14 listopada br. grupa młodzieży z naszej szkoły uczestniczyła w Manewrach Patriotycznych związanych z Narodowym Świętem Niepodległości oraz 25. rocznicą przemian demokratycznych.
Nocne manewry, zainicjowane przed kilku laty przez Stowarzyszenie "Na Wiejskiej" przy Gimnazjum nr 1, cieszą się coraz większym zainteresowaniem młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Są doskonałą lekcją patriotyzmu i interesującą formą poznawania historii regionu.
Impreza rozpoczęła się na Brodnickim Rynku. Po uroczystym otwarciu z udziałem władz powiatu i miasta poszczególne grupy ruszyły w trasę. Na kolejnych „przystankach” uczestnicy manewrów wykonywali zadania związane z tradycjami niepodległościowymi.
Wszystkie grupy odwiedzały między innymi naszą szkołę, która była współorganizatorem manewrów. Uczestnicy wysłuchali wykładu, obejrzeli wystawę eksponatów związanych z gospodarką PRL (kartki żywnościowe, gazety, produkty oferowane wówczas w sklepach, monety), a następnie rozwiązywali krzyżówkę związaną z wysłuchanym wykładem.
Dla wszystkich gości przygotowaliśmy poczęstunek: gorącą herbatę, chleb ze smalcem i ogórkiem.
Manewry zakończyły się po godzinie pierwszej w nocy w Gimnazjum nr 1 w Brodnicy. Ich uczestnicy byli zmęczeni nocnym marszem, ale bardzo zadowoleni z tak niecodziennej lekcji historii i lokalnego patriotyzmu.
W listopadzie w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Brodnicy odbyło się podsumowanie projektu "Centrum Sukcesu Zawodowego", w którym uczestniczyła również nasza szkoła.
Jest to projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013, Działanie 9.2 Podnoszenie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
Grupa uczniów pod opieką pani psycholog, Moniki Różańskiej – szkolnego koordynatora projektu – zaprezentowała zebranym zadania zrealizowane w ramach zakończonej I edycji CSZ. Prezentacja dostępna pod adresem: http://prezi.com/hiw357b3whzd/zrozumiec-sztuke/
W projekcie uczestniczyło około 400 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych. Od marca 2013 do lipca 2014 roku zrealizowano 17 zadań. Głównym celem projektu było zdobycie przez uczestników dodatkowych umiejętności zawodowych.
Uczniowie technikum budownictwa uczestniczyli w zadaniach z zakresu budownictwa, poznali budownictwo naturalne, budownictwo pasywne, konserwację zabytków oraz renowację pomieszczeń z XIX i XX wieku. Uczestniczyli w dwutygodniowych praktykach w gospodarstwie agroturystycznym Marka Michalaka Stajnia Leźno. Zdobyli praktyczne umiejętności dotyczące wykonywania domów z gliny ubijanej. Brali też udział w zajęciach z konserwatorem zabytków, wykonywali sgrafitto, odmianę płaskorzeźby wykonywanej z tynków wapiennych.
Sześciu uczniów Technikum Budownictwa zajmowało się w czasie wakacji renowacją pomieszczeń piwnicznych ZSZ w Brodnicy. W ramach stażu w firmie budowlano - remontowej pana Sławomira Żymowskiego wykonywali prace mające na celu utrzymanie stylu remontowanych pomieszczeń.
Uczniowie technikum informatycznego zdobyli nowe umiejętności z zakresu grafiki komputerowej.
20 uczniów Technikum Informatycznego uczestniczyło w zajęciach grafiki komputerowej prowadzonych przez Tomasza Sochackiego, profesjonalnego grafika komputerowego. Podsumowaniem zajęć była wystawa plakatów wykonanych przez uczniów. „Informatycy” uczestniczyli też w Międzynarodowym Festiwalu Plakatu i Typografii „Plaster”, zorganizowanym w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Podczas warsztatów typograficznych, prowadzonych przez hiszpańskiego grafika, projektanta i wydawcę książek, Vicenta Ferrera, wykonywali ilustracje, uczyli się, jak za pomocą prostego rysunku wyrazić emocje związane z różnymi słowami.
Uczniowie technikum ZSZ uczestniczyli też w wycieczkach zawodoznawczych.
Mechatronicy byli na Targach ITM Polska w Poznaniu oraz w bydgoskiej firmie PESA, zajmującej się budową, modernizacją i naprawą taboru szynowego.
Uczniowie Technikum Logistycznego zwiedzili Instytut Logistyki i Magazynowania, przedsiębiorstwo logistyczne PROMAG w Poznaniu.
Uczniowie Technikum Budownictwa byli na wycieczce w fabryce chemii budowlanej KREISEL.
Od marca do czerwca 2013 roku w Zespole Szkół Zawodowych były realizowane zadania z zakresu doradztwa zawodowego pt „Kreator Sukcesu”. Młodzież między innymi przygotowywała dokumenty aplikacyjne – w języku polskim i angielskim.
W ramach Centrum Sukcesu Zawodowego uczniowie klas drugich technikum i zasadniczej szkoły zawodowej uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez psychologów z warszawskiego Instytutu Psychologii Procesu, Ewę Reimschussel oraz Annę Gabryjelską. Uczestnicy uczyli się wyrażania emocji, a także dostrzegania swojej wartości i pozycji w otoczeniu.
Obecnie w ZSZ realizujemy II edycję Centrum Sukcesu Zawodowego.
Natalia Kulwicka z klasy II Technikum Ekonomicznego zajęła IV miejsce w eliminacjach rejonowych XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia.
Olimpiada odbyła się 15 listopada br., uczestniczyło w niej troje uczniów naszej szkoły, wyłonionych podczas eliminacji szkolnych: Natalia Kulwicka (II TE), Joanna Jaros (III TE) i Kacper Murawski (III TE).
Celem olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie, kształtowanie umiejętności niezbędnych do ochrony i doskonalenia zdrowia oraz inspirowanie uczniów do podejmowania na terenie szkoły lub poza nią różnych działań promujących zdrowy styl życia.
z zadaniami konkursowymi najlepiej poradziła sobie Natalia Kulwicka, zajmując IV miejsce – tuż obok podium.
W październiku br. uczniowie klas I, II, III TE i I TMH brali udział w konkursie krzyżówkowym o tematyce zdrowego stylu życia i o PCK.
Ten konkurs ma na celu popularyzację zasad racjonalnego odżywiania się, zdrowego i bezpiecznego wypoczynku, wdrażanie zasad zdrowego stylu życia wolnego od nałogów oraz popularyzacja honorowego krwiodawstwa w środowisku szkolnym.
Zarząd Rejonowy PCK wyróżnił następujących uczestników: Michalinę Bronikowską oraz Kacpra Murawskiego z klasy III TE.
17 listopada br. uczniowie z klas III TE, I TL, II TE i II TH kwestowali na ulicach naszego miasta, zbierając pieniądze na paczki świąteczne dla najuboższych dzieci z terenu powiatu brodnickiego. Zebrali łącznie 592,09 zł.
17 listopada br. w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy została otwarta wystawa pt. „Marian Rejewski – bydgoszczanin, matematyk, kryptolog”.
Wystawę przygotowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy w 2012 roku z okazji 80. rocznicy złamania szyfru Enigmy. W ciągu dwóch lat była prezentowana w Bydgoszczy oraz kilku miastach naszego województwa. W dniach 17.11 – 21.11. możemy oglądać ją w naszej szkole. Składa się z 16 plansz przedstawiających życie bydgoszczanina Mariana Rejewskiego oraz dokonania polskich kryptologów.
Otwarcie wystawy poprzedziła prelekcja kustosza Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, płk. Jerzego Lelwica, na temat wpływu złamania szyfru Enigmy na losy II wojny światowej. Pan pułkownik zaprezentował też prototyp Enigmy, omawiał budowę maszyny i jej zastosowanie, podkreślając geniusz polskiego kryptologa, który poradził sobie z tak niezwykle trudnym zadaniem złamania szyfru.
W otwarciu wystawy uczestniczyli liczni goście, między innymi dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Bydgoszczy, pani Ewa Pronobis, wspomniany już kustosz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, płk. Jerzy Lelwic, wicestarosta brodnicki, pan Jędrzej Tomella i inni.
Wystawa trafiła do ZSZ dzięki zaangażowaniu państwa Elżbiety i Włodzimierza Gaca.
Szymon Podlaszewski, Marcin Szostak oraz Marcin Żulewski, uczniowie klasy I TMH, zajęli II miejsce drużynowo w zawodach strzeleckich o Puchar Burmistrza Brodnicy.
Zawody w strzelectwie sportowym odbyły się 11 listopada br. na strzelnicy 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy. Były związane z obchodami Święta Niepodległości. Zawodnicy strzelali z karabinka KBKS do tarczy na odległość 50 m z podpórką, każdy oddawał po 13 strzałów. Do punktacji liczono 10 najlepszych wyników.
Drużyna z klasy I TMH, przygotowana przez pana Krzysztofa Suchoraba, wywalczyła drugie miejsce na podium. Gratulacje!
7 listopada br. w Zespole Szkół Zawodowych odbył się uroczysty apel z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, ponieważ jest to dzień wolny od zajęć, szkolne obchody Święta odbyły się trochę wcześniej. Zaproszenie na naszą szkolną uroczystość przyjęli goście: Starosta Brodnicki, pan Piotr Boiński, oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, pan Stanisław Czajkowski.
Goście, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie obejrzeli program słowno- muzyczny przygotowany przez panie Dorotę Wojnowską, Barbarę Stefańską i Justynę Szczepańską. Wystąpili uczniowie klas: II TB, II TE i II TI.
Program przypomniał dramat zaborów, nadzieje związane z wybuchem I wojny światowej i narodziny niepodległego państwa w 1918 roku. Końcowa część programu nawiązywała do obchodzonego w województwie kujawsko – pomorskim Roku Ludzi Wolności. Decyzją Sejmiku Województw Kujawsko – Pomorskiego w 2014 roku oddajemy szczególny hołd Polakom, którym zawdzięczamy nie tylko wolność, ale też dobre i mądre budowanie wolnej ojczyzny.
Występ młodzieży spotkał się z bardzo dużym uznaniem widzów, którzy chwalili ciekawy scenariusz, piękne dekoracje, stroje młodych aktorów, a przede wszystkim ich talenty recytatorskie i wokalne.
Apel szkolny zakończyło wystąpienie Starosty, pana Piotra Boińskiego. Uzupełnił on występ uczniów informacjami o historii naszego regionu i Brodnicy, która na odzyskanie niepodległości musiała czekać do 18 stycznia 1920 roku.
Zobacz zdjęcia i film: http://www.galeria.zszbrodnica.pl/2014_2015/21/album/index.html
6 listopada 2014 r. grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pań Bożeny Łupiny i Barbary Stefańskiej uczestniczyła w kolejnym już spotkaniu autorskim, zorganizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy.
Tym razem młodzież poznała Annę Karpińską, mieszkającą w Toruniu autorkę kilku powieści o tematyce obyczajowej. Autorka okazała się osobą bardzo sympatyczną, bezpośrednią, chętnie opowiadała nie tylko o tym, jak powstają jej książki, ale też o swojej rodzinie, zainteresowaniach (podróże, dobre samochody).
Do tej pory ukazało się kilka jej książek, między innymi „Chorwacka przystań”, „Przysługa”, „Pozwól się uwieść”. A najbardziej godna polecenia jest jej powieść „To wszystko przez ciebie”, ponieważ jej akcja rozgrywa się głównie w Zbicznie i Brodnicy. Autorka świetnie odtworzyła realia znanych nam wszystkim miejsc. Bohaterka odwiedza brodnickie sklepy, jako nastolatka dojeżdża ze Zbiczna do brodnickiego liceum, spędza wolny czas nad jeziorami naszego pojezierza, spotyka letników z Warszawy. A w jej życiu nie brakuje ciekawych zdarzeń i tajemnic, które trzeba rozwikłać. Naprawdę warto przeczytać!
4 listopada br. w naszej szkole gościł znany piłkarz, Radosław Majdan.
Jest to były bramkarz reprezentacji narodowej (2000 – 2002), wychowanek i wieloletni zawodnik Pogoni Szczecin, a po zakończeniu kariery sportowej – działacz piłkarski, trener i komentator sportowy.
Piłkarz wspominał swoje występy w reprezentacji, rozmawiał z młodzieżą o obecnej sytuacji w drużynie narodowej i ekstraklasie piłki nożnej. Gość chętnie odpowiadał na pytania uczniów. Dotyczyły one nie tylko osiągnięć sportowych, ale również zainteresowań muzycznych Radosława Majdana, bo od 2012 roku jest on gitarzystą zespołu rockowego The Trash.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Zostało zorganizowane przy współudziale Środowiskowego Hufca Pracy w Brodnicy.
Magdalena Frass, uczennica I klasy Technikum Ekonomicznego, zajęła II miejsce w Powiatowym Konkursie Ortograficznym.
30 października br. Zespół Szkół Zawodowych był już po raz dwunasty gospodarzem Powiatowego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Powiatu Brodnickiego. Jego organizacją zajmowały się panie polonistki: Diana Zabłotna, Jolanta Wieczorek oraz Małgorzata Wróblewska. Uczestnikami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu: I i III LO, Zespołu Szkół Rolniczych oraz Zespołu Szkół Zawodowych.
Powiatowy finał poprzedziły eliminacje szkolne, podczas których wyłoniono po pięciu reprezentantów każdej szkoły. Naszą szkołę reprezentowały: Magdalena Frass (I TE), Agnieszka Bartkowska (II TE), Joanna Szwalec (II TE), Paulina Celmer (II TE) i Marta Kowalska (IV a TL).
Dyktando, podobnie jak w poprzednich edycjach, przygotowała pani Diana Zabłotna. Tegoroczny tekst pt. „Uroki nurzania się w lekturze” nawiązywał do ustanowionego w roku 2014 Roku Czytelnictwa. Jego bohaterowie to Hortensja – „pół Polka pół Francuzka (…), cud-dziewczyna, ale taka niby- trzpiotka (…)” oraz jej syn, który „jako dwunastoipółletni chłopiec (…) cotygodniowo nieznużony żwawo podążał wzdłuż żywopłotu z bukszpanu (…) do biblioteki (…) zaczytywał się w powieściach podróżniczo- przygodowych o żyjących hen daleko Indianach lub hinduskich maharadżach, (…) pogrążał się w cyberprzestrzeni science – fiction”.
Z tekstem naszpikowanym trudnościami ortograficznymi najlepiej poradziła sobie uczennica I LO, Karolina Kulka, która trzymała tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Brodnickiego 2014.
II miejsce wywalczyła Magdalena Frass z Zespołu Szkół Zawodowych, a trzecie Jacek Pokrywka z Zespołu Szkół Rolniczych. Jurorzy wyróżnili również Adriannę Dąbrowską z I LO oraz Dominikę Radacz z III LO.
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy. Nagrody wręczył Starosta Brodnicki, Piotr Boiński oraz pan dyrektor Jacek Gniadkowski. Podczas uroczystości wręczenia nagród wystąpiła Magdalena Grapatyn (II TB), która zaśpiewała piosenkę o problemach z ortografią.
Celem konkursu jest zachęta do systematycznej pracy nad poprawnością pisowni. Współczesny skomputeryzowany świat stawia na szybkość przekazywania informacji, a to nie zawsze idzie w parze z troską o piękno i poprawność języka. Rywalizacja o nagrody skłoni przynajmniej niektórych młodych ludzi do przypomnienia sobie zasad polskiej pisowni i przede wszystkim do stosowania ich na co dzień.
29 października br. grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Bożeny Łupiny brała udział w nagraniu programu pt. „Czytanie na ekranie”.
Program przygotowywała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy we współpracy z TVK Eltronik. Nasi uczniowie zostali poproszeni o przeczytanie przed kamerą kilku wierszy wprowadzających w klimat nadchodzącego Święta Zmarłych. Panie bibliotekarki wybrały najlepszych recytatorów i przygotowały z nimi piękne czytanie kilku wierszy.
Mateusz Domagalski (II TB) czytał „A może…” E. Brylla oraz „Co po mnie zostanie” J. Iwaszkiewicza. Paulina Jabłońska (II TB) zaprezentowała utwór J. Twardowskiego „O stale obecnych”, Paulina Burnicka (II TB) – „Jedni i drudzy” A. Asnyka, Kinga Stankowska (II TB) – „Spieszmy się” J. Twardowskiego, Karolina Buchalska (IV b TL) – „O śmierci bez przesady” W. Szymborskiej, Angelika Wiechowska (III TE) – „I ciągle widzę ich twarze” S. Wyspiańskiego, a Karolina Berent (I TL) – przeczytała „Żal” J. Twardowskiego.
Program będzie emitowany w TVK Eltronik w ciągu najbliższych dni. Zapraszamy!
20 października br. panie bibliotekarki zorganizowały konkurs literacki – „Szkolny Mistrz Czytelnictwa”. Był on związany z obchodzonym w październiku Miesiącem Bibliotek Szkolnych.
Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa i biblioteki w środowisku szkolnym, a przede wszystkim zachęcenie uczniów poznawania lektur. Uczestnicy – uczniowie klas maturalnych - rozwiązywali test sprawdzający znajomość trzech lektur z okresu Młodej Polski: „Ludzie bezdomni”, „Wesele” i „Chłopi” t.I.
Najlepszą znajomością wymienionych lektur wykazały się Karolina Buchalska (IV b TL) oraz Karolina Nowakowska (IV TEH). Obie zdobyły 57 punktów na 60 możliwych. Drugie miejsce zajęła Monika Rybkowska (IV bTL), a trzecie z taką samą ilością punktów aż cztery osoby: Marta Kowalska (IV a TL), Paulina Gutowska (IV b TL), Beata Kozłowska (IV TEH) oraz Paweł Murawski (IV TB).
Laureaci konkursu otrzymali 27 października nagrody ufundowane przez Dyrektora ZSZ oraz Radę Rodziców.
23 października br. uczniowie klasy I TML uczestniczyli w nietypowej lekcji internetowej „Opowieść o Żydach polskich”.
Lekcja była transmitowana na żywo z Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie i poprzedzała oficjalne otwarcie stałej wystawy prezentującej 1000 lat historii Żydów w Polsce. Zajęcia poprowadzili: aktorka Maria Seweryn oraz aktor i prezenter Maciej Orłoś. Wraz z nimi młodzież odbyła wirtualną podróż przez 1000 lat – od średniowiecza do współczesności.
Zwiedzając osiem galerii, uczniowie poznali kolejne etapy historii: legendy o przybyciu Żydów do Polski, pierwsze osadnictwo, rozwój kultury i obyczajowości. Była to wspaniała okazja, by zobaczyć oryginale modlitewniki, obrazy, rysunki, wystrój synagogi w Gwoźdźcu, poznać atmosferę krakowskiego Kazimierza w XVI wieku lub międzywojennych salonów, w których spotykali się znani poeci, Julian Tuwim, Antoni Słonimski i inni. Ostatnia galeria prezentowała dramat Holocaustu.
Zajęcia internetowe odbywały się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, TVP Historia oraz Programu 1 Polskiego Radia. W całej Polsce uczestniczyło w nich 400 tys. uczniów. W naszej szkole organizacją udziału uczniów w zajęciach zajmowała się pani wicedyrektor Violetta Sternicka oraz pan Jacek Nozderka.
23 października br. uczniowie naszej szkoły spotkali się z misjonarzem, księdzem Dariuszem Kajzerem.
Ksiądz Dariusz jest kapłanem diecezji toruńskiej. W latach 2007 – 2014 pracował w Oceanii w państwie Papua- Nowa Gwinea. Opowiadał o swojej pracy misyjnej w parafii Margarima. Uczniów szczególnie zainteresowały ciekawostki związane z codziennym życiem w Papui Nowej Gwinei oraz mentalnością mieszkańców. Ksiądz opowiadał ciekawie o zwyczajach mieszkańców i swojej niełatwej pracy misyjnej. Jego relację uzupełniały liczne zdjęcia. Pokazał też kilka masek wykonywanych przez mieszkańców z okazji różnych świąt.
Spotkanie zorganizował katecheta, pan Jakub Cybulski, z okazji Tygodnia Misyjnego, obchodzonego w tym roku pod hasłem „ Z Ewangelią wśród narodów”.
16 października 2014 r. grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pań Bożeny Łupiny i Barbary Stefańskiej uczestniczyła w spotkaniu autorskim, zorganizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy.
Tym razem gościem brodniczan była Katarzyna Puzyńska, autorka powieści kryminalnych. Do tej pory ukazały się jej dwie książki: „Motylek” i „Więcej czerwieni”. Obie opisują zagadki kryminalne rozwiązywane przez policjantów z Lipowa – małej miejscowości, której pierwowzorem jest Pokrzydowo. Skąd pomysł umieszczenia akcji powieści w okolicach Brodnicy? Tu autorka spędzała wakacje jako dziecko, a obecnie bardzo chętnie wypoczywa i wciąż jest pod urokiem krajobrazów Pojezierza Brodnickiego.
Podczas spotkania K. Puzyńska opowiadała, jak powstają jej książki, skąd czerpie wiedzę o pracy policji i jak wymyśla postacie. Pochwaliła się też swoją korespondencją z Camillą Lackberg, którą uważa za mistrzynię kryminału.
Uczniowie ZSZ słuchali z zainteresowaniem, więc może spotkanie z autorką będzie zachętą do przeczytania książek. Można je wypożyczyć w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy.
14 października – Dzień Edukacji Narodowej – to święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty.
Uczniowie technikum pod kierunkiem pani Małgorzaty Wróblewskiej przygotowali program artystyczny, prezentujący szkołę na wesoło. Poznaliśmy różne typy uczniów, śmieliśmy się z niezwykle trafnych tekstów uczniów (fragmenty wypracowań) oraz nauczycieli (uwagi wpisywane do dzienniczków). Program zakończył się życzeniami dla dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły.
11 października br. w holu głównego budynku ZSZ uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową z okazji 100- lecia ruchu skautowego w Brodnicy.
Tablicę ufundował Starosta Brodnicki, a uroczystość odsłonięcia uświetnili przedstawiciele władz powiatu, duchowni, Komenda Hufca Brodnica oraz przedstawiciele drużyn harcerskich z całej Polski. Apel harcerski połączony z odsłonięciem tablicy poprzedził trzydniowy Festiwal Piosenki Harcerskiej, Żeglarskiej i Turystycznej, który odbywał się w Brodnicy.
Uczennice II klasy Technikum Ekonomicznego wygrały indywidualnie i zespołowo VI Powiatowy Konkurs Ekologiczny pod hasłem „I ja mogę chronić przyrodę”. Powtórzyły sukces z ubiegłego roku, nie dając szans rywalom z innych szkół.
Konkurs odbył się w dniach 9 – 11 października br. w Smołdzińskim Lesie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Został zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy oraz Brodnickie Towarzystwo Przyrodnicze. Brały w nim udział czteroosobowe drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu brodnickiego: I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Rolniczych i Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy oraz Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim.
Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ochronę przyrody, między innymi poprzez tworzenie parków narodowych, zapoznanie młodzieży z unikatowymi w skali europejskiej walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi Polski, a także kształtowanie zachowań proekologicznych.
Pierwszy etap rywalizacji polegał na przygotowaniu przez zespoły prezentacji na temat wybranych parków narodowych.
Drugi etap odbywał się w Słowińskim Parku Narodowym. Uczestnicy z przewodnikiem zwiedzali Muzeum Przyrodnicze, uczestniczyli w zajęciach warsztatowych na ścieżce przyrodniczej, odwiedzili latarnię i Wydmę Czołpińską. Następnie rozwiązywali test sprawdzający wiedzę o Słowińskim Parku Narodowym, opracowany przez pracowników parku.
I miejsce drużynowo zajęły reprezentantki naszej szkoły: Agnieszka Bartkowska, Małgorzata Cendrowska, Katarzyna Nowakowska i Paulina Plaga. Są to uczennice klasy II Technikum Ekonomicznego, przygotowane przez panią Aleksandrę Roznerską.
W klasyfikacji indywidualnej I miejsce równorzędnie zajęły Małgorzata Cendrowska i Agnieszka Bartkowska.
Nagrody rzeczowe i warsztaty ekologiczne ufundował Powiat Brodnicki. Pobyt uczestników na zajęciach zielonej szkoły został sfinansowany przez Brodnickie Towarzystwo Przyrodnicze z pieniędzy pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmę Państwa Hildebrandt.
Szkolne Koło PCK, działające pod kierunkiem pani Katarzyny Klenowicz, przeprowadziło we wrześniu dwie ważne akcje charytatywne.
Członkowie SK PCK włączyli się do ogólnopolskiej kampanii „Wyprawka dla żaka”, której celem jest zebranie artykułów szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin. Szczególnie dużym zaangażowaniem wyróżnili się uczniowie klasy III TE, którzy zebrali najwięcej zeszytów i przyborów szkolnych. W akcji uczestniczyli też uczniowie klas: I TML, I TE oraz II TH.
29 września br. wolontariuszki z klas II TE i III TE - w porozumieniu z Zarządem Powiatowym PCK w Brodnicy – wzięły udział w kweście ulicznej. Zbierały w mieście pieniądze, które będą wykorzystane na pomoc dla dzieci i młodzieży z najuboższych rodzin naszego powiatu. Dziewczyny zebrały łącznie 653, 71 zł.
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy biorą udział w akcji zbierania plastikowych nakrętek dla 7 – letniej Alicji Ślażyńskiej, która potrzebuje żmudnej rehabilitacji, by móc funkcjonować jak inne dzieci.
1 października br. ojciec małej Alicji odebrał z ZSZ kilka tysięcy nakrętek. Najwięcej – około sześć tysięcy – zebrała uczennica klasy IV Technikum Ekonomicznego, Aneta Niedbała. W akcji wyróżniły się również uczennice klasy III TE - Milena Dębska, Ilona Bronskowska i Dagmara Majewska.
Warto dodać, że młodzież z ZSZ od kilku lat zajmuje się zbieraniem nakrętek, Alicja jest już kolejnym niepełnosprawnym dzieckiem, które może liczyć na naszą pomoc. Akcja wciąż trwa.
30 września br. uczniowie klas IVa i IV b Technikum Logistycznego obejrzeli w Brodnickim Domu Kultury program historyczny pt. „Śmierć w Bydgoszczy - Memento”.
Godzinny program z pogranicza teatru faktu i reportażu przypomniał pierwsze dni okupacji hitlerowskiej w Bydgoszczy. Został zrealizowany na podstawie książki Wiesława Trzeciakowskiego „Śmierć w Bydgoszczy”, przedstawiającej wydarzenia na podstawie dokumentów, fotografii i relacji naocznych świadków. Autor książki był również gościem brodnickiej publiczności. Jest znakomitym znawcą wydarzenia, które hitlerowska propaganda nazwała „Bydgoską krwawą niedzielą”. Chce, by przypomnienie tego dramatycznego epizodu było żywym memento dla ludzi współczesnych.
Maturzyści uczestniczyli w tej wyjątkowej lekcji historii za symboliczną złotówkę pod opieką p. wicedyrektor V. Sternickiej oraz p. K. Wydry.