O bibliotece Imprezy- archiwum Koło Przyjaciół Biblioteki Nowości książkowe Aktualności Linki Czytelnictwo Imprezy 2015/2016

Biblioteka

Imprezy- archiwum

Konkursy
Biblioteka organizuje konkursy literackie, recytatorskie, plastyczne:
- poświęcone wielkim Polakom, np.: A. Mickiewiczowi, J. Słowackiemu, I. Paderewskiemu, W. S. Reymontowi, ks. J. Twardowskiemu, papieżowi Janowi Pawłowi II
- poświęcone ochronie środowiska
- poświęcone zainteresowaniom uczniów

Wystawy

 

2000 - Białe kruki w bibliotece szkolnej
2002 - Moje hobby - hafty, rysunki, zbiory guzików, kufli, fajek...
2002 - Bożonarodzeniowe kartki świąteczne
2003 - Wystawa ekologiczna
- Przyroda w filatelistyce
- Wydawnictwa ekologiczne
- Zdrowa żywność
- Krzewy ozdobne
2003 - Nowe dzielnice i ulice w Brodnicy
2003 - Etykiety zapałczane
2003 - Podróż w poszukiwaniu europejskiej waluty
2003 - XXV - lecie pontyfikatu Jana Pawła II
2004 - To już 5 lat - "Tydzień dla Ziemi"
2005 - klub Europejski "Concordia"
2006 - Jan Paweł II - Sługa Miłosierdzia 2006 - 25 października - Międzynarodowy Dzień Ptaków

 

 

 

                                                                                       
Rok szkolny 2009/2010


KONFERENCJA METODYCZNA
21 października 2009 r. po raz kolejny gościliśmy w naszej bibliotece mgr Krystynę Wijaczkę, metodyka do spraw bibliotekarzy. W konferencji wzięli udział bibliotekarze pracujący w bibliotekach funkcjonujących na terenie powiatu brodnickiego, a poruszono następujące tematy:
1. Racjonalne i zgodne z potrzebami szkoły wykorzystanie dodatkowej godziny zajęć.
2. Realizacja zadań metodą projektu.


MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W październiku w bibliotece szkolnej w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych można było obejrzeć fotografie prezentujące bibliotekę dawną, czyli bibliotekę w klasztorze na Jasnej Górze oraz nowoczesną placówkę w Olsztynie - "Planetę 11".  W ramach obchodów święta bibliotek szkolnych został zorganizowany konkurs na napisanie rymowanki zachęcającej do czytania pt.: "Moda na czytanie". Autorką najciekawszego tekstu była Marta Zglińska. Drugą nagrodę otrzymała Dorota Kaźmierczyk, a trzecia Beata Zglinska. Wyróżniono: Joannę Wodecką, Paulinę Tobojko oraz Tomasza Lulińskiego. 

   


 


TARGI SZKOLNE
Dnia 23 lutego 2010 r. odbyły się TARGI SZKOLNE. Nauczyciele bibliotekarze włączyli się w przygotowaniu tej imprezy i wykonali plansze promujące Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy. Młodzież gimnazjalna mogła zapoznać się z różnymi aspektami działalności szkoły, ogladając m.in. tablice: Szkoła uczy, Szkoła wychowuje, Szkoła bawi.

 

SPOTKANIE Z PISARZEM

19 marca 2010 r. w bibliotece ZSZ w Brodnicy odbyło się spotkanie młodzieży z p. Piotrem Grążawskim. W czytelni przygotowano wystawę książek napisanych przez honorowego gościa. W spotkaniu udział wzięli uczniowie brodnickich szkół ponadgimnazjalnych - uczestnicy III Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Sławić wszystko, co polskie" oraz młodzież z Koła Przyjaciół Biblioteki. P. Grążawski to brodniczanin, działacz społeczny i związkowy, rysownik, fotograf, autor scenariuszy, a z zamiłowania literat i historyk. Jest autorem takich pozycji książkowych, jak m.in.: Legendy Ziemi Michałowskiej", O herbie Brodnicy", "Gwara i germanizmy powiatu brodnickiego", "Słownik wyrazów gwarowych okolic Brodnicy", "Starostowie brodniccy". Piotr Grążawski opowiadał młodzieży o swoich licznych zainteresowaniach, o historii naszego regionu, zachęcał do poszerzania wiedzy na temat Brodnicy i Ziemi Michałowskiej. Podkreślał, jak ważna jest miłość do swojej "małej ojczyzny". Znany regionalista odpowiadał na pytania młodzieży. Na koniec symbolicznym kwiatem młodzież podziękowała p P. Grążawskieu za spotkanie.

 

 

DRZWI  OTWARTE

8 kwietnia 2010 r. w Zespole Szkół Zawodowych odbyły się "DRZWI OTWARTE". Około 600 uczniów szkół gimnazjalnych z miasta i powiatu odwiedziło szkolną bibliotekę. Nauczyciele bibliotekarze opowiadali o zasobach biblioteki, prezentowali centrum multimedialne, wyjaśniali zasady korzystania z placówki. Młodzież obejrzała wystawę, ukazującą fotografie z różnych imprez organizowanych przez szkołę i bibliotekę.

 

ŻAŁOBA  NARODOWA

15 kwietnia 2010 r. od godz. 10.00 do godz. 12.00 w bibliotece szkolnej wyłożona została brodnicka księga kondolencyjna, upamiętniajająca ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Nauczyciele i uczniowie wpisywali się do księgi, składając hołd Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, Jego Żonie, parlamentarzystom, dowódcom wojskowym, duchownym, przedstawicielom Rodzin Katyńskich, funkcjonariuszom BOR-u. Wpisaliśmy tam m.in.: "Katastrofa pod Smoleńskiem to dopełnienie tragicznych losów Polski i Polaków. Wstrząśnięci tragedią naszej Ojczyzny, łączymy się w żalu i bólu z Najbliższymi Wszystkich Ofiar tragicznego lotu do Katynia. Składamy wyrazy naszego wsparcia i współczucia".

   

 


 POŻEGNANIE  ABSOLWENTÓW

30 kwietnia w naszej szkole odbyło się Różyczkowanie. Pożegnaliśmy 142 absolwentów. Tradycyjnie, jak co roku nagrodziliśmy Annę Dąbrowską z klasy 4 TH - najlepszą czytelniczkę oraz Sławomira Pankowskiego z 4 a TE za pracę w Kole Przyjaciół Biblioteki.

 

WYSTAWA: "PRZYJDŹ. ZOBACZ.  PRZECZYTAJ."

W dniach 25 - 28 maja w bibliotece można było obejrzeć wystawę pod hasłem: "PRZYJDŹ.  ZOBACZ.  PRZECZYTAJ.". Na wystawie zaprezentowano książki nowo zakupione. Wśród nich znalazły się podręczniki i opracowania do nauki przedmiotów zawodowych, słowniki, repetytoria dla maturzystów, bogato ilustrowane albumy, np.: "Pozdrowienia z Brodnicy jakiej już nie ma - Brodnica na starych kartach pocztowych" czy też "Fryderyk Chopin". Zapraszamy uczniów po powieści H. Cobena: "W głębi lasu", "Zachowaj spokój"; S. Meyer: "Zmierzch", Księżyc w nowiu", "Zaćmienie", "Przed świtem". W zasobach biblioteki znajdują się także: "Czułość i obojetność"  R. Ligockiej, "Tylko ten" D. Palmer, "Z nakazu serca" N. Roberts.   

 

   

KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

Dnia 9 czerwca 2010 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych przez panią dyrektor Alicję Wiśniewską.

 

 

 

 

"ŻYĆ TO MYŚLEĆ"

W dniach 10 - 11 czerwca 2010 r. biblioteka zorganizowała  wystawę pt. "Żyć to myśleć". Zaprezentowano na niej zdjęcia z wypadków i kolizji, które miały miejsce na drogach powiatu brodnickiego w ostatnich latach. Zdjęcia ekspozycji pochodziły z policyjnego archiwum oraz ze zbiorów dziennikarza - Pzemysława Majchrzaka. Wymownym zdjęciom towarzyszyły znaki ostrzegawcze, np.: Szanuj pieszych, Szanuj kierowców, Uwaga, Pomyśl. Miały one wstrząsnąć młodzieżą, podziałać na wyobraźnię kierowców wsiadających do samochodów, a także na motory. Wystawę zorganizowano jako przestrogę, by wszyscy użytkownicy dróg zachowywali się rozsądnie.  Podczas uroczystego otwarcia wystawy przez pana dyrektora Bogdana Dynewskiego wręczono nagrody laureatom konkursu: "Znam przepisy - jeżdżę bezpiecznie". Wielu uczniów, którzy odwiedzili wystawę, otrzymało kamizelki odblaskowe.

 

   
 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Rok szkolny 2010/2011

 

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Od 18.10.2010. do 22.10.2010. biblioteka zorganizowała wystawę pt.: "Skarby znalezione w książkach". "Skarby" uczniowie zostawiali w książkach zwracanych  przez ostatnie kilka lat. Wśród tych, które wzbudziły szczególne zainteresowanie zwiedzających były: kartka na benzynę z 1988 r. wydana na fiata 125 p., wiersz miłosny, zakładka z papirusu, zdjęcie z komunii św., zasuszone płatki kwiatów. W ramach obchodów święta bibliotek szkolnych na wystawie zaprezentowano również bogaty zbiór albumów ukazujących malarstwo polskie i obce. Maturzystów szczególnie interesowały pozycje, w których można znaleźć interpretacje dzieł sztuki, np.: "Leksykon malarstwa. Jak czytać obrazy" lub Pascala Bonafouxa "Van Gogh". Wystawę zwiedziło 418 osób.

W październiku w bibliotece odbył się konkurs szaradziarski o tematyce biblioteczno - literackiej. Autorem krzyżówek był znany brodnicki szaradzista, nauczyciel matematyki w I LO w Brodnicy - pan Marcin Kołodziejski. W konkursie wzięło udział 19 osób. Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 21. 10. 2010. Nagrody wręczyli pani dyrektor Alicja Wiśniewska i pan Marcin Kołodziejski. Nagrodzeni uczniowie: Marta Zglińska, klasa III Technikum Ekonomiczne (I miejsce), Katarzyna Krauze, klasa III Technikum Ekonomiczne (II miejsce), Tomasz Luliński, klasa II b Technikum Informatyczne (II miejsce), Mateusz Piotrowski, klasa II MH (III miejsce) i Hanna Uzdowska, klasa I Technikum Ekonomiczne (III miejsce). Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i długopisy.

 

KONKURS RECYTATORSKI

26 października 2010 r. w bibliotece odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem: "Muzyka to początek i koniec wszelkiej mowy" (Ryszard Wagner), zorganizowany przez panie Dorotę Katolicką i Krystynę Kwintal. Zwyciężyli: drugie miejsce zajęli Patryk Seweryński z klasy I Technikum Mechatronicznego i Karolina Zielaskiewicz z IV klasy Technikum Budownictwa, trzecie miejsce zajęła Marta Garczewska z klasy Ia Technikum Informatycznego. Wyróżnienia otrzymali: Damian Sobieszyński z klasy I Technikum Ekonomicznego i Agnieszka Walczak z klasy I Technikum Logistycznego. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców ZSZ, a wszyscy uczniowie - pamiątkowe dyplomy.

 

KONFERENCJA METODYCZNA

28 października 2010 r. w bibliotece odbyła się konferencja metodyczna dla bibliotekarzy. W konferencji wzięli udział bibliotekarze pracujący na terenie powiatu brodnickiego. Metodyk pani mgr Krystyna Wijaczka przybliżyła bibliotekarzom zagadnienia dotyczące:

1. Zadań dla biblioteki szkolnej wynikających z Nowej Podstawy Programowej.

2. Poradnictwa w bibliotece szkolnej.

3. Dokumentowania realizacji dodatkowej godziny pracy.

4. Literatury odnoszącej się do problematyki związanej z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

W drugiej części spotkania omówiono bieżące sprawy dotyczące funkcjonowania bibliotek. Spotkanie upłynęło  w miłej atmosferze.

 

SPOTKANIA ZE SZTUKĄ

25 stycznia 2011 r. o godz. 17.30 grupa uczniów- miłośników sztuki (z klas III TI, III TL, III TE) pod opieką p. B. Łupiny uczestniczyła w kolejnym "Spotkaniu ze sztuką", które odbyło się w MiPBP w Brodnicy. Wykład pt.: "Od impresjonizmu do surrealizmu" przedstawiła artysta plastyk, p. M. Iwanowska Ludwińska.

 

POWIATOWE MISTRZOSTWA SZACHOWE

22 lutego 2011 r. w ZSZ w Brodnicy odbyły się I Mistrzostwa Szachowe Powiatu Brodnickiego Szkół Ponadgimnazjalnych. Panie bibliotekarki przygotowały wystawę, w ramach której można było zapoznać się z zasadami gry w szachy oraz ich krótką historią. Ponadto zaprezentowano książki i czasopisma szachowe, a także puchary i medale zdobyte przez Kamila Marchlewicza, ucznia klasy IV Technikum Budownictwa.

 

TARGI SZKOLNE

25 lutego 2011 r. odbyły się Targi Szkolne. Biblioteka szkolna włączyła się w ich organizację przygotowując tablice z informacjami o poszczególnych zawodach.

 

GALA CZYTELNICZA

10 marca 2011 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyła się Gala Czytelnicza oraz spotkanie z cyklu "Klasyka literatury". Znany brodniczanin Marian Bizan opowiadał o swoich pierwszych lekturach. Grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką koleżanki Bożeny Łupiny wysłuchała ciekawych informacji o twórczości G. Morcinka, Z. K. Szczuckiej, J.Czechowicza, J. Broniewskiej.

 

SPOTKANIE AUTORSKIE

24 marca 2011 r. w bibliotece odbyło się spotkanie z Pawłem Stannym, dyrektorem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy, redaktorem naczelnym "Ziemi Michałowskiej" i autorem publikacji: "Kurzętnik 1410. Bitwa, której nie było"; "Rycerze pędzącego jelenia. Zarys dziejów komturstwa brodnickiego"; "Brodnica 1414. Finał wojny głodowej". Tematem spotkania była Brodnica w literaturze, a udział w nim wzięła młodzież z naszej szkoły oraz uczestnicy konkursu recytatorskiego.

 

DNI NIEMIECKIE

 W dniach 25 - 29 marca 2011 roku z okazji Dni Niemieckich w bibliotece można było obejrzeć pokonkursową wystawę prac plastycznych, ukazujących skojarzenia uczniów z naszym zachodnim sąsiadem.

 

DRZWI OTWARTE

30 marca 2011 roku biblioteka uczestniczyła w Drzwiach Otwartych. Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki: Krystian Gołębiewski, Dawid Leśniewski i Marcin Skonieczka - uczniowie klasy 3TI - prezentowali naszą bibliotekę gimnazjalistom z miasta i powiatu.

 

 

 

ŚWIATOWY  DZIEŃ  KSIĄŻKI  I  PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Aby uczcić to święto w bibliotece przygotowano prezentację multimedialną pt.: "Prawo autorskie w szkole". Prezentację wgrano do znajdujących się  w bibliotece 7 komputerów. W dniach od 27 do 29 kwietnia uczniowie wraz z opiekunami zapoznawali się z przygotowanym materiałem.

Dodatkowo w czytelni biblioteki uczniowie mogli zobaczyć nowości wydawnicze, które zakupiono w ostatnim roku i zaprezentowano na wystawie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pozycje z dziedziny logistyki i informatyki, a także z literatury pięknej, np.: H. Cobena "Nie mów nikomu", "Jedyna szansa", z fantastyki: A. Sapkowskiego "Żmija", "Ostatnie życzenie".

Prezentacja została zamieszczona na stronie internetowej biblioteki szkolnej, w zakładce: Aktualności. Zapraszamy zainteresowane osoby na naszą stronę.

 

NASZ  WIELKI  POLAK

W dniu 1 maja 2011 r. odbyły się uroczystości beatyfikacyjne papieża Jana Pawła II. W związku z tą uroczystością biblioteka przygotowała wystawę książek, albumów i plakatów, poświęconych Wielkimu Polakowi. Ekspozycję mozna było obejrzeć  w dniach 29.04.2011. - 06.05.2011 w bibliotece szkolnej. Uczniowie chętnie oglądali przygotowane w bibliotece materiały.

WARSZTATY LITERACKIE W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W BRODNICY

"Dla wszystkich którzy już tworzą, zamierzają zacząć pisać, a jeżeli nie piszą to czytają". Pod takim hasłem 19.05.2011 r. w M. i P. B. P  w Brodnicy odbyły się  II Brodnickie Warsztaty Literackie z udziałem poety, krytyka literackiego i wykładowcy na Uniwersytecie Karzimierza Wielkiego, Dariusza Tomasza Lebiody. Koleżanka Magdalena Bączkowska wraz z grupą uczniów przysłuchiwała się czytanym wierszom autorstwa p. Lebiody, a także tym napisanym przez uczestników warsztatów. Czytanie wierszy połączone było z dyskusją na temat tego jak powinno się je pisać.

 

 

 

Rok szkolny 2011/2012

 

ZWYCIĘSTWO  MARTY  ZGLIŃSKIEJ

30. 09. 2011. w I LO w Brodnicy odbył się Powiatowy Turniej Szaradziarski. Celem konkursu było popularyzowanie łamigłówek logicznych i rozrywek umysłowych wśród młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu brodnickiego.

Uczniowie naszej szkoły: M. Zglińska, K. Krauze, A. Wiśniewski wykazali się dużą wiedzą z zakresu literatury, historii i geografii. Do konkursu uczniowie przygotowywali się w bibliotece pod opieką p. A. Gęsickiej.

W Powiatowym Turnieju Szaradziarskim zwyciężyła uczennica kl. IV TE Marta Zglińska. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.

 

CIESZYMY SIĘ, ŻE...

Dyrektor i Pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy pamiętają o naszym nauczycielskim święcie.



 

Dnia 11.10.2011. w  M. i P.B.P. w Brodnicy odbyła się promocja kolejnej książki pt.: "Przemek i koty. Opowieść a może bajka." pana Ryszarda Przybylskiego. W miłej, domowej atmosferze wysłuchaliśmy wierszy i fragmentów nowej książki, czyli wspomnień o Przemku - synu autora.

My tam też byłyśmy z grupą młodzieży z naszej szkoły.

 

BRODNICA  -  MOJA  MAŁA  OJCZYZNA

W dniach od 5 do 12 grudnia 2011 r. w bibliotece można było obejrzeć wystawę pod tytułem: BRODNICA - MOJA MAŁA OJCZYZNA. Wśród prezentowanych materiałów znalazły się:

- artykuły z 7 różnych gazet zebrane pod wspólnym hasłem BRODNICA W PRASIE

- szkice najciekawszych miejsc w Brodnicy - BRODNICA NA RYSUNKU

- fragmenty o Brodnicy wyszukane w literaturze pięknej, np.: "Krzyżacy" H. Sienkiewicza, "Byłam królewną" T. Bojarskiej, "Papież i buntownik" J. Wiktora, "Przełom" K. Bunscha i w wierszu "Stary Ułan pod Brodnicą" W. Pola

- albumy, foldery i książki o Brodnicy

- pozycje lokalnych twórców, m.in.: R. Przybylskiego, J. Wultańskiego, P. Stannego, P. Grążawskiego, K. Gążawskiego, M. Bizana.

Ponadto uczniowie odwiedzający wystawę mogli obejrzeć 45 zdjęć Brodnicy i okolicy przyniesionych przez 11 uczestników konkursu fotograficznego pod hasłem: "Ukochane miejsca mojej małej ojczyzny". Uczniowie wybierali najładniejsze ich zdaniem zdjęcie. Głosowały 454 osoby. Zwycięzcy konkursu to:

I miejsce - Patryk Seweryński, klasa I b

II miejscce - Karolina Nowakowska, klasa I EH

                 - Piotr Fagasiński, klasa 3a TL

III miejsce - Paulina Kruszyńska, klasa 3 MH

                - Magda Barcikowska, klasa 3 TE

wyróżnienia otrzymały: Małgorzata Wróblewska, klasa I g i Paulina Szóstakowska, klasa 3a TL.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 12.12.2011 r. o godz. 10.00 w bibliotece. Dyplomy, nagrody książkowe i długopisy zwycięzcom konkursu i uczestnikom wręczyła p. A. Wiśniewska - wicedyrektor. Łącznie wystawę odwiedziło 500 osób.

Zdjęcia z imprezy dostępne na stronie naszej szkoły w zakładce: Album fotograficzny.

 

DRZWI  OTWARTE

12 kwietnia odbyły się Drzwi Otwarte. Biblioteka włączyła się w promocję szkoły. Przy współpracy uczniów klsa IV TI: Krystiana Gołębiewskiego, Dawida i Michała Leśniewskich, Marcina Skonieczki oraz uczennicy kl. I TEH Patrycji Steinke prezentowałyśmy bibliotekę. Gimnazjaliści usłyszeli od swoich starszych kolegów o działalności KPB, obejrzeli wystawę na temat J. Korczaka i zapoznali się z folderem promującym bibliotekę szkolną.

 

2012 - ROK JANUSZA KORCZAKA

Rok 2012 ustanowiony został przez Sejm RP Rokiem Korczaka. Sejmik Województwa Kujawsko – Pomorskiego uchwalił rok 2012 Rokiem Praw Dziecka, a patronem Roku w naszym województwie będzie oczywiście Janusz Korczak.

Biblioteka szkolna włączyła się w obchody poświęcone Korczakowi. W dniach 17 – 23 kwietnia 2012 zorganizowałyśmy wystawę, na której znalazły się informacje dotyczące życia, twórczości i działalności pedagogicznej Starego Doktora. Uczniów bardzo interesowały książki napisane przez Korczaka, oryginalne artykuły oraz złote myśli, np.:

 "Kiedy śmieje się dziecko – śmieje się cały świat”, Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał”.

Uczniowie i nauczyciele odwiedzający wystawę oglądali również prezentację multimedialną, a także fragment filmu pt.: „Korczak” w reż. A. Wajdy. W związku z Rokiem Korczaka ogłosiłyśmy również konkurs na przygotowanie prezentacji multimedialnej. Finał konkursu i wręczenie nagród odbyło się 24.04.2012.

Nagrodzeni uczniowie:

I miejsce: Krystian Gołębiewski, klasa IV TI

II miejsce: Michalina Grzywacz, klasa III bTL,

II miejsce: Bartłomiej Gutowski, klasa III bTI

III miejsce: Ewelina Olszewska, klasa III TMH,

III miejsce: Marcin Skonieczka, klasa IV TI

Nagrody ufundowała Rada Rodziców

Impreza biblioteczna cieszyła się dużą popularnością. Dzięki temu udało się społeczności uczniowskiej przybliżyć sylwetkę lekarza, pedagoga, działacza społecznego, człowieka, który całe swoje życie poświęcił dzieciom.

 

 

DZIEŃ  ZIEMI

     31 maja 2012 r. odbyły się w szkole obchody DNIA ZIEMI. Impreza przebiegała pod hasłem "Włącz myślenie - chroń życie". Jak co roku biblioteka włączyła się w tę uroczystość przygotowując m.in. wystawę zdjęć z wypadków na drogach naszego powiatu oraz wystawę poświęconą skutkom palenia papierosów.

     Pondto naszą bibliotekę odwiedzili zaproszeni na ten dzień goście: członkowie Klubu Motocyklowego Szlif FG Siepc, pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego z Grudziądza oraz ratownicy medyczni i policjanci z brodnickich placówek.

 

 

 

ROK SZKOLNY  2012/2013

 

TURNIEJ SZARADZIARSKI

28  września 2012 r. w I LO w Brodnicy odbyły się III Powiatowe Szaradziarskie Mistrzostwa Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych, w ktorych startowało dziewięć trzyosobowych zespołów.

Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Omega w Brodnicy - sekcja gier i rozrywek umysłowych -  Brodnicki Kluib Szaradzistów "Jolka", a współorganizatorami byli I LO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy i Redakcja "Rozrywki" z Warszawy.

Konkurs miał na celu popularyzację łamigłówek wśród młodzieży. Uczennice z naszej szkoły: Cichocka Karolina (3 TE), Grzywacz Michalina (4bTL), Uzdowska Hanna (3TE), które udały się do I LO w Brodnicy pod opieką p. A. Gęsickiej zajęły drugie miejsce.

Cieszymy się, że udało się nam powtórzyć ubiegłoroczny sukces, bo znowu znaleźliśmy się na podium.

   

 

KONKURS  "JA  I  MOJA  SZKOŁA"

W związku z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku 2012 r. zorganizowano konkurs "Ja i moja szkoła". Celem konkursu było sprawdzenie wiedzy uczniów o szkole i bibliotece oraz zachęcenie ich do korzystania ze strony internetowej biblioteki.

Konkurs cieszył się dużym powodzeniem. W dniu 30 października 2012 r. w czytelni biblioteki odbyło się podsumowanie imprezy czytelniczej. Dyrektor Alicja Wiśniewska wręczyła pamiatkowe dyplomy i nagrody uczestnikom konkursu.

Zwycięzcy: I miejsce - Joanna Gruźlewska (klasa II TEH), II miejsce - Hanna Uzdowska (klasa III TE), III miejsce - Angelika Ozimkowska (klasa II bTL). Wyróżnienia: Joanna Janiszewska (klasa I TE), Borys Lange (klasa III TI).

Nauczycielki bibliotekarki dziękują Dyrektorowi Szkoły i Radzie Rodziców za ufundowane nagrody.

 

NIE  JESTEŚ  SAM

W  2012/2013 roku uczestniczymy w konkursie "Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń".

W dniach 25 - 31 października br. w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę pt.: "Nie jesteś sam". Zaprezentowano na niej materiały dotyczące problemu osamotnienia z powodu biedy, choroby, "eurosieroctwa". Przygotowano tablice informacyjne z ośrodkami pomocy społecznej w regionie, takimi jak, np.: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Pomocy Społęcznej, Polski Czerwony Krzyż, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. W trakcie zwiedzania wystawy przez uczniów nauczyciele bibliotekarze przeprowadzali krótką pogadankę na temat form pomocy osobom osamotnionym

Wystawę odwiedziło 695 osób. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i nauczycieli, i stanowiła doskonałe uatrakcyjnienie takich przedmiotów jak wiedza o społeczeństwie, wiedza o kulturze, godzina wychowawcza.

 

ŚWIĘTA, ŚWIĘTA, ŚWIĘTA...

 W grudniu ogłoszono konkurs na wykonanie stroika bożonarodzeniowego. Celem konkursu była popularyzacja zwyczajów świątecznych. Uczniowie z różnych klas przygotowali 16 stroików. Jury w składzie: p. dyr. V. Sternicka (przewodnicząca), p. B. Zakrzewska, p. B. Łupina wyrózniło następujących uczniów: I miejsce - Anna Hebel (IVb TL), II miejsce - Tomasz Luliński (III TI), III miejsce - Bartosz Knieć (IIc ZSZ), wyróżnienia: Weronika Fogel (If ZSZ), Joanna Janiszewska (I TE).

Stroiki zostały wykorzystane do dekoracji stołu wigilijnego na szkolnym spotkaniu opłatkowym. Nagrody ufundował Dyrektor Szkoły, pan Jacek Gniadkowski i Rada Rodziców.

W bibliotece została zorganizowana wystawa stroików. Można ją było oglądać aż do 21.12.2012.

Zobacz: nowa galeria zdjęć.

 

DARY W BIBLIOTECE

Biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe pozycje z dziedziny literatury i sztuki. Emerytowana nauczycielka języka polskiego - koleżanka Maria Grabowska przekazała książki, które będą służyły uczniom oraz nauczycielom języka polskiego. Wśród przekazanych darów na uwagę zasługują następujące pozycje: Anna Świderkówna O Biblii prawie wszystko, seria MOST.Przewodniki dla licealistów - kolejne części od starożytności po wiek XX. oraz Interpretacje porównawcze i Matura wewnętrzna, a także Tadeusz Garsztka, Barbara Twardzik Trudne powieści w szkole średniej, Marek Biernacki Jak analizować wiersze poetów współczesnych, Renata Przybylska O języku polskim.

Pani Anna Glabiszewska, żona naszego kolegi Krzysztofa przekazała bibliotece podręczniki z fizyki.

W imieniu społeczności uczniowskiej i nauczycieli dziękujemy darczyńcom.

 

PROMOCJA KSIĄŻKI W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ  W  BRODNICY

28 lutego w MiPBP w Brodnicy odbyła się promocja książki "Niepokonana wartość wspomnień...Ileż barw przynosi nam życie". Autorka wierszy z wielką radością wspominała swoją młodość i ludzi, którzy znaleźli swoje miejsce w jej sercu i pamięci.

Grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Bożeny Łupiny uczestniczyła w spotkaniu. Nasi uczniowie uświetnili grą na saksofonie (Mateusz Kotewicz - uczeń T.Mechatronicznego) i śpiewem (Urszula Łukowska i Katarzyna Cieśnik - uczennice T. Informatycznego) to spotkanie.

 

 

JARMARK  WIELKANOCNY

Symbolem Świąt Wielkanocnych jest pisanka, dlatego Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, oddział w Przysieku zorganizował Wojewódzki Konkurs Pisanek Wielkanocnych.

Uczniowie Koła Przyjaciów Biblioteki naszej szkoły wzięli udział w konkursie i wykonali różnymi technikami 4 pisanki. Do ozdabiania jajek wielkanocnych wykorzystali nstępujące materiały, np.: styropian, kolorowe bibuły, groch, fasolę, słonecznik, mak, kukurydzę, migdały, sznurek oraz pieprz.

Jajka promowały Brodnicę, ponieważ uczniowie - ozdabiając je - wykorzystali motyw naszego herbu, a na największej pisance z ziarenek ziela angielskiego napisali nazwę naszego miasta.

Wielkanocne ozdoby wykonały uczennice klasy I Technikum Ekonomicznego: Agnieszka Dzieżyk, Joanna Janiszewska, Angelika Wiechowska oraz Tomasz Luliński - uczeń klasy III Technikum Informatycznego. Dziękujemy członkom KPB za pracę, która przebiegała w radosnej atmosferze.

 Zobacz: nowa galeria zdjęć.

 

DZIEŃ ROSYJSKI - wystawa w bibliotece

26 marca koleżanki Anna Suchodolska i Beata Zakrzewska zorganizowały Dzień Rosyjski, którego celem było poszerzenie wiedzy o Rosji oraz zapoznanie uczniów z tradycjami, kulturą i obyczajami rosyjskimi.

W dniach od 26 marca do 4 kwietnia w czytelni biblioteki uczniowie naszej szkoły oglądali wystawę, prezentację multimedialną i krótką bajkę. W ciągu 4 dni 32 grupy uczniów z różnych klas odwiedziły wystawę.

 

Zobacz: nowa galeria zdjęć.

 

DRZWI  OTWARTE  W  BIBLIOTECE

W piątek 5 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbyły się DRZWI OTWARTE. Zaprosiliśmy gimnazjalistów, by zapoznali się z ofertą szkoły. Biblioteka - jak co roku - włączyła się w organizację uroczystości. W auli szkolnej pracę Koła Przyjaciół Biblioteki promowali jego członkowie: Patrycja Steinke (II TEH) i Tomasz Luliński (III TI), pokazując folder o bibliotece i ulotkę o działalności KPB.

W bibliotece natomiast uczennice: Agnieszka Dzieżyk, Joanna Janiszewska i Angelika Wiechowska (klasa I TE) opowiadały gimnazjalistom o naszej działalności. Około 450 uczniów - gimnazjalistów z miasta i powiatu obejrzało prezentację multimedialną, tablice przedstawiające jedną z najnowocześniejszych bibliotek w Polsce - PLANETĘ 11-  oraz jedną z najstarszych bibliotek w Polsce, znajdującą się na Jasnej Górze.

Pełen wrażeń dzień odwiedzin zakończył się około godz. 13. Od września jescze raz zapraszamy gimnazjalistów do naszej szkoły.

 

 

Zobacz: nowa galeria zdjęć.

 

RÓŻYCZKOWANIE

26. kwietnia br. uczniowie klas maturalnych zakończyli naukę w naszej szkole. W piątek o godzinie 17.00 rozpoczęła się tradycyjna uroczystośc "Różyczkowania" absolwentów techników: ekonomicznego, informatycznego, logistycznego, budownictwa, mechanicznego i handlowego.

Pożegnanie absolwentów przebiegało w podniosłej atmosferze. Na uroczystość przybyło wielu gości, np.: poseł na Sejm RP, przedstawiciele władz, dyrektorzy szkół, księża, nauczyciele oraz rodzice.

"Różyczkowanie" tradycyjnie jest okazją, aby uhonorować uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i w sporcie lub pracowali na rzecz społeczności uczniowskiej. W br. za pracę na rzecz biblioteki szkolnej podziękowania otrzymali: Michalina Grzywacz (klasa 4b TL) i Dariusz Głowacki (klasa 4b TI).

   
   
 

CZAS  NA  ZDROWIE

W środę 29. maja br. w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbył się Szkolny Festyn Zdrowia, który był częścią realizowanego projektu Fundacji Banku Ochrony Środowiska "Czas na zdrowie".

Biblioteka szkolna włączyła się w organizację projektu i przygotowała wystawę o zdrowym stylu życia, o różnych formach aktywności wśród naszych uczniów, a także o właściwym odżywianiu.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki prezentujące różne diety, kącik wędkarski, zdrowe produkty oraz przetwory z własnej spiżarni. Młodych ludzi oraz zaproszonych gości zainteresował również dział dotyczący roli profilaktyki zdrowotnej.

Wystawie towarzyszył pokaz multimedialny związany z tematem imprezy oraz pokazujący sporty ekstremalne.

Po wystawie oprowadzały uczennice działające w Kole Przyjaciół Biblioteki: Dzieżyk Agnieszka, Janiszewska Joanna, Wiechowska Angelika oraz uczeń Tomasz Luliński.

 

 

   

Rok szkolny 2013/2014

 

MIAŁYŚMY DUŻO PRACY

W czasie wakacji w bibliotece przeprowadzono remont - wymieniono okna, centralne ogrzewanie oraz pomalowano ściany. Ostatnie dni sierpnia oraz pierwsze dwa tygodnie września były dla nas wielkim wyzwaniem. Udało się pokonać przeszkody, regały, biurka, woluminy oraz czasopisma wróciły na swoje miejsca.

BIBLIOTEKA WYPIĘKNIAŁA I TO NAS ORAZ UCZNIÓW BARDZO CIESZY!

   

PROMOCJA SZKOŁY I BIBLIOTEKI W REGIONIE

W niedzielę 1. września 2013 r. odbyły się uroczyste obchody Dożynek Powiatowo - Gminnych w Karbowie. Nasza koleżanka też tam była, promując naszą szkołę i oczywiście bibliotekę.

Goście, którzy odwiedzali pawilon Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy mogli obejrzeć plansze prezentujące typy techników oraz zdjęcia z różnych szkolnych uroczystości. Na pamiątkę otrzymali foldery o szkole i bibliotece. 

 

 

PROMOCJA KSIĄŻKI

10 października 2013 r. w MiPBP w Brodnicy odbyło się spotkanie z cyklu: Promocje brodnickie. Nasza koleżanka Bożena Łupina z dużą grupą uczniów wzięła udział w promocji ksiązki "Brodnickie legendy i rzeczywistość" Stefana Albrechta. Uczestnicy spotkania poznali wiele faktów z historii XIX-wiecznej Brodnicy.

 

MIĘDZYNARODOWY  MIESIĄC  BIBLIOTEK  SZKOLNYCH

KONKURS  FOTOGRAFICZNY

W związku z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nauczycielki: Bożena Łupina, Agnieszka Gęsicka i Magdalena Bączkowska oglosiły konkurs pt.: Przyłapani na czytaniu. Jego celem było zaktywizowanie uczniów do rozwijania różnych form zainteresowań. Młodzież miała dużo czasu na zrobienie ciekawych, zaskakujących oraz śmiesznych zdjęć ukazujących ludzi w trakcie czytania.

Na konkurs wpłynęło 39 prac. Jury w składzie: pani dyrektor Alicja Wiśniewska - przewodnicząca, pan Sławomir Krawulski, panie Bożena Łupina i Agnieszka Gęsicka nagrodziło następujące osoby:

I miejsce - Sebastian Ługowski, klasa IIg ZSZ

I miejsce - Karolina Lewandowska, klasa II TE

II miejsce - Kinga Konrad, klasa II TE

III miejsce - Łukasz Motylewski, klasa III TMT

Wyróżnienia: Julia Jastrzembska - klasa III TEH, Angelika Ozimkowska -  klasa IIIb TL, Patrycja Steinke - klasa III TEH. 

Nagrody ufundował Dyrektor Szkoły mgr inż. Jacek Gniadkowski oraz Rada Rodziców. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przygotowanie ciekawych zdjęć i zapraszamy do udziału w następnych imprezach bibliotecznych.

 

WYSTAWA

Od 23 do 30 października 2013 r. w bibliotece zorganizowano wystawę fotograaficzną Przyłapani na czytaniu. Jej celem było przede wszystkim propagowanie czytelnictwa wśród uczniów i nauczycieli. Na wystawie można było obejrzeć zdjęcia podzielone na następujące kategorie:

1. PRZYŁAPANI NA CZYTANIU W BIBLIOTECE.

2. PRZYŁAPANI NA CZYTANIU W SZKOLE.

3. PRZYŁAPANI NA CZYTANIU - ZDJĘCIA KONKURSOWE.

4. PRZYŁAPANI NA CZYTANIU - NAGRODZONE ZDJĘCIA.

Wystawa cieszyła się tak dużą popularnością, że przez 3 dni była wyeksponowana również w holu szkoły.

 

Konkurs cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów szkół podstawowych z powiatu brodnickiego. Jury wysłuchało i oceniło az 107 uczestników.

 

UCZESTNICZYMY W OBCHODACH XXII TYGODNIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

26 listopada 2013 r. koleżanka Bożena Łupina pracowała w jury konkursu recytatorskiego organizowanego przez Brodnicki Dom Kultury w ramach XXII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Konkurs cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów szkół podstawowych z powiatu brodnickiego. Jury wysłuchało i oceniło aż 107 uczniów.

28 listopada 2013 r. koleżanka Bożena Łupina z grupą uczniów uczestniczyła w imprezie kulturalnej zorganizowanej przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy. W ramach XXII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej dyrektor biblioteki p. P. Stanny zaprosił pracownika naukowego UMK w Truniu - p. A. Siejkę. Prelekcja : "W poszukiwaniu wartości. Miejsca sakralne" - bardzo podobała się młodzieży.

 

KONFERENCJA W BIBLIOTECE UNIWERSYTETU KAZIMIERZA WIELKIEGO

W BYDGOSZCZY

28 listopada 2013 r. koleżanka Agnieszka Gęsicka uczestniczyła w sesji naukowo - dydaktycznej: "W warsztacie, w manufakturze, w fabryce i w sklepie". Organizatorami spotkania byli: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego w Toruniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W czasie konferencji omawiano wybrane aspekty życia gospodarczego na Pomorzu i Kujawach od pradziejów do współczesności. W programie spotkania było również zwiedzanie nowoczesnej biblioteki UKW w Bydgoszczy. Poniższe zdjęcia prezentują najciekawsze miejsca pięknej biblioteki.

 

 

PROMOCJA POEZJI W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W BRODNICY

10 grudnia 2013 r. odbyła się promocja książki p. Barbary Nadolskiej pod tytułem "Powidoki". Czytaniu poezji uświetnienionemu piosenkami przygotowanymi  przez uczniów brodnickich szkół, przysłuchiwała się również koleżanka Magdalena Bączkowska z grupą młodzieży.

 

SPOTKANIE Z CYKLU "PODRÓŻE DALEKIE I BLISKIE"

16 stycznia 2014 r. miało miejsce spotkanie z dziennikarką i podróżniczką Moniką Witkowską. Pani Monika dzieliła się z publicznością przeżyciami związanymi z jej wspinaczką na Mont Everest. Przy okazji miała miejsce prezentacja nowej ksiązki p. Witkowskiej pt.: "Everest. Góra gór". Byliśmy tam i my, czyli uczniowie naszej szkoły pod opieką pań M. Bączkowskiej i B. Stefańskiej.

NASI  UCZNIOWIE  W  PROGRAMIE TELEWIZYJNYM

Uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki oraz kilku innych z naszej szkoły wzięli udział w ciekawej akcji związanej z programem telewizyjnym "Czytanie na ekranie". Młodzież przygotowała recytację pięknych wierszy o miłości. 30 stycznia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy nagrano program walentynkowy. W telewizji można go było obejrzeć w dniach od 11 do 15 lutego.

Wiersze czytali następujący uczniowie:

1. Domagalski Mateusz, klasa I TB - "Między nami nic nie było" A. Asnyk

2. Gruźlewska Joanna, klasa III TEH - "Barkarola" A. Asnyk

3. Janiszewska Joanna, klasa II TE - "List", "Miłość" M. Pawlikowska - Jasnorzewska

4. Kozłowska Beata, klasa III TEH - "Nic dwa razy" W. Szymborska

5. Lewandowska Karolina, klasa II TE - "Ogród" M. Pawlikowska - Jasnorzewska, "Jeśli miłość" J. Twardowski

6. Niedbała Aneta, klasa III TEH - "Szczęście" J. Twardowski

7. Podolska Katarzyna, klasa III TEH - "Na początku nic nie było" A. Asnyk

8. Wiechowska Angelika, klasa II TE - "Przy winie" W. Szymborska

9. Wolska Paulina, klasa III TEH - "Schadzka" B. Leśmian

Uczestnikom programu dziękujemy za pracę, piękną recytację i odwagę.

Młodzież ćwiczy recytację erotyków w bibliotece szkolnej

 

Uczniowie podczas nagrywania walentynkowego programu telewizyjnego "Czytanie na ekranie"

 

 

SPOTKANIE  Z  FANTASTYKĄ

20 lutego 2014 r. w MiPBP w Brodnicy odbyła się uroczystośc z cyklu "Spotkanie z fantastyką". Gościem specjalnym był Jarosław Adamczyk - Kuczyński, recenzent literatury fantastycznej i felietonista oraz współpracownik Fabryki Słów - największego polskiego wydawnictwa książek o tematyce fantasy.

Pan Adamczyk - Kuczyński zaprezentował niezwykle interesującą prelekcję na temat literatury fantastycznej. Jako animator działań zmierzających do jednoczenia się miłośników fantastyki, zaproponował organizowanie spotkań z brodnickimi miłośnikami s - f.

Oczywiście my tez tam byliśmy. Grupa uczniów naszej szkoły, również członków Koła Przyjaciół Biblioteki pod opieką Barbary Stefańskiej i Bożeny Łupiny z zapartym tchem słuchała niesamowitych opowieści Jarosława Adamczyka - Kuczyńskiego.

 

ŚWIATOWY  DZIEŃ  KSIĄŻKI  I  PRAW  AUTORSKICH

2 kwietnia 2014 r. panie bibliotekarki  ZSZ w Brodnicy w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zorganizowaly spotkanie z panem Zbigniewem Bukowskim - emerytowanym nauczycielem wychowania fizycznego z ZSZ, miłośnikiem sportu oraz współautorem książki "Z dziejów brodnickiego sporrtu".

Celem imprezy była promocja książki "Z dziejów brodnickiego sportu", propagowanie czytelnictwa, a także rozwijanie sportowych zainteresowań wśród młodzieży ZSZ.

Gościa powitali - Dyrektor Szkoły, pan Jacek Gniadkowski, oraz pani Bożena Łupina. Pani Magdalena Bączkowska przybliżyła uczniom sylwetkę pana Bukowskiego - sportowca i nauczyciela.

Pan Bukowski opowiadał o rozwoju i upowszechnianiu sportu w Brodnicy, począwszy od boksu, a skończywszy na motocrossie. Podzielił się też swoimi wrażeniami z podróży do Grecji i Szwecji.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek dotyczących wybranych dyscyplin sportowych oraz artykułów prasowych na temat osiągnięć sportowych brodniczan i uczniów naszej szkoły. Dodatkowo można było obejrzeć prezentację multimedialną pod tytułem "Brodniccy olimpijczycy".

Młodzież słuchała gościa z dużym zainteresowaniem.

Zobacz: Galeria zdjęć. 

 

DRZWI  OTWARTE

Dnia 29 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbyły się Drzwi Otwarte. Biblioteka - jak co roku - włączyła się w to przedsięwzięcie. Uczniowie gimnazjów odwiedzając nas zapozanli się z nowościami wydawniczymi, kroniką biblioteki, oraz pracę magistrską jej poświęconą.

O naszej bibliotece opowiadały uczennice działające w Kole Przyjaciół Biblioteki zapraszając do obejrzenia prezentacji multimedialnej oraz plansz ze zdjęciami. Spotkania z młodzieżą przebiegły w pogodnej atmosferze.

Zobacz: Galeria zdjęć.

 

WYSTAWA W BIBLIOTECE W RAMACH "DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH"

8 maja 2014 r. Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy uczestniczył w akcji "Dni Otwarte Funduszy Europejskich", którą zorganizowano w ramach obchodów 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Uroczystość przygotowano w celu zaprezentowania mieszkańcom powiatu projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W naszej szkole w 2013 r. zrealizowano projekt "Termomodernizacja 4 budynków Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy przy ul. Mazurskiej 28".

W czwartek 8 maja 2014 r. biblioteka szkolna włączyła się w obchody "Dni Otwartych Funduszy Europejskich", przygotowała wystawę prezentująca materiały na temat projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Odwiedzający bibliotekę goście z zainteresowaniem oglądali efekty termomodernizacji i wystawę.

Zobacz: Galeria zdjęć.

 

SUKCES  NASZEJ  UCZENNICY

Karolina Buchalska z klasy IIIbTL Technikum Logistycznego została laureatką II Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania "Lektor 2014".

4 czerwca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy odbył się II Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania "Lektor 2014" skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W konkursie wzięło udział  5 drużyn 3- osobowych: ILO, IIILO, LO z Górzna, ZSR oraz ZSZ.

Celem konkursu było doskonalenie umiejętności płynnego czytania, propagowanie kultury czytelniczej, promowanie mody na czytanie i rozbudzanie pasji czytelnictwa. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością płynnego i poprawnego czytania tekstu popularnonaukowego i z literatury pięknej. Młodzież losowała przygotowane wcześniej przez organizatorów fragmenty.

Uczniowie z naszej szkoły Karolina Buchalska (klasa IIIbTL), Kinga Stankowska (klasa ITB) i Mateusz Domagalski (klasa ITB) pod opieką koleżanki Bożeny Łupiny udali się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy i godnie zaprezentowali szkołę - zakmując pierwsze miejsce i wyróznienie.

Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.


 

 

Rok szkolny 2014/2015

 

ZNOWU W SZKOLE

Rok szkolny rozpoczęłyśmy od porządkowania czytelni. W czasie wakacji zostały pomalowane regały, trzeba więc było na nowo poukładać lektury oraz książki z historii literatury, teorii literatury i literatury pięknej.

Czytelnia wygląda estetycznie, zachęca uczniów do korzystania z księgozbioru.

 

"NARODOWE CZYTANIE"

5 września 2014 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy wraz z uczniami uczestniczyłyśmy w ogólnopolskiej akcji zainspirowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Narodowe Czytanie" odbywało się już po raz trzeci. W roku bieżącym propagowano czytanie dzieł H. Sienkiewicza. Nasi uczniowie czytali fragmenty "Potopu", ponieważ jest on lekturą szkolną i dzięki temu mogli lepiej poznać tę powieść. Uczestnicy akcji to:

Karolina Buchalska - czytała fragment opisujący przybycie A. Kmicica do Wodoktów,

Kinga Stankowska - zaprezentowała fragment prezentujący obronę Jasnej Góry,

Mateusz Domagalski - przeczytał opis ukazujący przerażający obraz zniszczonych przez A. Kmicica Wołmontowicz.

 

"PROMOCJE BRODNICKIE" W  MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W BRODNICY

16 września 2014 r. wraz z grupą młodzieży uczestniczyłyśmy w spotkaniu z cyklu "Promocje brodnickie" w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy. Było ono poświęcone książce P. Grążawskiego i J. Michałowskiego pt." Skazani bez wyroku". Wspomnienia brodnickich Sybiraków".

W ogromnym skupieniu i ciszy wysłuchaliśmy wspomnień autora książki - p. J. Michałowskiego, który opowiedział tragiczną historię własnej rodziny zesłanej na Syberię. Na zakończenie spotkania wyświetlono film prezentujący wspomnienia innych brodnickich Sybiraków.

To dobrze, że nasza młodzież miała okazję posłuchać autentycznych bohaterów tamtych trudnych dni.

 

ZBIERAMY PLASTIKOWE NAKRĘTKI

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy od wielu lat biorą udział w akcji zbierania plastikowych nakrętek dla niepełnosprawnych dzieci, które potrzebują żmudnej rehabilitacji.

Od października 2014 r. zbieramy nakrętki dla Alicji Ślażyńskiej. Nakrętki można przynosić do biblioteki szkolnej. 

Serdecznie zapraszamy.

 

"PROMOCJE BRODNICKIE"  W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W BRODNICY

16 października 2014 r. o godz. 17.30 grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Bożeny Łupiny i pani Barbary Stefańskiej uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Katarzyną Puzyńską, zorganizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy.

Katarzyna Puzyńska jest psychologiem, z zawodu nauczycielem akademickim, z powołania pisarzem. Zadebiutowała powieścią pt. "Motylek". Stworzyła też kolejne części cyklu opisując pracę policjantów z Lipowa.

Na spotkanie z autorką przybyło wielu mieszkańców Brodnicy i okolic, ponieważ akcja powieści kryminalnych Katarzyny Puzyńskiej rozgrywa się w okolicach naszego pięknego miasta.

 

CZYTANIE NA EKRANIE

Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w ciekawej akcji związanej z programem telewizyjnym "Czytanie na ekranie". 

W dniu 29 października 2014 r. pod opieką pani B. Łupiny w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy młodzież przeczytała wiersze wprowadzające w klimat nadchodzącego Święta Zmarłych. W listopadzie 2014 r. program będzie można obejrzeć w TVK Eltronik. Zapraszamy!

Wiersze czytali następujący uczniowie:

Berent Karolina - "Żal" J. Twardowskiego

Buchalska Karolina - " O śmierci  bez przesady" W. Szymborskiej

Burnicka Paulina - "Jedni i drudzy" A. Asnyka

Domagalski Mateusz - "A może..." E. Bryll, "Co po mnie zostanie" J. Iwaszkiewicz

Jabłońska Paulina - "O stale obecnych" J. Twardowskiego

Stankowska Kinga - "Śpieszmy się" J. Twardowskiego

Wiechowska Angelika - "I ciągle widzę ich twarze" S. Wyspiańskiego

 

 

SZKOLNY MISTRZ CZYTELNICTWA

20 października 2014 r. w auli szkolnej odbył się konkurs "Szkolny Mistrz Czytelnictwa". Przygotowany on został przez panie bibliotekarki w ramach jednego z zadań projektu "Biblioteka przyjazna uczniowi", a także w związku z obchodzonym w październiku Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.

Głównym celem konkursu było zachęcenie młodzieży do czytania lektur szkolnych oraz promocja biblioteki  wśród społeczności uczniowskiej. Skierowany on był do uczniów klas maturalnych, którzy rozwiązywali test ze znajomości lektur z okresu Młodej Polski ("Ludzie bezdomni", "Wesele", "Chłopi" t.I).

Najlepsze wyniki uzyskali:

I miejsce - Karolina Buchalska (IV bTL), 57 punktów na 60

I miejsce - Karolina Nowakowska (IV TEH), 57 punktów

II miejsce - Monika Rybkowska (IV bTL)

III miejsce - Marta Kowalska (IV aTL)

III miejsce - Paulina Gutowska (IV bTL)

III miejsce - Beata Kozłowka (IV TEH)

III miejsce - Paweł Murawski (IV TB)

W dniu 27 października 2014 r w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste wręczenie nagród, ufundowanych przez Dyrektora ZSZ oraz Radę Rodziców.

 

PODZIĘKOWANIE

"Za okazaną pomoc i przyjaźń, wsparcie zadań oraz osobiste zaangażowanie w inicjatywy podejmowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Ignacego Łyskowskiego w Brodnicy..."- to słowa wstępu podziękowania skierowanego do koleżanki Bożeny Łupiny i pozostałych nauczycieli bibliotekarzy przez dyrektora M. i P. B. P. w Brodnicy. Cieszymy się z wyróżnienia. Miejmy nadzieję, że nasza współpraca z biblioteką publiczną wciąż będzie się rozwijała.

 

"PROMOCJE BRODNICKIE" W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W BRODNICY

"Nie żałuję niczego (...) Bez zdarzeń, ludzi, zajęć, wrażeń nie byłoby mnie, ani moich bohaterów" tak mówi sobie i swoich książkach Anna Karpińska. Jest autorką między innymi powieści: "To wszystko przez ciebie" i "Za jakie grzechy". To właśnie z Anna Karpińską 6 listopada 2014 r. mialo miejsce spotkanie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy. Uczestniczyła w nim młodzież z naszej szkoły pod opieką koleżanek Bożeny Łupiny i Barbary Stefańskiej.

Akcja utworu " To wszystko przez ciebie" rozgrywa się w okolicach Brodnicy, dlatego zachęcamy wszystkich, szczególnie naszych uczniów, by przeczytali tę powieść. Znajdziecie tam znane wsie, ulice, sklepy, np.: "Kierowałam się na północ. Znajoma ulica Wczasowa, przejazd przez tory kolejowe kilka kilometrów dalej, Żmijewo, Żmijewko i za chwilę Zbiczno..." Aby dowiedzieć się w jaki celu bohaterka jedzie do Zbiczna, sami sięgnijcie po tę ciekawa lekturę i  przeczytajcie!!!

 

"PODRÓŻE DALEKIE I BLISKIE" W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W BRODNICY

25 listopada w pałacu Anny Wazówny  grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pań Bożeny Łupiny i Barbary Stefańskiej uczestniczyła w bardzo ciekawym spotkaniu z cyklu "Podróże dalekie i bliskie", zorganizowanym w ramach XXIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Pani Jadwiga Wojciechowska opowiadała o Armenii i Gruzji, które uznaje się za kolebki chrześcijaństwa. 

 

IV  POWIATOWE SZARADZIARSKIE MISTRZOSTWA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH I PONADGIMNAZJALNYCH W BRODNICY

28 listopada 2014 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Brodnicy odbyły się IV Powiatowe Szaradziarskie Mistrzostwa Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w Brodnicy, zorganizowane przez: Stowarzyszenie "Omega", Brodnicki Klub Szaradzistów "Jolka" oraz Zespół Szkół Rolniczych w Brodnicy. Celem konkursu była popularyzacja rozrywek umysłowych, propagowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Uczniowie rozwiązywali krzyzówki, rebusy, szyfrogramy, logogryfy przygotowane przez pana Henryka Kołodziejskiego i Brodnicki Klub Szaradzistów "Jolka".

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III TE: Mikołaj Piotrowski oraz Joanna Janiszewska i Karolina Lewandowska należące do Koła Przyjaciół Biblioteki. Drużyna z naszej szkoły wywalczyła II miejsce wśród 10 grup ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu brodnickiego, I miejsce zajął ZSR w Brodnicy, a III miejsce zdobyło I LO w Brodnicy. Zwycięzcom gratulujemy, wszyscy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy. Opiekunką naszych mistrzów szaradziarstwa była pani Agnieszka Gęsicka.

 

KOLEJNY SUKCES KAROLINY BUCHALSKIEJ

Karolina Buchalska, uczennica klasy IV b Technikum Logistycznego, zajęła I miejsce w Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej, zorganizowanym w ramach XXIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. 

Konkurs odbył się 28 listopada 2014 r. w Brodnickim Domu Kultury. Karolina zaprezentowała wiersz ks. Jana Twardowskiego "Do moich uczniów". Do udziału w konkursie przygotowywała się pod kierunkiem pań bibliotekarek, Bożeny Łupiny i Agnieszki Gęsickiej. Gratulujemy kolejnego zwycięstwa!

 

ZAŚWIADCZENIE  DLA  BIBLIOTEKI

Otrzymałyśmy podziękowanie dla nauczycieli bibliotekarzy w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy. W zaświadczeniu można przeczytać:

"Ta szkoła dba o rozwój czytelnictwa i zdolności informacyjnych uczniów. Systematycznie rozwija swoją bibliotekę, która jest aktywnym miejscem w życiu szkoły. Biblioteka, zgodnie ze współczesnymi trendami, jest przede wszystkim miejscem przyjaznym dla ucznia, w którym każdy może pożytecznie i ciekawie spędzić czas. Bibliotekarze tej placówki są wykwalifikowanymi nauczycielami, regularnie dokształcającymi się..."

 

CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA

17 grudnia 2014 r. w bibliotece szkolnej zorganizowano imprezę "Czytanie łączy pokolenia". Celem uroczystości było propagowanie czytania literatury pięknej, związanej z Bożym Narodzeniem oraz promowanie biblioteki szkolnej w środowisku lokalnym. Chciałyśmy także przypomnieć uczestnikom imprezy, jaką wspaniałą rzeczą jest wspólne czytanie.

Aby podkreślić świąteczny nastrój, nauczycielki bibliotekarki przygotowały wystawę kartek świątecznych oraz informacje o tradycjach bożonarodzeniowych. Wcześniej opracowano również zestaw utworów, w których akcja rozgrywa się w okresie Świąt Bożego Narodzenia, np.: "Chłopi" W. S. Reymonta, "Zdążyć przed pierwszą gwiazdką" K. Grocholi, "Ominąć święta" J. Grishama, "Szczęście w cichą noc" A. Ficner - Ogonowskiej. Zaznaczyłyśmy najpiękniejsze fragmenty, które były czytane zapraszanym gościom. Lektorami były nauczycielki: p. K. Szymołon, p. B. Łupina, p. A. Gęsicka, p. M. Bączkowska oraz uczennice: Karolina Buchalska (klasa IV bTL) i Patrycja Steinke (klasa IV TEH).

Bibliotekę tego dnia odwiedzili reprezentanci różnych pokoleń - babcie, mamy, wnuki oraz nauczyciele i młodzież z naszej szkoły. Najbardziej żywiołową i głośną częścią spotkania były odwiedziny grupy "Wiewiórki" z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 w Brodnicy pod opieką pań Wiesławy Sztuczki i Joanny Stankowskiej. Dzieci wysłuchały bajki "Dziewczynka z zapałkami" H. Ch. Andersena. Później komentowały i oceniały zachowania bohaterów. Rozmawiały o tradycjach świątecznych, recytowały wiersze, śpiewały kolędy. Nagrodą za dobre wypowiedzi były słodycze i katki świąteczne, na których maluchy obiecały napisać życzenia do św. Mikołaja.

W poważniejszym nastroju utrzymane były spotkania z młodzieżą z naszej szkoły. Starszym uczniom czytałyśmy fragmenty opisujące tradycje świąteczne w XIX, XX i XXI wieku, utrwalone w powieściach "Chłopi" W. S. Reymonta i "Szczęście w cichą noc" A. Ficner - Ogonowskiej. Spotkania z kolejnymi grupami przebiegały w miłej atmosferze. Uczniowie chętnie rozmawiali o tradycjach, pielęgnowanych w domach rodzinnych, śpiewali kolędy i częstowali słodyczami.

 

"PROMOCJE BRODNICKIE" W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W BRODNICY

22 stycznia 2015 r. o godz. 17.30 w M. i P. B. P. w Brodnicy w cyklu "Promocje brodnickie" odbyło się spotkanie autorskie z Martą Gruszczyńską - autorką powieści "Czekolada z rodzynkami". Pani Marta jest brodniczanką, ukończyła I LO w Brodnicy i prawo na UMK w Toruniu. W spotkaniu uczestniczyła duża grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pań Barbary Stefańskiej i Bożeny Łupiny. Przybyłych na spotkanie gości częstowano ulubioną przez autorkę czekoladą z rodzynkami.

Najnowsza, bardzo mocno osadzona we współczesnych realiach powieść Marty Gruszczyńskiej "Czekolada z rodzynkami" to książka, która spodoba się zarówno młodym jak i starszym czytelnikom. Akcja powieści rozgrywa się w miejscach, które bardzo dobrze znamy. W Toruniu spotyka się grupa młodych ludzi zafascynowanych tańcem, przeżywających pierwsze wyzwania życia studenckiego, a przede wszystkim wyzwania, jakie stawia przed nimi budząca się miłość. Miłość, która objawia się w muzyce i tańcu. Miłość na dni pochmurne i pogodne. Zachęcamy młodzież do przeczytania...

 

NASI UCZNIOWIE W WALENTYNKOWYM PROGRAMIE TELEWIZYJNYM

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego. Są obchodzone w południowej i zachodniej Europie już od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14. lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Uczniowie z naszej szkoły (również członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki) wzięli udział w nagraniu programu telewizyjnego "Czytanie na ekranie". Młodzież przygotowała recytację pięknych wierszy o miłości.

5 lutego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy nagrano program walentynkowy. W telewizji można go oglądać w dniach od 10 do 15 lutego. Wiersze czytali następujący uczniowie:

Leszczyńska Anna (klasa II Technikum Informatyczne) -  „Nowa miłość” A. Osiecka

Berent Karolina (klasa I Technikum Mechatroniczno – Logistyczne) – „Kochanka” L. Staff

Stefańska Weronika (klasa I Technikum Mechatroniczno – Logistyczne) – „Więc można kochać” L. Staff
Berent Karolina (klasa I Technikum Mechatroniczno - Logistyczne) i Sikorski Dawid (klasa II Technikum Informatyczne) – „Rozmowa liryczna” K. I. Gałczyński

Szypczyńska Magda (klasa II Technikum Logistyczne) – „Między nami nic nie było” A. Asnyk

Wiechowska Angelika (klasa III Technikum Ekonomiczne) – „Kto chce, bym go kochała” M. Pawlikowska – Jasnorzewska

Sikorski Dawid (klasa II Technikum Informatyczne) -  „Kto dzisiaj kocha….”, „Najcięższa z miłości” M. Pawlikowska - Jasnorzewska

Stefańska Weronika (klasa I Technikum Mechatroniczno – Logistyczne) - „Ja ciebie kocham” A. Asnyk

Uczniów do nagrania programu przygotowały panie B. Łupina i A. Gęsicka.

 

 

FERIE Z KULTURĄ W NASZEJ SZKOLE

19 lutego 2015 r. duża grupa naszych uczniów uczestniczyła w spotkaniu z Andrzejem Stasiukiem - poetą, prozaikiem, eseistą, dramaturgiem, publicystą i wydawcą.

Spotkanie zorganizowano z okazji 70-lecia istnienia M. i P. B. P. w Brodnicy. Rozmowę z gościem poprowadził Paweł Stanny. Znany pisarz opowiadał o swojej twórczości oraz podróżach. Wspominał rok 1997, gdy razem z przyjaciółmi przyjechał na Pojezierze Brodnickie i zauroczyło go Zbiczno oraz okolice. A. Stasiuk ma na swoim koncie wiele nagród, a jego książki są tłumaczone na kilkanaście języków. Najbardziej znane to: "Biały kruk", "Dukla", "Opowieści galicyjskie", "Fado".

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, gość chętnie odpowiadał na pytania a na koniec podpisywał swoje książki.

 

UCZESTNICZYŁYŚMY W SPOTKANIU Z JANEM NOWICKIM

7. kwietnia (wtorek) o godz. 17.30 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy odbyło się spotkanie z Janem Nowickim - aktorem teatralnym i filmowym oraz pisarzem.

Bohater spotkania zagrał w ponad 240. filmach. Przez 30 lat pracował w Starym Teatrze w Krakowie. Jest autorem kilku książek, np.: "Białe walce", "Mężczyzna i one", wierszy, tekstów piosenek i kolęd.

Jan Nowicki opowiadał o swoim życiu, pracy, filmach. Wspominał, że przez wiele lat był w drodze, a pierwsze mieszkanie kupił, gdy miał 50 lat. Po latach pracy powrócił do korzeni, na Kujawy i wybudował dom. Odnalazł swoje miejsce na ziemi i poczucie wolności.

Nieduża grupa uczniów (okres przerwy świątecznej) wysłuchała wspomnień i refleksji znanego aktora.

 

WSPÓŁPRACUJEMY Z BRODNICKIM DOMEM KULTURY

17. kwietnia 2015 r. nasza koleżanka Bożena Łupina została zaproszona do pracy w jury konkursu recytatorskiego " O RÓŻĘ  PIERROTA 2015".

Od wielu lat konkurs recytatorski skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych organizuje p. A. Giemza. Jak co roku konkurs przebiegał w atmosferze życzliwej rywalizacji. Impreza zakończyła się bardzo miłym akcentem - zwycięzca konkursu oraz członkowie jury obdarowani zostali czerwonymi różami.

 

PRZED "RÓŻYCZKOWANIEM" MIAŁYŚMY DUŻO PRACY

Nauczycielki bibliotekarki w kwietniu zakupiły zestaw nagród dla uczniów kończących naukę w technikum. Tradycyjnie fundatorem nagród jest Rada Rodziców przy Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy. Do naszych zadań należało również wydrukowanie dyplomów dla 67 wyróżnionych uczniów.

W czasie podniosłej uroczystości "Różyczkowania" 24. kwietnia 2015 r. ufundowane przez bardzo licznych sponsorów oraz zakupione przez nas nagrody zostały wręczone absolwentom.

 

DOCENIONO UCZENNICE Z KOŁA PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI

24. kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbyło się tradycyjnie "Różyczkowanie" absolwentów technikum. Szkołę ukończyło 130 uczniów. Uroczystość była okazją, by wyróżnić uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, mieli stuprocentową frekwencję, angażowali się w życie szkoły i lokalnego środowiska.

Uczennice z klasy IV Technikum Ekonomiczno - Handlowego pracowały przez 4 lata w Kole Przyjaciół Biblioteki, pomagając w organizacji: imprez kulturalnych, porządkowaniu biblioteki po remoncie, przygotowywaniu okolicznościowych gazetek. Chętnie wykonywały też typowo biblioteczne prace, np. obkładanie nowych książek, naprawa zniszczonych pozycji.

Paulina Cackowska, Kinga Gorczewska, Beata Kozłowska, Aneta Niedbała i Patrycja Steinke otrzymały wyróżnienia za pracę na rzecz biblioteki szkolnej. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół Zawodowych wręczyła im koleżanka Bożena Łupina.

Patrz: Galeria zdjęć 2014/2015

 

ŚWIATOWY  DZIEŃ  KSIĄŻKI  I  PRAW  AUTORSKICH  W  ZESPOLE  SZKÓŁ  ZAWODOWYCH  W  BRODNICY.

W kwietniu już od 20 lat na całym świecie organizowany jest dzień poświęcony promocji czytelnictwa, edytorstwa, ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta została uznana za symboliczną dla literatury światowej (na ten dzień przypada rocznica urodzin lub śmierci wybitnych pisarzy, np.: W. Szekspira, M. Cervantesa, V. Nabokova).

Aby uczcić to święto w bibliotece w dniach 27 - 30 kwietnia 2015 r. zorganizowałyśmy imprezę pt.: "PODRÓŻE Z MAPĄ - WYSTAWA ATLASÓW, MAP I GLOBUSÓW". Celem wystawy była popularyzacja biblioteki w środowisku szkolnym i lokalnym. Poprzez imprezę biblioteczną skierowaną do uczniów szkoły a także gimnazjalistów z miasta i powiatu, którzy odwiedzili naszą placówkę podczas Drzwi Otwartych (29.04.2015 r.), rozwijałyśmy ciekawość uczniów, promowałyśmy zbiory oraz propagowałyśmy czytelnictwo wśród młodych ludzi.

 

DRZWI  OTWARTE

29 kwietnia 2015 r. w naszej szkole odbyły się Drzwi Otwarte. Uczniowie szkół gimnazjalnych z miasta i powiatu w tym dniu odwiedzili również bibliotekę szkolną. Nauczycielki bibliotekarki oraz członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki opowiadali o księgozbiorze, wyjaśniali zasady korzystania z wypożyczalni i Centrum Multimedialnego. Młodziez obejrzała wystawę z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz tablice prezentujące działania biblioteki szkolnej pt.: "Biblioteka uczy, bawi i wychowuje", natomiast na auli szkolnej zostalo zaprezentowane Koło Przyjaciół Biblioteki.

Od września jeszcze raz zapraszamy do naszej szkoły.

 

MAJ, ZAKWITŁY KASZTANY, MATURA

Maj jest miesiącem bardzo intensywnej pracy we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych. Uczniowie klas kończących podejmują trud zdawania egzaminów. Nauczyciele muszą realizować program w młodszych klasach oraz nadzorować przebieg wszystkich egzaminów.

Maj w naszej bibliotece mija również pod hasłem matur. W czytelni odbyło się 6 egzaminów ustnych (język polski, język angielski) oraz 4 egzaminy pisemne (j. niemiecki, j. angielski, chemia, j. rosyjski).

 

 

UDANE ZAKUPY ZA ZŁOTÓWKĘ

Tak, to jest możliwe. Kupując książki na nagrody dla wyróżniających uczniów, skorzystałyśmy z bardzo ciekawej promocji. Za złotówkę kupiłyśmy następujące pozycje:

Arcydzieła światowej architektury

Księga cytatów

Polskie góry - Od Karkonoszy po Bieszczady

Najpiękniejsze filmy

Paryż. Miasto zakochanych. Miasta Europy

Londyn. Nad brzegami Tamizy. Miasta Europy

Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej.

Katalogowa cena tych książek wynosi 236 zł. Dodatkowo - również za złotówkę otrzymałyśmy 2 pendrive 4 GB.

Cieszą nas takie promocje, bo wzbogaciłyśmy naszą bibliotekę. Oby w przyszłym roku też były takie możliwości.

 

SUKCES NASZEGO UCZNIA W KONKURSIE "LEKTOR 2015"

27 maja 2015 r. w miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy odbył się III Powiatwowy Konkurs Pięknego Czytania "Lektor 2015" skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W konkursie wzięli udział reprezentanci następujących szkół: I LO, III LO, ZSZ, ZSR z Brodnicy, LO z Górzna oraz ZS z Jabłonowa Pomorskiego.

Celem konkursu było propagowanie kultury czytelniczej, zdobywanie wiedzy oraz kształtowanie nawyku czytania dla przyjemności.

Uczestnicy konkursu losowali dwa fragmenty tekstów wcześniej przygotowanych przez organizatorów imprezy (fragment z literatury pięknej i popularnonaukowej). Następnie uczniowie mieli 10 minut na zapoznanie się z wylosowanym tekstem. Prezentacje pieknego czytania oceniało jury powołane przez organizatorów.

Uczeń naszej szkoły - Mateusz Domagalski z klasy TB zajął II miejsce, Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy reprezentowali również Paulina Jabłońska z klasy II TB oraz Karolina Berent z klasy I TML. Uczniowie przygotowywali się do konkursu w bibliotece pod opieką pań: Bożeny Łupiny i Agnieszki Gęsickiej.

Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

 

Biblioteka Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy w ogólnopolskim konkursie uzyskała tytuł  BIBLIOTEKI PRZYJAZNEJ UCZNIOWI.

                Celem konkursu było spopularyzowanie wśród uczniów czytelnictwa. Biblioteki musiały realizować zadania, których wykonanie było oceniane przez jury punktowo w skali od 1 do 10. Warunkiem do otrzymania tytułu i dyplomu BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI  było uzyskanie co najmniej 80 punktów za 9 zadań. W skład jury wchodzili przedstawiciele organizatora konkursu – STUDIUM PRAWA EUROPEJSKIEGO w Warszawie.

                Nauczyciele bibliotekarze Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy:  Bożena Łupina, Agnieszka Gęsicka, Magdalena Bączkowska w roku szkolnym 2014/2015 wykonywali zadania przewidziane regulaminem konkursu. Tematyka zadań konkursowych była następująca:

  1. Opracowanie i przeprowadzenie ankiety  pt.: „Czy czytanie jest trendy?” wskazującą na liczbę przeczytanych pozycji pozalekturowych.
  2. Pogadanki w wybranych klasach na temat pozytywnego wpływu czytania na rozwój potencjału intelektualnego oraz poznawczego ucznia.
  3. Zorganizowanie w wybranych klasach cyklicznych zajęć korzystania ze zbiorów pod nazwą: „Samokształcenie ucznia – umiejętność korzystania z katalogu elektronicznego, księgozbioru podręcznego oraz ofert innych bibliotek”.
  4. „ Mój/moja ulubiony/ulubiona Pan/Pani z biblioteki” – szkolny konkurs na dowolne prace plastyczne.
  5. „Szkolny Mistrz Czytelnictwa” – szkolny konkurs ze znajomości lektur.
  6. Działalność kulturalna i promocja biblioteki w środowisku szkolnym i powiatowym.
  7. „Czytanie łączy pokolenia” – impreza biblioteczna, na której czytano teksty o tematyce bożonarodzeniowej.
  8. Przygotowanie przez nauczyciela bibliotekarza opinii na temat pracy z uczniem zdolnym oraz uczniem słabym.
  9. Konkurs recytatorski  pn.: „Przemijanie utrwalone w poezji ulubionych poetów”.

                Jury konkursu „Biblioteka przyjazna uczniowi” doceniło pracę nauczycieli bibliotekarzy i zaangażowanie naszej młodzieży. Realizacja  wszystkich wyżej wymienionych zadań wymagała dużo pracy. Uczniowie, mimo dużej ilości różnorakich imprez w szkole chętnie angażowali się i uczestniczyli w działaniach związanych z naszym konkursem.

 

UCZESTNICZYŁYŚMY W SPOTKANIU Z MARKIEM KRAJEWSKIM

16.06.2015 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy odbyło się spotkanie z Markiem Krajewskim, autorem kilkunastu powieści kryminalnych. Zaproszony gość jak sam powiedział zaczął pisać mając ponad 30 lat. Do tego czasu pracował jako magazynier, ochroniarz, wykładowca na Uniwersytecie Wrocławski, a nawet grabarz. Uczestnicy spotkania poznali warsztat pisarski M. Krajewskiego. Dowiedzieli się skąd czerpie pomysły do kolejnych powieści, według jakiego schematu je pisze. Najpopularniejsze tytuły Marka Krajewskiego to między innymi: "Rzeki Hadesu", "Róże cmentarne", "Umarli mają gos". Byłyśmy tam i my. Tradycyjnie grupa uczniów naszej szkoły pod opieką koleżanki M. Bączkowskiej uczestniczyła w tym ciekawym spotkaniu.