• Izba Tradycji i Techniki w ZSZ

    Izba Tradycji i Techniki w ZSZ

    Rozpoczęły się prace związane ze zorganizowaniem w ZSZ  Izby Tradycji i Techniki, w której zostaną zgromadzone różnego rodzaju pamiątki dokumentujące historię naszej szkoły.

          Organizatorzy Izby Tradycji i Techniki zwracają się z prośbą do wszystkich tych, którzy mogą przyczynić się do powstania ekspozycji.

          Prosimy o przekazywanie (udostępnianie) różnych pamiątek: zdjęcia, legitymacje, prace dyplomowe, stare urządzenia techniczne i inne.

          Wierzymy, że dzięki darczyńcom  w naszej Izbie Tradycji i Techniki wyeksponujemy ciekawe zbiory. Wszystkie zebrane pamiątki będą służyły dawnym i obecnym uczniom oraz mieszkańcom Brodnicy do poznawania historii szkolnictwa zawodowego w naszym mieście.

          W celu przekazania eksponatów prosimy kontaktować się z Dyrektorem ZSZ w Brodnicy, panem Jackiem Gniadkowskim lub panią Bożeną Łupiną. Eksponaty można przynosić do biblioteki szkolnej.

          Drodzy Uczniowie, przekażcie naszą prośbę swoim rodzicom i znajomym – wielu spośród nich to absolwenci naszej szkoły!

     

  • Pożegnanie absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej

    Pożegnanie absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej

    13 czerwca br. w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbyła się  uroczystość pożegnania absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej.

                W uroczystości, która odbywała się w pięknie odnowionej auli szkolnej,  uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu brodnickiego na czele ze Starostą Brodnickim, cały zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Brodnicy, reprezentanci zakładów pracy, rodzice najlepszych uczniów.

    Mury szkoły opuściło  147  przyszłych fachowców w różnych zawodach, m.in.: stolarze, tapicerzy, mechanicy pojazdów samochodowych, murarze, fryzjerzy i inni.

    Najlepszą  absolwentką jest  Joanna Wysocka, która ukończyła  szkołę ze średnią ocen 5,13, praktyczną naukę w zawodzie cukiernik odbywała w cukierni M. Lewandowskiej na ulicy Świerkowej w Brodnicy.

    Nagrody za dobre wyniki w nauce otrzymali również: Anna Karbowniczek (zawód: krawcowa), Łukasz Kucharczyk (mechanik pojazdów samochodowych) oraz Dawid Kulpa (zawód: murarz).  Fundatorami nagród dla najlepszych uczniów byli Starosta Brodnicki, pan Piotr Boiński, oraz Starszy Cechu Rzemiosł Różnych, pan Jan Lewandowski.

     Rodzice najlepszych absolwentów otrzymali listy gratulacyjne od Dyrekcji i Rady Pedagogicznej.

    Nagrody otrzymali też najlepsi młodociani pracownicy:

    • Mateusz Zakrzewski – najlepszy murarz – nagrodę ufundował prezes brodnickiego KOM-BUD –u,  pan Wiesław Cieszyński.
    • Patryk Wasilewski –– najlepszy tapicer nagrodzony przez firmę SITS, w której odbywał praktykę.
    • Dawid Kosmala i Kamil Klonowski – najlepsi stolarze nagrodzeni przez właściciela firmy Stolkar.
    • Zbigniew Becmer (murarz) i Monika Kuczbańska (cukiernik) – nagrodzeni przez komendanta Środowiskowe Hufca Pracy w Brodnicy, pana Dariusza Malinowskiego.
    • Daria Żmuda-Trzebiatowska - nagrodzona  przez pana Jarosława Hiszpańskiego , dyrektora Regionalnego Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego za wzorową praktykę w zawodzie fryzjer.

    Nagrody za osiągnięcia sportowe, ufundowane przez Radę Rodziców ZSZ,  otrzymało siedmiu  absolwentów: Julia Warych, Kamil Rydzyński, Maciej Kaźmierczyk, Patryk Manelski, Martin Rzymkowski, Piotr Nowak i Marcin Florkiewicz.

    Nagrodzeni zostali też uczniowie, którzy w ciągu nauki w zasadniczej szkole zawodowej wyróżnili się stuprocentową frekwencją: Joanna Wysocka, Paulina Raszkowska i Roman Sarnowski. Nagrody dla nich ufundowali: Komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Brodnicy, pan Dariusz Malinowski, radni Powiatu Brodnickiego, pani Barbara Kopańska i pan Daniel Zdziarski.

    Komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Brodnicy, pan Dariusz Malinowski, był też fundatorem nagrody dla Kamila Kucińskiego wyróżnionego za oddanie największej ilości krwi w ramach Szkolnego Koła Honorowych Krwiodawców.

    Absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej pożegnał Dyrektor szkoły, pan Jacek Gniadkowski. W swoim wystąpieniu podkreślił rosnącą rangę wykształcenia zawodowego oraz życzył  absolwentom pracy, która  da satysfakcję materialną. Zachęcał też do kontynuowania nauki i  podnoszenia kwalifikacj.

     

  • Kolejny sukces w konkursie fotograficznym

    Kolejny sukces w konkursie fotograficznym

    Łukasz Motylewski z klasy III Technikum Mechatronicznego odniósł kolejny sukces w dziedzinie fotografii.  

                2 czerwca br. rozstrzygnięto wyniki konkursu „Brodnica: mój dom, moja ulica, moje miasto – dawniej i dziś”, zorganizowanego w ramach projektu „ZACZAROWANY PARK OGRODOWA  PRZYKOP”.

                Pomysłodawcą i organizatorem  konkursu było Towarzystwo Miłośników Ziemi Michałowskiej, przy wsparciu Brodnickiego Domu Kultury. Uczestnicy przygotowywali prace w II kategoriach:

    I - Brodnica: mój dom, moja ulica, moje miasto – dawniej.

    II - Brodnica: mój dom, moja ulica, moje miasto - dziś.

                Łukasz Motylewski zdobył nagrodę w II kategorii za zdjęcie Brodnicy nocą. Łukasz jest członkiem Szkolnego Koła Fotograficznego, którego opiekunem jest pan Sławomir Krawulski. Od trzech lat fotografuje też imprezy szkolne i wciąż doskonali swoje umiejętności.

  • Zawody w strzelectwie sportowym

    Zawody w strzelectwie sportowym

    Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny w tym roku szkolnym odnieśli sukcesy podczas zawodów strzeleckich.

                7 czerwca br. reprezentacja ZSZ pod opieką pana Krzysztofa Suchoraba uczestniczyła w zawodach w strzelectwie sportowym o Puchar Burmistrza Brodnicy i Starosty Brodnickiego.

                Zmagania odbywały się  na strzelnicy wojskowej 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy. Zawodnicy  strzelali z karabinka KBKS do tarczy TS- 1 na odległość   50 m z  postawy – leżąc  z podpórką. Każdy otrzymał po 13 pocisków. Do punktacji liczono 10 najlepszych strzałów.         

                W kategorii juniorów startowało 24 zawodników – osiem 3- osobowych drużyn.

                 Reprezentanci Zespołu Szkół Zawodowych zwyciężyli w klasyfikacji zespołowej, a w klasyfikacji indywidualnej zajęli dwa miejsca na podium: I miejsce wywalczył Marek Mańka, III miejsce – Piotr Mielnik. Adam Bieżuński zajął V miejsce.

  • Wycieczka na Międzynarodowe Targi Poznańskie

    Wycieczka na Międzynarodowe Targi Poznańskie

    6 czerwca br. uczniowie klas pierwszej, drugiej i trzeciej Technikum Mechatronicznego uczestniczyli w wycieczce na Międzynarodowe Targi Poznańskie.             Wyjazd odbył się w ramach realizowanego w szkole projektu Centrum Sukcesu Zawodowego. Kierownikiem wycieczki był pan Sławomir Krawulski, a opiekę nad młodzieżą sprawowali panowie: Wiesław Lechowicz, Andrzej Wiśniewski, Ryszard Gut i ksiądz Patryk Frankiewicz.

                    Głównym celem było zapoznanie uczniów z zagadnieniami związanymi z automatyzacją procesów produkcyjnych oraz z najnowszymi produktami z dziedziny pneumatyki, hydrauliki, programowania i sterowania procesami technologicznymi.

                    Targi ITM Polska umożliwiły młodzieży poznanie faz tworzenia nowoczesnego produktu - od koncepcji i projektu poprzez różnorodne etapy procesu: obróbkę skrawaniem, odlewnictwo, spawalnictwo, lakiernictwo, transport, aż do efektu finalnego.

                    Dzięki  Międzynarodowym  Targom  w Poznaniu uczniowie poznali mechatronikę od strony praktycznej, mogli zaobserwować nowoczesne maszyny i urządzenia, które być może w przyszłości będą obsługiwać.

  • Wycieczka techników budownictwa

    Wycieczka techników budownictwa

    5 czerwca br. uczniowie klasy trzeciej Technikum Budownictwa uczestniczyli w wycieczce do fabryki firmy Kreisel znajdującej się w miejscowości Ujazd koło Tomaszowa Mazowieckiego.

                Wyjazd został zorganizowany w ramach realizowanego w szkole projektu Centrum Sukcesu Zawodowego, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

                Młodzież poznała ofertę firmy Kreisel, która specjalizuje się w produktach  chemii budowlanej (m.in.  kleje do glazury, zaprawy murarskie, tynki, gipsy, gładzie, systemy dociepleń budynków, systemy renowacyjne i naprawy betonów). 

                Uczniowie zwiedzili dwie części firmy: linię produkcyjną wyrobów suchych wraz z  laboratorium badania cech produktów suchych oraz linię produkcyjną wyrobów mokrych i  laboratorium badania cech produktów mokrych. Uczestniczyli też w pokazie kładzenia tynków zewnętrznych, a następnie sami pod okiem fachowca próbowali kłaść tynki. Ostatnim punktem programu była prezentacja technologii i systemów dociepleń a także najczęstszych błędów przy ich wykonywaniu.

                Pobyt w fabryce znanej firmy był dla przyszłych „budowlańców”  doskonałym uzupełnieniem wiedzy wyniesionej z lekcji i zdobytej podczas szkolnych praktyk.

               
     

  • Wycieczka logistyków

    Wycieczka logistyków

    3 czerwca br. 45 uczniów drugiej i trzeciej klasy Technikum Logistycznego uczestniczyło w wycieczce do Poznania zorganizowanej w ramach projektu Centrum Sukcesu Zawodowego.

                Przyszli logistycy zwiedzili laboratorium RFID oraz laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej w Instytucie Logistyki i Magazynowania.

                Następnie uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną Wyższej  Szkoły Logistyki w Poznaniu. ZSZ współpracuje już od kilku lat z poznańską uczelnią w ramach podpisanej umowy. Spotkanie z pracownikami WSL dostarczyło młodzieży wiedzy na temat pracy w zawodzie logistyk oraz umożliwiło zaplanowanie dalszego kształcenia  po ukończeniu nauki w technikum.

                Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w firmie PROMAG zajmującej się sprzedażą wyposażenia dla warsztatów i magazynów.  Uczniów zainteresował asortyment oferowany  przez firmę  oraz różnorodność  metod składowania towarów.

                Dzięki wycieczce młodzież poznała funkcjonowanie dużych firm logistycznych, zorientowała się, jakie umiejętności są najbardziej potrzebne w przyszłej pracy zawodowej.         Opiekunami uczniów byli: pan Jacek Nozderka, panie Joanna Olszewska i Dorota Leśniewska.

     

     

  • Wycieczka rowerowa

    Wycieczka rowerowa

    W dniach 1- 4 czerwca br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce rowerowej.

                    Opiekunami młodzieży byli panowie Krzysztof Roznerski i Krzysztof Suchorab, a wsparcia finansowego udzielili Urząd Miasta Brodnica oraz „Bromilk”.

                    Uczestnicy wycieczki dotarli pociągiem do Redy, a tam już przesiedli się na rowery. Pierwszego dnia pokonali trasę z  Redy do Władysławowa. W ciągu następnych dni przejechali między innymi ścieżką rowerową wzdłuż Półwyspu Helskiego, na Helu zwiedzili latarnię morską i fokarium, odbyli wycieczkę do Jastrzębiej Góry, odwiedzili Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni.            

                    Ostatni dzień  przeznaczono na zwiedzanie Gdańska, a ponieważ był to 4 czerwca, czyli Święto Wolności, więc nie mogło zabraknąć akcentów historycznych. Młodzież udała się pod pomnik Poległych Stoczniowców i zwiedziła wystawę „Droga do Wolności”,  ukazującą życie w PRL-u i historię Solidarności.

                    Trasę z Gdańska do Brodnicy uczestnicy wycieczki pokonali już pociągiem. Na rowerach łącznie  w ciągu czterech dni przejechali 195 kilometrów.

  • Laureatka Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania

    Laureatka Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania

    Karolina Buchalska z klasy III b Technikum Logistycznego została laureatką II Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania „Lektor 2014”.

                Konkurs odbył się 4 czerwca br. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy. Uczestniczyły w nim trzyosobowe reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych: I i III Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Rolniczych, Liceum Ogólnokształcącego w Górznie i Zespołu Szkół Zawodowych.

                Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Buchalska (III b TL), Kinga Stankowska (I TB) oraz Mateusz Domagalski (I TB).

                Celem konkursu jest propagowanie kultury czytelniczej, doskonalenie umiejętności czytania, wdrażanie do zdrowej rywalizacji i promowanie mody na czytanie. Jego uczestnicy czytają  dwa fragmenty wylosowanych  tekstów – literaturę piękną i popularnonaukową. Nie zawsze są to łatwe teksty. W tym roku na przykład oprócz haseł ze Słownika języka polskiego uczniowie czytali fragmenty „Potopu”, „Pana Tadeusza”, „Romea i Julii” oraz „Mistrza i Małgorzaty”. Jurorzy oceniali  płynność czytania, poprawność, biegłość i wyrazistość oraz dykcję i intonację.

                I miejsce w konkursie i tytuł „ Lektora 2014” wywalczyła Karolina Buchalska. Jurorzy przyznali też wyróżnienie Kindze Stankowskiej. Gratulujemy.

                Przygotowanie uczniów do konkursu to zasługa pań: Bożeny Łupiny, Agnieszki Gęsickiej i Barbary Stefańskiej.

  • Laureaci konkursu "Fotomania"

    Laureaci konkursu "Fotomania"

    Agnieszka Bartkowska i Łukasz Motylewski zajęli I miejsce w III Powiatowym Konkursie Turystyczno – Geograficznym „Fotomania”.

                Konkurs odbył się 30 maja br. w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy. Brali w nim udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu brodnickiego. Jego organizatorzy postawili sobie za cel rozwijanie wrażliwości na piękno walorów turystycznych, propagowanie poznawanie świata i najbliższej okolicy oraz rozwijanie pasji fotograficznej będącej swoistą ikoną turystyki.

                Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zdjęcia, a następnie jego ciekawym zaprezentowaniu przed jurorami. Naszą szkołę reprezentowali członkowie Szkolnego Koła Fotograficznego, podopieczni pana Sławomira Krawulskiego. : Agnieszka Bartkowska z klasy I Technikum Ekonomicznego i Łukasz Motylewski z  klasy III Technikum Mechatronicznego.  Najpierw jurorzy wysoko ocenili zdjęcie Łukasza przedstawiające  brodnicki Ratusz nocą, a następnie zachwycili się pełną wdzięku prezentacją Agnieszki, która opowiedziała o historii Ratusza i opisała obecne walory naszego zabytku. I tak reprezentanci ZSZ wywalczyli I miejsce w kategorii „Historyczny walor antropogeniczny”.

                Uczniowie dziękują za pomoc w przygotowaniu do konkursu panu Sławomirowi Krawulskiemu oraz paniom Dorocie Wojnowskiej i Barbarze Stefańskiej.

  • Szkolny Konkurs Chemiczny

    Szkolny Konkurs Chemiczny

    26 maja br. odbył się Szkolny Konkurs Chemiczny adresowany do uczniów klas trzecich technikum.

                    Konkurs zorganizowały panie Dorota Leśniewska i Dorota Wasielewska. Uczestniczyło w nim 20 osób. Najlepsze wyniki uzyskali:

    I miejsce – Paweł Murawski z klasy III TB

    II miejsce – Karolina Nowakowska  z klasy III TEH

    III miejsce – Agnieszka Szpejnowska z klasy III TEH

  • Bieg Pamięci

    Bieg Pamięci

    28 maja br.  141 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych uczestniczyło w  VIII Biegu Pamięci.

                Imprezę tę od 2007 roku organizują nauczyciele wychowania fizycznego z ZSZ, by uczcić pamięć swojego kolegi, pana Adama Olszewskiego, który zmarł w maju 2006 roku. Pracował 36 lat jako nauczyciel wychowania fizycznego i prawie całą swą karierę zawodową związał z brodnicką szkołą.
                Uczniowie startowali w dwóch kategoriach: 48 dziewcząt pobiegło  na dystansie 600 metrów, a 93 chłopców pokonywało dystans  – 1000 metrów.

                Wśród dziewcząt najszybsza była Agnieszka Grapatyn z klasy I TB, drugie miejsce zajęła Małgorzata Mergel z klasy III TEH, a trzecie - Monika Wajsgerber z III TEH. W kategorii chłopców zwyciężył Kacper Murawski z klasy II TE, przed Bartoszem Mądzelewskim z II i i Dawidem Kołakowskim z I a TL.

                Narody dla najlepszych biegaczy ufundowała Rada Rodziców ZSZ.  Na zawody – jak co roku – przybyła rodzina pana Adama Olszewskiego: żona, córki, wnuki, siostry i brat. Członkowie rodziny przygotowali też upominki dla najlepszych biegaczy.

                Podczas imprezy nie mogło zabraknąć  emerytowanych nauczycieli wychowania fizycznego, którzy mieli okazję do wspomnień o koledze i wspólnej pracy.

                Bieg Pamięci to impreza sportowa realizująca ważne cele wychowawcze: zachęca młodzież do aktywności fizycznej i rywalizacji, uczy szacunku dla zmarłych, pielęgnuje pamięć o osobach zasłużonych dla szkoły oraz integruje szkolną społeczność.

                Zobacz: Galeria  zdjęć.

     

  • Kwesta SK PCK

    Kwesta SK PCK

    20 maja br. członkinie Szkolnego Koła PCK przeprowadziły kwestę uliczną na terenie miasta. 

                Uczennice z klas II Technikum Ekonomicznego  i I Technikum Handlowego zbierały pieniądze na pomoc dla najuboższych rodzin z powiatu brodnickiego. Zebrały łącznie 1113, 56 zł. Pieniądze będą przeznaczone na zorganizowanie letniego  wypoczynku dzieci z najuboższych  rodzin.

                To była ostatnia akcja SK PCK w tym roku szkolnym.

  • Informatycy na Festiwalu Plakatu i Typografii

    Informatycy na Festiwalu Plakatu i Typografii

    W dniach 22 – 23 maja br. grupa 20 uczniów z klasy II i III Technikum Informatycznego uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Plakatu i Typografii „Plaster”, zorganizowanym  w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

                    Udział w festiwalu odbywał się w ramach realizowanego w szkole projektu „Centrum Sukcesu Zawodowego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Opiekunami uczniów były panie Monika Różańska i Katarzyna Szymołon.

                    Nazwa festiwalu „PLASTER” powstała z połączenia sylab dwóch słów: PLA – kat oraz po – STER (plakat naukowy). Tegoroczna piąta edycja dotyczyła głównie wymiany doświadczeń między polską a hiszpańską grafiką projektową. Nasi informatycy obejrzeli wystawy:

    • Młody Plakat Hiszpański
    • Współczesna Hiszpańska Ilustracja Książkowa
    • Obszar Roboczy – wystawa ilustracji i plakatów współczesnej polskiej artystki Bogdy Otto – Węgrzyn

    Pięcioro uczniów trzeciej klasy uczestniczyło w warsztatach typograficznych prowadzonych przez hiszpańskiego grafika, projektanta i wydawcę książek, Vicenta Ferrera. Pod okiem profesjonalisty wykonywali ilustracje, uczyli się, jak za pomocą prostego rysunku wyrazić emocje związane z różnymi słowami.

    Uczniowie uczestniczyli też w konferencji pt. „Corrida – kontrowersyjne projektowanie”, podczas której graficy z Polski i Hiszpanii poruszali kwestie niezależności, odwagi i ryzyka w projektowaniu graficznym.

    Udział w festiwalu był doskonałym uzupełnieniem zajęć pozalekcyjnych z grafiki projektowej, prowadzonych w ramach „Centrum Sukcesu Zawodowego” od września 2013 roku przez Tomasza Sochackiego, profesjonalnego grafika. Uczniowie mogli skonfrontować swoje umiejętności z dziełami uznanych artystów. Jak twierdzą, przekonali się, że od perfekcyjności wykonania ważniejsze są pomysły, umiejętność przekazywania emocji i szokowania odbiorcy.

     

  • Wycieczka do Gdyni

    Wycieczka do Gdyni

    22 maja br. młodzież z naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyła  w wycieczce do Teatru Muzycznego w Gdyni.

                Tym razem wyjechali  uczniowie z klas: 1h, 1b, 1d, 2b, 2h oraz I TH. 

                Przed spektaklem uczestnicy wycieczki zwiedzili interaktywne Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.  Zapoznali się tam z różnymi  zjawiskami optycznymi  i akustycznymi , mieli okazję pobyć w środku lądolodu, zmierzyć siłę swojego głosu, zobaczyć swoją twarz za 50 lat, a także przeżyć symulowane trzęsienie ziemi. Spacerując nadmorskim bulwarem,  uczniowie  podziwiali Dar Pomorza, okręt-  muzeum ORP Błyskawica oraz najwyższy budynek mieszkalny w Polsce, Sea Towers, mierzący 141 metrów wysokości.
                 Wieczorem uczniowie uczestniczyli w musicalu "Grease', którego tematyka poruszała problemy szczególnie bliskie młodzieży: amerykańska szkoła średnia,  przystojni, zbuntowani młodzieńcy w skórzanych kurtkach, szybkie samochody, a także pierwsze miłości, rozczarowania i przyjaźnie.

                Uczniowie  zachwycili się  świetną choreografią, perfekcyjną grą aktorów oraz znanymi przebojowymi  piosenkami, które z teatralnej sceny brzmią zupełnie inaczej niż w telewizji.  

                Po spektaklu uczniowie wraz z opiekunami  spotkali się z odtwórcą głównej roli, Dannyego Zuko, solistą Teatru Muzycznego, Markiem Kaliszukiem.  Artysta opowiadał o warsztacie aktora muzycznego,  rozdawał autografy i pozował do zdjęć z naszymi uczniami. Młodzież obdarowała Marka Kaliszuka brodnickimi słodyczami  ufundowanymi przez PHU M.Hildebrandt , a także pamiątkami zasponsorowanymi przez sklep Rozz ART&home  oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brodnicy.

                Organizatorkami wyjazdu były panie Dorota Katolicka,  Katarzyna Gniadkowska oraz Beata Zakrzewska.

     

     

  • 12 maja oraz 26 maja br. uczniowie Technikum Ekonomicznego i Technikum Handlowego spotkali się  z pracownikiem ZUS –u, panią Marleną Kępczyńską. Przygotowane przez nią prelekcje dotyczyły następującej tematyki:

    • Rejestracja w ZUS do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
    • Procedura naliczania składek.
    • Wypełnianie deklaracji ZUS.
    • Świadczenia z ZUS z tytułu opłacanych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

    Spotkania z pracownikiem ZUS-u są doskonałą formą uzupełniania oraz poszerzania wiedzy objętej programem nauczania i bardzo przydatnej zarówno w przyszłej pracy zawodowej, jak i w życiu. Koordynatorem spotkań jest pani Irena Grzeszkiewicz.

  • Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy z udziałem reprezentacji ZSZ

    Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy z udziałem reprezentacji ZSZ

    17 maja br. uczennice I klasy Technikum Ekonomicznego: Małgorzata Cendrowska, Adrianna Leszczyna, Katarzyna Nowakowska, Natalia Kulwicka i Agnieszka Bartkowska uczestniczyły w etapie okręgowym XXI Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, które odbyły się w Bydgoszczy. 

                Do zawodów okręgowych zakwalifikowały się po zwycięstwie w eliminacjach rejonowych w kwietniu br. W Bydgoszczy musiały rywalizować z najlepszymi drużynami z całego województwa kujawsko – pomorskiego.  Dominowały zadania praktyczne związane z umiejętnością udzielania pierwszej pomocy.

                Dziewczęta ukończyły zawody na szóstym miejscu i z pewnością jest to duży sukces uczennic pierwszej klasy. Włożyły one dużo wysiłku w przygotowania pod kierunkiem pana Krzysztofa Suchoraba oraz ratownika medycznego, pani Justyny Żulewskiej. Zdobyte umiejętności na razie nie pozwoliły zająć miejsca na podium, ale mogą  okazać się bezcenne w życiu. A za rok kolejna edycja zawodów i szansa na poprawienie wyniku.

     

  • Sukces w trójboju obronnym

    Sukces w trójboju obronnym

    17 maja br. reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w krosie obronnym, który odbywał się na  poligonie wojskowym 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy.

                Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych walczyli o Puchar Burmistrza Brodnicy i Starosty Powiatu. Zawody składały się z trzech konkurencji: bieg terenowy (dziewczęta na dystansie 800 m, a chłopcy – 1200 m), strzelanie oraz rzut granatem.  

                Drużyna chłopców z naszej szkoły zajęła I miejsce kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Skład zwycięskiej drużyny: Adam Bieżuński (klasa I a TL), Marek Mańka (I b TL) oraz Piotr Mielnik (klasa I TB).

                W klasyfikacji indywidualnej  chłopców najlepiej wypadł Piotr Mielnik, który zajął III miejsce.
                Gratulacje dla chłopców oraz ich opiekuna, pana Krzysztofa Suchoraba.

     

  • Kolejny sukces w konkursie Euroscola!

    Kolejny sukces w konkursie Euroscola!

    Uczniowie klasy drugiej Technikum Ekonomicznego   zostali laureatami IV edycji  konkursu internetowego Euroscola. W nagrodę cała klasa wraz z opiekunami pojedzie  do Strasburga do siedziby Parlamentu Europejskiego.

                Jest to już drugi sukces uczniów ZSZ w Euroscoli. Laureaci II edycji – tegoroczni maturzyści - uczestniczyli w spotkaniu młodzieży w Europarlamencie w lutym ubiegłego roku.

                            Konkurs, organizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce, jest przeznaczony dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Polega na udziale w internetowym quizie wiedzy o Unii Europejskiej.

                Uczestnicy startujący w konkursie otrzymują 30 losowo wybranych pytań z dziesięciu różnych dziedzin: geografia, gospodarka, historia, historia Unii Europejskiej, instytucje Unii Europejskiej, kultura i język, Parlament Europejski, polityka Unii Europejskiej, edukacja, systemy polityczne i społeczne.

                Dodatkowym kryterium, za które uzyskuje się punkty,  jest czas potrzebny na udzielenie odpowiedzi na poszczególne pytania. Zwycięzcą zostaje grupa, która udzieli jak najwięcej poprawnych  odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.

                Uczniowie  z naszego „ekonomika” zdobyli 300 punktów na 300 możliwych. Na pytania odpowiedzieli w czasie 21 sekund, zajmując szóste miejsce w konkursie, a uczestniczyło 376 szkół z całej Polski.  Klasa przygotowywała się pod kierunkiem  pani Anny Krawulskiej i pani Katarzyny Klenowicz.

                Młodzież przez kilka tygodni intensywnie przygotowywała się do udziału w niełatwym quizie. Teraz jest czas na radość i krótki odpoczynek. Wkrótce trzeba będzie zabrać się znowu do pracy, ponieważ w Strasburgu spotyka się około 500 młodych ludzi z różnych krajów Unii, by uczestniczyć w debatach na różne tematy. Każda zaproszona grupa musi przygotować się do zaprezentowania swojego stanowiska i do dyskusji.

                Klasa będzie zaproszona do siedziby Europarlamentu w 2015 roku. Dokładną datę  organizatorzy podadzą w późniejszym terminie. Wyjazd jest w całości finansowany przez organizatorów konkursu.

                Informacje o konkursie na stronie www.euroscola.pl

                                                              

     

  • Utalentowane fryzjerki

    Utalentowane  fryzjerki

    Uczennice Zasadniczej Szkoły Zawodowej odniosły duży sukces w konkursie fryzjerskim „Fryzura przyszłości – lato 2014”.

                Konkurs  odbył się 14 maja br. w Regionalnym Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Brodnicy. Uczestniczyło w nim 19 osób reprezentujących dziewięć  szkół kształcących w zawodzie fryzjer z terenu województwa kujawsko-pomorskiego oraz Nowego Miasta Lubawskiego.

                Wioletta Zarębska z klasy II a zajęła I miejsce. Jej modelką była Alicja Gajda.  Dorota Kobierska (klasa III e) z modelką Adrianną Brodzińską wywalczyła III miejsce, natomiast Daria Lewandowska (klasa II b) z modelką Joanną Grabowską otrzymała wyróżnienie.

                Wioletta zdobywa umiejętności zawodowe w Salonie Fryzjerskim Trendy pani Anny Kierzenkowskiej, natomiast Dorota i Daria uczą się zawodu w salonie pani Jadwigi Kuczewskiej.

                Laureatki konkursu otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe, najcenniejsza nagroda przypadła oczywiście zwyciężczyni, czyli Wioletcie Zarębskiej, która jest zwolniona z części praktycznej egzaminu zawodowego.

                Gratulujemy!

     

strona: