Rozpoczęły się prace związane ze zorganizowaniem w ZSZ Izby Tradycji i Techniki, w której zostaną zgromadzone różnego rodzaju pamiątki dokumentujące historię naszej szkoły.
Organizatorzy Izby Tradycji i Techniki zwracają się z prośbą do wszystkich tych, którzy mogą przyczynić się do powstania ekspozycji.
Prosimy o przekazywanie (udostępnianie) różnych pamiątek: zdjęcia, legitymacje, prace dyplomowe, stare urządzenia techniczne i inne.
Wierzymy, że dzięki darczyńcom w naszej Izbie Tradycji i Techniki wyeksponujemy ciekawe zbiory. Wszystkie zebrane pamiątki będą służyły dawnym i obecnym uczniom oraz mieszkańcom Brodnicy do poznawania historii szkolnictwa zawodowego w naszym mieście.
W celu przekazania eksponatów prosimy kontaktować się z Dyrektorem ZSZ w Brodnicy, panem Jackiem Gniadkowskim lub panią Bożeną Łupiną. Eksponaty można przynosić do biblioteki szkolnej.
Drodzy Uczniowie, przekażcie naszą prośbę swoim rodzicom i znajomym – wielu spośród nich to absolwenci naszej szkoły!
13 czerwca br. w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej.
W uroczystości, która odbywała się w pięknie odnowionej auli szkolnej, uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu brodnickiego na czele ze Starostą Brodnickim, cały zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Brodnicy, reprezentanci zakładów pracy, rodzice najlepszych uczniów.
Mury szkoły opuściło 147 przyszłych fachowców w różnych zawodach, m.in.: stolarze, tapicerzy, mechanicy pojazdów samochodowych, murarze, fryzjerzy i inni.
Najlepszą absolwentką jest Joanna Wysocka, która ukończyła szkołę ze średnią ocen 5,13, praktyczną naukę w zawodzie cukiernik odbywała w cukierni M. Lewandowskiej na ulicy Świerkowej w Brodnicy.
Nagrody za dobre wyniki w nauce otrzymali również: Anna Karbowniczek (zawód: krawcowa), Łukasz Kucharczyk (mechanik pojazdów samochodowych) oraz Dawid Kulpa (zawód: murarz). Fundatorami nagród dla najlepszych uczniów byli Starosta Brodnicki, pan Piotr Boiński, oraz Starszy Cechu Rzemiosł Różnych, pan Jan Lewandowski.
Rodzice najlepszych absolwentów otrzymali listy gratulacyjne od Dyrekcji i Rady Pedagogicznej.
Nagrody otrzymali też najlepsi młodociani pracownicy:
Nagrody za osiągnięcia sportowe, ufundowane przez Radę Rodziców ZSZ, otrzymało siedmiu absolwentów: Julia Warych, Kamil Rydzyński, Maciej Kaźmierczyk, Patryk Manelski, Martin Rzymkowski, Piotr Nowak i Marcin Florkiewicz.
Nagrodzeni zostali też uczniowie, którzy w ciągu nauki w zasadniczej szkole zawodowej wyróżnili się stuprocentową frekwencją: Joanna Wysocka, Paulina Raszkowska i Roman Sarnowski. Nagrody dla nich ufundowali: Komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Brodnicy, pan Dariusz Malinowski, radni Powiatu Brodnickiego, pani Barbara Kopańska i pan Daniel Zdziarski.
Komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Brodnicy, pan Dariusz Malinowski, był też fundatorem nagrody dla Kamila Kucińskiego wyróżnionego za oddanie największej ilości krwi w ramach Szkolnego Koła Honorowych Krwiodawców.
Absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej pożegnał Dyrektor szkoły, pan Jacek Gniadkowski. W swoim wystąpieniu podkreślił rosnącą rangę wykształcenia zawodowego oraz życzył absolwentom pracy, która da satysfakcję materialną. Zachęcał też do kontynuowania nauki i podnoszenia kwalifikacj.
Łukasz Motylewski z klasy III Technikum Mechatronicznego odniósł kolejny sukces w dziedzinie fotografii.
2 czerwca br. rozstrzygnięto wyniki konkursu „Brodnica: mój dom, moja ulica, moje miasto – dawniej i dziś”, zorganizowanego w ramach projektu „ZACZAROWANY PARK OGRODOWA PRZYKOP”.
Pomysłodawcą i organizatorem konkursu było Towarzystwo Miłośników Ziemi Michałowskiej, przy wsparciu Brodnickiego Domu Kultury. Uczestnicy przygotowywali prace w II kategoriach:
I - Brodnica: mój dom, moja ulica, moje miasto – dawniej.
II - Brodnica: mój dom, moja ulica, moje miasto - dziś.
Łukasz Motylewski zdobył nagrodę w II kategorii za zdjęcie Brodnicy nocą. Łukasz jest członkiem Szkolnego Koła Fotograficznego, którego opiekunem jest pan Sławomir Krawulski. Od trzech lat fotografuje też imprezy szkolne i wciąż doskonali swoje umiejętności.
Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny w tym roku szkolnym odnieśli sukcesy podczas zawodów strzeleckich.
7 czerwca br. reprezentacja ZSZ pod opieką pana Krzysztofa Suchoraba uczestniczyła w zawodach w strzelectwie sportowym o Puchar Burmistrza Brodnicy i Starosty Brodnickiego.
Zmagania odbywały się na strzelnicy wojskowej 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy. Zawodnicy strzelali z karabinka KBKS do tarczy TS- 1 na odległość 50 m z postawy – leżąc z podpórką. Każdy otrzymał po 13 pocisków. Do punktacji liczono 10 najlepszych strzałów.
W kategorii juniorów startowało 24 zawodników – osiem 3- osobowych drużyn.
Reprezentanci Zespołu Szkół Zawodowych zwyciężyli w klasyfikacji zespołowej, a w klasyfikacji indywidualnej zajęli dwa miejsca na podium: I miejsce wywalczył Marek Mańka, III miejsce – Piotr Mielnik. Adam Bieżuński zajął V miejsce.
6 czerwca br. uczniowie klas pierwszej, drugiej i trzeciej Technikum Mechatronicznego uczestniczyli w wycieczce na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wyjazd odbył się w ramach realizowanego w szkole projektu Centrum Sukcesu Zawodowego. Kierownikiem wycieczki był pan Sławomir Krawulski, a opiekę nad młodzieżą sprawowali panowie: Wiesław Lechowicz, Andrzej Wiśniewski, Ryszard Gut i ksiądz Patryk Frankiewicz.
Głównym celem było zapoznanie uczniów z zagadnieniami związanymi z automatyzacją procesów produkcyjnych oraz z najnowszymi produktami z dziedziny pneumatyki, hydrauliki, programowania i sterowania procesami technologicznymi.
Targi ITM Polska umożliwiły młodzieży poznanie faz tworzenia nowoczesnego produktu - od koncepcji i projektu poprzez różnorodne etapy procesu: obróbkę skrawaniem, odlewnictwo, spawalnictwo, lakiernictwo, transport, aż do efektu finalnego.
Dzięki Międzynarodowym Targom w Poznaniu uczniowie poznali mechatronikę od strony praktycznej, mogli zaobserwować nowoczesne maszyny i urządzenia, które być może w przyszłości będą obsługiwać.
5 czerwca br. uczniowie klasy trzeciej Technikum Budownictwa uczestniczyli w wycieczce do fabryki firmy Kreisel znajdującej się w miejscowości Ujazd koło Tomaszowa Mazowieckiego.
Wyjazd został zorganizowany w ramach realizowanego w szkole projektu Centrum Sukcesu Zawodowego, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Młodzież poznała ofertę firmy Kreisel, która specjalizuje się w produktach chemii budowlanej (m.in. kleje do glazury, zaprawy murarskie, tynki, gipsy, gładzie, systemy dociepleń budynków, systemy renowacyjne i naprawy betonów).
Uczniowie zwiedzili dwie części firmy: linię produkcyjną wyrobów suchych wraz z laboratorium badania cech produktów suchych oraz linię produkcyjną wyrobów mokrych i laboratorium badania cech produktów mokrych. Uczestniczyli też w pokazie kładzenia tynków zewnętrznych, a następnie sami pod okiem fachowca próbowali kłaść tynki. Ostatnim punktem programu była prezentacja technologii i systemów dociepleń a także najczęstszych błędów przy ich wykonywaniu.
Pobyt w fabryce znanej firmy był dla przyszłych „budowlańców” doskonałym uzupełnieniem wiedzy wyniesionej z lekcji i zdobytej podczas szkolnych praktyk.
3 czerwca br. 45 uczniów drugiej i trzeciej klasy Technikum Logistycznego uczestniczyło w wycieczce do Poznania zorganizowanej w ramach projektu Centrum Sukcesu Zawodowego.
Przyszli logistycy zwiedzili laboratorium RFID oraz laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej w Instytucie Logistyki i Magazynowania.
Następnie uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. ZSZ współpracuje już od kilku lat z poznańską uczelnią w ramach podpisanej umowy. Spotkanie z pracownikami WSL dostarczyło młodzieży wiedzy na temat pracy w zawodzie logistyk oraz umożliwiło zaplanowanie dalszego kształcenia po ukończeniu nauki w technikum.
Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w firmie PROMAG zajmującej się sprzedażą wyposażenia dla warsztatów i magazynów. Uczniów zainteresował asortyment oferowany przez firmę oraz różnorodność metod składowania towarów.
Dzięki wycieczce młodzież poznała funkcjonowanie dużych firm logistycznych, zorientowała się, jakie umiejętności są najbardziej potrzebne w przyszłej pracy zawodowej. Opiekunami uczniów byli: pan Jacek Nozderka, panie Joanna Olszewska i Dorota Leśniewska.
W dniach 1- 4 czerwca br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce rowerowej.
Opiekunami młodzieży byli panowie Krzysztof Roznerski i Krzysztof Suchorab, a wsparcia finansowego udzielili Urząd Miasta Brodnica oraz „Bromilk”.
Uczestnicy wycieczki dotarli pociągiem do Redy, a tam już przesiedli się na rowery. Pierwszego dnia pokonali trasę z Redy do Władysławowa. W ciągu następnych dni przejechali między innymi ścieżką rowerową wzdłuż Półwyspu Helskiego, na Helu zwiedzili latarnię morską i fokarium, odbyli wycieczkę do Jastrzębiej Góry, odwiedzili Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni.
Ostatni dzień przeznaczono na zwiedzanie Gdańska, a ponieważ był to 4 czerwca, czyli Święto Wolności, więc nie mogło zabraknąć akcentów historycznych. Młodzież udała się pod pomnik Poległych Stoczniowców i zwiedziła wystawę „Droga do Wolności”, ukazującą życie w PRL-u i historię Solidarności.
Trasę z Gdańska do Brodnicy uczestnicy wycieczki pokonali już pociągiem. Na rowerach łącznie w ciągu czterech dni przejechali 195 kilometrów.
Karolina Buchalska z klasy III b Technikum Logistycznego została laureatką II Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania „Lektor 2014”.
Konkurs odbył się 4 czerwca br. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy. Uczestniczyły w nim trzyosobowe reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych: I i III Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Rolniczych, Liceum Ogólnokształcącego w Górznie i Zespołu Szkół Zawodowych.
Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Buchalska (III b TL), Kinga Stankowska (I TB) oraz Mateusz Domagalski (I TB).
Celem konkursu jest propagowanie kultury czytelniczej, doskonalenie umiejętności czytania, wdrażanie do zdrowej rywalizacji i promowanie mody na czytanie. Jego uczestnicy czytają dwa fragmenty wylosowanych tekstów – literaturę piękną i popularnonaukową. Nie zawsze są to łatwe teksty. W tym roku na przykład oprócz haseł ze Słownika języka polskiego uczniowie czytali fragmenty „Potopu”, „Pana Tadeusza”, „Romea i Julii” oraz „Mistrza i Małgorzaty”. Jurorzy oceniali płynność czytania, poprawność, biegłość i wyrazistość oraz dykcję i intonację.
I miejsce w konkursie i tytuł „ Lektora 2014” wywalczyła Karolina Buchalska. Jurorzy przyznali też wyróżnienie Kindze Stankowskiej. Gratulujemy.
Przygotowanie uczniów do konkursu to zasługa pań: Bożeny Łupiny, Agnieszki Gęsickiej i Barbary Stefańskiej.
Agnieszka Bartkowska i Łukasz Motylewski zajęli I miejsce w III Powiatowym Konkursie Turystyczno – Geograficznym „Fotomania”.
Konkurs odbył się 30 maja br. w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy. Brali w nim udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu brodnickiego. Jego organizatorzy postawili sobie za cel rozwijanie wrażliwości na piękno walorów turystycznych, propagowanie poznawanie świata i najbliższej okolicy oraz rozwijanie pasji fotograficznej będącej swoistą ikoną turystyki.
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zdjęcia, a następnie jego ciekawym zaprezentowaniu przed jurorami. Naszą szkołę reprezentowali członkowie Szkolnego Koła Fotograficznego, podopieczni pana Sławomira Krawulskiego. : Agnieszka Bartkowska z klasy I Technikum Ekonomicznego i Łukasz Motylewski z klasy III Technikum Mechatronicznego. Najpierw jurorzy wysoko ocenili zdjęcie Łukasza przedstawiające brodnicki Ratusz nocą, a następnie zachwycili się pełną wdzięku prezentacją Agnieszki, która opowiedziała o historii Ratusza i opisała obecne walory naszego zabytku. I tak reprezentanci ZSZ wywalczyli I miejsce w kategorii „Historyczny walor antropogeniczny”.
Uczniowie dziękują za pomoc w przygotowaniu do konkursu panu Sławomirowi Krawulskiemu oraz paniom Dorocie Wojnowskiej i Barbarze Stefańskiej.
26 maja br. odbył się Szkolny Konkurs Chemiczny adresowany do uczniów klas trzecich technikum.
Konkurs zorganizowały panie Dorota Leśniewska i Dorota Wasielewska. Uczestniczyło w nim 20 osób. Najlepsze wyniki uzyskali:
I miejsce – Paweł Murawski z klasy III TB
II miejsce – Karolina Nowakowska z klasy III TEH
III miejsce – Agnieszka Szpejnowska z klasy III TEH
28 maja br. 141 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych uczestniczyło w VIII Biegu Pamięci.
Imprezę tę od 2007 roku organizują nauczyciele wychowania fizycznego z ZSZ, by uczcić pamięć swojego kolegi, pana Adama Olszewskiego, który zmarł w maju 2006 roku. Pracował 36 lat jako nauczyciel wychowania fizycznego i prawie całą swą karierę zawodową związał z brodnicką szkołą.
Uczniowie startowali w dwóch kategoriach: 48 dziewcząt pobiegło na dystansie 600 metrów, a 93 chłopców pokonywało dystans – 1000 metrów.
Wśród dziewcząt najszybsza była Agnieszka Grapatyn z klasy I TB, drugie miejsce zajęła Małgorzata Mergel z klasy III TEH, a trzecie - Monika Wajsgerber z III TEH. W kategorii chłopców zwyciężył Kacper Murawski z klasy II TE, przed Bartoszem Mądzelewskim z II i i Dawidem Kołakowskim z I a TL.
Narody dla najlepszych biegaczy ufundowała Rada Rodziców ZSZ. Na zawody – jak co roku – przybyła rodzina pana Adama Olszewskiego: żona, córki, wnuki, siostry i brat. Członkowie rodziny przygotowali też upominki dla najlepszych biegaczy.
Podczas imprezy nie mogło zabraknąć emerytowanych nauczycieli wychowania fizycznego, którzy mieli okazję do wspomnień o koledze i wspólnej pracy.
Bieg Pamięci to impreza sportowa realizująca ważne cele wychowawcze: zachęca młodzież do aktywności fizycznej i rywalizacji, uczy szacunku dla zmarłych, pielęgnuje pamięć o osobach zasłużonych dla szkoły oraz integruje szkolną społeczność.
Zobacz: Galeria zdjęć.
20 maja br. członkinie Szkolnego Koła PCK przeprowadziły kwestę uliczną na terenie miasta.
Uczennice z klas II Technikum Ekonomicznego i I Technikum Handlowego zbierały pieniądze na pomoc dla najuboższych rodzin z powiatu brodnickiego. Zebrały łącznie 1113, 56 zł. Pieniądze będą przeznaczone na zorganizowanie letniego wypoczynku dzieci z najuboższych rodzin.
To była ostatnia akcja SK PCK w tym roku szkolnym.
W dniach 22 – 23 maja br. grupa 20 uczniów z klasy II i III Technikum Informatycznego uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Plakatu i Typografii „Plaster”, zorganizowanym w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Udział w festiwalu odbywał się w ramach realizowanego w szkole projektu „Centrum Sukcesu Zawodowego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Opiekunami uczniów były panie Monika Różańska i Katarzyna Szymołon.
Nazwa festiwalu „PLASTER” powstała z połączenia sylab dwóch słów: PLA – kat oraz po – STER (plakat naukowy). Tegoroczna piąta edycja dotyczyła głównie wymiany doświadczeń między polską a hiszpańską grafiką projektową. Nasi informatycy obejrzeli wystawy:
Pięcioro uczniów trzeciej klasy uczestniczyło w warsztatach typograficznych prowadzonych przez hiszpańskiego grafika, projektanta i wydawcę książek, Vicenta Ferrera. Pod okiem profesjonalisty wykonywali ilustracje, uczyli się, jak za pomocą prostego rysunku wyrazić emocje związane z różnymi słowami.
Uczniowie uczestniczyli też w konferencji pt. „Corrida – kontrowersyjne projektowanie”, podczas której graficy z Polski i Hiszpanii poruszali kwestie niezależności, odwagi i ryzyka w projektowaniu graficznym.
Udział w festiwalu był doskonałym uzupełnieniem zajęć pozalekcyjnych z grafiki projektowej, prowadzonych w ramach „Centrum Sukcesu Zawodowego” od września 2013 roku przez Tomasza Sochackiego, profesjonalnego grafika. Uczniowie mogli skonfrontować swoje umiejętności z dziełami uznanych artystów. Jak twierdzą, przekonali się, że od perfekcyjności wykonania ważniejsze są pomysły, umiejętność przekazywania emocji i szokowania odbiorcy.
22 maja br. młodzież z naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyła w wycieczce do Teatru Muzycznego w Gdyni.
Tym razem wyjechali uczniowie z klas: 1h, 1b, 1d, 2b, 2h oraz I TH.
Przed spektaklem uczestnicy wycieczki zwiedzili interaktywne Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Zapoznali się tam z różnymi zjawiskami optycznymi i akustycznymi , mieli okazję pobyć w środku lądolodu, zmierzyć siłę swojego głosu, zobaczyć swoją twarz za 50 lat, a także przeżyć symulowane trzęsienie ziemi. Spacerując nadmorskim bulwarem, uczniowie podziwiali Dar Pomorza, okręt- muzeum ORP Błyskawica oraz najwyższy budynek mieszkalny w Polsce, Sea Towers, mierzący 141 metrów wysokości.
Wieczorem uczniowie uczestniczyli w musicalu "Grease', którego tematyka poruszała problemy szczególnie bliskie młodzieży: amerykańska szkoła średnia, przystojni, zbuntowani młodzieńcy w skórzanych kurtkach, szybkie samochody, a także pierwsze miłości, rozczarowania i przyjaźnie.
Uczniowie zachwycili się świetną choreografią, perfekcyjną grą aktorów oraz znanymi przebojowymi piosenkami, które z teatralnej sceny brzmią zupełnie inaczej niż w telewizji.
Po spektaklu uczniowie wraz z opiekunami spotkali się z odtwórcą głównej roli, Dannyego Zuko, solistą Teatru Muzycznego, Markiem Kaliszukiem. Artysta opowiadał o warsztacie aktora muzycznego, rozdawał autografy i pozował do zdjęć z naszymi uczniami. Młodzież obdarowała Marka Kaliszuka brodnickimi słodyczami ufundowanymi przez PHU M.Hildebrandt , a także pamiątkami zasponsorowanymi przez sklep Rozz ART&home oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brodnicy.
Organizatorkami wyjazdu były panie Dorota Katolicka, Katarzyna Gniadkowska oraz Beata Zakrzewska.
12 maja oraz 26 maja br. uczniowie Technikum Ekonomicznego i Technikum Handlowego spotkali się z pracownikiem ZUS –u, panią Marleną Kępczyńską. Przygotowane przez nią prelekcje dotyczyły następującej tematyki:
Spotkania z pracownikiem ZUS-u są doskonałą formą uzupełniania oraz poszerzania wiedzy objętej programem nauczania i bardzo przydatnej zarówno w przyszłej pracy zawodowej, jak i w życiu. Koordynatorem spotkań jest pani Irena Grzeszkiewicz.
17 maja br. uczennice I klasy Technikum Ekonomicznego: Małgorzata Cendrowska, Adrianna Leszczyna, Katarzyna Nowakowska, Natalia Kulwicka i Agnieszka Bartkowska uczestniczyły w etapie okręgowym XXI Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, które odbyły się w Bydgoszczy.
Do zawodów okręgowych zakwalifikowały się po zwycięstwie w eliminacjach rejonowych w kwietniu br. W Bydgoszczy musiały rywalizować z najlepszymi drużynami z całego województwa kujawsko – pomorskiego. Dominowały zadania praktyczne związane z umiejętnością udzielania pierwszej pomocy.
Dziewczęta ukończyły zawody na szóstym miejscu i z pewnością jest to duży sukces uczennic pierwszej klasy. Włożyły one dużo wysiłku w przygotowania pod kierunkiem pana Krzysztofa Suchoraba oraz ratownika medycznego, pani Justyny Żulewskiej. Zdobyte umiejętności na razie nie pozwoliły zająć miejsca na podium, ale mogą okazać się bezcenne w życiu. A za rok kolejna edycja zawodów i szansa na poprawienie wyniku.
17 maja br. reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w krosie obronnym, który odbywał się na poligonie wojskowym 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy.
Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych walczyli o Puchar Burmistrza Brodnicy i Starosty Powiatu. Zawody składały się z trzech konkurencji: bieg terenowy (dziewczęta na dystansie 800 m, a chłopcy – 1200 m), strzelanie oraz rzut granatem.
Drużyna chłopców z naszej szkoły zajęła I miejsce kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Skład zwycięskiej drużyny: Adam Bieżuński (klasa I a TL), Marek Mańka (I b TL) oraz Piotr Mielnik (klasa I TB).
W klasyfikacji indywidualnej chłopców najlepiej wypadł Piotr Mielnik, który zajął III miejsce.
Gratulacje dla chłopców oraz ich opiekuna, pana Krzysztofa Suchoraba.
Uczniowie klasy drugiej Technikum Ekonomicznego zostali laureatami IV edycji konkursu internetowego Euroscola. W nagrodę cała klasa wraz z opiekunami pojedzie do Strasburga do siedziby Parlamentu Europejskiego.
Jest to już drugi sukces uczniów ZSZ w Euroscoli. Laureaci II edycji – tegoroczni maturzyści - uczestniczyli w spotkaniu młodzieży w Europarlamencie w lutym ubiegłego roku.
Konkurs, organizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce, jest przeznaczony dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Polega na udziale w internetowym quizie wiedzy o Unii Europejskiej.
Uczestnicy startujący w konkursie otrzymują 30 losowo wybranych pytań z dziesięciu różnych dziedzin: geografia, gospodarka, historia, historia Unii Europejskiej, instytucje Unii Europejskiej, kultura i język, Parlament Europejski, polityka Unii Europejskiej, edukacja, systemy polityczne i społeczne.
Dodatkowym kryterium, za które uzyskuje się punkty, jest czas potrzebny na udzielenie odpowiedzi na poszczególne pytania. Zwycięzcą zostaje grupa, która udzieli jak najwięcej poprawnych odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.
Uczniowie z naszego „ekonomika” zdobyli 300 punktów na 300 możliwych. Na pytania odpowiedzieli w czasie 21 sekund, zajmując szóste miejsce w konkursie, a uczestniczyło 376 szkół z całej Polski. Klasa przygotowywała się pod kierunkiem pani Anny Krawulskiej i pani Katarzyny Klenowicz.
Młodzież przez kilka tygodni intensywnie przygotowywała się do udziału w niełatwym quizie. Teraz jest czas na radość i krótki odpoczynek. Wkrótce trzeba będzie zabrać się znowu do pracy, ponieważ w Strasburgu spotyka się około 500 młodych ludzi z różnych krajów Unii, by uczestniczyć w debatach na różne tematy. Każda zaproszona grupa musi przygotować się do zaprezentowania swojego stanowiska i do dyskusji.
Klasa będzie zaproszona do siedziby Europarlamentu w 2015 roku. Dokładną datę organizatorzy podadzą w późniejszym terminie. Wyjazd jest w całości finansowany przez organizatorów konkursu.
Informacje o konkursie na stronie www.euroscola.pl
Uczennice Zasadniczej Szkoły Zawodowej odniosły duży sukces w konkursie fryzjerskim „Fryzura przyszłości – lato 2014”.
Konkurs odbył się 14 maja br. w Regionalnym Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Brodnicy. Uczestniczyło w nim 19 osób reprezentujących dziewięć szkół kształcących w zawodzie fryzjer z terenu województwa kujawsko-pomorskiego oraz Nowego Miasta Lubawskiego.
Wioletta Zarębska z klasy II a zajęła I miejsce. Jej modelką była Alicja Gajda. Dorota Kobierska (klasa III e) z modelką Adrianną Brodzińską wywalczyła III miejsce, natomiast Daria Lewandowska (klasa II b) z modelką Joanną Grabowską otrzymała wyróżnienie.
Wioletta zdobywa umiejętności zawodowe w Salonie Fryzjerskim Trendy pani Anny Kierzenkowskiej, natomiast Dorota i Daria uczą się zawodu w salonie pani Jadwigi Kuczewskiej.
Laureatki konkursu otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe, najcenniejsza nagroda przypadła oczywiście zwyciężczyni, czyli Wioletcie Zarębskiej, która jest zwolniona z części praktycznej egzaminu zawodowego.
Gratulujemy!