Uczniowie naszej szkoły odnieśli sukcesy w otwartych zawodach w strzelectwie sportowym zorganizowanych z okazji święta 3 Maja oraz Tygodnia LOK.
Miłośnicy strzelania walczyli o Puchar Burmistrza Brodnicy indywidualnie oraz drużynowo w kategorii juniorzy i kategorii seniorzy. Strzelano z karabinka KBKS do tarczy na odległość 50 m w postawie – leżąc z podpórką. Każdy z zawodników otrzymywał po 13 pocisków. Do punktacji liczono 10 najlepszych strzałów.
Nasi reprezentanci startowali oczywiście w kategorii juniorów. Rafał Leleniewski z klasy I Technikum Mechatronicznego zajął I miejsce z wynikiem 85 punktów na 100 możliwych.
W klasyfikacji drużynowej pierwszy zespół z naszej szkoły zajął I miejsce (Paulina Pryl, Rafał Leleniewski i Krzysztof Białowicz), natomiast drugi zespół wywalczył III miejsce (Marek Mańka, Piotr Mielnik, Adam Bieżuński).
Gratulacje dla zawodników i opiekuna, pana Krzysztofa Suchoraba!
8 maja br. Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy brał udział w akcji „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”, zorganizowanej w ramach obchodów 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Jest to akcja realizowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju we współpracy z Telewizją Polską S.A. Zaangażowana jest w nią również większość instytucji zajmujących się Funduszami Europejskimi w Polsce, w województwie kujawsko – pomorskim jest ona koordynowana przez Urząd Marszałkowski.
Celem przedsięwzięcia jest zaprezentowanie mieszkańcom miasta i regionu projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W naszej szkole w lipcu i sierpniu 2013 roku w ramach działania 2.3 „Rozwój infrastruktury w zakresie ochrony powietrza” został zrealizowany projekt "„Termomodernizacja 4 budynków Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnica przy ul.Mazurskiej 28”.
8 maja br. w godzinach 9.00 – 13.00 w ramach obchodów „Dnia Otwartego Funduszy Europejskich” mieszkańcy Brodnicy mogli obejrzeć zmodernizowane budynki ZSZ. Dyrektor Szkoły oprowadzał m.in. po szkole młodzież, zainteresowaną realizacją projektu unijnego. Dzień otwarty był dla uczniów świetną okazją do poszerzenia wiedzy na temat UE.
Technikum z Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy zajęło 17 miejsce w województwie kujawsko-pomorskim w XVI Rankingu Techników 2014 ogłoszonym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Jest po raz kolejny najlepszym technikum w powiecie brodnickim. W klasyfikacji ogólnopolskiej szkoła znalazła się na 227 pozycji wśród 1867 techników. Miejsce to dało prawo do posługiwania się Znakiem Jakości Brązowej Szkoły w Ogólnopolskim Rankingu Techników Perspektywy 2014.
Zgodnie z postanowieniami Kapituły technika są oceniane za pomocą czterech kryteriów: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, wyniki egzaminu zawodowego oraz sukcesy w olimpiadach. W kryterium matury i egzaminu zawodowego bierze się również pod uwagę tzw. współczynnik przystępowalności, czyli ilość absolwentów podchodzących do egzaminów.
W roku szkolnym 2012/2013 w naszym technikum maturę zdało 98,36% przystępujących do egzaminów ( w województwie kujawsko pomorskim wynik w technikach – 84%, a w Polsce – 81%). Egzamin zawodowy w sześciu zawodach – ekonomista, handlowiec, logistyk, informatyk, mechanik i technik budownictwa - zdało 75,9% absolwentów (średnia w tych samych zawodach w naszym województwie – 62,1%, a w Polsce – 61,8%).
Technikum z Zespołu Szkół Zawodowych jest jedyną w powiecie brodnickim szkołą ponadgimnazjalną (zarówno wśród liceów, jak i techników), która w tym roku może poszczycić się odznaką potwierdzającą wysoką jakość kształcenia. Wśród techników odznaki otrzymały szkoły zajmujące w ogólnopolskim rankingu pozycje od 1 do 300: złota odznaka – pozycje od 1 do 100, srebrna – od 101 do 200 i brązowa – pozycje od 201 do 300. Jesteśmy bardzo dumni z sukcesu, który jest efektem pracy i nauczycieli, i uczniów.
W naszej szkole, tak jak w całej Polsce, obchodziliśmy święta majowe: rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz dzień Flagi RP.
28 kwietnia odbyła się akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie pod kierunkiem pani Małgorzaty Wróblewskiej zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, który przypomniał okoliczności uchwalenia Konstytucji w 1791 roku.
W nocy z 30.04. na 1.05. dwie grupy uczniów technikum uczestniczyły w V Brodnickiej Majówce Patriotycznej. Majówkę zorganizowało Stowarzyszenie „Na Wiejskiej”, wspomagane m.in. przez nauczycieli i uczniów ZSZ. Wzięło w niej udział 12 grup z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Młodzież przeszła trasę ulicami Brodnicy, a w wybranych punktach wykonywała różne zadania wymagające znajomości tradycji, historii, symboli narodowych oraz Konstytucji RP, ale także sprawdzające uzdolnienia artystyczne i sprawność fizyczną.
Jeden z punktów znajdował się w naszej szkole. Uczniowie oglądali tu pokaz slajdów na temat Konstytucji 3 maja, a następnie brali udział w konkursie wiedzy o konstytucji, przygotowanym w formie wielkoformatowej gry planszowej. Nagrodą za dobre odpowiedzi były czekolady, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na uczestników imprezy czekał też poczęstunek: kanapki i gorąca herbata.
Poseł na Sejm RP, pan Zbigniew Sosnowski, w ramach uznania za przygotowanie imprezy podarował szkole pamiątkowy egzemplarz Konstytucji RP z dedykacją: „Aby młode pokolenie Polaków zachowało narodową tożsamość i dbało o polską tradycję oraz czuło dumę z biało – czerwonych barw”.
Opiekę nad grupami uczniów naszej szkoły sprawowali: pani Katarzyna Szymołon oraz pan Ryszard Gut. Za przygotowanie poczęstunku i konkursu odpowiadali: pan Krzysztof Błaszczyk, pani Honorata Karbowska, pani Wiesława Wróblewska oraz pani Justyna Szczepańska.
2 maja, czyli w Dniu Flagi RP, poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w uroczystościach patriotycznych przy Pomniku Wdzięczności. Po południu zaprezentowaliśmy dorobek szkoły podczas Festynu Majowego przed Pałacem Anny Wazówny. Mieszkańcy miasta mogli zapoznać się z ofertą szkoły. W specjalnie przygotowanym namiocie zgromadziliśmy ulotki i foldery zachęcające gimnazjalistów do nauki w ZSZ. Uczniowie technikum przedstawili też pełen humoru program pt. „Wiosna maturzysty”, przygotowany przez panią Dianę Zabłotną i pana Jakuba Cybulskiego.
Udział uczniów w uroczystościach majowych to ważny element edukacji patriotycznej, ale też forma promocji szkoły w mieście i powiecie.
29 kwietnia br. w auli naszej szkoły odbyło się podsumowanie zawodów w strzelectwie sportowym I edycji (wiosennej) Szkolnej Ligi Strzeleckiej szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Zawody trwały od 15. 03 do 12.04. br. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wystartowało 70 zawodników. Wśród nich były dwie trzyosobowe drużyny z ZSZ, przygotowane przez pana Krzysztofa Suchoraba. Dziewczęta zakończyły zawody bez sukcesu, znacznie lepiej wypadli chłopcy.
W klasyfikacji indywidualnej chłopców III miejsce wywalczył Jacek Lewandowski z wynikiem 276 punktów. W nagrodę otrzymał medal Zarządu Powiatowego LOK w Brodnicy.
Drużynowo nasi chłopcy zdobyli 778 punktów i zajęli II miejsce. Skład srebrnej drużyny: Dawid Owczarek, Łukasz Kowalski i Jacek Lewandowski. Nagrody to Puchar Burmistrza Brodnicy oraz pamiątkowe medale.
29 kwietnia br. zorganizowaliśmy w naszej szkole Drzwi Otwarte dla gimnazjalistów z Brodnicy i powiatu brodnickiego.
Przybyło ponad 470 uczniów, którzy już wkrótce kończą gimnazjum i muszą podjąć decyzję, gdzie kontynuować naukę.
Na gimnazjalistów czekały starannie przygotowane stoiska prezentujące poszczególne szkoły i zawody.
Uczniowie technikum zapoznawali młodszych kolegów z przedmiotami objętymi programem nauczania, predyspozycjami niezbędnymi do wykonywania określonego zawodu, ze swoimi osiągnięciami oraz możliwościami zatrudnienia po ukończeniu szkoły. I tak na przykład uczniowie mechatronika pochwalili się samodzielnie wykonanymi urządzeniami, robotem mobilnym i maszyną pneumatyczną do recyklingu puszek, a „budowlańcy” pokazali zdjęcia z warsztatów z biobudownictwa. Swoje zawody zaprezentowali też informatycy, logistycy, handlowcy i ekonomiści.
Gośćmi ZSZ byli pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, dr Włodzimierz Masierak oraz dr Jacek Gospodarczyk, którzy zaprezentowali drony latające, opowiedzieli gimnazjalistom o osiągnięciach mechatroniki i zachęcali do nauki w technikum mechatroniczym, a potem studiów na tym samym kierunku.
Na Drzwi Otwarte przybyli też gimnazjaliści zainteresowani nauką w zasadniczej szkole zawodowej. Z myślą o nich swoje stoiska przygotowało Regionalne Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, w którym uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej mogą odbywać zajęcia praktyczne. Szczególnym zainteresowaniem – głównie dziewcząt - cieszyły się kąciki fryzjerski i kosmetyczny. Wiele gimnazjalistek opuszczało klasę z nową fryzurą i starannym makijażem. A każdy uczeń odwiedzający salę RCKPiU mógł liczyć na pyszną kanapkę przygotowaną przez uczniów w zawodzie kucharz. Na boisku szkolnym mechanicy operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych przyciągali uwagę chłopców, prezentując ciągnik z nowoczesnym sprzętem rolniczym.
Swoje stoiska przygotowali też lokalni pracodawcy, zainteresowani kształceniem praktycznym uczniów zasadniczej szkoły zawodowej, m.in. firma SITS, STOLKAR, serwis Kamiński.
Gimnazjaliści zwiedzili sale lekcyjne i bibliotekę, poznali też ofertę zajęć pozalekcyjnych oraz pracę szkolnych kół zainteresowań . Dużym powodzeniem cieszył się kącik członków Szkolnego Koła Fotograficznego, oferujących wszystkim zainteresowanym pawie profesjonalne, pozowane fotografie. Miłym urozmaiceniem Drzwi Otwartych były występy muzyczno – wokalne i taneczne uczniów Zespołu Szkół Zawodowych przygotowane specjalnie dla młodszych kolegów.
Gimnazjaliści, którzy skorzystali z zaproszenia na Drzwi Otwarte, przekonali się, że w Zespole Szkół Zawodowych można zdobyć atrakcyjny zawód, zgodny z zainteresowaniami i dający szansę na zatrudnienie. Czy skorzystają z oferty szkoły? Przekonamy się już wkrótce.
29 kwietnia br. obchodziliśmy w Zespole Szkół Zawodowych Dzień Ziemi.
Uczniowie i nauczyciele z transparentami o tematyce ekologicznej przemaszerowali przez ulice miasta nad Jezioro Niskie Brodno, by wziąć udział w Festynie Ekologicznym.
Jednym z punktów programu był konkurs wiedzy ekologicznej, w którym najlepszymi okazały się:
Poszczególne klasy zaprezentowały też przygotowane wcześniej plakaty oraz piosenki o tematyce ekologicznej. W tej rywalizacji najlepiej wypadły klasy: I Technikum Ekonomicznego i I Technikum Budownictwa.
Nauczyciele wychowania fizycznego ( p. R. Gut, p. T. Górny, p. K. Wydra, p. M. Bukowski ) przygotowali i przeprowadzili zawody sportowe w kilku kategoriach.
W plażowej piłce siatkowej dziewcząt zwyciężyła drużyna z klasy I d ZSZ, a w kategorii chłopców – drużyna z klasy III c ZSZ.
W grze w badmintona w kategorii dziewcząt zwyciężyła Magda Szypczyńska z klasy I bTL, drugie miejsce zajęła Małgorzata Cendrowska z klasy I TE, a trzecie Paulina Kalwa z klasy III a TL. Wśród chłopców najlepszy był Cezary Dylewski z III TL, drugi – Dawid Sternicki z I TB, a trzeci – Paweł Laps z II TL.
W konkurencji przeciągania liny najlepsza okazała się klasa III c ZSZ. Wielką atrakcją okazały się zawody w „rzucie kaloszem dyrektora ZSZ”. Najdalej rzucił Daniel Rydzyński z III c ZSZ, przed Piotrem Jabłońskim z I TB oraz Karolem Grabowskim z I e ZSZ i Łukaszem Bykowskim z I TB.
Turniej „kula Bula” cieszył się sporym zainteresowaniem wśród nauczycieli ZSZ oraz zawodników z Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy odwiedzili plażę nad Niskim Brodnem.
Wszyscy zwycięzcy konkursów i zawodów otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe i Radę Rodziców ZSZ, ale od nagród ważniejsza była atmosfera radosnej zabawy, podczas której młodzież poszerzała wiedzę o ekologii i zdrowym stylu życia. Świętowaniu Dnia Ziemi sprzyjała piękna słoneczna pogoda.
Nad organizacją i przebiegiem całej imprezy czuwała pani Aleksandra Roznerska.
Karolina Cichocka z klasy IV Technikum Ekonomicznego zajęła I miejsce w XIII Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Prawie Pracy, Zasadach i Przepisach BHP. Jej szkolny kolega – Łukasz Motylewski z klasy III Technikum Mechatronicznego - zajął II miejsce.
Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli Centrum Kształcenia Praktycznego w Grudziądzu oraz Okręgowy Inspektorat Pracy Państwowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy. Jego celem jest popularyzacja prawa pracy, przepisów i zasad bhp wśród młodzieży kształcącej się zawodowo. Konkurs jest skierowany do uczniów wszystkich szkół województwa kujawsko – pomorskiego. W I etapie, czyli eliminacjach szkolnych brało udział około 450 uczniów. Do finału, który odbył się 24 kwietnia w Centrum Kształcenia Praktycznego w Grudziądzu, zakwalifikowało się 20 osób z 10 szkół.
Zespół Szkół Zawodowych reprezentowały dwie osoby, które zajęły dwa najwyższe miejsca na podium. To duży sukces. Gratulacje dla uczniów i ich opiekunów, czyli pani Anny Krawulskiej i pana Sławomira Krawulskiego.
Karolina reprezentowała szkołę po raz ostatni, dzień później, 25 kwietnia, ukończyła Technikum Ekonomiczne jako najlepsza absolwentka ZSZ w roku szkolnym 2013/14.
25 kwietnia br. w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbyła się tradycyjna uroczystość „Różyczkowania” absolwentów techników.
Szkołę w tym roku ukończyło 143 uczniów technikum w sześciu zawodach: ekonomista, handlowiec, informatyk, logistyk, technik budownictwa i pierwszy rocznik technika mechatronika.
W uroczystości uczestniczyło wielu gości: poseł Z. Sosnowski, przedstawiciele władz powiatu, miasta, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z powiatu brodnickiego, duchowni, lokalni pracodawcy oraz rodziny i znajomi absolwentów.
Świadectwa z wyróżnieniem otrzymało 20 uczniów.
Najlepszą absolwentką jest kończąca Technikum Ekonomiczne Karolina Cichocka, która na świadectwie uzyskała średnią 5,33. Jest ona stypendystką Prezesa Rady Ministrów, laureatką wielu konkursów na szczeblu powiatowym i finalistką Ogólnopolskiego Konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”. Nagrodę dla niej ufundował poseł na Sejm RP, Zbigniew Sosnowski. Karolina otrzymała też nagrody ufundowane przez Radę Rodziców ZSZ za stuprocentową frekwencję, za pracę w Radzie Szkoły ZSZ, za honorowe krwiodawstwo oraz za godne reprezentowanie szkoły w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.
Pozostali wyróżnieni: Karolina Kochańska (5,10), Agnieszka Walczak (5,07), Martyna Szczawińska (5,04), Marek Metkowski (5,0), Sebastian Wojnowski (5,0), Natalia Marchlewska (4,97), Maciej Bendykowski (4,96), Agnieszka Wiśniewska (4,96), Paulina Cirkowska (4,93), Dawid Rybiński (4,9), Monika Brzezińska (4,85), Ewelina Kotlarek (4,83), Małgorzata Gołębiewska (4,81), Maciej Jankowski (4,78), Marta Mikołajska (4,78), Anna Bartnicka (4,78), Patryk Szczepański (4,78), Mateusz Kotewicz (4, 75) i Wioleta Piórkowska (4,75).
Nagrody dla wyróżnionych za bardzo dobre wyniki w nauce ufundowali: wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, R. Bober; Starosta Brodnicki, P. Boiński ; radny sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Z. Socha; przewodniczący Rady Powiatu, R. Pytlasiński; Burmistrz Brodnicy, J. Radacz; przewodniczący Rady Miasta, M. Hildebrandt; wójt gminy Brodnica, E. Łukaszewski; przewodnicząca rady gminy Brodnica, V. Sternicka; zakład PZU w Brodnicy; Bank Spółdzielczy w Brodnicy; Firma Vorwerk Autotec Polska; Dziekan Społecznej Akademii Nauk; Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego Polmo; Wytwórnia Opakowań Kartonowych państwa Wiśniewskich; Firma Lama Polska sp. z o.o; oraz Rada Rodziców przy ZSZ w Brodnicy.
Rodzice najlepszych uczniów otrzymali listy gratulacyjne.
Rada Rodziców ZSZ ufundowała też nagrody za inne osiągnięcia: sukcesy sportowe, pracę w Samorządzie Uczniowskim i Radzie Szkoły, prowadzenie uroczystości szkolnych, za zaangażowanie w życie szkoły i środowiska lokalnego oraz za stuprocentową frekwencję.
W imieniu Rady Pedagogicznej absolwentów pożegnał Dyrektor, pan Jacek Gniadkowski. Życzył im sukcesów na egzaminach, przynajmniej takich, jakie osiągnęli ubiegłoroczni maturzyści, dzięki którym szkoła zdobyła Brązową Odznakę w ogólnopolskim rankingu Perspektyw.
Słowa pożegnania do starszych koleżanek i kolegów skierowała trzecioklasistka, Karolina Buchalska. Po jej przemówieniu poszybowały w górę balony. Ich lot ku niebu miał symbolizować dalszą drogę absolwentów: ku górze, czyli ku sukcesom.
W imieniu absolwentów głos zabrała Agnieszka Walczak, która podziękowała dyrekcji, nauczycielom i rodzicom za trud wychowania i nauczania.
Uroczystość uświetniły występy uczniów młodszych klas: Urszuli Łukowskiej (III TI) oraz Katarzyny Sułkowskiej i Natalii Joniak (I TE), które zadedykowały absolwentom wykonane przez siebie piosenki. Oprawę muzyczną podczas całej uroczystości zapewnił Adrian Drumiński (II TI).
Uroczystość – jak na święto szkoły przystało – przebiegała w podniosłej atmosferze.
Zobacz Galerię zdjęć oraz:
http://www.cbrmedia.pl/index.php/galeria/1139-rozyczkowanie-w-zespole-szkol-zawowodych-w-brodnicy
http://tvbrodnica.pl/rozrywka/rozyczkowanie-w-zsz-w-brodnicy/
Rozpoczęły się prace związane ze zorganizowaniem w ZSZ Izby Tradycji i Techniki, w której zostaną zgromadzone różnego rodzaju pamiątki dokumentujące historię naszej szkoły.
Organizatorzy Izby Tradycji i Techniki zwracają się z prośbą do wszystkich tych, którzy mogą przyczynić się do powstania ekspozycji.
Prosimy o przekazywanie (udostępnianie) różnych pamiątek: zdjęcia, legitymacje, prace dyplomowe, stare urządzenia techniczne i inne.
Wierzymy, że dzięki darczyńcom w naszej Izbie Tradycji i Techniki wyeksponujemy ciekawe zbiory. Wszystkie zebrane pamiątki będą służyły dawnym i obecnym uczniom oraz mieszkańcom Brodnicy do poznawania historii szkolnictwa zawodowego w naszym mieście.
W celu przekazania eksponatów prosimy kontaktować się z Dyrektorem ZSZ w Brodnicy, panem Jackiem Gniadkowskim lub panią Bożeną Łupiną. Eksponaty można przynosić do biblioteki szkolnej.
Drodzy Uczniowie, przekażcie naszą prośbę swoim rodzicom i znajomym – wielu spośród nich to absolwenci naszej szkoły!
Nasza drużyna zajęła I miejsce w eliminacjach rejonowych Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, zorganizowanych z okazji 95 -lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.
Mistrzostwa odbyły się 25 kwietnia br. w naszej szkole. Wzięły w nich udział drużyny ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z powiatu brodnickiego: I i III LO, Zespół Szkół Rolniczych, Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim i Zespół Szkół Zawodowych. Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający wiedzę teoretyczną. Następnie musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi związanymi z udzielaniem pomocy rannym w wypadku: opatrzenie ran, sztuczne oddychanie i masaż serca oraz uspokojenie poszkodowanego. Działania drużyn oceniała komisja, w skład której weszli m.in. ratownik medyczny, strażacy, policjanci.
Nasza drużyna przygotowana przez pana Krzysztofa Suchoraba wykazała się dużą wiedzą teoretyczną i świetnie poradziła sobie z zadaniami praktycznymi. Zajęła I miejsce z wynikiem 229,5 punktów. II miejsce wywalczył Zespół Szkół Rolniczych z wynikiem 205 punktów, a miejsce III – I LO (191 punktów).
Zwycięska drużyna to uczennice klasy I Technikum Ekonomicznego: Agnieszka Bartkowska, Małgorzata Cendrowska, Natalia Kulwicka, Adrianna Leszczyna i Katarzyna Nowakowska. Dziewczyny otrzymały medale, dyplomy i plecaki turystyczne, które z pewnością przydadzą się podczas wakacyjnych wędrówek. Zdobyły również puchar dla szkoły.
Już wkrótce eliminacje wojewódzkie Mistrzostw Pierwszej Pomocy Przedmedycznej – oczywiście z udziałem naszych uczennic. Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za kolejny w Bydgoszczy.
10 kwietnia br. uczniowie czterech klas technikum wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Odwiedzili Giełdę Papierów Wartościowych oraz Sejm RP.
W gmachu Giełdy Papierów Wartościowych uczniowie wysłuchali wykładu, obejrzeli film, poznali historię i zasady funkcjonowania giełdy.
W gmachu sejmu opiekę nad grupą przejął poseł, pan Zbigniew Sosnowski, który oprowadził uczestników wycieczki po budynku i opowiedział o pracy parlamentarzystów. Uczniowie mieli okazję zasiąść w sali sejmowej a nawet „zagłosować” w sali komisji sejmowej. Wraz z panem posłem młodzież odwiedziła kaplicę sejmową, Salę Kolumnową i prywatny pokój posła.
Wycieczka odbywała się w 4. rocznicę katastrofy smoleńskiej, więc jej uczestnicy zatrzymali się pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie, by oddać hołd zmarłym posłom i senatorom.
Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta.
Młodzież wróciła do Brodnicy bogatsza o wiedzę na temat giełdy - przydatną zapewne na egzaminach zawodowych. Spotkanie z panem posłem w gmachu Sejmu RP to nie tylko zwiedzanie sal, ale też sporo wiedzy na temat funkcjonowania demokratycznego państwa i roli każdego obywatela uprawnionego do głosowania.
Kierownikiem wycieczki była pani Honorata Karbowska, a opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: wicedyrektor Violetta Sternicka, Katarzyna Szymołon i Wiesława Wróblewska.
Karolina Cichocka, uczennica klasy IV Technikum Ekonomicznego, uczestniczyła w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”.
Etap finałowy konkursu, organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy, odbył się 8 kwietnia br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Uczestniczyło w nim 46 uczniów z 16 województw. Do finału zakwalifikowali się, pokonując rywali – najpierw podczas etapu szkolnego, a następnie w eliminacjach wojewódzkich.
Należy przypomnieć, że Karolina Cichocka zajęła II miejsce w województwie kujawsko – pomorskim i tym samym uzyskała prawo udziału w ogólnopolskim finale. W Warszawie zabrakło jej trochę szczęścia, by stanąć na podium, ale możliwość rywalizacji z najlepszymi w kraju znawcami prawa pracy jest też dużym sukcesem. Karolina za kilka dni kończy technikum i zdobyta wiedza powinna jej pomóc w rozmowach z pracodawcami.
Do konkursu Karolina przygotowywała się pod kierunkiem nauczycieli: pani Anny Krawulskiej i pana Sławomira Krawulskiego.
Karolina Nowakowska zajęła VI miejsce w eliminacjach diecezjalnych XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Eliminacje diecezjalne odbyły się 9 kwietnia br. w Toruniu. Uczestniczyły w nich trzy reprezentantki naszej szkoły – zwyciężczynie etapu szkolnego: Karolina Nowakowska, Beata Kozłowska i Aneta Niedbała. Wszystkie są uczennicami III klasy Technikum Ekonomicznego. Karolina Nowakowska osiągnęła najlepszy wynik, czyli VI miejsce w diecezji toruńskiej – identycznie jak w ubiegłym roku.
Etap diecezjalny Konkursu Biblijnego składał się z dwóch części, pisemnej oraz ustnej. W części pisemnej uczestnicy rozwiązywali test składający się z pytań wyboru oraz takich, w których wymagano pisemnego odniesienie się do postawionego problemu z zakresu Ksiąg Królewskich (1 i 2) i Ewangelii wg św. Marka. Siedem najlepszych osób ( w tym Karolina) zakwalifikowało się do części ustnej, po której komisja wyłoniła zwycięzców. Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Autorami pytań na każdym etapie konkursu są bibliści z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Reprezentantki naszej szkoły przygotowywały się do konkursu pod kierunkiem, pani Krystyny Kwintal.
Reprezentanci Zespołu Szkół Zawodowych, pani Anna Kwiatkowska oraz pan Andrzej Karczewski, wywalczyli brązowe medale w grze w badmintona podczas XVI Mistrzostw Polski Pracowników Oświaty, które odbyły się 5 kwietnia br. w Choszcznie.
Nasi nauczyciele już po raz kolejny reprezentowali szkołę podczas Mistrzostw Polski w badmintonie. Pani Kwiatkowska, nauczycielka języków obcych, wywalczyła dwa brązowe medale: w grze indywidualnej oraz w grze deblowej wraz z Joanną Szczepańską ze Szczecinka.
Pan Karczewski, nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa, swój brąz w grze indywidualnej wywalczył w zaciętym pojedynku z faworytem gospodarzy i zarazem ubiegłorocznym wicemistrzem, Zdzisławem Kilińskim.
Gratulacje dla nauczycieli, którzy trenują z pasją, nie zważając na zmęczenie i ból mięśni, a dzięki swoim sukcesom rozsławiają imię szkoły. Jak twierdzą, mistrzostwa mają wysoki poziom i z roku na rok jest coraz silniejsza konkurencja, tym więc większa radość z sukcesu.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Marta Kowalska i Teresa Gruźlewska – wraz z opiekunką, panią Katarzyną Szymołon, uczestniczyli w II Wojewódzkim Spotkaniu Młodzieży „Głos należy do Ciebie”.
Spotkanie odbyło się 27 marca br. we Włocławku w Pałacu Bursztynowym.
Uczestnicy konferencji zapoznali się z różnymi formami aktywności Samorządów Uczniowskich z Włocławka (gimnazja i szkoły średnie). Spotkanie promowało ideę samorządności uczniowskiej, która jest ważnym elementem edukacji obywatelskiej, przygotowującej do działania w strukturach samorządu lokalnego, krajowego i europejskiego.
II Wojewódzkie Spotkanie Młodzieży upewniło uczniów w przekonaniu, że ich głos jest ważny. Z pewnością pomysły członków SU z innych szkół zainspirują naszych samorządowców do jeszcze aktywniejszego działania na rzecz szkoły.
4 kwietnia br. nasi uczniowie wraz z panią wicedyrektor Violettą Sternicką uczestniczyli w debacie „Nie tylko wybory – jak młodzież może wpłynąć na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji”.
Debatę zorganizowali uczniowie Gimnazjum nr 1 w Brodnicy w ramach zadania rekrutacyjnego do Sejmu Dzieci i Młodzieży pod patronatem Kancelarii Sejmu RP przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Naszą szkołę reprezentowało pięć uczennic: Karolina Buchalska, Monika Rybkowska i Agnieszka Tomaszewska z klasy III a TL oraz Marta Kowalska i Joanna Szostakowska z klasy III b TL. Dziewczyny debatowały nad udziałem młodzieży w życiu społecznym i politycznym wspólnie z uczniami Gimnazjum nr 1 i nr 2 w Brodnicy oraz III LO.
Oprócz uczniów w spotkaniu uczestniczyli nauczyciele i przedstawiciele partii politycznych: PiS, PO, PSL i SLD.
Uczestnicy debaty zaproponowali między innymi organizowanie spotkań polityków z młodzieżą, przygotowywanie broszur informujących o znaczeniu Parlamentu Europejskiego oraz zapraszanie młodych ludzi na sesje rady gmin i miasta.
2 kwietnia br. młodzież naszej szkoły spotkała się z panem Zbigniewem Bukowskim - emerytowanym nauczycielem wychowania fizycznego z ZSZ, miłośnikiem sportu oraz współautorem książki „Z dziejów brodnickiego sportu”.
Spotkanie, zorganizowane przez panie bibliotekarki, odbyło się w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jego celem była promocja książki „Z dziejów brodnickiego sportu”, propagowanie czytelnictwa, a także rozwijanie sportowych zainteresowań wśród młodzieży ZSZ.
Gościa powitali - Dyrektor Szkoły, pan Jacek Gniadkowski, oraz pani Bożena Łupina. Pani Magdalena Bączkowska przybliżyła uczniom sylwetkę pana Bukowskiego – sportowca i nauczyciela.
Pan Bukowski opowiadał o rozwoju i upowszechnianiu sportu w Brodnicy, począwszy od boksu, a skończywszy na motocrossie. Podzielił się też swoimi wrażeniami z podróży do Grecji i Szwecji.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek dotyczących wybranych dyscyplin sportowych oraz artykułów prasowych na temat osiągnięć sportowych brodniczan i uczniów naszej szkoły. Dodatkowo można było obejrzeć prezentacje multimedialną pod tytułem „Brodniccy olimpijczycy”.
Młodzież słuchała gościa z dużym zainteresowaniem. Spotkanie przebiegło w pogodnej atmosferze. Zobacz zdjęcia:
https://plus.google.com/u/0/photos/100620032406631145955/albums/5997695707382009073
Maciej Bendykowski z klasy IV Technikum Ekonomicznego został zwycięzcą X Powiatowego Konkursu Matematycznego im. Marka Kaźmierkiewicza.
Jest to konkurs adresowany do uczniów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych powiatu brodnickiego: Zespołu Szkół Zawodowych, Zespołu Szkół Rolniczych w Brodnicy oraz Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim. Jego organizatorami są nauczyciele matematyki z naszej szkoły. Oni też co roku przygotowują zadania wykraczające poza podstawę programową z matematyki, wymagające logicznego myślenia i stosowania niekonwencjonalnych rozwiązań. Celem konkursu jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania „królową nauk”.
W finale konkursu, który odbył się 27 marca br. w auli naszej szkoły, uczestniczyło 20 uczniów wyłonionych podczas eliminacji szkolnych, które odbywały się na początku marca.
Maciej Bendykowski, reprezentant naszej szkoły, wywalczył tytuł „Matematyka Powiatu Brodnickiego”, II miejsce zajął uczeń Zespołu Szkół Rolniczych, Jacek Pokrywka, a III – Adrian Wiśniewski z ZSZ. Jurorzy wyróżnili też Paulinę Bielik z ZS z Jabłonowa Pomorskiego oraz Jacka Dąbrowskiego z ZSR w Brodnicy.
Nagrody ufundował Starosta Brodnicki.
Od tegorocznej, jubileuszowej, edycji konkurs nosi imię zmarłego w 2009 roku Marka Kaźmierkiewicza, który jako Wicestarosta Brodnicki z dużą sympatią odnosił się do zmagań młodych matematyków, lubił śledzić zadania konkursowe i zawsze chętnie uczestniczył w ceremonii wręczenia nagród. Nadanie imienia Powiatowemu Konkursowi Matematycznemu to inicjatywa radnych powiatu brodnickiego, zaakceptowana przez Radę Pedagogiczną ZSZ.
W uroczystości nadania imienia i wręczenia nagród laureatom konkursu uczestniczyli: członek Zarządu Powiatu, Franciszek Zgliński, radni powiatowi- Waldemar Gęsicki i Jacek Tyburski, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego, Stanisław Czajkowski, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych, Jacek Gniadkowski. Gościem specjalnym była pani Marianna Kaźmierkiewicz.
25 marca br. nasza szkoła była gospodarzem Targów Edukacji i Pracy.
Organizatorami przedsięwzięcia, adresowanego do młodzieży, osób bezrobotnych i poszukujących pracy, byli: Młodzieżowe Centrum Kariery, Filia Młodzieżowego Biura Pracy w Brodnicy oraz nasza szkoła. Targi zorganizowano w ramach projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”.
Ceremonii otwarcia dokonali: dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Toruniu, Piotr Krupa, doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Brodnicy, Grażyna Moszczyńska oraz Dyrektor ZSZ, Jacek Gniadkowski.
Przez kilka godzin szkolna aula dosłownie pękała w szwach. Przychodziły grupy młodzieży z brodnickich szkół ponadgimnazjalnych, dla których przygotowano bardzo bogatą ofertę nauki i zatrudnienia.
Swoje propozycje zaprezentowały najważniejsze uczelnie z województwa kujawsko – pomorskiego i z województw ościennych oraz szkoły policealne, np.: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy, Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy z Bydgoszczy, Uniwersytet Gdański, Akademia Morska z Gdyni, Społeczna Akademia Nauk z Łodzi, Wyższa Szkoła Bankowa z Torunia, Akademia Leona Koźmińskiego z Warszawy, Toruńska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, Szkoła Policealna Medyczna z Torunia, Regionalne Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego z Brodnicy i inne.
Na Targach zaprezentowali się również lokalni pracodawcy, np.:Gotec Polska Sp. z o.o., Vorwerk Autotec Sp. z o.o., Bank Gospodarki Żywnościowej z Brodnicy, Komenda Powiatowa Policji i inne.
Nasi nauczyciele przygotowali w holu szkoły wystawę „Nasi partnerzy w edukacji” prezentującą przedsiębiorców i zakłady pracy, w których uczniowie ZSZ uczą się zawodu.
Targi, podczas których mogliśmy gościć przedstawicieli uczelni wyższych, zakładów pracy, a także młodzież, były też dobrą formą promocji naszej szkoły, która zawsze świetnie sprawdza się w roli organizatora różnych imprez.