23 maja br. Komenda Hufca ZHP Brodnica oraz Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy zorganizowały Majówkę Harcerską pod hasłem: „Bez używek wypoczywam – życie wygrywam”.
Impreza była współfinansowana przez Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: wicestarosta Mariusz Klonowski, przewodniczący Rady Miasta Roman Pawlak, przedstawiciele Rady Miasta i Rady Powiatu.
Majówkę rozpoczął uroczysty apel harcerski, podczas którego został odczytany rozkaz Komendanta Hufca ZHP Brodnica o powołaniu I Drużyny Techniczno – Obronnej przy Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy. Na drużynowego powołano druha harcmistrza Krzysztofa Gutfelda, absolwenta ZSZ. Uroczysty apel poprowadził Mariusz Bieńkowski – obecnie żołnierz zawodowy, absolwent ZSZ, od najmłodszych lat zafascynowany służbą harcerską.
Powołanie drużyny harcerskiej przy ZSZ to powrót do pięknej tradycji popularyzowania wśród młodzieży idei harcerstwa, która w tej szkole sięga lat sześćdziesiątych XX wieku. Wówczas to w szkole rozpoczął działalność Szczep Harcerski imienia W. Broniewskiego. Istniał do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, jego komendantami byli między innymi nauczyciele ZSZ: Józef Suchorab, Kordian Wójciak, Barbara Gibutowska. Na uroczystość powołania I Drużyny Techniczno – Obronnej przybyli członkowie Kręgu Seniorów ZHP a także dzieci i wnuki dawnych zasłużonych harcerzy, była więc okazja do wielu wzruszających wspomnień i rozmów, które udowodniły, że idea harcerstwa jest ponadczasowa i świetnie łączy pokolenia.
Pozostała część Majówki przebiegała pod hasłem bliskim każdemu harcerzowi: Bez używek wypoczywam – życie wygrywam. Harcerze zaprezentowali gościom swoje umiejętności związane z łącznością radiową, pierwszą pomocą i musztrą.
Straż pożarna oraz policja przygotowały pokazy wozów ratownictwa drogowego a zespół ratowników wraz z młodzieżą ZSZ uczył zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Dużą popularnością cieszyły się pokazy i ćwiczenia związane z zagrożeniami używania alkoholu, narkotyków, papierosów i dopalaczy. Odbywały się warsztaty umożliwiające młodym ludziom sprawdzenie swoich reakcji pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Na uczestników czekały między innymi namioty, stoły prezentacyjne, makiety. W „Miasteczku samochodowym” ze zdalnie sterowanymi samochodami można było poznać zasady ruchu drogowego, a przede wszystkim zobaczyć i doświadczyć , co się dzieje , gdy za kierownicą siądzie osoba pod wpływem środków odurzających. W „Mieście cierpienia i bólu” były zaprezentowane sceny z kamer rejestrujących dramatyczne wypadki spowodowane przez osoby nietrzeźwe. W namiocie pod hasłem „Zabójcza droga donikąd” dzięki alkogoglom każdy mógł sprawdzić, jak prowadziłby auto po spożyciu alkoholu. Ćwiczenia „Ostatni telefon” uświadamiały, jak trudno pod wpływem alkoholu wezwać pomoc.
Wszyscy uczestnicy Majówki mieli zagwarantowany poczęstunek: grochówkę, kiełbaski z grilla i chleb ze smalcem.
W dniach 13-15 maja br grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce rowerowej do Borów Tucholskich.
Opiekunami byli panowie Krzysztof Roznerski i Krzysztof Suchorab.
Uczestnicy wycieczki dotarli pociągiem do Laskowic, a tam już zmienili środek transportu na rowery. Pierwszego dnia pokonali 58 kilometrów ścieżkami rowerowymi, drogami polnymi i szosami. Dotarli do Czarnej Wody, gdzie regenerowali siły na kolejne dni. Drugiego dnia poznali budowę i funkcjonowanie unikatowego zabytku architektury hydrotechnicznej, wzorowanego an rzymskich budowlach – akweduktu w Fojutowie, który jest najdłuższym takim obiektem w Polsce. Ostatniego dnia młodzież poznała także historię tajemniczych Kamiennych Kręgów w Odrach, które są cmentarzem kultury wielbarskiej.
Uczestnicy wycieczki w ciągu trzech dni spędzili na rowerach łącznie 150 kilometrów, wszystkim na szczęście dopisała kondycja i wrócili do szkoły zadowoleni i pełni wrażeń.
Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu i technicznemu udzielonemu przez firmę „Bromilk”.
Uczennice Technikum Ekonomicznego zostały finalistkami XI edycji Konkursu Papieskiego. Agnieszka Bartkowska (klasa II TE) zajęła III miejsce, a Andżelika Wiechowska ( klasa III TE) - IV miejsce w województwie kujawsko – pomorskim. Uczennice przygotowywały się pod kierunkiem swojej katechetki, pani Katarzyny Gniadkowskiej. Musiały pokonać wielu rywali, ponieważ konkurs cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży.
Jest to największy w Polsce konkurs dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Bierze w nim udział również młodzież polonijna z USA. Głównym organizatorem jest Instytut Tertio Milennio, a honorowy patronat objął Prymas Polski Abp Wojciech Polak. Hasło przewodnie XI edycji konkursu brzmiało: „Chrzest – Polska – Człowiek”.
Konkurs składał się z czterech etapów. Rozpoczął się internetowym quizem on-line. Osoby, które zdobyły powyżej 50% punktów, wzięły udział w II etapie – kolejnym teście on-line. Najlepsi uczestnicy w każdym województwie zakwalifikowali się do etapu IV, polegającego na napisaniu eseju na wybrany temat.
W województwie kujawsko pomorskim do III etapu zakwalifikowało się 20 uczniów, w tym dwie uczennice ZSZ w Brodnicy.
Agnieszka Bartkowska napisała esej na temat: „Nie sposób zrozumieć człowieka inaczej, jak w tej wspólnocie, którą jest jego naród”. Chrześcijaństwo a patriotyzm w wybranych przemówieniach Jana Pawła II podczas I pielgrzymki do ojczyzny”. Andżelika Wiechowska wybrała temat: „Jaki jest Boży pomysł na rodzinę i jakie wypływają z niego zadania? (na podstawie „Familiaris consortio”).
Obie uczennice znalazły się w finałowej szóstce najlepszych uczestników konkursu i zastały zaproszone do udziału w ostatnim – czwartym etapie, który polegał na rozmowie z jurorami na temat związany z napisanym przez siebie esejem.
Po zsumowaniu punktów ze wszystkich czterech etapów Agnieszka zajęła III miejsce, a Andżelika miejsce IV. Dziewczyny otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Cieszą się wraz z katechetką ze swojego sukcesu. Być może za rok – w kolejnej edycji – powalczą o jeszcze lepszy wynik.
16 maja br. uczennice II klasy Technikum Ekonomicznego: Małgorzata Cendrowska, Adrianna Leszczyna, Katarzyna Nowakowska, Natalia Kulwicka i Agnieszka Bartkowska uczestniczyły w etapie okręgowym XXIII Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, które odbyły się w Bydgoszczy.
Do zawodów okręgowych zakwalifikowały się po zwycięstwie w eliminacjach rejonowych w kwietniu br. W Bydgoszczy musiały rywalizować z najlepszymi drużynami z całego województwa kujawsko – pomorskiego.
O miejsca na podium walczyło dziesięć drużyn. Ich zadaniem było udzielenie pomocy osobom poszkodowanym na 5 stacjach wypadkowych rozmieszczonych w różnych miejscach miasta. . Uczniowie musieli się zmierzyć między innymi z następującymi sytuacjami: udzielenie pomocy dziewczynie potrąconej przez tramwaj i mdlejącemu na jej widok świadkowi zdarzenia , pomoc rannemu w wypadku samochodowym, pomoc ludziom pokrzywdzonym w wyniku bójki, zajęcie się rannymi podczas wypadku na placu zabaw. Poza tym uczestnicy Mistrzostw musieli wykazać się wiedzą teoretyczną z zakresu pierwszej pomocy oraz międzynarodowego prawa humanitarnego i struktur PKC
Dziewczęta ukończyły zawody na piątym miejscu. Warto dodać, że uczennice ZSZ już drugi rok z kolei reprezentowały nasz powiat podczas zawodów okręgowych. Włożyły one dużo wysiłku w przygotowania pod kierunkiem pana Krzysztofa Suchoraba oraz ratownika medycznego, pani Justyny Żulewskiej. Zdobyte umiejętności na razie nie pozwoliły zająć miejsca na podium, ale mogą okazać się bezcenne w życiu.
16 maja br. reprezentacja Zespołu Szkół Zawodowych uczestniczyła w krosie obronnym, który odbywał się na poligonie wojskowym 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy.
Uczniowie gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych walczyli o Puchar Burmistrza Brodnicy i Starosty Powiatu. Zawody składały się z trzech konkurencji: bieg terenowy (dziewczęta na dystansie 800 m, a chłopcy – 1200 m), strzelanie oraz rzut granatem.
Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny chłopców, które podzieliły się najwyższymi miejscami na podium w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
I miejsce zajęła drużyna w składzie: Szymon Podlaszewski, Marcin Szostak, Marcin Żulewski. Wszyscy są uczniami klasy I TMH.
II miejsce zajęła drużyna w składzie: Adam Bieżuński (klasa II a TL), Marek Mańka (II b TL) oraz Piotr Mielnik (klasa II TB).
Oczywiście w klasyfikacji indywidualnej nasi reprezentanci też zajęli najwyższe miejsca na podium:
I miejsce- Marcin Szostak
II miejsce-Marcin Żulewski
III miejsce- Szymon Podlaszewski
Opiekun drużyn – pan Krzysztof Suchorab.
Weronika Laps, uczennica klasy III e Zasadniczej Szkoły Zawodowej, zajęła II miejsce w Regionalnym Konkursie Fryzjerskim o puchar Starosty Brodnickiego, który odbył się 20 maja br. w Regionalnym Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Brodnicy.
Motywem przewodnim IV edycji konkursu były Fryzury historyczne - Barok i Rokoko. Celem spotkania było promowanie młodych talentów fryzjerskich, prezentacja umiejętności zdobytych w czasie praktycznej nauki zawodu oraz wyłonienie najlepszych potencjalnych pracowników salonów fryzjerskich. Konkurs był także okazją do zachęcenia uczniów do pogłębiania wiedzy z zakresu stylizacji fryzur i wykonywania makijażu.
Zawodnicy walczyli nie tylko o Puchar Starosty Brodnickiego, ale również o nagrody rzeczowe. Widzowie zaś, w nagrodę za oczekiwanie na wyniki konkursu, mogli podziwiać pokazy tańca i sztuki cyrkowej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy.
Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy reprezentowały:
Najlepiej wypadła Weronika Laps, która zajęła II miejsce.
Reprezentanci Zespołu szkół Zawodowych odnieśli sukcesy podczas zawodów w strzelectwie sportowym zorganizowanych z okazji święta 3 Maja oraz Tygodnia LOK o Puchar Burmistrza Brodnicy.
Zawody odbyły się 9 maja 2015 roku na strzelnicy wojskowej. Zawodników klasyfikowano indywidualnie oraz drużynowo w kategorii juniorzy i kategorii seniorzy. Strzelano z karabinka KBKS do tarczy na odległość 50 m w postawie – leżąc z podpórką. Każdy z zawodników otrzymywał po 13 pocisków. Do punktacji liczono 10 najlepszych strzałów.
Nasi reprezentanci startowali oczywiście w kategorii juniorów. Rafał Leleniewski z klasy II Technikum Mechatronicznego zajął II miejsce z wynikiem 86 punktów na 100 możliwych.
W klasyfikacji drużynowej pierwszy zespół z naszej szkoły zajął III miejsce.
Skład „brązowej” drużyny: Szymon Podlaszewski, Marcin Szostak, Marcin Żulewski. Chłopcy są uczniami klasy TMH, a strzelanie trenują pod kierunkiem pana Krzysztofa Suchoraba.
Nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy, pani Anna Kwiatkowska i pan Andrzej Karczewski, odnieśli sukcesy podczas Mistrzostw Polski w Badmintonie Pracowników Oświaty , które odbyły się w Choszcznie 25 kwietnia br.
Pani Anna Kwiatkowska w singlu w swojej kategorii wiekowej zajęła 3 miejsce. Pan Andrzej Karczewski również w singlu wywalczył brąz. Radość ogromna, tym bardziej, że grupa wiekowa pana Andrzeja jest najliczniej obsadzona i najbardziej wymagająca. Ponadto pani Anna i pan Andrzej grając w parze zdobyli złoto w grze mieszanej. Pokonali znakomite pary, nie przegrali ani jednego meczu, ani jednego seta!
Mistrzostwa Polski w Badmintonie Pracowników Oświaty to cykliczna impreza sportowa, w tym roku były to już 17 zawody miłośników kometki. Na mistrzostwa do Choszczna przyjeżdżają pracownicy oświaty z całej Polski. Wielu z nich gra w klubach, uprawia badminton od dziecka, dlatego rywalizacja stoi na bardzo wysokim poziomie. Naszym nauczycielom należą się więc wielkie brawa. Za rok powalczą o kolejne sukcesy.
Zakwitły kasztany, rozpoczęły się egzaminy maturalne. Od poniedziałku 4 maja abiturienci walczą z arkuszami maturalnymi i stresem. TRZYMAMY KCIUKI! Wyniki 30 czerwca.
29 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w festynie ekologicznym z okazji Dnia Ziemi.
Około godziny 9.00 nauczyciele i uczniowie z ekologicznymi transparentami przemaszerowali ulicami Brodnicy nad jezioro Niskie Brodno. Tam nauczyciele wychowania fizycznego – panowie R. Gut, T. Górny i K. Wydra - poprowadzili różne zawody – nie tylko typowo sportowe.
W turnieju piłki siatkowej zwyciężyła drużyna z klasy III TL, drugie miejsce zajęła klasa I MH, a trzecie – klasa I TML.
Inne konkurencje, w których można było powalczyć o nagrody to przeciąganie liny i „rzut gumiakiem dyrektora”.
Odbył się również konkurs wiedzy ekologicznej. 18 osób napisało test dotyczący ochrony przyrody w Polsce i powiecie brodnickim. Zwyciężyła Marzena Cieciórska, II miejsce – Anita Wiśniewska, III – Klaudia Sosnowska.
Klasa III TL została wyróżniona za przygotowanie najciekawszych plakatów i haseł ekologicznych.
Wszystkie nagrody wręczone podczas festynu zwycięzcom zawodów i konkursów zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz Brodnicki Park Krajobrazowy.
Pogoda trochę zawiodła, bo zza chmur rzadko wyglądało słońce, ale za to uczestnikom nie zabrakło dobrego humoru i nastroju do zabawy. Nad organizacją i przebiegiem całej imprezy czuwała pani Aleksandra Roznerska.
W naszej szkole, tak jak w całej Polsce, obchodziliśmy święta majowe: rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz dzień Flagi RP.
30 kwietnia odbyła się akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.
Uczniowie pod kierunkiem pani Jolanty Wieczorek zaprezentowali wzruszający program patriotyczny przypominający znaczenie Konstytucji z 1791 roku oraz rolę współczesnego patriotyzmu. Wystąpili uczniowie z klas: II TB, I TI, III TI oraz II b TL.
W nocy z 30.04. na 1.05. dwie grupy uczniów technikum uczestniczyły w VI Brodnickiej Majówce Patriotycznej.
Majówkę zorganizowało Stowarzyszenie „Na Wiejskiej”, wspomagane między innymi przez nauczycieli i uczniów ZSZ. Uczestnicy Majówki spotkali się o 17.15 przed Gimnazjum nr 1, a następnie przemaszerowali na Duży Rynek, gdzie odbyła się uroczysta inauguracja imprezy. Później poszczególne grupy młodzieży wędrowały wyznaczonymi trasami. Zatrzymywały się na przystankach z zadaniami do rozwiązania. Były to zadania wymagające między innymi umiejętności strzeleckich, plastycznych, muzycznych a także wiedzy historycznej na temat majowych rocznic – uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz zakończenia II wojny światowej. Jeden z takich przystanków został zorganizowany w naszej szkole.
Nocna Majówka zakończyła się o godzinie 23.00 w Brodnickim Domu Kultury koncertem w wykonaniu zespołu Forteca. Opiekunami młodzieży z ZSZ byli nauczyciele historii, pani Dorota Wojnowska i pan Mirosław Wołojewicz.
W bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę pt.” Podróże z mapą – wystawa atlasów, map i globusów”, przygotowaną z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Dzień Książki i Praw Autorskich już od dwudziestu lat jest obchodzony na całym świecie 23 kwietnia. Jest to okazja do szczególnego promowania czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności intelektualnej. Wybór daty nie był przypadkowy – właśnie 23 kwietnia przypada rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych ludzi pióra, np. w. Szekspira, M. Cervantesa, V. Nabokova.
Szkolna wystawa atlasów, map i globusów została przygotowana przez panie bibliotekarki: B. Łupinę, A. Gęsicką i M. Bączkowską.
Oprócz uczniów ZSZ obejrzeli ją również gimnazjaliści uczestniczący w Drzwiach Otwartych (29.04.15).
Głównym celem wystawy była promocja zbiorów bibliotecznych oraz propagowanie czytelnictwa. A może przy okazji autorki wystawy zachęciły zwiedzających do ciekawych podróży?
30 kwietnia br. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy wzięli udział młodzieżowych prawyborach prezydenckich w ramach ogólnopolskiego programu „Młodzi głosują”
Program od 20 lat organizuje Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jego głównym celem jest zachęcenie młodych ludzi do udziału w wyborach – prezydenckich, parlamentarnych oraz samorządowych. Młodzież dzięki udziałowi w akcji poznaje zasady ordynacji wyborczej, procedury związane z głosowaniem, a także uczy się postaw obywatelskich.
Głosowanie poprzedziły lekcje wychowawcze i inne działania edukacyjne na temat zasad oraz znaczenia udziału obywateli w demokratycznych wyborach. Młodzież mogła prowadzić akcję na rzecz zwiększenia frekwencji, zabroniona była kampania promująca któregokolwiek z kandydatów.
Uczniowie z pomocą opiekunów Samorządu Uczniowskiego, pań Katarzyny Szymołon i Moniki Różańskiej, zorganizowali wybory szkolne – przygotowali karty do głosowania, urnę, powołali komisję wyborczą, a potem zliczyli głosy. Głosować mógł każdy uczeń – nie tylko pełnoletni, jedynym warunkiem otrzymania karty do głosowania było przedstawienie dokumentu tożsamości, np. legitymacji szkolnej.
Okazało się, że swoje głosy do urny wyborczej wrzuciły 353 osoby. Najwięcej głosów otrzymali: Janusz Korwin – Mikke, Paweł Kukiz, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda. Na pozostałych kandydatów głosowały pojedyncze osoby.
Wynik młodzieżowych prawyborów w zasadzie ma znaczenie drugorzędne, najważniejsze jest poznanie w praktyce zasad funkcjonowania demokratycznego państwa.
29 kwietnia 2015 roku Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy zaprosił gimnazjalistów z powiatu brodnickiego na Drzwi Otwarte.
Przybyło około 410 uczniów, którzy już wkrótce kończą gimnazjum i muszą podjąć decyzję, w której szkole kontynuować naukę.
Gimnazjalistów i ich opiekunów powitał dyrektor ZSZ, Jacek Gniadkowski. Następnie uczniowie podzieleni na grupy, którymi opiekowali się członkowie Samorządu Uczniowskiego ZSZ, rozpoczęli zwiedzanie szkoły.
W poszczególnych salach na przybyłą młodzież czekały wystawy i prezentacje multimedialne, umożliwiające zapoznanie się z zawodami: logistyk, informatyk, mechatronik, ekonomista, handlowiec, technik budownictwa oraz różnymi zawodami na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej. Były również stoiska prezentujące koła zainteresowań działające w szkole oraz sukcesy uczniów ZSZ w konkursach i zawodach.
Gimnazjaliści oglądali bibliotekę, pracownie przedmiotowe i brali udział w minilekcjach języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i historii. Przede wszystkim jednak rozmawiali ze starszymi kolegami o atmosferze w szkole, o przedmiotach objętych programem nauczania i oczywiście o nauczycielach.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko doradców zawodowych. Gimnazjaliści, którzy nie mieli jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość, otrzymali fachową pomoc umożliwiającą lepsze poznanie własnych zdolności i predyspozycji zawodowych.
Drzwi Otwarte w ZSZ wykorzystali też lokalni pracodawcy, by zachęcić uczniów do nauki w zasadniczej szkole zawodowej. Swoje stoiska przygotowały m.in. firmy SITS, WOK, serwis Kamiński, Stolkar, Gotex, Kom – Bud, Multi, Kreisel- technika Budowlana, Behrendt oraz Regionalne Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, w którym uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych mogą odbywać zajęcia praktyczne.
Nauczyciele i uczniowie ZSZ przygotowali też dla swoich gości część rozrywkową. Na szkolnym boisku całe przedpołudnie odbywały się różnego rodzaju występy: popisy cyrkowe, aerobik, występy wokalne.
Ministerstwo Edukacji w tym roku postawiło zdecydowanie na szkolnictwo zawodowe, ogłaszając rok szkolny 2014/15 Rokiem Szkoły Zawodowców. Różne akcje podejmowane przez Ministerstwo, Kuratoria Oświaty i szkoły mają przekonać młodzież do wybierania szkół przygotowujących do zawodu. Co na to gimnazjaliści? Okaże się wkrótce podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
24 kwietnia 2015 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbyła się tradycyjna uroczystość „Różyczkowania” absolwentów technikum.
Uroczystość uświetniło wielu gości, między innymi: poseł na Sejm RP Z. Sosnowski, przedstawiciele władz powiatu, miasta, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów, duchowni, lokalni pracodawcy oraz rodziny i znajomi absolwentów.
Szkołę ukończyło 130 uczniów technikum w sześciu zawodach: ekonomista, handlowiec, informatyk, logistyk, mechatronik i technik budownictwa.
Świadectwa z wyróżnieniem otrzymało 27 osób.
Najlepszym absolwentem okazał się Paweł Murawski, który ukończył technikum budownictwa ze średnią ocen 5,31 i wzorowym zachowaniem. Był stypendystą Prezesa Rady Ministrów. Nagrody dla niego ufundowali poseł Zbigniew Sosnowski oraz prezes firmy KOM-BUD Stanisław Cieszyński.
Pozostali wyróżnieni świadectwami z tzw. „paskiem”:
Nagrody za wysokie wyniki w nauce ufundowali (prócz wspomnianego już posła na Sejm RP i prezesa firmy KOM- BUD): przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego, R. Bober; radny Sejmiku, M. Hildebrandt; Starosta Brodnicki, P. Boiński; przewodniczący Rady Powiatu, R. Pytlasiński; burmistrz Brodnicy, J.Radacz; wójt gminy Brodnica, E. Łukaszewski; przewodnicząca Rady Gminy, V. Sternicka; przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, W. Szulc; prezes firmy Vorwerk, M. Kowarski; dziekan Społecznej Akademii Nauk, A. Jackiewicz; P. Wegrzynowski z telewizji kablowej Eltronik; firma SITS, Wytwórnia Opakowań Kartonowych państwa Wiśniewskich oraz Rada Rodziców ZSZ.
Rada Rodziców ZSZ ufundowała również nagrody za inne osiągnięcia: sukcesy sportowe, pracę w Samorządzie Uczniowskim, stuprocentową frekwencje, zaangażowanie w życie szkoły i środowiska (praca w Szkolnym Kole PCK, szkolnym Kole Fotograficznym, praca na rzecz biblioteki szkolnej, honorowe krwiodawstwo, udział w uroczystościach szkolnych).
W imieniu Rady Pedagogicznej absolwentów pożegnał Dyrektor ZSZ, Jacek Gniadkowski. Przypomniał zebranym o roli szkolnictwa zawodowego, które słusznie zyskuje coraz większą rangę, a wyrazem tego jest między innymi ogłoszenie przez Ministerstwo Edukacji bieżącego roku szkolnego Rokiem Szkoły Zawodowców. Życzył też abiturientom sukcesów podczas zbliżających się egzaminów i w całym dorosłym życiu. Z podobnymi życzeniami do młodzieży zwrócili się poseł Z. Sosnowski oraz Starosta P.Boiński.
Starszych kolegów pożegnali też trzecioklasiści. W ich imieniu przemawiał Karol Krajewski. Następnie – zgodnie ze szkolna tradycją – w górę poleciały balony symbolizujące przyszłą drogę absolwentów: ku sukcesom.
W imieniu absolwentów głos zabrała Karolina Buchalska, która podziękowała dyrekcji, nauczycielom i rodzicom za trud nauczania i wychowania, a młodszym koleżankom i kolegom za atmosferę koleżeństwa i przyjaźni w szkole.
Uroczystość uświetniły też występy wokalne: absolwentki Urszuli Łukowskiej i uczennicy klasy II Technikum Ekonomicznego Katarzyny Sułkowskiej.
Impreza – jak zawsze - przebiegała w podniosłej atmosferze. Towarzyszyły jej radość i wzruszenie.
W dniach 15-19 kwietnia br. ośmioro uczniów naszej szkoły z klas 1 ML, 2 TB oraz 3 TL wraz z opiekunem p. Alicją Rumińską wzięło udział w obozie językowym „Euroweek” w Długopole Zdroju w Sudetach.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach w grupach, podczas których wykonywali różnorodne zadania, poznawali różne kultury świata poprzez kontakt z wolontariuszami z zagranicy m. in. z Kenii, Wietnamu, Rumunii, Tajlandii, Hiszpanii, uczyli się umiejętności interpersonalnych oraz autoprezentacji. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim.
Ostatniego dnia obozu odbyła się wycieczka do Międzygórza, skąd uczniowie wyruszyli na szlak na górę Igliczna i podziwiali wodospad „ Wilczki” oraz kościół pątniczy pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej.
Organizatorem wyjazdu była p. Alicja Rumińska
Dawid Sikorski – uczeń klasy II Technikum Informatycznego – zajął III miejsce w VI Powiatowym Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego.
Konkurs odbył się 22 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy. Jego celem jest zgłębianie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, rozwijanie zainteresowań i pasji z nimi związanych, zachęcenie uczniów do nauki języka naszych zachodnich sąsiadów, rozwijanie w młodzieży twórczego myślenia, jak również integracja młodzieży różnych szkół.
Zespół Szkół Zawodowych reprezentowało trzech uczniów – zwycięzców etapu szkolnego: Paweł Murawski (IV TB), Kacper Murawski (III TE) oraz Dawid Sikorski (II TI), który wypadł najlepiej, zdobywając III miejsce w powiecie. Do konkursu przygotowywal się pod kierunkiem nauczycielki języka niemieckiego, pani Agnieszki Szczechowskiej.
Gratulacje!
17 br. młodzież z naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyła w wycieczce do Teatru Muzycznego w Gdyni.
Przed spektaklem uczestnicy wycieczki odwiedzili Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Obejrzeli eksponaty z czasów Solidarności, m. in. słynną bramę stoczni, pomnik Trzech Krzyży, autentyczny radiowóz Milicji Obywatelskiej, suwnicę, na której pracowała Anna Walentynowicz, atrapę okrągłego stołu, pokój przesłuchań, pokój perelowski, ubrania, kaski stoczniowców, powielacze "bibuły", autentyczne plakaty o strajkach, tajne czasopisma solidarnościowe i inne.
Pobyt w muzeum był bardzo cenną interaktywną lekcją najnowszej historii. W tym samym czasie gdańskie muzeum zwiedzał ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Stephen Mull, który bardzo chętnie zgodził się na krótką rozmowę oraz wspólne zdjęcie z naszą młodzieżą i opiekunami.
Wieczorem uczestnicy wycieczki obejrzeli barwny, pełen energii i radości musical "Grease". Jego akcja toczy się w latach pięćdziesiątych, ale treść jest wciąż aktualna i bliska młodzieży: problemy szkolne, pierwsze rozczarowania przyjaźnią i miłością, młodzieńcze bunty. Oczywiście największą atrakcją są rytmiczne, łatwo wpadające w ucho piosenki i świetna choreografia.
Po spektaklu naszą wycieczkę spotkała bardzo miła niespodzianka. Okazało się, że w teatralnym Biurze Obsługi Widowni dostrzeżono regularne wizyty młodzieży z ZSZ w gdyńskim teatrze. Aktorzy – zmęczeni spektaklem – zostali specjalnie dla brodniczan na scenie, w sympatycznej atmosferze rozmawiali o pracy aktora muzycznego, pozowali do wspólnych zdjęć na tle musicalowej dekoracji. Dodatkowo kierownictwo teatru wręczyło organizatorce wyjazdów – pani Dorocie Katolickiej – album ze zdjęciami z gdyńskich musicali oraz zaproszenia na pięć dowolnych spektakli. Było to podziękowanie za „rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań kulturalnych i krzewienie kultury teatralnej”.
Brodniczanie podarowali aktorom drobne upominki ufundowane przez Urząd Miasta w Brodnicy oraz PHU M. Hildebrandt.
Opiekunami młodzieży byli: panie Alicja Wiśniewska, Dorota Katolicka i pan Krzysztof Roznerski.
Drużyna ratownicza z Zespołu Szkół Zawodowych zajęła I miejsce w eliminacjach rejonowych Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, które odbyły się 17 kwietnia br. w Brodnicy.
W Mistrzostwach uczestniczyły drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu brodnickiego. Młodzi ratownicy najpierw rozwiązywali test sprawdzający wiedzę teoretyczną. Następnie musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi związanymi z udzielaniem pomocy rannym w wypadku: opatrzenie ran, sztuczne oddychanie i masaż serca oraz uspokojenie poszkodowanego. Działania drużyn oceniała komisja, w skład której weszli m.in. ratownik medyczny, strażacy, policjanci.
Nasza drużyna przygotowana przez pana Krzysztofa Suchoraba wykazała się dużą wiedzą teoretyczną i świetnie poradziła sobie z zadaniami praktycznymi. Zajęła I miejsce, wyprzedzając Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim oraz I LO w Brodnicy.
Warto dodać, że obie pokonane szkoły posiadają klasy mundurowe z rozszerzonym nauczaniem edukacji dla bezpieczeństwa, a tymczasem to nasza drużyna już drugi rok z kolei wygrywa eliminacje rejonowe i po raz drugi będzie reprezentować powiat brodnicki podczas eliminacji wojewódzkich w Bydgoszczy.
Zwycięska drużyna to uczennice klasy II Technikum Ekonomicznego: Agnieszka Bartkowska, Małgorzata Cendrowska, Natalia Kulwicka, Adrianna Leszczyna i Katarzyna Nowakowska.
Dziewczyny otrzymały medale, dyplomy i plecaki turystyczne, które z pewnością przydadzą się podczas wakacyjnych wędrówek. Zdobyły również puchar dla szkoły.
31 marca br. obchodziliśmy w ZSZ Dzień Języka Angielskiego.
Z tej okazji odbył się konkurs recytatorski poezji anglojęzycznej. Uczestnicy recytowali między innymi wiersze W. Blake`a oraz N. Wilfong. Zwyciężył Kamil Wiśniewski z klasy II TB. Drugie miejsce – Izabela Dylewska z klasy II a TL, a trzecie – Radosław Walczak z III TMe oraz Klaudia Gutowska z II a TL.
Młodzież uczestniczyła również w quizie wiedzy o krajach anglojęzycznych. dwuosobowe drużyny z siedmiu klas technikum odpowiadały na pytania dotyczące Wielkiej Brytanii, USA oraz Australii. Poziom był tak wyrównany, że o zwycięstwie zadecydowała dopiero dogrywka. Wygrał zespół z klasy I TL - Justyna Wiecierzycka i Kamil Sadowski, II miejsce zajęły reprezentantki klasy III TL – Kinga Betlejewska i Ewelina Frankiewicz, a miejsce III – duet z klasy III TI – Maciej Kłosiński i Dawid Spychalski.
Konkursy przygotowali nauczyciele języka angielskiego: pani Alicja Rumińska oraz panowie Marek Betlejewski i Arkadiusz Nagórski.
1 kwietnia br. po wręczeniu dyplomów i nagród zwycięzcom konkursów młodzież obejrzała na auli szkolnej zabawne przedstawienie ukazujące w krzywym zwierciadle życie przeciętnego mieszkańca Ameryki i Wielkiej Brytanii. Wystąpili uczniowie klas II oraz III TI przygotowani przez panią Annę Kowalską.