26 września br. uczniowie ZSZ uczestniczyli jako pozoranci w Wojewódzkich Ćwiczeniach Obronnych „Drwęca 14”.
Powiatowe służby ratownicze i wojsko ćwiczyły akcję ratowniczą po wybuchu amoniaku w zakładzie Unifreeze w Miesiączkowie, a nasi uczniowie pozorowali różne możliwe obrażenia - poparzenie, omdlenie, zatrucie - oraz symulowali zachowanie zdezorientowanego świadka wydarzeń.
W role ofiar awarii w Unifreeze wcielali się: Adrianna Leszczyna i Natalia Kulwicka z klasy II TE, Paweł Zieliński z klasy III h oraz Paweł Rzepnikowski i Paweł Rakowski z klasy II a. Do Miesiączkowa udali się pod opieką pani Małgorzaty Mroczyńskiej. Wrócili oczywiście cali i zdrowi.
24 września br. uczniowie Technikum Ekonomicznego wzięli udział w niezwykłej lekcji europejskiej, podczas której rozmawiali za pośrednictwem Skype’a z Januszem Zemke, posłem reprezentującym nasze województwo w Parlamencie Europejskim.
Lekcja została zorganizowana z inicjatywy europosła, który był pod wrażeniem sukcesów uczniów naszego technikum w internetowym konkursie Euroscola. Nasi uczniowie już po raz drugi zostali laureatami konkursu. Zdobyli maksymalną ilość punktów i zajęli szóste miejsce wśród 376 szkół z całej Polski. 10 grudnia br. w nagrodę wyjeżdżają do Strasburga, by w siedzibie Parlamentu Europejskiego wziąć udział w debacie z udziałem młodzieży z kilku krajów unijnych.
Poseł rozmawiał z młodzieżą ze swojego biura z Brukseli. W pierwszej części lekcji opowiadał o pracy Europarlamentu, zwracając uwagę na różnice między działalnością parlamentu polskiego i europejskiego. Sporo uwagi poświęcił miejscu Polski w Unii i postrzeganiu naszego państwa przez unijnych partnerów. W drugiej części zajęć poseł odpowiadał na pytania uczniów, których interesowały między innymi korzyści dla Polski wynikające z faktu przystąpienia do Unii oraz szanse na przyjęcie do wspólnoty nowych państw.
Na zakończenie tej oryginalnej lekcji pojawiły się tematy mniej oficjalne. Pan Zemke, mając na uwadze zbliżający się wyjazd młodzieży do Strasburga, podpowiedział, jakie zabytki należy koniecznie zwiedzić, wskazał też specjały kuchni regionalnej warte spróbowania.
Lekcja za pośrednictwem Skype’a okazała się ciekawym pomysłem, wzbogaciła wiedzę uczniów o Unii i z pewnością będzie pomocna w przygotowaniach do młodzieżowej debaty w Europarlamencie.
22 września br. 250 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy uczestniczyło w warsztatach Młodzi patrzą na trzeźwo, poprowadzonych przez współzałożyciela Fundacji Zielony Liść, Grzegorza Śliwińskiego.
Projekt edukacyjny Młodzi patrzą na trzeźwo sponsoruje firma Statoil, a realizuje Fundacja Zielony Liść, pomagająca poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Jest on adresowany do młodzieży, która zaczęła lub wkrótce zacznie prowadzić auto i powinna mieć świadomość, że alkohol to jedna z istotnych przyczyn wypadków drogowych.
Zajęcia odbywały się w formie warsztatów. Uczestnicy obejrzeli film pt. „Eksperyment”, ukazujący, jak reaguje w tej samej sytuacji na drodze kierowca trzeźwy, a jak pod wpływem alkoholu. Największym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się ćwiczenia praktyczne z symulatorem nietrzeźwości – alkogogle. Uczniowie mogli sami zauważyć, że alkohol i środki odurzające mają ogromny wpływ na refleks, zręczność i wzrok.
Prowadzący warsztaty, Grzegorz Śliwiński, jest ofiarą wypadku drogowego. Młodzież poznała z jego relacji prawdziwą historię życia po wielkiej traumie, gdy trzeba zaakceptować swoją niepełnosprawność i nauczyć się z nią żyć.
Projekt Młodzi patrzą na trzeźwo jest realizowany od września 2014 do maja 2015 w około 100 szkołach w całej Polsce, w powiecie brodnickim wyłącznie w Zespole Szkół Zawodowych.
Organizatorką spotkań w naszej szkole była pani pedagog, Dorota Wasielewska.
19 września br. uczniowie sześciu klas pierwszych technikum z Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy uczestniczyli w zajęciach integracyjnych w Ośrodku Wypoczynkowym w Cichem.
Do Cichego wyjechało 180 pierwszoklasistów wraz ze swoimi wychowawcami, dyrekcją szkoły, pedagogiem, psychologiem oraz członkami Samorządu Uczniowskiego.
Nowi uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych mieli świetną okazję, by się lepiej poznać i polubić. Podczas marszobiegu musieli wykazać się kondycją fizyczną, na zajęciach z terenoznawstwa sprawdzili wiedzę z dziedziny geografii, a w trakcie prezentacji klasy i wybranego zawodu mogli pochwalić się pomysłowością, talentami aktorskimi, wokalnymi, cyrkowymi, a także poczuciem humoru.
Wszystkie zadania uczniowie wykonywali wspólnie ze swoimi wychowawcami i pod czujnym okiem jurorów, którzy mieli za zadanie wyłonić i nagrodzić najbardziej zgrany zespół.
Zwyciężyły klasy: I Technikum Budownictwa (wychowawczyni – pani Magdalena Chachulska) i I Technikum Mechatroniczno – Logistyczne (wychowawczyni – pani Anna Krawulska). Nagrodą są cztery dni wolne od odpytywania do wykorzystania przez klasę w ciągu całego roku szkolnego.
Po rywalizacji był oczywiście czas na odpoczynek: spacery po Ośrodku Wypoczynkowym, grę w piłkę, tańce, śpiewy przy ognisku, rozmowy z dyrekcją, psychologiem i pedagogiem.
Dla wszystkich uczestników były kiełbaski pieczone przy ognisku, ufundowane przez Radę Rodziców ZSZ.
Wrześniowy wyjazd pierwszoklasistów z ZSZ okazał się doskonałym pomysłem, docenianym przez młodzież, która ma okazję poznać i siebie nawzajem, i nową szkołę. Podobne wyjazdy integracyjne na pewno będą organizowane w następnych latach.
Michał Kopaczewski, uczeń klasy IV Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy, uczestniczył podczas wakacji w Olimpijskim Obozie Informatycznym, zorganizowanym przez Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację Rozwoju Edukacji.
W tygodniowym obozie w Warszawie uczestniczyło 90 młodych pasjonatów informatyki z całej Polski. Zajęcia z programowania i algorytmiki prowadzili studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym celem obozu było przygotowanie uzdolnionej młodzieży do udziału w Olimpiadzie Informatycznej, której I etap odbędzie się w październiku br. Przedsięwzięcie odbywało się w ramach projektu „Informatyka specjalnością młodych Polaków”.
Michał interesuje się informatyką i z nią wiąże swoją przyszłość. Udział w obozie był dla niego doskonałą szansą na poszerzenie wiedzy i skonfrontowanie swoich umiejętności w zakresie programowania z tym, co potrafią rówieśnicy z innych szkół. Do tak pracowitego spędzenia tygodnia wakacji zachęcił go nauczyciel, pan Jakub Michalak, a pobyt w Warszawie sfinansowała Rada Rodziców ZSZ.
Olimpiada Informatyczna już wkrótce – liczymy na sukces Michała.
16 września 2014 r. liczna grupa młodzieży z naszej szkoły, pod opieką pań Bożeny Łupiny i Barbary Stefańskiej, uczestniczyła w spotkaniu z cyklu "Promocje brodnickie" w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy.
Tym razem spotkanie było poświęcone książce Piotra Grążawskiego i Jarosława Michałowskiego pt." Skazani bez wyroku. Wspomnienia brodnickich Sybiraków".
Jest to cenna pozycja upamiętniająca dramatyczne przeżycia mieszkańców powiatu brodnickiego, którzy w czasie II wojny światowej i w okresie stalinizmu zostali zesłani na Sybir. „Skazani bez wyroku”, po kilku tygodniach podróży w bydlęcych wagonach musieli żyć na obcej ziemi, zmagając się z głodem, okrutnym mrozem, chorobami i śmiercią bliskich. Tylko nieliczni powrócili z zesłania do ojczyzny. Jednym z nich jest brodniczanin, Jarosław Michałowski, który podczas spotkania opowiedział tragiczną historię własnej rodziny wywiezionej na Syberię. Piotr Grążawski natomiast zaprezentował zebranym zrealizowany przez siebie film prezentujący wspomnienia innych brodnickich Sybiraków.
To była naprawdę niezwykła lekcja lokalnej historii, dostarczyła uczniom i wiedzy, i wzruszeń.
Warto dodać, że uczniowie ZSZ od kilku lat uczestniczą we wszystkich otwartych imprezach organizowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy, poszerzając swoją wiedzę o naszej „małej ojczyźnie”, a także o kulturze i atrakcjach turystycznych innych krajów.
Drużyna z ZSZ zajęła III miejsce w „Pojedynku Strzeleckim” o Puchar Burmistrza Brodnicy i Starosty Brodnickiego w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Zawody odbyły się 13 września 2014 na strzelnicy 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy. Zawodnicy strzelali z karabinka KBKS do biathlonek (do strącenia 3 krążki) na odległość 50 m. Każdy z zawodników otrzymywał po 3 pociski, wygrywała drużyna, która pierwsza strąciła krążki przeciwnika.
Na strzelnicy rywalizowało 9 zespołów. Drużyna z naszej szkoły wystąpiła w składzie: Marek Mańka, Adam Bieżuński i Piotr Mielnik. Wywalczyła III miejsce, zdobywając Puchar Starosty, pamiątkowe medale i dyplomy.
Opiekunem drużyny jest pan Krzysztof Suchorab. Gratulujemy kolejnego w tym roku szkolnym sukcesu.
10 września br. uczniowie wszystkich klas czwartych technikum uczestniczyli w Salonie Maturzystów w Toruniu.
Jest to największa w kraju edukacyjna kampania informacyjna, przeznaczona dla uczniów klas maturalnych, przygotowujących się do egzaminu i rekrutacji na studia. Już od kilku lat odbywa się w kilku miastach w Polsce, w których znajdują się uczelnie wyższe, m.in. właśnie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Podczas spotkania z przedstawicielami OKE uczniowie zapoznali się z zasadami egzaminu maturalnego. Jednak znacznie ważniejsza była możliwość poznania oferty uczelni wyższych z województwa kujawsko – pomorskiego. Każdy uczestnik otrzymał także Informator dla maturzystów 2015, umożliwiający zapoznanie się z ofertą uczelni z całej Polski.
5 września 2014 r. troje uczniów ZSZ uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, zainspirowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Brodnicką edycję akcji zorganizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. W tym roku celem "Narodowego Czytania" było propagowanie dzieł H. Sienkiewicza. Nasi uczniowie wybrali fragmenty "Potopu", a więc lektury szkolnej, która niestety nie cieszy się popularnością wśród młodzieży.
Karolina Buchalska (IV b TL) przeczytała fragment opisujący przybycie A. Kmicica do Wodoktów, Kinga Stankowska (II TB) zaprezentowała fragment o obronie Jasnej Góry, a Mateusz Domagalski (II TB) czytał opis Wołmontowicz, spalonych przez Kmicica.
Uczniowie ZSZ uczestniczyli w „Narodowym Czytaniu” wraz z panią Agnieszką Gęsicką.
Szymon Podlaszewski z klasy I TMH został Królem Strzelców 2014 w kategorii juniorów, a Adam Bieżuński z klasy IIa TL zajął III miejsce. W klasyfikacji drużynowej Zespół Szkół Zawodowych zajął również dwa miejsca na podium.
Takie sukcesy odnieśli uczniowie naszej szkoły podczas otwartych zawodów strzeleckich "Król Strzelców 2014", które odbyły się 6 września br. na strzelnicy 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy. W zawodach wzięło udział około 150 zawodników, którzy strzelali z karabinka KBKS do tarczy na odległość 50 m z podpórką. Każdy uczestnik oddawał po 13 strzałów. Punktacja liczona była indywidualnie i jednocześnie wynik zaliczał się do punktacji zespołowej.
Szymon Podlaszewski zdobył 85 punktów (na 100 możliwych). Tym wynikiem wywalczył I miejsce w klasyfikacji indywidualnej – tytuł Króla Strzelców 2014 oraz puchar Burmistrza Brodnicy. Adam Bieżuński z wynikiem 84 punkty zajął III miejsce.
Zawodnicy z naszej szkoły świetnie spisali się również w klasyfikacji zespołowej.
I miejsce w zawodach zajęła drużyna z ZSZ w składzie: Adam Bieżuński (II a TL), Krzysztof Białowicz i Marek Mańka z klasy II b TL. Miejsce III „wystrzelała” druga drużyna z naszej szkoły w składzie: Szymon Podlaszewski, Marcin Szostak i Marcin Żulewski z klasy I TMH.
Opiekunem „strzelców” jest pan Krzysztof Suchorab. Zawodnikom oraz opiekunowi gratulujemy świetnych wyników.
1 września 2014 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy nowy rok szkolny rozpoczęło 1245 uczniów oraz 78 nauczycieli.
Uroczysta inauguracja odbyła się w dwóch grupach. O godzinie 9.00 na boisku szkolnym zebrali się uczniowie 24 klas technikum – 594 osoby. Będą się kształcić w następujących zawodach: informatyk, handlowiec, ekonomista, mechatronik, logistyk oraz technik budownictwa.
O godzinie 10.30 rok szkolny rozpoczęli uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej: 25 klas, w których uczyć się będzie 651 osób w najróżniejszych zawodach.
Podczas uroczystej inauguracji – odbywającej się według szkolnego ceremoniału – nauczycieli i uczniów powitał dyrektor Zespołu, pan Jacek Gniadkowski. W swoim wystąpieniu podkreślił, iż szkoła stwarza młodzieży coraz lepsze warunki zdobywania wiedzy i umiejętności zawodowych, między innymi dzięki umowom o współpracy z lokalnymi firmami i zakładami oraz dzięki zajęciom w ramach projektu Centrum Sukcesu Zawodowego, który finansuje Europejski Fundusz Społeczny oraz Starostwo Powiatowe w Brodnicy.
Szczególnie ciepło Dyrektor powitał wszystkich pierwszoklasistów, którzy zwykle przekraczają progi nowej szkoły z lekką tremą. Życzył im, by jak najszybciej odnaleźli swoje miejsce w naszej społeczności. Zapewnił ich, że będą mogli liczyć na pomoc nauczycieli i wychowawców oraz życzliwość starszych kolegów. W tym roku naukę w klasach pierwszych rozpoczęło łącznie 390 uczniów –w sześciu klasach technikum i ośmiu klasach zasadniczej szkoły zawodowej. Tak dobry nabór w sytuacji niżu demograficznego świadczy o tym, że gimnazjaliści doceniają poziom kształcenia w ZSZ oraz wysoką zdawalność egzaminów maturalnych i zawodowych.
W imieniu Samorządu Uczniowskiego głos zabrała przewodnicząca - Marta Kowalska z klasy IV a Technikum Logistycznego. Powitała po wakacyjnej przerwie nauczycieli oraz swoje koleżanki i kolegów, życząc wszystkim wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.
W obydwu uroczystościach uczestniczyli goście: emerytowany ks. prałat Bolesław Lichnerowicz, emerytowany dyrektor ZSZ Bogdan Dynewski, przewodnicząca Rady Rodziców ZSZ Elżbieta Fogel. Inaugurację w zasadniczej szkole zawodowej uświetnili członkowie zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Brodnicy wraz pocztem sztandarowym Cechu, komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Brodnicy Dariusz Malinowski, przedstawiciele partnerskiej firmy SITS oraz dyrektor RCKPiU Jarosław Hiszpański.
31 sierpnia 2014 roku w Świedziebni odbyły się Powiatowo – Gminne Dożynki, na które została zaproszona delegacja z naszej szkoły.
Przygotowaliśmy stoisko promujące Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy. Mieszkańcy powiatu mogli zapoznać się z aktualną ofertą edukacyjną, obejrzeć zdjęcia z różnych przedsięwzięć szkolnych oraz foldery prezentujące szkołę. Nauczyciele i członkowie Samorządu służyli wszelkimi informacjami na temat zawodów zdobywanych przez uczniów ZSZ.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy przygotowane przez uczniów Technikum Mechatronicznego, którzy pochwalili się samodzielnie skonstruowanymi urządzeniami.
Promocją ZSZ podczas dożynek zajmowali się nauczyciele: K. Szymołon, J. Szczepańska, S. Krawulski i A. Wiśniewski oraz pani wicedyrektor Violetta Sternicka.
27 czerwca 2014 roku uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2013/2014.
„To był dobry rok” – takimi słowami podsumował miniony rok nauki i pracy Dyrektor Szkoły, pan Jacek Gniadkowski. Technikum z ZSZ zdobyło Brązową Odznakę Jakości przyznawaną przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, uczniowie odnosili liczne sukcesy w konkursach powiatowych, poszerzali wiedzę i umiejętności w ramach unijnego projektu Centrum Sukcesu Zawodowego, aż 73 osoby uzyskały świadectwa z wyróżnieniem, poprawiła się estetyka pomieszczeń szkolnych. Nasza kronika internetowa wciąż zamieszczała nowe informacje o sukcesach i szkolnych przedsięwzięciach – jest ich naprawdę dużo.
Dyrektor podziękował nauczycielom za pracę, a uczniom za to, że dostarczają szkole powodów do dumy.
Najlepsi uczniowie otrzymali z rąk Dyrektora świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Spośród 54 uczniów technikum otrzymujących świadectwa z wyróżnieniem (średnia ocen 4,75 i wyżej) najlepsze wyniki uzyskali:
1. Paweł Murawski (III TB) – 5,35
2. Agnieszka Bartkowska (ITE) – 5,32
3. Natalia Kulwicka (I TE) – 5,32
4. Małgorzata Cendrowska (I TE) - 5,20
5. Karolina Buchalska (III b TL) 0 5,20
6. Paulina Jabłońska (I TB) – 5,15
7. Krzysztof Pchełka (III TME) – 5,11
8. Beata Kozłowska (III TEH) – 5,10
9. Katarzyna Nowakowska (I TE) – 5,08
10. Paulina Gutowska (III b TL) – 5,05
11. Joanna Gruźlewska (III TEH) – 5,05
12. Patrycja Steinke (III TEH) – 5,05
13. Monika Rybkowska (IIIb TL) – 5,05
14. Beata Cieciórska (III TB) - 5,0
15. Agnieszka Szpejnowska (III TEH) – 5,0
16. Kinga Gorczewska (III TEH) – 5,0
17. Aneta Niedbała (III TEH) – 5,0
18. Paweł Balewski (I a TL) – 5,0
W Zasadniczej Szkole Zawodowej świadectwa z wyróżnieniem otrzymało 19 uczniów. Najlepsi spośród nich to:
1. Aleksandra Piechocka (I f) – 5,06
2. Kamila Otremska (I f) – 5,0
3. Paweł Zieliński (II h) – 5,0
Dyplomy za stuprocentową frekwencję otrzymało 10 uczniów technikum i 7 zasadniczej szkoły zawodowej.
Uroczystość zakończył występ uczniów klasy I TB, I TE i II TI przygotowany przez panią Dorotę Katolicką. Pogodne piosenki wprowadziły wszystkich w nastrój wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu.
Szkół Zawodowych w Brodnicy przystąpił do realizacji projektu „Centrum Sukcesu Zawodowego” – edycja 2, finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny oraz Starostwo Powiatowe w Brodnicy.
Projekt jest realizowany od lutego 2014 roku do września 2015 roku.
Zadania:
1. Dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb regionalnego rynku pracy:
- konsultacje w sprawie modyfikacji programów nauczania.
2. Współpraca z pracodawcami i wyposażenie pracowni nauki zawodu:
- konsultacje z pracodawcami w sprawie programów praktyk zawodowych,
- staże w branży mechatronicznej, logistycznej, informatycznej,
- wyposażenie pracowni mechatronicznej,
- wyposażenie pracowni logistycznej,
- wyposażenie pracowni informatycznej,
3. Zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy:
- zajęcia z przedsiębiorczości "Człowiek przedsiębiorczy",
- koło przedsiębiorczości,
- doradztwo edukacyjno-zawodowe "Kreator Sukcesu",
- zajęcia z zakresu umiejętności interpersonalnych,
4. Organizacja zajęć dodatkowych:
- zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze przygotowujące do matury z języka polskiego i matematyki,
- zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze przygotowujące do egzaminów zawodowych dla technikum informatycznego, mechatronicznego, informatycznego, logistycznego, ekonomicznego, budowlanego i handlowego,
- zajęcia ukierunkowane do rozwijanie kompetencji kluczowych - koło geograficzne.
Dobiega końca realizowany w naszej szkole projekt "Centrum Sukcesu Zawodowego" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego".
Uczniowie III klasy Technikum Budownictwa uczestniczyli w wykładach na temat konserwacji XIX i XX - wiecznych budynków z cegły. Zdobytą wiedzę wykorzystali podczas zajęć praktycznych, w trakcie których wykonali dekorację w technice sgraffito w jednym z remontowanych pomieszczeń w piwnicach Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy.
Sgraffito to wzór wydrapywany w tynku. Praca nad nim wymaga czasu i precyzji. Polega na nakładaniu kolejnych warstw tynku, a następnie zeskrobywaniu przed zaschnięciem (utwardzeniem) fragmentów warstw wierzchnich. Poprzez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstaje wzór przypominający płaskorzeźbę. Techniką tą ozdabiano budynki od czasów starożytnych.
Uczniowie z naszej „budowlanki” pracowali pod okiem pana Filipa Dulki z Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu. Wspólnie wykonali piękną ścienną pracę artystyczną przedstawiającą między innymi herb Starostwa Powiatowego oraz logo Zespołu Szkół Zawodowych.
Zajęcia były wstępem do staży w branży budowlanej, których tematyka będzie związana z konserwacją XIX i XX- wiecznych budynków. Sześciu uczniów technikum budownictwa podejmie staż w firmie budowlano-remontowej pana Sławomira Żymowskiego. W Brodnicy znajduje się wiele zabytkowych budynków z cegły, więc uczniowie na pewno wykorzystają swoją wiedzę i swoje doświadczenie z zajęć pozalekcyjnych nie tylko podczas stażu, ale również w pracy zawodowej po ukończeniu szkoły.
W dniach 24 – 25 czerwca br. w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy gościła delegacja ze Średniej Szkoły Zawodowej w Polessku (obwód kaliningradzki).
Wizyta była związana z podpisaną między szkołami w lutym br. umową o współpracy. Współpraca ma dotyczyć przede wszystkim kształcenia zawodowego, czyli wymiany zagranicznej uczniów na praktyki i staże zawodowe.
Planowana jest również współpraca o charakterze kulturalnym, to znaczy wzajemne poznawanie historii, języka i kultury Polski oraz Rosji.
W lutym br. w Brodnicy gościł dyrektor szkoły w Polessku, tym razem do naszego miasta przyjechali wicedyrektorzy na czele z Maliną Evdokimową, która jest w swojej szkole koordynatorem projektów międzynarodowych.
Rosjanie obejrzeli sprzęt i pracownie do nauki zawodu w RCKPiU, odwiedzili Fabrykę Mebli Stolkar oraz zwiedzili halę sportową przy I Liceum Ogólnokształcącym. Z dużym uznaniem wyrażali się o warunkach nauki w naszych szkołach.
Jednym z punktów programu wizyty był udział w wystawie plakatów uczniów Technikum Informatycznego z ZSZ w Brodnicy. Podczas tej uroczystości goście podziękowali za zaproszenie i miłą atmosferę. Spotkanie zakończyła wymiana pamiątkowych upominków między delegacją z Polesska a Starostą Brodnickim, panem Piotrem Boińskim, i Dyrektorem ZSZ, panem Jackiem Gniadkowskim.
Nad przebiegiem wizyty czuwała pani Anna Kwiatkowska, która koordynuje projekt wymiany w ZSZ, a tym razem wystąpiła też w roli tłumacza.
W ramach rewizyty delegacja Starostwa Powiatowego i ZSZ jest zaproszona na Dni Polesska, które odbywają się w lipcu.
25 czerwca 2014 roku zawarta została umowa o kompleksowej współpracy pomiędzy Vorwerk Autotec Polska sp. z o.o., reprezentowanym przez Michała Kowarskiego, Zespołem Szkół Zawodowych w Brodnicy, reprezentowanym przez dyrektora Jacka Gniadkowskiego, oraz starostwem Powiatowym, reprezentowanym przez Starostę Piotra Boińskiego.
Umowa precyzuje zasady współpracy odnośnie kierowania uczniów technikum z ZSZ na praktykę zawodową.
Pracodawca, czyli Vorwerk Autotec Polska sp. z o.o., zobowiązał się przyjmować uczniów technikum na praktyki zawodowe, zapewniać odpowiednie warunki realizacji zadań wynikających z programu praktyk, a także wyraził wolę współpracy z nauczycielami ZSZ w celu wymiany doświadczeń zawodowych.
Szkoła we współpracy z pracodawcą będzie prowadzić nadzór dydaktyczno – wychowawczy i zajmować się sprawami organizacyjnymi związanymi z odbywaniem praktyk.
Starostwo, które jest stroną w partnerstwie, zobowiązało się wspierać realizację założeń umowy, dbając o modernizację bazy techniczno – dydaktycznej szkoły, zapewnienie nowoczesnych pomocy dydaktycznych, wspieranie innowacyjnych metod nauczania oraz wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli przedmiotów zawodowych.
Dzięki umowie uczniowie technikum z ZSZ podczas praktyk poznają nowoczesne technologie, a szkole na zajęciach teoretycznych skorzystają z dobrze wyposażonych pracowni. Współpraca nauczycieli przedmiotów zawodowych z pracodawcą pozwoli harmonijnie łączyć teorię z praktyką, by skutecznie przygotować absolwentów do przyszłej pracy zawodowej.
25 czerwca br. w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy zaprezentowano wystawę plakatów uczniów Technikum Informatycznego wykonanych na zajęciach pozalekcyjnych z grafiki komputerowej.
Wystawa była podsumowaniem zajęć realizowanych w Zespole Szkół Zawodowych w ramach projektu Centrum Sukcesu Zawodowego, finansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy.
Zajęcia z 20 osobami z klas I i II Technikum Informatycznego prowadził grafik pracujący w warszawskich agencjach reklamowych, Tomasz Sochacki.
Uroczystość otworzył Dyrektor Szkoły, pan Jacek Gniadkowski, a wprowadzeniem do wystawy zajęła się pani Monika Różańska, szkolny koordynator projektu Centrum Sukcesu Zawodowego i główna organizatorka wystawy.
Uczniowie odebrali z rąk Starosty Brodnickiego oraz dyrektora ZSZ certyfikaty uczestnictwa, następnie trochę stremowani oczekiwali na reakcje gości, którzy oglądali ich prace.
Wszystkie plakaty zostały wykonane techniką minimalistyczną, wyróżniającą się unikaniem dekoracyjności, ograniczoną paletą barw i minimalną ilością elementów, które powinny symbolizować znaczenia odkrywane samodzielnie przez odbiorcę. Prace podejmowały różne tematy, np. święta narodowe i kościelne, filmy, wydarzenia. Większość – zdaniem zwiedzających – prezentowała oryginalne spojrzenie, wrażliwość i duże umiejętności graficzne.
Z zaproszenia na wystawę skorzystało wielu gości, między innymi: Starosta Brodnicki, Piotr Boiński, przewodniczący Rady Powiatu, Roman Pytlasiński, dyrektorzy szkół, pracodawcy, rodzice uczniów. Gośćmi honorowymi była delegacja Średniej Szkoły Zawodowej w Polessku (obwód kaliningradzki), która przyjechała do Brodnicy w związku z podpisaną między szkołami umową partnerską o współpracy. Udział w wystawie był jednym z punktów programu dwudniowej wizyty.
25 czerwca br. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Samorządności oraz Dzień Sportu.
Na boisku panowała już atmosfera wakacji: oceny przecież wystawione, świadectwa w trakcie drukowania, a słońce od czasu do czasu wyglądało zza chmur, przypominając o tym, że rozpoczęło się astronomiczne lato.
Dzień Samorządności otworzyła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Marta Kowalska. Wraz z opiekunką SU, panią Katarzyną Szymołon przedstawiła nowych członków Samorządu wybranych kilka dni temu podczas głosowania.
Dalszą część dnia zdominowała muzyka. Zaczęło się od występu Kacpra Stefańskiego (Ih) oraz Michała Królikowskiego (I TI) w stylu hip – hop, następnie rozbrzmiewała muzyka rozrywkowa w wykonaniu Michała Sadowskiego (I TMe), Katarzyny Sułkowskiej i Natalii Joniak (I TE) oraz Magdaleny Grapatyn (I TB). Na zakończenie wystąpiła grupa taneczna dziewcząt z klasy I TB.
W tym samym czasie miłośnicy sportu mogli skorzystać z propozycji nauczycieli wychowania fizycznego. Do wyboru były następujące dyscypliny: mocowanie na rękę, konkurs rzutów do kosza, żonglerka piłką, przeciąganie liny oraz konkurs darta. Zainteresowane osoby mogły zmierzyć sobie dynamometrem siłę swoich dłoni i palców.
Dzień pod znakiem muzyki i sportowych zabaw minął bardzo szybko i przyjemnie. A już za dwa dni: żegnaj szkoło, witajcie wakacje!
Ogłoszenie!
Zespół Wychowawczy informuje, że wyłonił zwycięzcę konkursu.
Tytuł „Klasy z klasą” w roku szkolnym 2013/2014 zdobyła
klasa III TECHNIKUM EKONOMICZNEGO i HANDLOWEGO
(wych. p. mgr Katarzyna Kwiatkowska).
Uczennice tej klasy wyróżniły się wszechstronną aktywnością w różnego rodzaju przedsięwzięciach organizowanych na terenie szkoły, miasta i powiatu. W ciągu całego roku szkolnego nie otrzymały żadnych uwag negatywnych ani kar regulaminowych. Frekwencja klasy w roku szkolnym przekroczyła 90%.
Gratulujemy zwycięskiej klasie, która otrzyma atrakcyjną nagrodę.
Jednocześnie Zespół Wychowawczy wyróżnił następujące klasy:
( wych. p. mgr Katarzyna Klenowicz)
( wych. p. mgr Dorota Wojnowska)
( wych. p. mgr Barbara Stefańska)
Doceniamy Wasze działania, zapał oraz wzorowe zachowanie,a także wyrażamy nadzieję, że wytrwacie w swych staraniachi będziecie nadal wzorem do naśladowania dla innych uczniów Naszej Szkoły.
Komisja konkursowa w składzie: Dyrektor Szkoły
mgr Jolanta Wieczorek mgr inż. Jacek Gniadkowski
mgr Antoni Dogoński
mgr Anna Kwiatkowska