• Akademia z okazji Święta Niepodległości

    Akademia z okazji Święta Niepodległości

    12  listopada br. w Zespole Szkół Zawodowych odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

                Akademię  przygotowała młodzież z różnych klas technikum pod kierunkiem pani Małgorzaty Wróblewskiej. Słowa poetów i melodie znanych pieśni patriotycznych  przypomniały powstania narodowe i ich bohaterów, przeniosły nas w czasy, gdy rodziła się niepodległa Polska. Pomogły nam wszystkim zrozumieć wartość niepodległości i uczcić pamięć tych, którzy oddali życie, walcząc o wolność naszego kraju.  O ich  heroicznej postawie  nie wolno nam zapomnieć, bo jak pisał Józef Piłsudski: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”.

  • Manewry Patriotyczne

    Manewry Patriotyczne

     Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych  uczestniczyli  – jak co roku  - w  Nocnych  Manewrach Patriotycznych, które odbyły się z 10 na 11 listopada br.

                            Organizatorem manewrów jest Stowarzyszenie „Na Wiejskiej przy Gimnazjum Nr 1 w Brodnicy” wraz z Gimnazjum Nr 1 w Brodnicy, Klubem Łączności LOK, Muzeum w Brodnicy, ZHP Hufcem Brodnica, Zespołem Szkół Zawodowych w Brodnicy, Zespołem Szkół Rolniczych w Brodnicy, I LO w Brodnicy, Warsztatami Terapii Zajęciowej w Brodnicy, Klasztorem oo. Franciszkanów.  Przedsięwzięcie jest  współfinansowane  przez Urząd Miasta Brodnicy.

                 Manewry rozpoczęła uroczystość  na Rynku o godz.18.00 . Następnie  dwadzieścia jeden  grup młodzieży wraz z opiekunami wyruszyło  kolejno do 18 punktów rozmieszczonych na terenie całego miasta. Na uczniów czekały zadania wymagające wiedzy historycznej o  dwudziestoleciu międzywojennym  i  PRL-u.

                Motywem przewodnim  tegorocznej imprezy była pamięć o  życiu  i działalności Aleksandra Kruszczyńskiego, który był m.in.  Dyrektorem Komunalnej Kasy Oszczędności w Brodnicy. Młodzież nie znała wcześniej bohatera Manewrów, wiedzę o nim zdobywała stopniowo na poszczególnych punktach.

                Jeden z punktów  mieścił się w naszej szkole. Zaprosiliśmy  do współpracy  Bank Spółdzielczy w Brodnicy. W holu szkoły zorganizowano stanowisko banku. Swą obecnością zaszczycili nas  jego pracownicy:  Magdalena Gielnik - Specjalista ds. Marketingu oraz  Sebastian Urbański – Dyrektor Finansowy Banku.  Grupy młodzieży odpowiadały na  pytania przygotowane przez pracowników banku. Sprawdzały one  wiedzę dotyczącą historii  i  działalności Banku Spółdzielczego w Brodnicy. Wszyscy uczniowie zostali obdarowani gadżetami z logo BS .

                Uczestnicy Manewrów chętnie korzystali również z naszego poczęstunku – gorącej herbaty oraz chleba z przepysznym smalcem i ogórkiem kiszonym. Chleb zasponsorował  pan Jankowski, właściciel Piekarni w Nieżywięciu.

                Punkt w naszej szkole odwiedzili goście:  poseł Zbigniew Sosnowski,  starosta Piotr Boiński oraz wnuk Aleksandra Kruszczyńskiego wraz z prawnukiem, prawnuczką i praprawnukiem bohatera.

                Manewry zakończyły się w Gimnazjum Nr 1 ok. godz. 1.00. Mimo niesprzyjającej pogody uczestnicy byli bardzo zadowoleni z przeżycia ciekawej lekcji historii o Polsce i naszym regionie.           Szkoła otrzymała podziękowanie od głównego organizatora, czyli Stowarzyszenia „Na Wiejskiej przy Gimnazjum Nr 1 w Brodnicy”, za kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży.

                Nauczyciele zaangażowani przy organizacji punktu w naszej szkole: dyr. V. Sternicka, K.Błaszczyk,  H.Karbowska, W.Wróblewska, K.Szymołon, J. Szczepańska Przy poczęstunku uczniów pracowali uczniowie z Samorządu Szkolnego , nagłośnienie – uczniowie klasy 1 TI. Opieka nad grupami  uczestników –  M. Wołojewicz,  A. Głodowska, M. Gutfeld.

     

  • Z Adamem Rostkowskim o Indiach

    Z Adamem Rostkowskim o Indiach

    10 listopada br. uczniowie  Zespołu Szkół Zawodowych spotkali się z Adamem Rostkowskim, który podzielił się swoimi wrażeniami z pobytu na misjach w Indiach.

                Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Misyjnego,  obchodzonego  pod hasłem „Od nawrócenia do misji”. Zostało zorganizowane przez pana Jakuba Cybulskiego.
                Adam  Rostkowski pracował między innymi jako wolontariusz w ośrodku dla dzieci ociemniałych w Bangalore oraz w  misji Jeevodaya – placówce mieszczącej  się w centralnej części Indii, przeznaczonej dla dzieci z rodzin trędowatych. Mieszka i uczy się tam około 500 dzieci. Państwowe szkoły są dla nich niedostępne z powodu trądu w rodzinie.
                Barwna opowieść p. Rostkowskiego – ilustrowana  licznymi fotografiami – dotyczyła codziennego  życia na misji, a szczególnie dramatu  ludzi ubogich, którzy chorują na trąd. Uczestnicy spotkania  poznali też niektóre  zwyczaje, kulturę mieszkańców Indii, ich stosunek do kobiet i tradycyjne potrawy, usłyszeli  wiele  ciekawostek związanych z życiem w tym odległym kraju.

                Spotkanie było doskonałą okazją, by poszerzyć wiedzę o  Indiach i porównać swoje warunki życia i nauki z tymi, które są udziałem indyjskich dzieci.

  • Laureatka konkursu literackiego

    Laureatka konkursu literackiego

    Natalia Kulwicka, uczennica klasy III Technikum Ekonomicznego, zajęła II miejsce w konkursie literackim „Moje spojrzenie na niepodległość”.

                Konkurs zorganizowało Brodnickie Stowarzyszenie Kultury z okazji Święta Niepodległości. Był on adresowany do uczniów brodnickich szkół ponadgimnazjalnych.

                 Natalia napisała pracę pod kierunkiem pani Barbary Stefańskiej. Według oceny jurorów praca wyróżniała się walorami literackimi oraz ciekawymi refleksjami na temat tego, czym jest niepodległość dla autorki i jej rodziny.

                Uroczystość  wręczenie nagród, która  odbyła się 9 listopada br. w Brodnickim Domu Kultury,  zainaugurowała miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Nagrody – dyplomy oraz albumy - wręczyła prezes Brodnickiego Stowarzyszenia Kultury, pani Aleksandra Kurek.  Nauczyciele laureatów otrzymali podziękowania i kwiaty.

                Uczestnicy uroczystości obejrzeli  spektakl pt. „Dla Ciebie Ojczyzno” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Rolniczych.

  • Uwaga! Gabinet stomatologiczny w ZSZ

    Uwaga! Gabinet stomatologiczny w ZSZ

    Od 3 listopada 2015 roku uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy są objęci bezpłatną opieką stomatologiczną.  

                    Wielomiesięczne starania dyrektora ZSZ, Jacka Gniadkowskiego, zakończyły się sukcesem. Kujawsko- Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał z lekarzem stomatologiem, Anną Rakowską – Chylińską, kontrakt na świadczenie do 2017 roku opieki stomatologicznej dla uczniów ZSZ.  Jesteśmy  pierwszą szkołą w powiecie brodnickim z gabinetem dentystycznym.

                    Uczniowie są  przyjmowani  w wyznaczonych godzinach w gabinecie znajdującym się w przychodni lekarskiej przy ulicy Piwnej, a więc kilka metrów od szkoły. W przyszłości jest planowanie urządzenie gabinetu na terenie szkoły.

                    Od listopada stomatolog rozpoczęła  u wszystkich pierwszoklasistów kontrolę stanu uzębienia,  by zaplanować leczenie. 

                      Do  Zespołu  Szkół Zawodowych uczęszcza  ponad 1200 uczniów, większość z nich dojeżdża  do szkoły.  Wizyta u dentysty w swojej miejscowości wiąże się z koniecznością opuszczenia całego dnia nauki, dlatego tak ważne jest zapewnienie młodzieży możliwości leczenia zębów tuż obok szkoły.  A według danych ogólnopolskich około 95 % nastolatków ma próchnicę, wobec takiego problemu nie można pozostać obojętnym.  

  • Uczniowie technikum w teatrze

    Uczniowie technikum w teatrze

    3 listopada br. ponad stu uczniów klas drugich naszego technikum obejrzało spektakl pt. „Dziady”, wystawiony w auli UMK w Toruniu przez zespół aktorów Nowego Teatru w Słupsku.

                Arcydramat Mickiewicza jest obecnie lekturą „z gwiazdką”, a to znaczy, że jego znajomość będzie bezwzględnie wymagana na ustnym i pisemnym egzaminie maturalnym. Dobrze więc, że tak duża grupa uczniów mogła uczestniczyć w nietypowej lekcji, pozwalającej lepiej zapamiętać problematykę dramatu.  Inscenizacja zachowała najważniejsze wątki II i III części „Dziadów”. Obejrzeliśmy więc obrzęd dziadów, sceny rozgrywające się w celi więziennej oraz w salonach – warszawskim i wileńskim.  Sądząc po reakcji widowni, młodzieży podobały się sceny z duchami, w których nie brakowało elementów humoru. Ale nie mniej ciekawe były te, w których oglądaliśmy Senatora i jego współpracowników – ludzi bezwzględnych, skorumpowanych, egoistycznych i służalczych.

                Organizacją wyjazdu do Torunia ponad stu uczniów (trzy autokary!) zajęła się pani Jolanta Wieczorek.

     

  • Nagrody dla strzelców

    Nagrody dla strzelców

    Uczniowie ZSZ otrzymali medale i nagrody za udział w II edycji Szkolnej Ligi Strzeleckiej „Jesień 2015”.

                Podsumowanie zawodów, zorganizowanych przez  Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju w Brodnicy,  odbyło się 28 października br. w auli naszej szkoły. 

                I miejsce indywidualnie zajął Jakub Komosiński z klasy II TMH. III miejsce drużynowo wywalczyli: Marek Mańka (III b TL), Adam Bieżuński (III a TL) i Rafał Leśniewski (III TMe).

                W zawodach strzeleckich  wzięło udział 64 uczniów szkół ponadgimnazjalnych  naszego powiatu. Zawodnicy strzelali z karabinu pneumatycznego z odległości 10 metrów.

  • Nagrody za realizację programu "Kultura Bezpieczeństwa"

    Nagrody za realizację programu "Kultura Bezpieczeństwa"

    Pan Sławomir Krawulski, starszy specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy, otrzymał nagrodę ufundowaną przez Państwową Inspekcję Pracy za realizację programu edukacyjnego „Kultura Bezpieczeństwa”.

                    Nagrodę (tablet) odebrał 30 października br. podczas uroczystego  podsumowania IX edycji programu, która odbyła się  w siedzibie Kujawsko – Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Dyrektor Szkoły, pan Jacek Gniadkowski, odebrał gratulacje za uczestnictwo szkoły w projekcie. Państwowa Inspekcja Pracy ufundowała również wyjazd uczniów Technikum Mechatronicznego do bydgoskiej PESY – przedsiębiorstwa produkującego i remontującego pojazdy szynowe. Wycieczka odbędzie się 24 listopada br.

                    Kultura Bezpieczeństwa” to program Państwowej Inspekcji Pracy realizowany od 2005 roku. Zespół Szkół Zawodowych uczestniczy w nim od I edycji, czyli już dziesięć lat. Jego celem jest pogłębianie wiedzy z zakresu środowiska pracy, eliminowanie zagrożeń dla zdrowia i życia, wymiana wiedzy i doświadczeń. W ramach programu nauczyciele ZSZ przeprowadzają zajęcia z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut  Badawczy. Szkolnym koordynatorem projektu jest pan Sławomir Krawulski.

                    Nagrody dla koordynatora, dyrektora oraz młodzieży są dowodem na to, że Państwowa Inspekcja Pracy doceniła szkolną  realizację projektu.

                     

  • Wystawa "Zakazane w prozie i poezji"

    Wystawa "Zakazane w prozie i poezji"

    W dniach 26 – 28 października 2015 roku w bibliotece szkolnej mogliśmy oglądać wystawę pt. „Zakazane w prozie i poezji”.

                Wystawę przygotowały panie bibliotekarki – Agnieszka Gęsicka i Magdalena Bączkowska – z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który tradycyjnie jest obchodzony właśnie w październiku.         Otwarcie wystawy odbyło się podczas wieczorku poetyckiego, w którym uczestniczyli m.in.:  naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, pan Stanisław Czajkowski, Dyrektor ZSZ, pan Jacek Gniadkowski, wicedyrektor pani Alicja Wiśniewska.

                 Uczniowie technikum – Mateusz Domagalski, Angelika Wiechowska oraz  Radosław Walczak – zaprezentowali wiersze Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Były to utwory kiedyś „zakazane” ze względów politycznych. W wieczorku uczestniczyli też uczniowie Zespołu Szkół w Zbicznie, którzy pod opieką swojej nauczycielki, pani Barbary Michalak,  przygotowali recytacje „zakazanych” wierszy Juliana Tuwima i Edwarda Stachury.

                Wystawa prezentowała utwory literackie zakazane z różnych powodów: obyczajowych, społecznych, politycznych i religijnych. Wśród eksponatów znalazły się między innymi następujące pozycje: „Szatańskie wersety” S. Rushdiego, „Lolita” V. Nabokowa, „Mein Kampf”, „Manifest Komunistyczny”, „Zniewolony umysł” Cz. Miłosza, „Archipelag Gułag” A. Sołżenicyna i wiele innych.           Niektóre pozycje uczniowie oglądali z wielkim zdziwieniem, bo obecnie są to często czytane lektury i trudno uwierzyć, że kiedyś były zakazane. Wystawa była więc doskonałym pretekstem do porozmawiania z młodzieżą o przemianach politycznych w Polsce oraz przemianach obyczajowych na świecie.

  • Olimpiada Zdrowego Stylu Życia PCK

    Olimpiada Zdrowego Stylu Życia  PCK

    21 października odbył się szkolny etap XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. W olimpiadzie brali udział uczniowie z klas II TE i III TE.

                Do etapu rejonowego zakwalifikowały się następujące uczennice:

    Natalia Kulwicka -  III TE

    Agnieszka Bartkowska -  III TE

    Aleksandra Jasiewicz -  II TE

                Celem olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia poprzez kształtowanie wśród uczniów postaw i zachowań prozdrowotnych, pogłębianie wiedzy  na temat zagrożeń zdrowotnych oraz sposobów ochrony zdrowia, a także inicjowanie i realizowanie przez młodzież działań promujących zdrowie w środowisku lokalnym.

                Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK jest przedsięwzięciem wieloetapowym i obejmuje następujące szczeble: szkolny, rejonowy, wojewódzki (inaczej okręgowy) i krajowy czyli centralny. Na każdym z etapów uczestnicy rozwiązują test obejmujący zagadnienia pierwszej pomocy, ekologii, promocji zdrowego stylu życia i historii Stowarzyszenia.

  • Młodzieżowe wybory parlamentarne

    Młodzieżowe wybory parlamentarne

    19 października br. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy wzięli udział młodzieżowych wyborach parlamentarnych  w ramach ogólnopolskiego programu „Młodzi głosują”

                Program od 20 lat organizuje Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jego głównym celem jest zachęcenie młodych ludzi do udziału w wyborach – prezydenckich, parlamentarnych oraz samorządowych. Młodzież dzięki udziałowi w akcji poznaje zasady ordynacji wyborczej, procedury związane z głosowaniem, a także uczy się postaw obywatelskich.

                Szkolne wybory w ZSZ przygotował i przeprowadził Samorząd Uczniowski pod kierunkiem swojej opiekunki, pani Katarzyny Szymołon.

                 Głosowanie poprzedziła kampania zachęcająca do udziału w głosowaniu, ale bez rozmów na temat poszczególnych komitetów wyborczych. Członkowie Samorządu powołali Komisję Wyborczą, przygotowali karty do głosowania, czuwali nad przebiegiem akcji, a na koniec opracowali protokół wyników, który został przesłany do Centrum Edukacji Obywatelskiej.

                Głosować mógł każdy uczeń – nie tylko pełnoletni, jedynym warunkiem  otrzymania karty do głosowania było przedstawienie dokumentu tożsamości, np. legitymacji szkolnej.       Młodzież głosowała tylko  na Komitety wyborcze – nie na konkretnych kandydatów. Najwięcej głosów otrzymał Komitet Wyborczy Wyborców „Kukiz 15” (29%), na drugim miejscu znalazł się Komitet Wyborczy KORWIN (25%), a na trzecim – Komitet Wyborczy PiS (15%). Komitet wyborczy PO uzyskał 10 % głosów, a Komitet Wyborczy PSL – 7%. Pozostałe komitety nie przekroczyły wymaganego progu i nie znalazłyby się w parlamencie.

                     Wynik młodzieżowych wyborów  ma znaczenie drugorzędne, najważniejsze jest poznanie w praktyce zasad funkcjonowania demokratycznego państwa,

  • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej

    Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej

    Dzień Edukacji Narodowej – obchodzony 14 października – jak co roku był okazją do wyróżnienia i nagrodzenia  nauczycieli.

                Pani Bożena Łupina – polonistka i nauczyciel bibliotekarz z ZSZ – otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla edukacji i wychowania. Medal – najwyższe odznaczenie resortowe - podpisał Minister Edukacji Narodowej, a uroczyste wręczenie miało miejsce 15 października br. w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu podczas spotkania wyróżnionych nauczycieli z Wicewojewodą Kujawsko – Pomorskim oraz Kujawsko – Pomorskim Kuratorem Oświaty.

                Nagrody Starosty Brodnickiego otrzymali: dyrektor ZSZ, pan Jacek Gniadkowski oraz nauczyciele: pani Beata Zakrzewska i pan Krzysztof Suchorab.          Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymało 19 nauczycieli ZSZ.

                O święcie nauczycieli pamiętali również uczniowie ZSZ, którzy złożyli swoim nauczycielom życzenia i podziękowali za codzienną pracę. Program artystyczny z okazji Dnia Edukacji przygotowała pani Jolanta Wieczorek.

  • "Ekonomiści" w ZUS-ie

    "Ekonomiści" w ZUS-ie

    7 października klasa II TE pod opieką pani Katarzyny Klenowicz brała udział w zajęciach organizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Brodnicy w ramach      „ Dni Ubezpieczonego”.

                Uczniowie mogli skorzystać z porad pracowników oraz ekspertów ZUS z zakresu:

    - ubezpieczenia społeczne (umowa o pracę, umowa- zlecenie),

    - zgłaszanie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych,

    - informacja o stanie konta ubezpieczonego,

    - platforma usług elektronicznych ZUS.

                Uczniowie zobaczyli, jak wygląda obsługa klienta oraz brali udział w prelekcji wygłoszonej przez pracownika ZUS. Zapoznali się również z dokumentami ubezpieczeniowymi, które będą wypełniali na lekcjach w ramach przedmiotu „Kadry i płace”.

                Zajęcia były doskonałym uzupełnieniem wiadomości z lekcji i umożliwiły sprawdzenie teorii w praktycznym działaniu.

     

  • "Wyprawka dla żaka" w ZSZ

    "Wyprawka dla żaka" w ZSZ

    Szkolne Koło PCK, działające pod kierunkiem pani Katarzyny Klenowicz,  wzięło udział w ogólnopolskiej akcji  „Wyprawka dla żaka”,

                 Jej   celem jest zebranie artykułów szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin. Szczególnie dużym zaangażowaniem w naszej szkole wyróżnili się uczniowie klasy IV TE i II TE,  którzy zebrali najwięcej zeszytów i przyborów szkolnych.

                Szkolne Koło PCK również w tym roku szkolnym zajmuje się zbiórką plastikowych nakrętek dla 8 – letniej  Alicji Ślażyńskiej, potrzebującej  żmudnej rehabilitacji, by móc funkcjonować jak inne dzieci.

                Alicja jest już kolejnym niepełnosprawnym dzieckiem, które może liczyć na naszą pomoc.  Nie możemy jej zawieść. Nakrętki można dostarczyć do biblioteki szkolnej lub do opiekuna SK PCK, pani Katarzyny Klenowicz.

     

  • Pasowanie na uczniów rzemiosła

    Pasowanie na uczniów rzemiosła

    5 października br.  w Zespole  Szkół Zawodowych w Brodnicy  odbyło  się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów z zasadniczej szkoły zawodowej  na uczniów rzemiosła.

                    Uroczystość to wspólne przedsięwzięcie szkoły i Cechu Rzemiosł Różnych w Brodnicy.  Wzięli w niej udział liczni goście, m.in. : Poseł na Sejm RP, Zbigniew Sosnowski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Ryszard Bober, Starosta Brodnicki, Piotr Boiński, przedstawiciele Kujawsko – Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy na czele z prezesem Zarządu, , Stanisławem Szatkowskim, Starsi Cechu Rzemiosł Różnych z Torunia, Rypina, Nowego Miasta Lubawskiego oraz członkowie brodnickiego Cechu  ze Starszym Cechu,  Janem Lewandowskim, lokalni pracodawcy.

                    Głównymi bohaterami uroczystości byli oczywiście pierwszoklasiści, czyli uczniowie sześciu klas rozpoczynający naukę w ZSZ w zawodach rzemieślniczych. Do nich w swoich wystąpieniach zwracali się goście oraz Dyrektor ZSZ, Jacek Gniadkowski. Wszyscy mówili o rosnącym zainteresowaniu  młodzieży szkołami zawodowymi kształcącymi  fachowców, którzy z pewnością znajdą zatrudnienie.  Gratulowali też pierwszoklasistom dobrego wyboru szkoły.

                    Reprezentanci  klas złożyli ślubowanie na sztandar Cechu Rzemiosł Różnych w Brodnicy, a po nim nastąpiła najważniejsza część uroczystości, czyli pasowanie na ucznia rzemiosła. Wszyscy uczniowie   dostąpili zaszczytu pasowania  Szablą Kilińskiego, czyli najwyższym honorowym odznaczeniem rzemieślniczym, oraz odebrali legitymacje ucznia – rzemieślnika.

                    Po ceremonii pasowania goście oraz uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat  Cechu Rzemiosł Różnych w Brodnicy – dawniej i dziś.

                  Uroczystość zakończył krótki program artystyczny pod znamiennym tytułem: „Rzemiosło dostatek przyniosło”. Inscenizacja była pochwałą pracy rzemieślniczej. Jej bohaterowie to   młodzieńcy sprzed kilku wieków, którzy wyruszają z wioski do miasta, by uczyć się rzemiosła, a wyuczony zawód zapewnia im dostatnie życie.

                                    Uroczystość poprowadził pan Krzysztof Suchorab, program artystyczny przygotowała pani Barbara Stefańska z pomocą pana Jakuba Cybulskiego i pani Justyny Szczepańskiej, autorem prezentacji multimedialnej był pan Jacek Kisicki. Nad przebiegiem całego przedsięwzięcia czuwała Dyrekcja ZSZ (dyr. Jacek Gniadkowski, dyr. Violetta Sternicka) oraz kierownik szkolenia praktycznego pan Andrzej Wiśniewski.

                    Słodki poczęstunek dla gości i około 200 pierwszoklasistów ufundowali: Franciszek Rupiński (cukiernia Migo z Górzna), Maryla Lewandowska (piekarnia z ulicy Świerkowej) oraz Rada Rodziców ZSZ.

                    Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, podobała się  gościom, dostarczyła wielu wrażeń uczniom i z pewnością  wejdzie na stałe do kalendarza szkolnych uroczystości.

    Zobacz całą uroczystość: http://tvbrodnica.pl/informacje/pasowanie-uczniow-rzemiosla 

  • Rajd rowerowy

    Rajd rowerowy

    W jeden z ostatnich dni złotej polskiej jesieni 12 uczniów ZSZ wraz z opiekunami, panem Krzysztofem Roznerskim i panem Krzysztofem Suchorabem, wyruszyło na rajd rowerowy z Brodnicy do Golubia – Dobrzynia.

                Rowerzyści pokonali około 70 kilometrów. Po drodze w Radzikach Dużych zwiedzili ruiny zamku rycerskiego, a w Szafarni Ośrodek Chopinowski. Przejeżdżali też przez Płonne – miejscowość, w której kilka razy spędzała wakacje pisarka Maria Dąbrowska. W Golubiu – Dobrzyniu młodzież zwiedziła zamek i starówkę. W drodze powrotnej uczniowie i opiekunowie zatrzymali się w Małkach na obiedzie sponsorowanym przez firmę BROMILK     Pogoda nie była zbyt łaskawa dla wycieczkowiczów, bo trzeba było jechać pod wiatr, zdarzały się przelotne  opady deszczu, ale humory i tak dopisywały, nie było awarii, wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. O bezpieczeństwo uczestników rajdu zadbał BROMILK, który zakupił wszystkim kaski ochronne.      

  • Projekt polsko - rosyjskiej wymiany młodzieży

    Projekt polsko - rosyjskiej wymiany młodzieży

    W dniach 21 – 26 września 2015 roku grupa uczniów  z naszej szkoły przebywała w partnerskiej szkole w Polessku (obwód kaliningradzki).

                Wizyta w Polessku była ostatnim etapem projektu „Polsko – rosyjskiej wymiany młodzieży”,  finansowanego przez Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.  Jego autorem  był pan Mirosław Wołojewicz, a opiekunką grupy i tłumaczką była pani Beata Zakrzewska.  

                Projekt polegał  głównie na przygotowaniu uczniów do poruszania się na rynku pracy, nabywaniu wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, a poza tym poznawaniu historii, kultury i obyczajów obydwu krajów. Uczestniczyli  w nim uczniowie ZSZ uczący się języka rosyjskiego, czyli uczniowie Technikum Logistycznego i niektórych klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Brodnicy oraz uczniowie Technikum Profesjonalnych  Technologii w Polessku,

                Rosjanie przygotowali naszym uczniom bardzo ciekawy program pobytu. Młodzież spotkała się z władzami miasta i dyrekcją szkoły, wraz z kolegami z Polesska uczestniczyła w lekcjach oraz w tradycyjnych „otrzęsinach”, które są jednocześnie świętem szkoły. Poza tym brodniczanie zwiedzali zamek Labiau, Kaliningrad, kurort Swietłagorsk, kopalnię bursztynu, pływali statkiem po rzece Dejmie.

                Wyjazd dostarczył wielu wrażeń. Uczniowie udoskonalili swoje umiejętności językowe, poznali potoczny język Rosjan, zaobserwowali różnice między szkołami. Z satysfakcją stwierdzili, że posiadają lepsze warunki nauki i nowocześniej wyposażone pracownie. Dziwiły ich między innymi lekcje trwające 1 godzinę i 20 minut.  Uczniowie poznali też tradycyjną rosyjską kuchnię, np. bliny, pielmieni.

                Realizacja  projektu umożliwiła młodzieży zawarcie nowych znajomości, które są teraz kontynuowane za pomocą Internetu, bo uczniowie partnerskich szkół bardzo się polubili. Korespondencja pozwoli rozwijać  umiejętności językowe, które być może przydadzą się przyszłym logistykom w pracy zawodowej.

     

  • Projekt SZLABAN

    Projekt SZLABAN

    30 września br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji społecznej w ramach projektu SZLABAN.

                Projekt realizowało Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Społecznego STOPER przy wsparciu Urzędu Miasta i w partnerstwie z Zespołem Szkół Zawodowych w Brodnicy.

                Uczniowie towarzyszyli osobie niepełnosprawnej w drodze do różnych brodnickich instytucji. Obserwowali bariery, które niepełnosprawnym najbardziej utrudniają samodzielne funkcjonowanie, np. brak podjazdów i wind, zbyt wysokie krawężniki, brak oznakowania dźwiękowego przy przejściach dla pieszych.

                Zebrany materiał posłuży do stworzenia raportu oraz  podjęcia działań eliminujących zauważone utrudnienia.

                Projekt SZLABAN ma na celu przede wszystkim pomoc osobom niepełnosprawnym, ale przyniósł też duże korzyści wolontariuszom z naszej szkoły, którzy uwrażliwili się na potrzeby innych. Oto niektóre wypowiedzi uczestników akcji:

    - „Teraz wiem, jak cenne są zdrowie i sprawność fizyczna.”

    - „Nie wyobrażałam sobie, że trochę wyższy krawężnik, którego właściwie nie zauważam, może być przeszkodą nie do pokonania.”

    - „Byłam pod wrażeniem pogody ducha, poczucia humoru i dystansu do siebie osób niepełnosprawnych, bo myślałam, że spotkam ludzi zgorzkniałych i użalających się nad swoim kalectwem. Zaimponowali mi.”

                Pomysłodawcą i koordynatorem akcji w ZSZ był pan Mirosław Wołojewicz.

  • E- konferencja w ramach Dnia Planowania Kariery

    E- konferencja w ramach Dnia Planowania Kariery

    24 września br. w ramach III Dnia Planowania Kariery, Jak dobrze zdać maturę i dostać się na wymarzone studia maturzyści z ZSZ uczestniczyli w e- knferencji zorganizowanej przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

    Młodzież za pośrednictwem Internetu uczestniczyła w spotkaniu z wykładowcami Akademii Leona Koźmińskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.Program obejmował następujące zagadnienia:

    - Grządka w ogródku czy kariera na Wall Street? Impresje o sukcesie.

    - Jak założyć własny start-up?

    - Co autor miał na myśli? Spotkanie z pisarzem Eustachym Rylskim.

    - Matematyka na 100% - to jednak możliwe.

    Ostatni temat spotkał się z największym zainteresowaniem naszych maturzystów, przygotowujących sie do majowych egzaminów..

    Organizacją udziału naszej młodzieży w e-konferencji zajmował się pan Antoni Dogoński.

  • Sprzątaliśmy świat

    Sprzątaliśmy świat

    22 września br.  młodzież naszej szkoły  uczestniczyła w   Sprzątaniu Świata – Polska 2015.

                            W akcję zaangażowały się  cztery klasy wraz z wychowawcami:  III d (p. A. Roznerska), II b (p. R. Dąbrowicz), I TEI ( p. A. Kwiatkowska) i II ML(p. A. Krawulska). Młodzież sprzątała tereny lasku miejskiego. Efekty  pracy  to nie tylko worki pełne śmieci, ale przede wszystkim edukacja ekologiczna, uczenie uczestników i obserwatorów odpowiedzialności za nasze środowisko.

                      W tym roku akcja – zorganizowana jak zawsze przez Fundację Nasza Ziemia - przebiegała  hasłem: „Wyprawa - poprawa”, a jej celem było zwrócenie uwagi  na to, jaką rolę może odegrać każdy z nas w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w swojej gminie.

                 Koordynatorem szkolnej  akcji  była p. A. Roznerska.

strona: