy im drzwi na wybrane uczelnie i pozwoli osiągnąć sukces zawodowy w przyszłości.
W tym roku szkolnym zaplanowaliśmy:
Dzięki temu możliwe będzie:
Zachęcamy do śledzenia wyników egzaminu na stronie www.vogelschule.pl
Z poważaniem
Arkadiusz Fogel - Dyrektor Vogelschule Szkoły Języków Obcych
17 października 2013 r. wszystkie klasy czwarte technikum oraz klasa III d zasadniczej szkoły zawodowej uczestniczyły w Targach Pracy pod hasłem „Aktywni na start”.
Targi odbywały się w Brodnickim Domu Kultury. Ich głównym celem było udzielenie pomocy w znalezieniu pracy stałej, krótkoterminowej i dorywczej. Poza ofertami pracy zaprezentowano też możliwości szkoleniowe oraz szanse na pozyskiwanie wsparcia przy odejmowaniu działalności gospodarczej.
Swoje stoiska przygotowali lokalni pracodawcy , m.in. : Sits, Samindruk, Gotec Polska, Vorwerk, Firma BEHRENDT. Bank Zachodni WBK z Brodnicy, Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. z Brodnicy i inni. Młodzież zapoznała się z ofertami pracy: Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Torunia, Powiatowego Urzędu Pracy z Brodnicy, Młodzieżowego Biura Pracy, Agencji Pracy. Była możliwość porozmawiania z doradcami unijnymi wspierającymi w uzyskiwaniu dofinansowania z Funduszy Europejskich. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska firm kosmetycznych Avon i FM – Kosmetyki oraz stoisko przygotowane przez RCKPiU w Brodnicy, na którym oferowano darmowe strzyżenie włosów, ułożenie unikalnej fryzurę lub profesjonalny makijaż.
Targi Pracy w Brodnicy zorganizowane zostały w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy” przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Brodnicy oraz Filię Młodzieżowego Biura Pracy w Brodnicy. Są one adresowane do osób bezrobotnych i uczniów klas kończących szkołę, którzy już powinni myśleć o swojej karierze zawodowej.
16 października 2013 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem: Moje spotkania z poezją Juliana Tuwima.
W konkursie wzięło udział 16 recytatorów. Oceniało jury w składzie: pani dyrektor Alicja Wiśniewska, panie Dorota Katolicka i Krystyna Kwintal oraz Katarzyna Hermanowska z klasy III b TL.
Uczestnicy zaprezentowali różne wiersze. Niektórzy przypomnieli swoje spotkania z Tuwimem z lat dzieciństwa, recytując „Lokomotywę”, „Zosię Samosię”, „Słonia Trąbalskiego”. Pojawiły się też teksty poważne, prezentujące refleksje o życiu i trudzie tworzenia poezji.
I miejsce w konkursie zajęła Karolina Buchalska z klasy III b TL, drugie – Marta Kowalska z III a TL, a trzecie – Beata Kozłowska z klasy III TEH. Jurorzy wyróżnili też Anetę Niedbałę z klasy III TEH.
Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.
Hasło przewodnie konkursu nie było przypadkowe. Decyzją Sejmu RP rok 2013 jest Rokiem Juliana Tuwima. Jak głosi uchwała sejmowa, był to poeta, „który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia”. Debiutował równo sto lat temu wierszem “Prośba” opublikowanym w “Kurierze Warszawskim”. W tym roku obchodzimy też sześćdziesiątą rocznica jego śmierci. Dzięki konkursowi nasza szkoła włączyła się więc w obchody Roku Juliana Tuwima.
Organizatorkami konkursu były panie Krystyna Kwintal i Dorota Katolicka.
14 października – Dzień Edukacji Narodowej – to święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty.
Już w piątek 11 października członkowie Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia Dyrekcji oraz nauczycielom.
Życzenia dla wszystkich pracowników szkoły przesłał również poseł na Sejm RP, pan Zbigniew Sosnowski. Starosta Brodnicki, pan Piotr Boiński, oraz wicestarosta, pan Jędrzej Tomella, zaszczycili swą obecnością świąteczne spotkanie grona pedagogicznego, by osobiście podziękować nauczycielom za pracę i życzyć sukcesów zawodowych.
Nagrody Starosty Brodnickiego w tym roku otrzymali: dyrektor Jacek Gniadkowski, wicedyrektor Violetta Sternicka oraz panie Anna Krawulska i Jowita Kisicka.
Nagrodzeni przez Dyrektora Szkoły: Krzysztof Błaszczyk, Antoni Dogoński, Katarzyna Klenowicz, Katarzyna Kwiatkowska, Bożena Łupina, Małgorzata Mroczyńska, Andrzej Osmański, Barbara Stefańska, Krzysztof Wydra, Magdalena Bączkowska, Marek Betlejewski, Jakub Cybulski, Anita Głodowska, Honorata Karbowska, Joanna Kaczyńska, Anna Kowalska, Lucyna Szwed.
25 września 2013 roku uczniowie wszystkich klas pierwszych technikum uczestniczyli w zajęciach terapeutycznych prowadzonych przez amerykańskiego terapeutę Marka Schauflera.
Tematem spotkania był problem samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Mark, na co dzień terapeuta w Ośrodku Młodzieżowym Olympia Washington, gościł w naszej szkole już po raz drugi. W ubiegłym roku szkolnym również prowadził zajęcia z pierwszoklasistami.
Spotkania odbywały się w ramach współpracy szkoły z przewodniczącym Brodnickiego Oddziału Akcji Humanitarnej „Życie”, panem Szymonem Boberem, który zawsze rozpoczynał zajęcia, wprowadzał w ich problematykę, a potem już z młodzieżą pracował amerykański specjalista. Atrakcyjny i przystępny sposób przekazu trudnych treści oraz łatwość nawiązywania kontaktu to z pewnością ważne atuty tych spotkań. Pozostaje mieć nadzieję, że uczestnicy przemyślą i zapamiętają ich przesłanie: „Z każdej sytuacji jest wyjście. Trzeba pomóc je znaleźć tym ,którzy sami nie potrafią”.
Organizatorką spotkań naszej młodzieży z amerykańskim terapeutą była pani Dorota Wasielewska – pedagog szkolny.
19 i 20 września br. młodzież naszej szkoły wzięła udział w XX ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata – Polska 2013.
W tym roku akcja – zorganizowana jak zawsze przez Fundację Nasza Ziemia - przebiegała hasłem: „Odkrywamy czystą Polskę”. Organizatorzy szczególnie zachęcali do działań edukacyjnych w zakresie gospodarowania odpadami.
Z naszej szkoły wyruszyły trzy grupy młodzieży. Klasy III e i III d zasadniczej szkoły zawodowej pod opieką pani A. Głodowskiej, pani M. Szymańskiej i pana T. Górnego sprzątały na trasie Brodnica – Szczuka. Klasa III b TL z panem R. Dąbrowiczem porządkowała okolice stawu na ulicy Ceglanej. Natomiast klasa III TEH z panią M. Mroczyńską i panem R. Gutem zbierała śmieci w okolicy jeziora Bachotek.
Efekty akcji to nie tylko worki pełne śmieci, ale przede wszystkim edukacja ekologiczna, uczenie uczestników i obserwatorów odpowiedzialności za nasze środowisko.
20 września br. uczniowie siedmiu klas pierwszych technikum z Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy uczestniczyli w zajęciach integracyjnych zorganizowanych w Ośrodku Wypoczynkowym w Cichem.
Pierwszoklasistom towarzyszyli: Dyrekcja szkoły, wychowawcy, pedagog szkolny, psycholog oraz starsi koledzy z Samorządu Uczniowskiego.
Głównym celem wyjazdu była integracja zespołów klasowych. Młodzież miała okazję lepiej poznać kolegów z klasy, rówieśników z pozostałych klas pierwszych, a także swoich wychowawców i dyrekcję szkoły.
Zajęciom sprzyjała piękna słoneczna pogoda. Jedną z atrakcji był marszobieg z elementami rywalizacji pomiędzy klasami. Pomysłowe zadania – m.in. sportowe, strzeleckie, z zakresu terenoznawstwa – wymagały zaangażowania całej klasy. Najwięcej śmiechu było podczas napełniania beczki wodą za pomocą słoików. W każdym zespole znaleźli się odważni, którzy bez wahania wchodzili do lodowatej wody, by zdobyć dla klasy jak najwięcej punktów.
Ważnym punktem programu była prezentacja poszczególnych klas . W ciągu dziesięciu minut uczniowie przedstawiali siebie, swoich wychowawców, a także wybrane zawody: budowlańca, ekonomisty, handlowca, logistyka, informatyka i mechatronika. Młodzież wykazała się pomysłowością i różnymi talentami. Okazało się, że pierwszoklasiści świetnie sobie radzą z układaniem tekstów do znanych melodii, lubią tańczyć i potrafią się bawić.
Wszystkie zadania były punktowane przez jurorów. W rywalizacji najlepsze okazały się klasy: I TE, I b TL i I Me. Wszystkie trzy zdobyły taką samą ilość punktów i wywalczyły główną nagrodę: cztery dni wolne od odpytywania do wykorzystania w ciągu całego roku szkolnego!
Oczywiście pobyt w Cichem to nie tylko rywalizacja między klasami. Starsi koledzy z Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla pierwszaków występy cyrkowe w wykonaniu tegorocznych maturzystów. Dla wszystkich uczestników były kiełbaski pieczone przy ognisku. Każdy bawił się tak, jak lubi, a do wyboru była gra w piłkę, tańce czy spacery po lesie.
Wyjazd okazał się świetnym pomysłem. Był perfekcyjnie zorganizowany, a nie było to łatwe zadnie, ponieważ uczestniczyło w nim około 200 osób. Szczególne podziękowania za przygotowanie zajęć integracyjnych należą się panu dyrektorowi Jackowi Gniadkowskiemu oraz panom: Krzysztofowi Suchorabowi, Krzysztofowi Wydrze i Tomaszowi Górnemu.
Zobacz zdjęcia: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.514986221922240.1073741833.465416860212510&type=1¬if_t=like
16 września br. w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie podsumowujące inwestycję: "Termomodernizacja 4 budynków Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy przy ul. Mazurskiej 28".
W spotkaniu, którego gospodarzem był Dyrektor Szkoły, uczestniczył Starosta Brodnicki, właściciel jednej z firm wykonujących remont, Marian Behrendt, oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
Starosta, pan Piotr Boiński, oraz Dyrektor Szkoły, pan Jacek Gniadkowski, przedstawili informacje na temat zakresu wykonanych prac: modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, wymiana 200 grzejników i 200 okien, ocieplenie stropów oraz prace towarzyszące, czyli wymiana zaworów, głowic termostatycznych i malowanie. Wszystkie prace wykonywały dwie brodnickie firmy: KOM – BUD i firma Behrendt.
Remont na tak dużą skalę był nie lada wyzwaniem, ponieważ nie mogło być żadnych opóźnień w realizacji. Prace ruszyły 10 lipca, a 1 września szkoła była gotowa na przyjęcie uczniów. Przebieg remontu został udokumentowany na zdjęciach, które uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć.
Starosta oraz dyrektor podziękowali wykonawcom za solidność i terminowość prac. Warto zaznaczyć, że realizacją remontu zajmowało się kilku byłych uczniów ZSZ, którzy obecnie pracują na różnych stanowiskach (również kierowniczych) w firmach KOM- BUD i Behrendt.
Na realizację remontu naszej szkoły Powiat Brodnicki uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 993.953,96 zł. Wkład własny Powiatu Brodnickiego - 609.197,60 zł.
Uzyskanie dofinansowania było możliwe – jak podkreślił Pan Starosta – dzięki staraniom wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Ryszarda Bobera, oraz wicestarosty, Jędrzeja Tomeli.
Pytania zadawane przez przedstawicieli mediów dotyczyły między innymi kolejnych przedsięwzięć poprawiających warunki nauki w szkołach prowadzonych przez Powiat. Pan Starosta zapewnił, że szkolnictwo zawodowe będzie otaczane dużą troską i w planach są projekty związane z zapewnieniem technikom nowoczesnych pracowni do nauki zawodu.
14 września br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Festynie Ekologicznym „Środowisko ponad wszystko – II letnie spotkanie z ekologią” zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe.
W ramach festynu młodzież pod opieką pana Krzysztofa Roznerskiego i księdza Patryka Frankiewicza brała udział w spływie kajakowym. Był on połączony z akcją „Sprzątanie świata”, ponieważ uczniowie zbierali też śmieci pozostawione w wodach Drwęcy.
Festynowi Ekologicznemu towarzyszyło kilka konkursów. Karolina Nowakowska z klasy III TE zdobyła wyróżnienie w konkursie na prezentację multimedialną pt. „Chrońmy przyrodę powiatu brodnickiego”. Przygotowała ją pod kierunkiem pani Aleksandry Roznerskiej.
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych odnieśli duży sukces w zawodach w strzelectwie sportowym w konkurencji Pojedynek Strzelecki o Puchar Starosty Brodnickiego.
Zawody odbyły się 14 września br. w Brodnicy, a naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. Drużyna w składzie: Marek Mańka, Marek Kowalski i Piotr Mielnik zajęła I miejsce i wywalczyła dla szkoły Puchar Starosty. II miejsce w zawodach zajął również zespół z naszej szkoły w składzie: Adam Bieżuński, Krzysztof Białowicz i Kamil Kusior.
Gratulacje dla zawodników i ich opiekuna, pana Krzysztofa Suchoraba!
Nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych wciąż podnoszą swoje kwalifikacje.
W ostatnim czasie cztery osoby uzyskały awans na stopień nauczyciela dyplomowanego: panie Dorota Wojnowska i Justyna Szczepańska oraz panowie Sławomir Krawulski i Jacek Nozderka.
Troje nauczycieli uzyskało tytuł nauczyciela mianowanego: panie Agnieszka Gęsicka i Magdalena Chachulska oraz pan Paweł Sternicki.
9 września br. wszyscy wymienieni nauczyciele uczestniczyli wraz z Dyrektorem Szkoły w spotkaniu ze Starostą Brodnickim, który wręczył akty mianowania i złożył gratulacje nauczycielom dyplomowanym.
7.09. br. w Ranczu Kondratówka w Brodnicy odbył się zjazd absolwentów Liceum Zawodowego z 1978 roku.
Liceum Zawodowe mieściło się w budynku naszej szkoły, która nosiła wówczas nazwę Zespół Szkół Mechanicznych.
Spotkanie zostało zorganizowane 35 lat po egzaminie dojrzałości. Z 37 – osobowej klasy przybyło 16 byłych uczniów, większość z żonami lub mężami. Honorowymi gośćmi byli: emerytowany dyrektor szkoły, Bogdan Dynewski, oraz wychowawca, Zbigniew Banach.
Był to wieczór pełen wzruszeń oraz ciepłych i często zabawnych wspomnień. Absolwenci z rocznika 1978 spotkali się już po raz czwarty. Poprzednie zjazdy odbywały się kolejno 20, 25 i 30 lat po maturze w bardzo podobnym składzie.
Głównym organizatorem zjazdów jest pan Włodzimierz Gaca, aktualnie wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych, czyli swojej dawnej szkoły.
Lista uczestników zjazdu absolwentów Liceum Zawodowego
Bogdan Dynewski - emerytowany dyrekt,or ZSZ
Zbigniew Banach – wychowawca klasy LZ
Absolwenci: Marian Barcz, Zdzisław Bogacki, Jarosław Bojanowski, Włodzimierz Gaca, Marek Jarzynka, Jerzy Langa, Kazimierz Leśniewski, Maria Lewandowska (Zielińska), Marek Linowieck, .Marek Matjasik, Adam Osiński, Hanna Perszke, Bogdan Prussakowski, Ewa Topolewska (Stopa), Jan Walaszek, Zdzisław Woźniak.
Zobacz: Galeria zdjęć.
Pod koniec ubiegłego roku szkolnego odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Nowi członkowie zaprezentowali swoje umiejętności organizacyjne podczas Dnia Samorządności. Od nowego roku szkolnego już na dobre przejęli rządy w ZSZ.
Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego jest Marta Kowalska (IIIaTL)
Zastępca - Mateusz Ciepliński (III TB)
Skarbnik - Katarzyna Cieśnik (II TI)
Sekretarz - Daria Miłek (IV TE)
Bardzo odpowiedzialną funkcję Rzecznika Praw Ucznia sprawuje Ula Łukowska (III TI)
W sekcji plastyczno-artystycznej pracują:
Teresa Grużlewska (II TI)
Joanna Gruźlewska (III TEH)
Piotr Cyglicki (III TI)
Sekcję kultury i rozrywki tworzą:
Wiktor Kleinowski (IIc ZSZ)
Marek Białkowski (IV TE)
Sekcja społeczno-charytatywna:
Aleksandra Staśkiewicz (II TBH)
Małgorzata Mergel (III TEH)
Opiekunkami Samorządu Uczniowskiego są panie Katarzyna Szymołon i Monika Różańska.
Członkowie Samorządu zapraszają do odwiedzania strony: https://www.facebook.com/ZespolSzkolZawodowychWBrodnicy?hc_location=stream
2 września 2013 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
Wciąż jesteśmy największą szkołą w powiecie. W naszym Zespole są 24 klasy technikum (sześć zawodów) oraz 24 klasy zasadniczej szkoły zawodowej.
W uroczystej inauguracji wziął udział Starosta Brodnicki, pan Piotr Boiński. Nauczycieli i uczniów powitał Dyrektor Szkoły, pan Jacek Gniadkowski. Podziękował on wiceprzewodniczącemu Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego, panu Ryszardowi Boberowi, Staroście Brodnickiemu, panu Piotrowi Boińskiemu, oraz wicestaroście, panu Jędrzejowi Tomeli za zapewnienie środków na realizację projektu termomodernizacji budynków ZSZ.
W czasie wakacji w szkole wymieniono wszystkie okna , grzejniki, ocieplono stropy oraz pomalowano sale. Remont kosztował ponad 1 600 tysięcy złotych. Cześć środków pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego będącego w gestii Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a część z budżetu Powiatu. Wykonane prace powinny obniżyć koszty ogrzewania szkoły, a poza tym poprawiły estetykę sal.
Dyrektor Szkoły podczas uroczystej inauguracji powitał szczególnie ciepło wszystkich pierwszoklasistów. Życzył im, by jak najszybciej odnaleźli swoje miejsce w naszej szkolnej społeczności.
W imieniu Samorządu Uczniowskiego głos zabrała Paulina Wolska z klasy III Technikum Ekonomicznego. Powitała po wakacyjnej przerwie nauczycieli oraz swoje koleżanki i kolegów, życząc wszystkim wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.
1 września 2013 roku zaprezentowaliśmy Zespół Szkół Zawodowych podczas Powiatowo – Gminnych Dożynek, które w tym razem odbyły się w Karbowie.
Gospodarzami święta plonów byli Starosta Brodnicki oraz wójt gminy Brodnica. Na uczestników czekało wiele atrakcji, a jedną z nich był namiot promujący naszą szkołę. Mieszkańcy powiatu mogli zapoznać się z aktualną ofertą edukacyjną, obejrzeć zdjęcia z różnych przedsięwzięć szkolnych oraz foldery prezentujące szkołę.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy przygotowane przez uczniów klasy IV Technikum Mechatronicznego, którzy pochwalili się samodzielnie skonstruowanymi urządzeniami. Prezentowali oni pneumatyczną zgniatarkę do puszek oraz model robota mobilnego.
Promocją ZSZ podczas dożynek zajmowali się nauczyciele: K. Szymołon, B. Łupina, B. Zakrzewska, S. Krawulski i A. Wiśniewski oraz uczniowie: M. Kowalska, M. Ciepliński, Ł. Motylewski, M. Luliński i P. Spławski.
Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy przystąpił do realizacji projektu „Centrum Sukcesu Zawodowego”, finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny (85%) oraz Starostwo Powiatowe w Brodnicy (15%).
Projekt jest realizowany od stycznia 2013 roku do sierpnia 2014 roku.
Cele projektu:
Realizowane zadania:
1. Zajęcia pozalekcyjne podnoszące kwalifikacje zawodowe, staże i praktyki:
2. Doradztwo zawodowe i pomoc psychologiczna:
Od lewej stoją:
Wicedyrektor Szkoły mgr Włodzimierz Gaca, Wicedyrektor Szkoły mgr Violetta Sternicka, Dyrektor Szkoły mgr inż. Jacek Gniadkowski, Wicedyrektor Szkoły mgr Alicja Wiśniewska, Kierownik Szkolenia Praktycznego mgr Jarosław Hiszpański