• Tworzymy Izbę Tradycji i Techniki

    Tworzymy Izbę Tradycji i Techniki

    Rozpoczęły się prace związane ze zorganizowaniem w ZSZ  Izby Tradycji i Techniki, w której zostaną zgromadzone różnego rodzaju pamiątki dokumentujące historię naszej szkoły.

          Organizatorzy Izby Tradycji i Techniki zwracają się z prośbą do wszystkich tych, którzy mogą przyczynić się do powstania ekspozycji.

          Prosimy o przekazywanie (udostępnianie) różnych pamiątek: zdjęcia, legitymacje, prace dyplomowe, stare urządzenia techniczne i inne.

          Wierzymy, że dzięki darczyńcom  w naszej Izbie Tradycji i Techniki wyeksponujemy ciekawe zbiory. Wszystkie zebrane pamiątki będą służyły dawnym i obecnym uczniom oraz mieszkańcom Brodnicy do poznawania historii szkolnictwa zawodowego w naszym mieście.

          W celu przekazania eksponatów prosimy kontaktować się z Dyrektorem ZSZ w Brodnicy, panem Jackiem Gniadkowskim lub panią Bożeną Łupiną. Eksponaty można przynosić do biblioteki szkolnej.

          Drodzy Uczniowie, przekażcie naszą prośbę swoim rodzicom i znajomym – wielu spośród nich to absolwenci naszej szkoły!

  • Szkolenie dla uczniów Technikum Budownictwa

    Szkolenie dla uczniów Technikum Budownictwa

    17 stycznia br. uczniowie Technikum Budownictwa wraz z panią Anną Radaszewską uczestniczyli w szkoleniu połączonym z pokazem praktycznym z zakresu wentylowania połaci dachowych.

                    Szkolenie, zorganizowane przez hurtownię  MARMA Polskie Folie oraz ELMIR Ltd Sp. z o.o. oddział w Polsce, poprowadził mgr inż. Krzysztof Patoka. Odbyło się ono w auli naszej szkoły.

                    Pierwsza część szkolenia miała charakter teoretyczny, uczniowie wysłuchali informacji na temat cyrkulacji powietrza w budynkach, obejrzeli prezentację ukazującą błędy w wentylacji  dachów.     Najciekawsza była część praktyczna. Aula szkolna na kilka godzin zamieniła się w plac budowy, na którym prowadzący zajęcia skonstruowali model dachu, zaprezentowali zebranym, jak rozłożyć membranę, by zapobiec przeciekaniu i zapewnić prawidłową wentylację.

                    Uczniowie mieli świetną okazję, by uzupełnić swoją wiedzę z lekcji podstaw budownictwa. Na zakończenie szkolenia otrzymali od prowadzących próbki materiałów wykorzystywanych do pokryć dachowych.

                    Szkolenie było bezpłatne, oprócz uczniów naszej szkoły mogli w nim uczestniczyć pracownicy brodnickich firm budowlanych.

  • Wyposażenie pracowni mechatroniki

    Wyposażenie pracowni mechatroniki

    Dzięki współpracy z Firmą MGM Pneumatyka z Iławy i Metal Work Polska nasza szkoła wzbogaciła się o specjalistyczne wyposażenie pracowni mechatronicznej.

                W grudniu ubiegłego roku dyrektor ZSZ, pan Jacek Gniadkowski, spotkał się z właścicielem firmy MGM Pneumatyka , Magdaleną Grzybowską, oraz dyrektorem Metal Work Polska,  Cezarym Pacholikiem. Przedstawiciele wymienionych firm zainteresowali się kształceniem w ZSZ techników  mechatroników. Jest to zawód z przyszłością, specjaliści w dziedzinie mechatroniki mają obecnie duże szanse na znalezienie zatrudnienia.

                Firmy przekazały nieodpłatnie na rzecz szkoły elementy wyposażenia pracowni warte około 25 tys. zł. Są to głównie komponenty pneumatyczne i elektropneumatyczne (np. elementy umożliwiające  sterowanie, tworzenie podstawowych funkcji bezpieczeństwa, regulację prędkości oraz siły, wykorzystanie sygnałów wejściowych ciśnienia). Ważną pomocą jest również tablica instruktażowa zbudowaną z kilku siłowników, zaworów pneumatycznych  i elektropneumatycznych oraz nowoczesnego rozwiązania zespołu przygotowania powietrza.

                W tak wyposażonej pracowni uczniowie mają możliwość  dobrego przygotowanie do zawodu. Pracownia spełnia też wymagania określone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i w związku z tym w szkole można przeprowadzać egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie technik mechatronik.

                            Pozyskanie tak cennego wyposażenie pracowni było możliwe dzięki zaangażowaniu nauczyciela przedmiotów zawodowych, pana Sławomira Krawulskiego.

                Przedstawiciele  Firmy MGM Pneumatyka  i Metal Work Polska zadeklarowali chęć dalszej współpracy z naszą szkołą.

  • Wyniki ewaluacji zewnętrznej

    Wyniki ewaluacji zewnętrznej

    W dniach od 19 do 27 listopada 2014 roku wizytatorzy z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy przeprowadzili w naszej szkole  tzw. ewaluację problemową, czyli ocenę jakości pracy szkół wchodzących w skład naszego zespołu  – technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej.

                    Wizytatorzy  zajmowali się trzema obszarami działalności szkół:

    • uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej
    •  szkoła wspomaga rozwój uczniów ze szczególnym uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji
    • oraz szkoła organizując procesy edukacyjne, uwzględnia wnioski z analizy wyników sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz innych badań wewnętrznych i zewnętrznych.

     

    Ocena była dokonana według obowiązujących w całej Polsce identycznych kryteriów. Wizytatorzy analizowali dokumentację szkolną, ze szczególnym uwzględnieniem wyników egzaminów maturalnych i zawodowych, obserwowali lekcje, ankietowali nauczycieli, uczniów i rodziców, a także przeprowadzali wywiady z nauczycielami, pracodawcami, partnerami szkoły i uczniami.

                    Raport sporządzony przez wizytatorów jest już dostępny w Internecie na stronie Systemu Ewaluacji Oświaty.

                     Z dużą satysfakcją informujemy, że i w Zasadniczej Szkole Zawodowej i w Technikum wszystkie wymagania badane podczas ewaluacji zostały spełnione na poziomie wysokim, a to znaczy, że obie szkoły mieszczą się w czołówce szkół ponadgimnazjalnych w województwie kujawsko – pomorskim.

                    Jest to duży sukces całej szkoły.

  • Szlachetna Paczka - podziękowanie

    Szlachetna  Paczka - podziękowanie

    Otrzymaliśmy od organizatorów Szlachetnej Paczki w Brodnicy relację wolontariusza ze spotkania z rodziną, której pomagaliśmy.

    Tekst został poniżej skopiowany w całości, ponieważ warto, by wszyscy zaangażowani w akcję zapoznali się z nim i poczuli wielką radość z dawania!

    „Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki.

                Zarówno mama jak i synowi byli zaskoczeni ilością wnoszonych paczek. Chłopcy byli zachwyceni zabawkami a zwłaszcza samochodem i klockami. Młodszy syn po znalezieniu pluszaków zanosił każdego z osobna do swojego pokoju. Pani Małgorzata nie potrafiła powstrzymać łez, rozpakowując paczki, była niesamowicie szczęśliwa, że wśród żywności, zabawek, artykułów chemicznych znalazł się prezent dla niej. Powiedziała, że to będą ich najpiękniejsze święta.

    Co chce Państwu przekazać wolontariusz:

                Chciałabym bardzo podziękować za współpracę i za przygotowanie tak pięknej paczki, za zaangażowanie i trud włożony w jej skompletowanie. Otrzymałam od rodziny kartę z życzeniami i podziękowaniami, którą dostarczę w tym tygodniu do szkoły. Jeszcze raz bardzo dziękuję bo rodzina była zachwycona wszystkim, co otrzymała.

    Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina:

                Nie znam takich słów, które mogłyby oddać to, co teraz czuję. W pewnym momencie swojego życia straciłam wiarę w drugiego człowieka, ale teraz z ręką na sercu mogę powiedzieć, że ją odzyskałam. Spodziewałam się jednego pudełka z makaronem, mąką i cukrem. A dostałam tyle, że ledwo to wszystko mieści się w pokoju. I dziękuje wszystkim uczniom i nauczycielom za to, że moje dzieci będą miały piękne święta, że pierwszy raz pod choinką znajdą prezenty, o jakich marzyły. Dziękuję głównie za to, że z tych wszystkich kartonów, jakie otwieraliśmy, wypływała ludzka dobroć, wsparcie i nadzieja. Los się właśnie do nas uśmiechnął i dał szanse na lepsze chwile. Dziękuje z całego serca, że nam pomogliście i życzę Wam pięknych i rodzinnych świąt, bo nasze na pewno już takie będą dzięki Wam. Jesteście niesamowici.”

  • "Czytanie łączy pokolenia"

    "Czytanie łączy pokolenia"

    17 grudnia 2014 r. panie bibliotekarki zorganizowały w naszej bibliotece  imprezę pod hasłem: "Czytanie łączy pokolenia". Przypominały wszystkim uczestnikom, jak wspaniałe jest wspólne czytanie, a jednocześnie promowały szkolną bibliotekę w środowisku lokalnym. Czytane teksty były związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.

                Aby podkreślić świąteczny nastrój, nauczycielki bibliotekarki przygotowały wystawę kartek świątecznych oraz informacje o tradycjach bożonarodzeniowych. Wcześniej opracowały również zestaw utworów,  których akcja rozgrywa się w okresie Świąt Bożego Narodzenia, np.: "Chłopi" W. S. Reymonta, "Zdążyć przed pierwszą gwiazdką" K. Grocholi, "Ominąć święta" J. Grishama, "Szczęście w cichą noc" A. Ficner - Ogonowskiej.

                Fragmenty wspomnianych lektur  były czytane zapraszanym gościom. Lektorami były nauczycielki: p. K. Szymołon, p. B. Łupina, p. A. Gęsicka, p. M. Bączkowska oraz uczennice: Karolina Buchalska (klasa IV bTL) i Patrycja Steinke (klasa IV TEH).

                Bibliotekę tego dnia odwiedzili reprezentanci różnych pokoleń - babcie, mamy, wnuki oraz nauczyciele i młodzież z naszej szkoły. Najbardziej żywiołową i głośną grupą  były  dzieci  z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 w Brodnicy, którymi opiekowały się panie  Wiesława Sztuczka i Joanna Stankowska. Dzieci wysłuchały bajki "Dziewczynka z zapałkami" H. Ch. Andersena. Później komentowały i oceniały zachowania bohaterów. Rozmawiały o tradycjach świątecznych, recytowały wiersze, śpiewały kolędy. Nagrodą za dobre wypowiedzi były słodycze i kartki świąteczne, na których maluchy obiecały napisać życzenia do św. Mikołaja.

                Spotkania z młodzieżą z naszej szkoły miały poważniejszy nastrój, ale nie mniej świąteczny. Uczniowie wysłuchali fragmentów powieści „Chłopi” W. S. Reymonta oraz książki "Szczęście w cichą noc" A. Ficner - Ogonowskiej. Mogli porównać tradycje świąteczne z XIX i XXI wieku.

                Spotkania przebiegały w miłej atmosferze. Uczniowie chętnie rozmawiali o tradycjach  pielęgnowanych w domach rodzinnych, śpiewali kolędy i częstowali się słodyczami.

     

  • Quiz matematyczny

    Quiz matematyczny

    12 grudnia br. uczniowie klas pierwszych i drugich technikum  uczestniczyli w quizie matematycznym pod hasłem „Matematyka dla każdego”, zorganizowanym przez panie Jowitę Kisicką, Teresę Kulwicką  i Magdalenę Chachulską.

                Turniej miał na cel rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania matematyką. Uczestniczyły w nim trzyosobowe zespoły z poszczególnych klas, a pozostali uczniowie dzielnie kibicowali swoim reprezentantom. Ciekawie przygotowane zadania udowodniły, że rozwiązywanie matematycznych łamigłówek może być świetną zabawą ćwiczącą umiejętności przydatne podczas lekcji i w codziennym życiu.

    Laureatami quizu zostały następujące zespoły:

    I miejsce – klasa II b TL : Beniamin Rydzyński, Magdalena Rogożyńska i Kamil Kruk

    II miejsce – klasa II TI: Mateusz Wróblewski, Dawid Sikorski i Dawid Paluszak

    III miejsce – klasa II TB: Piotr Mielnik, Martyna Parzych i Paulina Jabłońska

     

  • Nagroda w Konkursie Językowo - Informatycznym

    Nagroda w Konkursie Językowo - Informatycznym

    Marcin Malinowski i Mateusz Czyszewski, uczniowie klasy I Technikum Informatycznego, zajęli III miejsce w VIII Powiatowym Konkursie Językowo – Informatycznym ”Powiat Brodnicki – Moja Mała Ojczyzna”.

                    Konkurs odbył się 12 grudnia 2014 roku w I LO w Brodnicy. Zadaniem zespołów było przygotowanie wystąpienia w języku obcym na temat „Najpiękniejszy zakątek mojej okolicy”. Reprezentanci naszej szkoły przygotowali pod kierunkiem pani Alicji Rumińskiej prezentację posiadłości w Przydatkach w języku angielskim.

  • Wizyta w Europarlamencie

    Wizyta w Europarlamencie

    Uczniowie klasy trzeciej  Technikum Ekonomicznego   uczestniczyli  11 grudnia  br. w międzynarodowym spotkaniu młodzieży w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. 

                Do Francji pojechali wraz z opiekunami, panią Anną Krawulską, panią Katarzyną Klenowicz i  panem Markiem Betlejewskim.

                Wyjazd był   nagrodą dla  laureatów  konkursu internetowego Euroscola i  w całości został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

                 Międzynarodowe debaty  zwycięzców Euroscoli  odbywają się cyklicznie co pewien czas i zawsze każdy kraj unijny reprezentuje tylko jedna szkoła. 11 grudnia br. Polskę reprezentował Zespół Szkół Zawodowych z Brodnicy.

                            Pracowity dzień uczniów w Europarlamencie rozpoczęło spotkanie w sali obrad, podczas którego młodzież poznała bliżej pracę Parlamentu Europejskiego. Każda grupa musiała też zaprezentować  w  języku angielskim swoje miasto i szkołę. O Brodnicy i Zespole Szkół Zawodowych opowiedziały zebranym Izabela Ciechowska i Klaudia Szymańska.    Następnym punktem programu był konkurs Eurogame. Uczniowie podzieleni na czteroosobowe zespoły złożone z przedstawicieli różnych narodowości rozwiązywali  test o unii Europejskiej.

                Najważniejszym  wydarzeniem dnia były debaty w międzynarodowych zespołach zadaniowych. Tematy debat organizatorzy przesłali do szkół już we wrześniu, więc młodzież miała czas, by się przygotować pod względem merytorycznym i językowym, ponieważ trzeba było porozumiewać się z rówieśnikami w języku angielskim.

                Debaty dotyczyły istotnych problemów Unii, na przykład:  środowiska naturalnego i wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych, walki z marnotrawieniem żywności, zarządzania migracją, zatrudniania ludzi młodych i przyszłości Europy. Podczas wspólnego posiedzenia w  sali plenarnej liderzy poszczególnych grup zaprezentowali efekty swojej pracy, dzielili się spostrzeżeniami i wnioskami.

                Opiekunowie młodzieży pracowali w oddzielnych grupach, też uczestniczyli w różnych spotkaniach, podobnie jak uczniowie rozwiązywali w międzynarodowych  zespołach test wiedzy o państwach Unii.

                Dzień w Parlamencie Europejskim dostarczył niezapomnianych wrażeń. Młodzież miała okazję zasiąść na miejscach europosłów i tak jak oni zaprezentować swoje stanowisko na temat spraw, którymi żyje Unia Europejska.

                Pieniądze otrzymane od organizatorów programu Euroscola wystarczyły na czterodniową wycieczkę.  Oprócz wizyty w Europarlamencie młodzież zwiedziła  z przewodnikiem Berlin i Norymbergę.

                Warto dodać, że Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy jest jedyną szkołą w regionie, która bierze udział w Euroscoli. Młodzież z tej szkoły  już po raz drugi wygrała w całości sfinansowany wyjazd do Strasburga. Zgodnie z regulaminem szkoła może uczestniczyć w programie co dwa lata, więc kolejna szansa dla ZSZ już w 2015 roku.

  • Szlachetna Paczka w ZSZ

    Szlachetna Paczka w ZSZ

    Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy włączyła się w tym roku w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka.

                Inicjatywa udziału w akcji wyszła od uczennic klasy II Technikum Handlowego, które z pomocą wychowawcy, pana Krzysztofa Roznerskiego, zajęły się sprawami organizacyjnymi.

                Dziewczęta skontaktowały się z brodnickim sztabem Szlachetnej Paczki, wybrały jedną spośród 27 rodzin oczekujących pomocy, a następnie rozreklamowały akcję w szkole. Skutecznie poruszyły serca zarówno nauczycieli, jak i swoich rówieśników. Przez dwa tygodnie  trwała akcja zbierania pieniędzy i różnych artykułów. Jej efekt to 10 dużych kartonów z artykułami  spożywczymi, środkami czystości, przyborami szkolnymi, a także słodyczami i zabawkami. Pieniędzy było tak dużo, że udało się spełnić każdą prośbę mamy i jej synów.
                            W piątek  12 grudnia świątecznie opakowane kartony trafiły do magazynu Szlachetnej Paczki, a stamtąd wolontariusze dostarczyli je do rodziny,  która ma teraz szansę na  radosne  święta, pełne wiary w ludzką dobroć.

                My też możemy się cieszyć z udziału w tak szlachetnej akcji, bo przecież „więcej jest radości w dawaniu niż braniu”. Jako społeczność szkolna zdaliśmy świetnie egzamin z empatii i umiejętności pomagania innym. Powody do największej   radości mają dziewczęta z klasy II TH i ich wychowawca. To oni zainicjowali akcję w naszej szkole i włożyli najwięcej pracy.

                                                                                      

  • Nagrody dla członków Szkolnego Koła Fotograficznego

    Nagrody dla członków Szkolnego Koła Fotograficznego

    10 grudnia br. członkowie Szkolnego Koła Fotograficznego, Agnieszka Bartkowska (II TE), Katarzyna Nowakowska (II TE) oraz Łukasz Motylewski (IV TMe), odebrali z rąk Starosty Brodnickiego nagrody za udział w konkursie fotograficznym „Energia odnawialna w obiektywie”.

                    Konkurs odbywał się w ramach Dni Energii Odnawialnej, zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Fotograficy z naszej szkoły wysłali na konkurs po kilka prac przygotowanych pod kierunkiem opiekuna Koła, pana Sławomira Krawulskiego. Zostali zaproszeni na podsumowanie konkursu, które odbywało się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Brodnicy. W nagrodę za udział w konkursie otrzymali dyplomy i upominki książkowe.  

  • Udział logistyków w Charytatywnym Biegu Mikołajkowym

    Udział logistyków w Charytatywnym Biegu Mikołajkowym

    Uczniowie klasy II b Technikum Logistycznego wraz z wychowawczynią, panią Joanną Olszewską, wzięli udział Charytatywnym Biegu Mikołajkowym dla Oliwiera Frydryszaka.

                Impreza odbyła się 6 grudnia br. w parku im. Jana Pawła II w Brodnicy. Przyświecał jej bardzo szlachetny cel – zbiórka pieniędzy dla chorego na nowotwór ośmioletniego chłopca, Oliwiera Frydryszaka. Każda startująca drużyna wpłacała  dowolną kwotę na konto  Fundacji  Dary Losu, która pomaga Oliwierowi.            

    Organizatorzy zaplanowali pokonanie dystansu 2 tys. kilometrów, bo właśnie tyle wynosi odległość z Brodnicy do Laponii – miejsca zamieszkania św. Mikołaja.

                762 uczestników   imprezy przebiegło łącznie  4902,5 km! W tym sukcesie mieli swój udział nasi logistycy,  którzy zaliczyli 61 kilometrów. Potwierdzeniem ich zaangażowania jest specjalny certyfikat (na zdjęciu obok).

  • Nauczyciele z ZSZ na szkoleniu w Niemczech

    Nauczyciele z ZSZ na szkoleniu w Niemczech
    W dniach 30.11 – 04.12.  2014 nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych, panowie Sławomir Krawulski, Andrzej Wiśniewski i Paweł Sternicki, uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Niemiec, zorganizowanym w ramach projektu „Klucz do uczenia II edycja – profesjonalny nauczyciel gwarancją jakości edukacji”.
     
                Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i skierowany do nauczycieli przedmiotów zawodowych regionu kujawsko – pomorskiego, którzy otrzymali możliwość poszerzenia swoich kompetencji zawodowych.
                Do Niemiec pojechało 36 nauczycieli przedmiotów zawodowych z naszego województwa, w tym trzech brodniczan.
     
                Uczestnicy projektu poznali system edukacji zawodowej funkcjonujący u naszych zachodnich sąsiadów. Odwiedzili szkołę zawodową w  Teltow. Obserwowali zajęcia z młodzieżą, zwiedzali pracownie, warsztaty, dyskutowali z niemieckimi nauczycielami na temat różnych szkolnych problemów i sposobów ich rozwiązywania.
                Następnie uczestniczyli w warsztatach praktycznych, które odbywały się w wyspecjalizowanym ośrodku szkoleniowym w miejscowości Götz. Tu zwiedzili warsztaty szkolenia praktycznego różnych  zawodów: metalowe, samochodowo- mechaniczne, mechatroniczne, stolarskie, fryzjerskie i kosmetyczne. Najciekawsze okazały się zajęcia w tzw. „modelowym domu pasywnym”. Jest to budynek  z licznymi usterkami, służący do zajęć praktycznych: wykrywanie usterek, analiza i projekt naprawy.
                Ostatnim punktem programu były wizyty w dwóch zakładach pracy, w których uczniowie odbywają praktyki zawodowe. Polscy nauczyciele zapoznali się między innymi z zadaniami trenera, prawami obowiązkami uczniów praktykantów, z procesem egzaminowania.
     
                Wyjazd nauczycieli na szkolenie do Niemiec oraz cały projekt „Klucz do uczenia II edycja – profesjonalny nauczyciel gwarancją jakości edukacji” służy podnoszeniu kwalifikacji nauczycieli przedmiotów zawodowych.
                Warto zauważyć, że projekt jest realizowany w roku szkolnym 2014/15, ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rokiem Szkoły Zawodowców”. W całej Polsce jest to rok poprawiania jakości, efektywności kształcenia zawodowego, zwiększania jego atrakcyjności i dostępności.
     
                Nauczyciele z Zespołu Szkół Zawodowych poznali wiele dobrych praktyk stosowanych w szkołach niemieckich, z pewnością wykorzystają swoje spostrzeżenia i doświadczenia z wyjazdu w codziennej pracy.

     

  • Świąteczna zbiórka żywności

    Świąteczna zbiórka żywności

    dniach 29 listopada i 6 grudnia 2014 r. uczennice naszej szkoły brały udział w świątecznej zbiórce żywności w brodnickich sklepach.  

                Akcja odbywała się pod hasłem: „Pomóż tym, którzy tej pomocy potrzebują”. Została  zorganizowana przez panią  Katarzynę  Klenowicz  we  współpracy z Zarządem PCK w Brodnicy. Ofiarowany towar można było włożyć do kosza przy wyjściu ze sklepu. Klienci szczególnie chętnie ofiarowywali cukier, mąkę, olej, konserwy, makarony i słodycze.  Zebrana żywność w całości będzie przekazana najuboższym rodzinom z naszego powiatu.

                W zbiórce żywności uczestniczyły wolontariuszki z klas III TE, I TE, I TML i II TE.

  • Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

    Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

    5 grudnia – tuż przed Mikołajkami - Samorząd Uczniowski zorganizował Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek.

         Do udziału w konkursie zostały zaproszone wszystkie klasy technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Uczestniczyło 16 klas.  Występy oceniali jurorzy: pani Katarzyna Gniadkowska, pani Monika Różańska, pani Katarzyna Szymołon, pan Jakub Cybulski, ks. Patryk Frankiewicz oraz Marta Kowalska.

          Artystom przyświecało hasło: „Śpiewać każdy może”, a ewentualne  braki umiejętności wokalnych  były doskonale nadrabiane kostiumami i pomysłową choreografią. Jurorzy zwracali uwagę na dobór i interpretację utworu, estetykę, dodatkowe środki wyrazu, stroje oraz integrację grupy. Mile widziany był występ całej klasy. 

          I miejsce zdobyła klasa II TE, II miejsce – klasa II TB,  III – IV b TL, a miejsce IV wywalczyły równorzędnie klasy I TE i I TB. Poza tym jury wyróżniło dwa występy indywidualne reprezentantek klas I TI oraz III g.

                 Zwycięskie klasy mają zagwarantowane w marcu  dni bez pytania (3 dni za I miejsce, 2 dni za II oraz 1 dzień za miejsce III i IV).

          Konkurs wprowadził nas w świąteczną atmosferę i  dostarczył wszystkim doskonałej zabawy.  Organizatorom i uczestnikom należą się podziękowania i gratulacje.

  • Stypendysta Prezesa Rady Ministrów

    Stypendysta Prezesa Rady Ministrów

    Paweł Murawski, uczeń klasy IV Technikum Budownictwa, jest stypendystą Prezesa Rady Ministrów.

                W ubiegłym roku szkolnym uzyskał najwyższą średnią ocen w naszej szkole – 5,35.        Uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom z rejonu toruńskiego i włocławskiego odbyło się 28 listopada br. w Centrum Kultury we Włocławku. W uroczystości uczestniczyli m.in.:  Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty, pani Anna Łukaszewska, Wicewojewoda Kujawsko – Pomorski, pan Zbigniew Ostrowski, przedstawiciele władz samorządowych oraz dyrektorzy szkół.  Pawłowi towarzyszyła pani wicedyrektor Alicja Wiśniewska.

  • Najlepsza recytatorka

    Najlepsza recytatorka

    Karolina Buchalska, uczennica klasy IV b Technikum Logistycznego, zajęła I miejsce w Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej, zorganizowanym  w ramach XXIII Tygodnia  Kultury Chrześcijańskiej.

                Konkurs odbył się 28 listopada br. w Brodnickim Domu Kultury. Uczestniczyli  w nim uczniowie brodnickich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Karolina recytowała wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „Do moich uczniów”. Do udziału w konkursie przygotowywała się pod kierunkiem pań bibliotekarek, Bożeny Łupiny i Agnieszki Gęsickiej.

                Gratulujemy!

  • Wicemistrzowie szaradziarstwa

    Wicemistrzowie szaradziarstwa

    Uczniowie klasy III TE zajęli II miejsce w IV Powiatowych Szaradziarskich Mistrzostwach Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w Brodnicy.

                Zawody szaradziarskie odbyły się 28 listopada 2014 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Brodnicy. Organizatorzy to: Stowarzyszenie "Omega", Brodnicki Klub Szaradzistów "Jolka" oraz Zespół Szkół Rolniczych w Brodnicy.

                Celem konkursu jest  popularyzacja rozrywek umysłowych, propagowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, rebusy, szyfrogramy, logogryfy przygotowane przez pana Henryka Kołodziejskiego i Brodnicki Klub Szaradzistów "Jolka".

                Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III TE: Mikołaj Piotrowski oraz Joanna Janiszewska i Karolina Lewandowska z Koła Przyjaciół Biblioteki. Wywalczyli  II miejsce drużynowo wśród 10 grup ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu brodnickiego. W nagrodę otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

                Opiekunką naszych wicemistrzów szaradziarstwa była pani Agnieszka Gęsicka. Gratulujemy!

  • Nagrody z okazji Jubileuszu PCK

    Nagrody z okazji Jubileuszu PCK

    Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy  triumfował podczas uroczystości z okazji 95- lecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Dni Honorowego Krwiodawstwa, która odbyła się 21 listopada br. w Brodnickim Domu Kultury.

                Przede wszystkim podczas uroczystości ogłoszono wyniki turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie”, w którym od lat zajmujemy czołowe miejsca, dając dowód swojej wrażliwości i pragnienia pomagania innym. W tym roku zdobyliśmy I miejsca w powiecie, województwie kujawsko – pomorskim i w Polsce w dwóch wskaźnikach:

    Wskaźnik I: szkoła, której uczniowie oddali najwięcej krwi w czasie trwania turnieju (215.657l).

    Wskaźnik II: ilość oddanej krwi w przeliczeniu na jednego pełnoletniego ucznia szkoły (1,659 l).

    W konkursie wzięło  udział  361 szkół z całej Polski - byliśmy najlepsi!

                Szkoła otrzymała Puchar Starosty Brodnickiego oraz dyplomy i wyróżnienia.

                 Dyrektor Szkoły pan Jacek Gniadkowski,  został wyróżniony statuetką Pomocna Dłoń. Nagrodę w jego imieniu odebrała pani wicedyrektor Alicja Wiśniewska.

                Pan Andrzej Wiśniewski, opiekun Szkolnego Koła Honorowych Dawców Krwi, otrzymał Odznakę Honorową PCK III stopnia i odznakę "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" stopnia II, tj. po oddaniu 12 i więcej litrów krwi.

                Uczeń kl. IV TI Piotr Śmiech otrzymał dyplom     i nagrodę książkową  za propagowanie honorowego krwiodawstwa  i największą ilość oddanej krwi w szkole.

                Podczas uroczystości ogłoszono również wyniki konkursów PCK i Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Uczennica klasy II Technikum Ekonomicznego, Natalia Kulwicka,  odebrała nagrodę za zajęcie IV miejsca w Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, a Michalina Bronikowska i Kacper Murawski z klasy III Technikum Ekonomicznego zostali nagrodzeni za udział w konkursie krzyżówkowym PCK.

                Opiekunka Szkolnego Koła PCK, pani Katarzyna Klenowicz,  decyzją ZG PCK została wyróżniona Odznaką Honorową PCK III stopnia.

                Wszyscy mamy powód do dumy i satysfakcji, bo w pełni zasłużyliśmy jako społeczność szkolna na te nagrody i wyróżnienia. Nauczyciele i pełnoletni uczniowie bardzo angażują się w akcje oddawania krwi, mając świadomość, że ratują komuś życie. Licznie uczestniczymy w akcjach charytatywnych PCK: zbiórki pieniędzy, zbieranie nakrętek, Wyprawka dla Żaka i inne. Po prostu w naszej szkole hasło „Warto pomagać” to nie tylko slogan reklamowy, a zasada postępowania.

                1 grudnia br. kolejna akcja honorowego oddawania krwi.

     

     

     

     

  • Spotkania w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

    Spotkania w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

    18 listopada br. uczniowie kilku klas technikum w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami lokalnych firm.

                Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest organizowany od 2008 roku w 143 krajach świata. W tym roku trwał od 17 do 21 listopada. Jest to największe na świecie wydarzenie promujące przedsiębiorczość  i podejmowanie biznesowych inicjatyw.

                Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych mieli okazję porozmawiać o przedsiębiorczości z przedstawicielami dobrze prosperujących partnerskich firm.

                Młodzież z klas IV TB i IV TI spotkała się z pracownikiem SITS –u, panią Ewą Kubik, która opowiedziała o działalności firmy, jej celach i możliwościach zatrudnienia. To ostatnie zagadnienie cieszyło się szczególnym zainteresowaniem uczniów wkrótce kończących szkołę.

                Uczniowie klas IV TMe, III TI i II TI spotkali się z przedstawicielami  firmy VORVERK, panem  Adamem Semeniukiem i Markiem Skoniecznym. Zapoznali on naszą młodzież z działalnością i asortymentem firmy, zaprezentowali też przykłady gotowych wyrobów.

                Spotkania nie tylko uczyły młodzież przedsiębiorczości, były też okazją do lepszego poznania firm, z którymi szkoła podpisała umowy o współpracy. W ramach współpracy między innymi uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej odbywają w wymienionych firmach praktyczną naukę zawodu, a uczniowie technikum – praktyki zawodowe.

strona: