• "Szlachetna Paczka"

    "Szlachetna Paczka"

    Nasza szkoła już po raz drugi włączyła się w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka.

                Inicjatywa udziału w akcji wyszła od uczennic klasy III Technikum Handlowego, które z pomocą wychowawcy, pana Krzysztofa Roznerskiego, zajęły się sprawami organizacyjnymi.

                Dziewczęta skontaktowały się z brodnickim sztabem Szlachetnej Paczki, wybrały rodzinę oczekującą pomocy, a następnie rozreklamowały akcję w szkole. Skutecznie poruszyły serca zarówno nauczycieli, jak i swoich rówieśników, którzy przejęci losem matki wychowującej samotnie pięcioro dzieci chętnie włączali się do akcji.  Przez dwa tygodnie  zbieraliśmy pieniądze  i różne  artykuły spożywcze oraz środki czystości.  Nasza „szlachetna paczka”  to 16 kartonów! Udało nam się spełnić wszystkie marzenia wybranej rodziny.

                12 grudnia świątecznie opakowane kartony trafiły do magazynu Szlachetnej Paczki, a stamtąd wolontariusze dostarczyli  je rodzinie, która dzięki nam ma zapewnione radosne święta. Mama była wzruszona i zaskoczona ilością otrzymanych podarunków, a dzieci szczęśliwe, bo otrzymały upragnione zabawki i mnóstwo słodyczy. My też możemy się cieszyć z udziału w tak szlachetnej akcji, bo przecież „więcej jest radości w dawaniu niż braniu”.

  • Akcja "Sprzątaj po swoim psie"

    Akcja "Sprzątaj po swoim psie"

    Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie „Sprzątaj po swoim psie”, zainicjowanym  przez nauczyciela historii i jednocześnie radnego Rady Miasta, pana Mirosława Wołojewicza oraz Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

                Autorzy projektu postanowili zaszczepić dobre obyczaje wśród właścicieli psów  i doszli do wniosku, że najlepiej zacząć edukację  od najmłodszych. Uczennice ZSZ jako wolontariuszki rozpoczęły cykl spotkań z przedszkolakami i uczniami klas początkowych. Zajęcia odbyły się już w Przedszkolu nr 8, Szkole Podstawowej nr 1 oraz w Niepublicznym Przedszkolu na ulicy Jagiellońskiej.            

                Z dziećmi spotkały się: Katarzyna Nowakowska z klasy III TE oraz Marta Szóstakowska i Magdalena Bieżuńska z klasy III TB. Zajęcia  będą kontynuowane po nowym roku.

                „Sprzątaj po swoim psie” to już druga w tym roku akcja społeczna z udziałem uczniów naszej szkoły. Niedawno byliśmy bardzo aktywnymi partnerami podczas akcji „Szlaban” , realizowanej przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Społecznego „Stoper”.

  • Bieg Mikołajkowy

    Bieg Mikołajkowy

    Grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoły wzięła udział w Charytatywnym Biegu Mikołajkowym dla chorego Miłosza Pietrusińskiego.

                Impreza odbyła się 6 grudnia br. w parku im. Jana Pawła II w Brodnicy. Przyświecał jej bardzo szlachetny cel – zbiórka pieniędzy dla chorego chłopca.

                Około   530  uczestników   imprezy przebiegło łącznie  5112 km! W tym sukcesie mieli  swój udział uczniowie ZSZ,  którzy zaliczyli prawie 200 kilometrów. Potwierdzeniem ich zaangażowania są dwa  certyfikaty ( jeden na zdjęciu obok).

  • Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

    Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

    7  grudnia  Samorząd Uczniowski zorganizował Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek.

                Jest to impreza, która od kilku lat z dużym powodzeniem wprowadza nas w nastrój świąt Bożego Narodzenia i pozwala odkrywać nowe talenty artystyczne.

         Do udziału w konkursie zostały zaproszone wszystkie klasy technikum i zasadniczej szkoły zawodowej.  Występy oceniali jurorzy: pani Katarzyna Gniadkowska, pan Jakub Cybulski, ks. Artur Jankowski oraz Paulina Burnicka – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.

          Artystom przyświecało hasło: „Śpiewać każdy może”, a ewentualne  braki umiejętności wokalnych  były doskonale nadrabiane kostiumami i pomysłową choreografią. Jurorzy zwracali uwagę na dobór i interpretację utworu, estetykę, dodatkowe środki wyrazu, stroje oraz integrację grupy.     

                 I miejsce zdobyła klasa III TE (również najlepsza w ubiegłym roku szkolnym) , II miejsce – klasa III TM,  III –klasa III TB. Poza tym jury wyróżniło występ Joanny Wasik -  reprezentantki  klasy  II TI.

  • Konkurs tygodnika CBR i Komendy Powiatowej Policji

    Konkurs tygodnika CBR i Komendy Powiatowej Policji

    Tygodnik CBR oraz  Komenda Powiatowa Policji w Brodnicy ogłaszają konkurs skierowany do dzieci i młodzieży. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa seniorów, narażonych na kradzieże dokonywane przez oszustów podających  się na przykład za wnuczka.

                Na czym polega konkurs? Na stronie internetowej   www.brodnica-cbr.pl  zamieszczone są filmy udostępnione przez policję. Należy się udać do seniora czyli - babci, dziadka, starszej cioci czy wujka, samotnej sąsiadki czy sąsiada z mobilnym urządzeniem (telefonem, smartfonem czy tabletem z dostępem do internetu). Osobie starszej trzeba taki film pokazać. Po obejrzeniu senior zgłasza osobę, która mu film pokazała,  do redakcji CBR, dzwoniąc pod numer 662 061 319 (należy podać imię, nazwisko, wiek i miejscowość z której pochodzi osoba, która zaprezentowała film).  Na uczestników konkursu czekają nagrody rzeczowe.  Szczegółowe informacje na temat konkursu: http://brodnica-cbr.pl/artykul/pokaz-seniorowi-film/32171

  • Quiz matematyczny

    Quiz matematyczny

    4  grudnia br. uczniowie klas pierwszych i drugich technikum  uczestniczyli w quizie matematycznym pod hasłem „Matematyka dla każdego”, zorganizowanym przez panie Jowitę Kisicką, Teresę Kulwicką  i Magdalenę Chachulską.

                Turniej miał na cel rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania matematyką. Uczestniczyły w nim trzyosobowe zespoły z poszczególnych klas, a pozostali uczniowie dzielnie kibicowali swoim reprezentantom. Zmagania drużyn oceniały jurorki: pani Anna Radaszewska i pani Magdalena Sobiech z Biura Rachunkowego BILANS, które ufundowało nagrody dla zwycięzców quizu.

                Ciekawie przygotowane zadania udowodniły, że rozwiązywanie matematycznych łamigłówek może być świetną zabawą ćwiczącą umiejętności przydatne podczas lekcji i w codziennym życiu.

                Z łamigłówkami matematycznymi najlepiej poradziły sobie zespoły:

    I miejsce – klasa I TEI : Monika Laser, Michał Domżalski, Dominik Jarzembski

    II miejsce – klasa I TB: Grzegorz Biniecki, Dagmara Dobies, Małgorzata Bartkowska

    III miejsce – klasa I TL: Karolina Domżalska, Marian Tarantowicz, Julita Nasiłowska

     

  • Podsumowanie projektu wymiany młodzieży

    Podsumowanie projektu wymiany młodzieży

             3 grudnia 2015 r.  uczniowie ZSZ uczestniczący w projekcie polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży zorganizowali pod kierunkiem swojej opiekunki,  pani Beaty Zakrzewskiej, spotkanie prezentujące  efekty działań.

                W spotkaniu oprócz Dyrekcji i nauczycieli ZSZ uczestniczyli  przedstawiciele władz powiatu brodnickiego - Przewodniczący Rady Powiatu, Roman Pytlasiński,  oraz  Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Stanisław Czajkowski. Przybyli również przedstawiciele lokalnych mediów.  

                Uczestnicy projektu zaprezentowali zebranym zdjęcia i filmy dokumentujące pobyt Rosjan w Brodnicy oraz wizytę uczniów ZSZ w Polessku.    

                Miłym akcentem spotkania był poczęstunek, na który składały się tradycyjne rosyjskie potrawy przygotowane przez zaprzyjaźnione małżeństwo polskich repatriantów.

                Choć temat projektu brzmiał poważnie - „Młodzież na współczesnym rynku pracy – szanse, wyzwania i obawy”  - okazało się, że podczas jego realizacji młodzież znalazła okazję do wspólnej zabawy i poznania kultur obu krajów. Uczniowie ZSZ zaprzyjaźnili się z rówieśnikami z Polesska, a wspólnie spędzony czas pozwolił przełamać stereotypowe wyobrażenia o partnerach. Młodzi ludzie szybko przekonali się, że z dala od wielkiej polityki. wśród zwykłych ludzi świetnie widać nasze słowiańskie korzenie. Zapewniali, że więcej nas łączy niż dzieli i z pewnością będą kontynuować zawarte znajomości.

     

  • Szkolne eliminacje Olimpiady Przedsiębiorczości

     3 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół Zawodowych odbyły się eliminacje szkolne Olimpiady Przedsiębiorczości. Uczestniczyło w nich 21 uczniów z klas II i III Technikum Ekonomicznego. Hasło tegorocznej XI edycji Olimpiady brzmi: „Nowe przewagi konkurencyjne – technologia, informacja, społeczność”.

  • Świąteczna zbiórka żywności

    Świąteczna zbiórka żywności

    W dwie listopadowe soboty  (21 i 28 listopada br.) wolontariusze  z naszej szkoły brali   udział w świątecznej zbiórce żywności PCK w brodnickich sklepach.

    Hasło przewodnie tej akcji brzmi: „Pomóż tym, którzy tej pomocy potrzebują”. Klienci brodnickich sklepów chętnie wkładali do koszy cukier, mąkę, makarony, konserwy, słodycze i inne produkty. Zebrana żywność w całości będzie przekazana najuboższym rodzinom z naszego powiatu w formie paczek świątecznych.

                W zbiórce żywności uczestniczyło 54 wolontariuszy z następujących klas: IV TE,                   I TL, II TE, II TML, III TE, I TEI, II TB, II TMH, I TE. Uczniowie poświęcili swój wolny czas, by pomóc rodzinom w trudnej sytuacji materialnej. Wszystkim należą się słowa uznania.

                Zbiórkę zorganizowała pani Katarzyna Klenowicz przy współpracy z Zarządem PCK w Brodnicy.

     

  • Pierwszoklasiści w Baju Pomorskim

    Pierwszoklasiści w Baju Pomorskim

    25 listopada br. uczniowie klasy I Technikum Informatycznego i I b Technikum Mechatronicznego obejrzeli spektakl pt. „Makbet” w Baju Pomorskim w Toruniu.

                Wyjazd zorganizowały panie Barbara Stefańska i Dorota Katolicka, opiekunami młodzieży byli również: pani Katarzyna Gniadkowska i pan Ryszard Gut.

                Dramat Szekspira   od lat jest lekturą szkolną i z pewnością nie należy do ulubionych utworów młodzieży. Ale oryginalna interpretacja reżysera – Zbigniewa Lisowskiego – spotkała się z dużym zainteresowaniem młodych odbiorców.  

    Intrygowała scenografia – mroczna, tajemnicza, pełna symboli,  z motywami z obrazów  Hieronima  Boscha i Salvadora Dalego.  Ważną rolę odgrywała muzyka, między innymi fragmenty utworu Kazika Staszewskiego i  Lao Che. Klasyczny dramat zyskał bardzo nowoczesną oprawę, pomagającą zrozumieć sens dzieła, z którego wynika, że zło tak naprawdę tkwi w każdym człowieku, w jego ambicjach i podświadomych pragnieniach.

                Według obowiązującej Podstawy programowej kształcenia ogólnego jednym z zadań szkoły jest przygotowanie uczniów do świadomego odbioru różnych tekstów kultury, między innymi spektaklu teatralnego. Dlatego tak ważne są wyjazdy do teatru. Nasza młodzież w tym roku szkolnym  uczestniczyła już w kilku spektaklach: „Zbrodnia i kara”,  „Dziady”, „Metro” i „Makbet”. Kolejne wycieczki – w trakcie przygotowań.

  • "Mechatronicy" na wycieczce

    "Mechatronicy" na wycieczce

     24 listopada 2015 r. uczniowie klasy  III Technikum Mechatronicznego wyjechali na wycieczkę do zakładu Pesa w Bydgoszczy.

                Wyjazd w całości finansowała Państwowa Inspekcja Pracy w Bydgoszczy, ponieważ był  nagrodą za udział naszej szkoły w programie edukacyjnym  “Kultura bezpieczeństwa”.

                Bydgoska  PESA jest największym polskim producentem pojazdów szynowych – pociągów elektrycznych i spalinowych, lokomotyw oraz tramwajów. Uczniowie  zapoznali się multimedialną prezentacją zakładu, a następnie zwiedzili działy montażu tramwajów i pociągów. Mogli zaobserwować bezpieczne metody pracy stosowane w  poszczególnych działach.  Na koniec otrzymali upominki w postaci multimetrów do pomiarów elektrycznych.

                Opiekunami młodzieży byli panowie: Sławomir Krawulski, Wiesław Lechowicz i Paweł Sternicki.

     

  • Stypendia za wyniki w nauce

    Stypendia za wyniki w nauce

    Natalia Kulwicka i Agnieszka Bartkowska – uczennice klasy III Technikum Ekonomicznego – otrzymały stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce.

      Natalia Kulwicka otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów, przyznawane za najwyższą średnią ocen w szkole. Natalia ukończyła klasę drugą ze średnią 5,32. Poza wysoką średnią może pochwalić się udziałem w ubiegłym roku szkolnym w eliminacjach okręgowych Olimpiady Geograficznej oraz I miejscem w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK.  W tym roku szkolnym zdobyła II miejsce w Konkursie Literackim „Moje spojrzenie na niepodległość”, zorganizowanym przez Brodnickie Stowarzyszenie Kultury. Obecnie przygotowuje się do kolejnej edycji Olimpiady Geograficznej.

    Agnieszka Bartkowska otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ukończyła klasę drugą ze średnią ocen 5,30. Jej największe osiągnięcia dodatkowe w ubiegłym roku szkolnym to: III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Papieskim, I miejsce w Powiatowym Konkursie Ekologicznym i I miejsce w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK.

    Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

  • Wycieczka do Warszawy

    Wycieczka do Warszawy

    23 listopada br.  34-osobowa grupa uczniów technikum pod opieką pana Krzysztofa Roznerskiego oraz  pań Aleksandry Roznerskiej i Barbaray Stefańskiej uczestniczyła w wycieczce  do Warszawy.

                Głównym punktem programu było  obejrzenie musicalu „Metro” w teatrze Buffo. Spektakl od ponad 25 lat wciąż zachwyca widzów pięknymi piosenkami, choreografią, efektami świetlnymi i tematyką bliską szczególnie młodym widzom, którzy zdecydowanie dominowali na widowni.  Któż nie zainteresowałby się opowieścią o miłości, buncie i marzeniach młodych ludzi o sukcesie – niekoniecznie związanym z zarabianiem pieniędzy. Nasi uczniowie byli pod wrażeniem spektaklu. Większość z nich znała piosenki z musicalu, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że to nie to samo co przedstawienie na żywo w teatrze.

                Przed spektaklem uczestnicy wycieczki zwiedzili Stadion Narodowy. Z przewodnikiem przeszli tradycyjną trasę wycieczkową, która pozwala zobaczyć między innymi: szatnie piłkarzy, kaplicę dla wiernych różnych wyznań, lożę honorową, salę konferencyjną, salę odnowy biologicznej i oczywiście trybuny. Przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o historii stadionu, który powstał na miejscu Stadionu Dziesięciolecia – dawnej atrakcji Warszawy. Potrafił też zainteresować różnymi  ciekawostkami związanymi z funkcjonowaniem Stadionu Narodowego, odbywającymi się tu imprezami i gośćmi zasiadającymi na trybunach.      

                Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wrażeń, bo zapewniła różne atrakcje – na Stadionie mnóstwo spaceru na świeżym powietrzu (i wciąż schody!), a w teatrze piękna muzyka i taniec.

  • ZSZ gospodarzem Powiatowego Konkursu Ortograficznego

    ZSZ gospodarzem Powiatowego Konkursu Ortograficznego

    23 listopada  br.  Zespół  Szkół Zawodowych w Brodnicy  był gospodarzem XIII  edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego o Tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Brodnickiego.

                Organizatorkami konkursu są polonistki z naszej szkoły:  panie  Diana Zabłotna , Jolanta Wieczorek i Małgorzata Wróblewska.  Jest on adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu.. Naszą szkołę reprezentowali: Magdalena Frass  (kl. 2 TE), Joanna Szwalec (kl.3 TE), Natalia Kulwicka  (kl.3 TE), Magdalena Białkowska (kl. 1 TM) i Karol Krajewski ( kl. 4 TI). To oni wygrali eliminacje szkolne, które odbyły się w październiku.

    Dyktando ułożyła pani Diana Zabłotna. Obfitowało ono w pułapki ortograficzne.  Tekst, noszący tytuł : „Strzeż się trzynastki”, nawiązywał do trzynastej już edycji konkursu i do utrwalonych  w naszej kulturze przesądów związanych z tą feralną liczbą.

    Najlepsze okazały się  uczennice z  I LO w Brodnicy, które zajęły dwa pierwsze miejsca. Do naszej szkoły trafiło tylko jedno wyróżnienie, które zdobyła Magdalena Frass.

                 Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe oraz Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe. Nagrody wręczali: naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Stanisław Czajkowski oraz dyrektor ZSZ, Jacek Gniadkowski.

    Podczas oczekiwania na werdykt jurorów uczestnicy konkursu poznali zasady regulujące pisownię wszystkich trudnych wyrazów z dyktanda. Mieli też czas na chwilę relaksu, słuchając występu wokalnego Magdaleny Grapatyn, uczennicy ZSZ.

               

  • Ogólnopolska Olimpida Logistyczna

    Damian Jastrzębski z klasy IV i Sylwia Aranowska z klasy IIIa Technikum Logistycznego zakwalifikowali się do II etapu VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej.

                Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu od 2008 roku. Jest jedynym w Polsce turniejem tematycznym z dziedziny logistyki, którego finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego. 

                W I etapie tegorocznej edycji Olimpiady wzięło udział 7127 uczniów z 294 szkół. Do zawodów II stopnia zakwalifikowało się 588 osób, które najlepiej rozwiązały 25 zadań testowych.

                W naszej szkole etap szkolny pisało 23 uczniów TL.  Damian i Sylwia będą reprezentować szkołę w kolejnym etapie, który odbędzie się 1 grudnia br. w Tczewie.

                 Trzymamy kciuki! Marzy nam się powtórzenie sukcesu sprzed kilku lat, gdy uczeń naszej szkoły okazał się najlepszym młodym logistykiem w Polsce.

  • Szkolny Klub Doradztwa Zawodowego "DROGOWSKAZ"

    Szkolny Klub Doradztwa Zawodowego "DROGOWSKAZ"

    1 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy  rozpoczyna działalność Szkolny Klub Doradztwa Zawodowego DROGOWSKAZ.

                Opiekunką klubu jest pani  Anna Krawulska. Jego główne  zadanie to   przygotowanie ucznia do roli pracownika.  

                W każdy pierwszy piątek miesiąca w godzinach 10.30 – 11.30 w gabinecie  psychologa szkolnego działa punkt konsultacji doradcy zawodowego.  Wszyscy uczniowie ZSZ oraz ich rodzice mają możliwość korzystania  z porady indywidualnej dotyczącej wyboru dalszego kształcenia lub pracy zawodowej. 

              W ramach porady można zapoznać się między innymi z przewodnikami po zawodach, wzorami dokumentów  aplikacyjnych, różnymi testami sprawdzającymi predyspozycje zawodowe oraz z  ofertami edukacyjnymi i kryteriami przyjęć do szkół policealnych i wyższych.       

                Opiekunka Szkolnego Klubu Doradztwa Zawodowego służy również pomocą nauczycielom realizującym w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy tematy związane z wyborem przez uczniów dalszej ścieżki edukacyjnej lub wyborem pracy zawodowej.

               

                Doradca zawodowy udziela również informacji drogą elektroniczną: akrawulska@zszbrodnica.pl

  • Nagrody z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa

    Nagrody z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa

    Nasza szkoła otrzymała wiele nagród podczas uroczystości zorganizowanej w Brodnickim Domu Kultury z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża:

    • Puchar Starosty Brodnickiego dla szkoły, w której działa najaktywniejszy w powiecie Młodzieżowy Klub Honorowych Dawców Krwi.
    • Nagroda za zdobycie I miejsca w etapie okręgowym XIII Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych w Honorowym Krwiodawstwie „Młoda krew ratuje życie”.
    • Nagroda za I miejsce w Polsce w Turnieju w kategorii „Najwyższa ilość pozyskanej krwi”.
    • Nagroda za I miejsce w Polsce w Turnieju w kategorii „Wskaźnik aktywności ilości oddanej krwi” (ilość w przeliczeniu na jednego pełnoletniego ucznia).
    • Odznaka Honorowa PCK stopnia IV dla Dyrektora ZSZ, pana Jacka Gniadkowskiego.
    • Statuetka Polskiego Czerwonego Krzyża w Brodnicy „Serce za Serce” dla pani Anny Krawulskiej za popularyzowanie honorowego krwiodawstwa oraz idei czerwonokrzyskich w środowisku szkolnym i lokalnym.
    • Odznaka II stopnia „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” dla pani Anny Krawulskiej.
    • Statuetka Polskiego Czerwonego Krzyża w Brodnicy „Serce za Serce” dla pana Jacka Nozderki za popularyzowanie idei czerwonokrzyskich w środowisku szkolnym i lokalnym.
    • Nagroda książkowa i dyplom dla pana Andrzeja Wiśniewskiego za popularyzowanie honorowego krwiodawstwa i opiekę nad najaktywniejszym w powiecie Młodzieżowym Klubem  Honorowych Dawców Krwi.
    • Dyplom Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Brodnicy dla Joanny Janiszewskiej z klasy IV Technikum Ekonomicznego za wyróżnioną pracę w konkursie plastycznym „Kochaj swoje serce”.

     

  • Najlepsi w Polsce!!!

    Najlepsi w Polsce!!!

    Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy zajął I miejsce w XII edycji ogólnopolskiego  Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych w Honorowym Krwiodawstwie pod hasłem „Młoda krew ratuje życie”.

                W turnieju uczestniczyło 314 szkół z całego kraju.

                ZSZ  odniósł sukces w dwóch wskaźnikach konkursowych. Wskaźnik pierwszy dotyczył ilości krwi oddanej w ramach Turnieju w przeliczeniu na jednego pełnoletniego ucznia. Tu nasza  szkoła z wynikiem 1,905 zdecydowanie pokonała rywali, ponieważ szkoła z Tomaszowa Mazowieckiego, która zajęła II miejsce, uzyskała wynik dużo niższy - 1,468. Zespół Szkół Zawodowych okazał się też najlepszy w Polsce pod  względem ilości pozyskanej krwi - 247,637 litrów krwi.

                Warto podkreślić, że w turnieju „Młoda krew ratuje życie” jesteśmy liderami już od dziewięciu lat. W 2007 roku odnieśliśmy pierwszy sukces – III miejsce w Polsce. Od tej pory już co roku zajmujemy miejsca „na podium”.

                Sukces jest powodem do radości, ale przecież w tym  turnieju nie chodzi o rywalizację, która szkoła będzie lepsza. Liczy się po prostu sam fakt oddawania krwi – bezcennego daru, który ratuje życie. Najważniejsza jest więc satysfakcja z pomagania innym.        A pomagać zawsze warto! Dużą zasługę w propagowaniu honorowego krwiodawstwa mają opiekunowie Szkolnego Klub Honorowych Dawców Krwi, pani Anna Krawulska i pan Andrzej Wiśniewski, oraz wszyscy nauczyciele, którzy dają dobry przykład młodzieży, biorąc udział w akcjach oddawania krwi.

  • Zakończenie wymiany polsko - rosyjskiej

    Zakończenie wymiany polsko - rosyjskiej

    Od 8 czerwca do 16 listopada 2015 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie wymiany młodzieży z zaprzyjaźnioną szkołą w Polessku, w obwodzie kaliningradzkim.

                Realizacja projektu  była możliwa dzięki dotacji uzyskanej z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

                Grupa uczniów z Rosji odwiedziła na początku września Brodnicę, a nasi uczniowie  złożyli rewizytę w Polessku dniach 21-26 września.

                Temat realizowanego projektu brzmiał:  „Młodzież na współczesnym rynku pracy – szanse, wyzwania i obawy”. Uczniowie wspólnie pracowali nad stworzeniem własnej firmy, której działalność jest zgodna z prawem polskim i rosyjskim. Przy okazji uczyli się autoprezentacji, elementów promocji, poznawali specyfikę funkcjonowania firm polskich i rosyjskich oraz uczyli się dostrzegać szanse i zagrożenia dla siebie na współczesnym rynku pracy.

                Integralną częścią projektu było oczywiście zbliżenie kultur. Osią, wokół której realizowano to zadanie byli dwaj wielcy uczeni Pomorza –związany z Toruniem Mikołaj Kopernik oraz związany z Kaliningradem Immanuel Kant. Uczniowie odwiedzili zarówno Dom Kopernika w Toruniu, jak i kaliningradzkie muzea-  Friedland Gates Museum oraz Muzeum Immanuela Kanta.

                 Wspólnie spędzony czas pozwolił młodzieży nie tylko nawiązać nowe kontakty, przyjemnie spędzić czas, ale przede wszystkim zauważyć, że łączą ją wspólne problemy, oczekiwania, wyzwania czy zainteresowania. Właśnie na tej płaszczyźnie młodzi ludzie budowali swoje relacje i co ważne- bardzo szybko zniknęły wszelkie bariery językowe, których nasi uczniowie obawiali się najbardziej.

                Pomysłodawcą i koordynatorem projektu był mgr Mirosław Wołojewicz, a opiekę językową w Polsce i Rosji sprawowała mgr Beata Zakrzewska. 

    Już wkrótce podsumowanie projektu – prezentacje, filmy i relacje uczestników. Zdjęcia z wizyty Rosjan w Brodnicy i uczniów ZSZ w Polessku - Album fotograficzny.

     

     

  • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

    Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

    Uczniowie ZSZ biorą udział w Światowym Tygodniu  Przedsiębiorczości, który odbywa się od  16 do 20 listopada 2015 r.

                Jest to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Organizowany od 2008 roku w 143 krajach świata, w tym w Polsce. Uczniowie naszej szkoły uczestniczą co roku w tym przedsięwzięciu.

                W tym roku zaangażowane są klasy : 3TE ,3 TB, 3 TI, 3 TH, 3b TL , które 16 listopada br. będą  zdobywać wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, związanej z kierunkiem  wykształcenia. Tego dnia uczniowie nie mają zajęć lekcyjnych w szkole, tylko udają się do urzędów, aby zdobyć potrzebne informacje. „Powstanie” pięć różnych firm, które będą starały się nawiązać współpracę z firmami już funkcjonującymi na lokalnym rynku. Zebrane wiadomości zostaną usystematyzowane, udokumentowane i przedstawione przez każdą klasę  na podsumowaniu Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w piątek tj. 20.11.2015r. w auli szkolnej.

                Inna grupa młodzieży zapozna się w środę tj.18.11.2015r. z działalnością banków komercyjnych. Tematykę tę przybliżą uczniom pracownicy Banku Millennium S.A. w Brodnicy, którzy zostali zaproszeni do naszej szkoły.

                Organizatorami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są p. Honorata Karbowska i p. Wiesława Wróblewska. Fachową pomocą służą młodzieży nauczyciele : p. Katarzyna Klenowicz, p. Anna Radaszewska, p. Jakub Michalak, p.Barbara Polender, p. Anna Romanowska

strona: