Biblioteka

Aktualności

KSIĄŻKI PRZY CHOINCE

KSIĄŻKI PRZY CHOINCE

20 grudnia 2016 r. od godziny 9.00 do 14.00 w holu CKZiU w Brodnicy (ul. Mazurska 28) można było wypożyczyć książki na okres świąteczny.

Imprezę zorganizowały nauczycielki bibliotekarki w ramach realizacji Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem spotkania było rozwijanie zainteresowań uczniów prze promocję czytelnictwa. Uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły zaproponowano nowości wydawnicze  - od września do grudnia 2016 r. zakupiono za pieniądze z projektu ponad 1100 pozycji.

W blasku choinkowych świateł, przy dźwiękach kolęd chętnie wypożyczano książki i częstowano się świątecznymi piernikami, owocami i cukierkami. 


 

BIBLIOTEKĘ ODWIEDZILI MISTRZOWIE ORTOGRAFII

BIBLIOTEKĘ ODWIEDZILI MISTRZOWIE ORTOGRAFII

30 listopada w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy (na ul. Mazurskiej 28) zorganizowano XIV Powiatowy Konkurs Ortograficzny o Tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Brodnickiego. Adresowany jest on do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu. Każdą szkołę reprezentuje czworo uczniów.

Uczestnicy konkursu (uczniowie ILO, III LO, ZS w Jabłonowie Pomorskim i CKZiU w Brodnicy) zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej, w której mogli zapoznać się z nowościami książkowymi zakupionymi  w ramach realizacji NPRCz. Obejrzeli również wystawy: "Powieści H. Sienkiewicza w malarstwie" oraz "Brodnica w literaturze". W miłej atmosferze rozmawiano ponadto o preferencjach czytelniczych młodych mistrzów ortografii.


 

BRODNICA W LITERATURZE

BRODNICA  W  LITERATURZE

9 listopada 2016 r. o godz. 16.00 w auli szkolnej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy (ul. Mazurska 28) odbyła się impreza biblioteczna  pt. „Brodnica w literaturze”.

              Celem imprezy było propagowanie czytelnictwa, popularyzacja biblioteki, poszerzenie wiedzy na temat utworów literackich, w których pojawia się Brodnica. 

            Głównym punktem programu było spotkanie z Dyrektorem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy, panem Pawłem Stanny. Opowiadał on o ciekawych dziejach naszego miasta,  sławnych ludziach mieszkających w Brodnicy, a także  ciekawostkach historycznych i geograficznych związanych z naszą małą ojczyzną.

            Opowieści prelegenta uzupełniały fragmenty książek czytane przez uczniów Technikum w Brodnicy, Joannę Wasik i Mateusza Domagalskiego. Były to oczywiście lektury, w których pojawia się nasze miasto, np. „Ostatnia walka”J. Zumbacha,  „Krzyżacy” H. Sienkiewicza, „Papież i buntownik” J. Wiktora, „Przez granice, przez wieki” Mariana Bizana, „Podróż za jeden uśmiech” A. Bahdaja, „Archipelag Gułag” A. Sołżenicyna.

            Podczas spotkania odbyło się również  podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Mój ulubiony bohater literacki”, zorganizowanego przez  panią Annę Kowalską.  Nagrodę za I miejsce odebrał Daniel Góralski z  klasy IIa. II miejsce zajęła  Dominika Ćwiklińska z klasy  III g, a miejsce III  - Anna Babska z klasy If. Wyróżnienie otrzymała praca Patrycji Madajewskiej z klasy III f.  Nagrody i dyplomy wyróżnionym uczniom wręczył Dyrektor CKZiU w Brodnicy, pan  Jacek Gniadkowski.

            Popołudnie z Brodnicą w tle zakończyło się zwiedzaniem dwóch wystaw: „Brodniczana” (książki o Brodnicy lub napisane przez lokalnych twórców) oraz „Brodnica w literaturze”.

            Spotkanie zostało przygotowane w ramach realizacji Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pn. „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”. Koordynowaniem programu w szkole na ulicy Mazurskiej zajmuje się nauczyciel bibliotekarz,  pani Bożena Łupina, a imprezę przygotowała wraz z koleżankami –  paniami Agnieszką Gęsicką i Magdaleną Bączkowską.

            W uroczystości utrzymanej w jesiennym nastroju wzięli udział liczni goście, między innymi: Wicestarosta Brodnicki, pan Mariusz Klonowski; Dyrektor CKZiU w Brodnicy, pan Jacek Gniadkowski; wicedyrektorzy CKZiU – pan Jarosław Hiszpański, pan Włodzimierz  Gaca; kierownik internatu CKZiU w Brodnicy, pani Małgorzata  Roszak; przedstawiciele samorządów uczniowskich wraz z opiekunkami oraz nauczyciele bibliotekarze  z I LO w Brodnicy i z CKZiU z  ul. Karbowskiej.

Nauczyciele bibliotekarze dziękują koleżankom: Justynie Szczepańskiej i Katarzynie Szymołon oraz koledze Jakubowi Cybulskiemu za pomoc przy organizacji imprezy czytelniczej.


           

Przedszkolaki w CKZiU na Karbowskiej

Przedszkolaki w CKZiU na Karbowskiej

25 października br.  w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy przy ul. Karbowskiej odbyła się  niecodzienna impreza – z udziałem dzieci z Przedszkola nr 8.

         Spotkanie z przedszkolakami - w ramach Dziecięcej Akademii Czytania Bajek – zorganizowali nauczyciele CKZiU: Elżbieta Gaca oraz Justyna i Krzysztof  Bartoszewscy. Było ono związane z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa,realizowanym przez bibliotekę CKZiU z ul. Karbowskiej.

         W imprezie uczestniczyli między innymi : Dyrektor Biura Poselskiego pana Zbigniewa Sosnowskiego -  Małgorzata Kmiecik , Naczelnik Wydziału Oświaty, Edukacji i Sportu – pan Stanisław Czajkowski, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 pan Bogumił Kupczyk, Dyrektor Przedszkola nr 8 – pani Ewa Hekert, wicedyrektorzy CKZiU – panie Alicja Wiśniewska,  Violetta  Sternicka-Twarogowska oraz panowie Tomasz Słabkowski i Jarosław Hiszpański.

         Pomysł imprezy – integrującej młodzież  oraz 4 i 6- latków - zrodził się z potrzeby propagowania książek i czytelnictwa. Organizatorkom zależało na tym, by książka stała się przyjacielem dzieci, a nie nudną lekturą czytaną z konieczności. 

         Uczniowie Technikum im. Zesłańców Sybiru zaprezentowali przedszkolakom inscenizację bajki, której scenariusz został oparty na motywach baśni braci Grimm pt. "Śpiąca królewna".  Dzieci były zachwycone przedstawieniem. Podziwiały piękne kostiumy, starannie wykonaną dekorację, rekwizyty pobudzające wyobraźnię, taniec i śpiew młodych aktorów. W skupieniu słuchały narratorki – Bajarki, która czytała bajkę i zachęcała dzieci do śpiewania razem z aktorami.

         Imprezę zakończyła wspólna zabawa. Spotkanie dostarczyło dzieciom wiele radości. Dla organizatorów oraz wykonawców uśmiechy dzieci i ich chwile wzruszenia to najpiękniejsze podziękowanie za wysiłek włożony w przygotowanie przedsięwzięcia.


 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

1 października rozpoczęły się obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, święta ustanowionego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Polskiego.

Nasza biblioteka szkolna od wielu lat w tym miesiącu przygotowuje uroczystości, których celem jest popularyzacja czytelnictwa i zachęcanie uczniów do udziału w imprezach kulturalnych.

W bieżącym roku szkolnym młodzież i nauczycieli zaprosiłyśmy na wystawę, która prezentuje woluminy zakupione w ramach realizacji priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pt.: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Ciekawostką wystawy jest to, że książki nie tylko się ogląda, ale również można je wypożyczyć. Uczniowie i nauczyciele cieszą się, że w bibliotece jest tak dużo nowości wydawniczych. Zapraszamy wszystkich!


 

TAJEMNICZA AFRYKA . . .

TAJEMNICZA AFRYKA  . . .

 

 


11 października 2016 r. duża grupa uczniów naszej szkoły pod opieką koleżanki B. Łupiny przyjęła zaproszenie dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy i uczestniczyła w spotkaniu z Marcinem Kydryńskim. Bohater wieczoru to radiowiec, fotograf, piosenkopisarz, organizator koncertów i festiwali oraz autor niedawno wydanej książki pt. "Biel". Utwór podsumowuje lata podróży Marcina Kydryńskiego po Afryce i ukazuje fascynację tym kontynentem. Młodzież i liczne grono brodniczan wysłuchało opowieści podróżnika o Afryce oraz obejrzało zdjęcia z podróży.


 

UCZESTNICZYMY W SPOTKANIACH Z PISARZAMI W ROKU SZKOLNYM 2016/17

UCZESTNICZYMY W SPOTKANIACH Z PISARZAMI W ROKU SZKOLNYM 2016/17

22 września 2016 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy odbyło sie spotkanie z cyklu "Brodnickie promocje". Okazało się, że do grona autorów z naszego regionu dołączyła Anna Marszałek, absolwentka Liceum Plastycznego w Gdyni - Orłowie, od października studentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Efektem jej pracy jest dramat pt.: "Wędrówka Słońca wokół Ziemi".

Liczna grupa naszych uczniów - uczestniczących w spotkaniu pod opieką koleżanki Bożeny Łupiny - mogła wysłuchać fascynujących opowieści o warsztacie pisarskim i o nowych możliwościach wydawania utworów w Internecie. A. Marszałek zachęcała do przeczytania utworu - opowiadała o filozofii, barwnych czasach panowania Iwana IV Groźnego w szesnastowiecznej Rosji, bo właśnie wtedy rogrywaja się wydarzenia opisane przez młoda autorkę.


 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy (ul. Mazurska 28) pozyskało wsparcie finansowe (15 tys. dla technikum i 15 tys. dla szkoły zawodowej) na zakup nowości wydawniczych z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Realizując Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna wzbogaca księgozbiór, systematycznie aktualizuje zasoby i zwiększa ofertę czytelniczą. Dzięki dotacji powiększamy zbiory  o książki przede wszystkim z literatury pięknej. W czytelni naszej biblioteki znajduje się stała wystawa nowych pozycji. Zapraszamy do jej oglądania. Jestesmy przekonane, że każdy uczeń, nauczyciel oraz pracownik szkoły znajdzie coś dla siebie, bo mamy mnóstwo nowych książek. Są to mi.in.: horrory, thrillery, fantasy, sciene fiction, kryminały, romanse, biografie, poradniki. ZAPRASZAMY PO NOWOŚCI!


 

UCZESTNICZYLIŚMY W NARODOWYM CZYTANIU W ROKU SZKOLNYM 2016/17

UCZESTNICZYLIŚMY W NARODOWYM CZYTANIU W ROKU SZKOLNYM 2016/17

5 września 2016 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy zaprosiła do udziału w piątej edycji akcji Narodowe Czytanie.

Jest to ogólnopolski program promowania czytelnictwa, organizowany przez Prezydenta RP od roku 2012. Został zainicjowany lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło sie czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W roku ubiegłym czytano "Lalkę" Bolesława Prusa.

W tym roku w brodnickiej bibliotece uczniowie szkól ponadgimnazjalnych z powiatu brodnickiego czytali utwór Henryka Sienkiewicza "Qvo vadis". Uczeń naszej szkoły, Mateusz Domagalski (IV Technikum Budownictwa) również włączył się w akcję i przeczytał fragment powieści.

Zapraszamy do obejrzenia programu w Telewizji Eltronik.


 

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE "LEKTOR 2016"

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE "LEKTOR 2016"

Joanna Wasik z klasy II TI otrzymała wyróżnienie w IV Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania "Lektor 2016". Konkurs odbył się 1 czerwca 2016 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy. Uczestniczyli w nim uczniowie z następujących szkół: I LO, III LO, ZSZ, ZSR z Brodnicy, LO z Górzna oraz ZS z Jabłonowa Pomorskiego.

Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Mateusz Domagalski (III TB), Paulina Jabłońska (III TB) oraz Joanna Wasik (II TI).

Celem konkursu było promowanie mody na czytanie, rozbudzanie pasji czytelnictwa oraz doskonalenie umiejętności płynnego czytania. Uczestnicy losowali dwa fragmenty tekstów wcześniej przygotowanych przez organizatorów (fragment z literatury pięknej i popularnonaukowej). Następnie uczniowie mieli 10 minut na zapoznanie się z wylosowanym tekstem. Jury powołane przez organizatorów oceniało: płynność czytania,wyrazistość, intonację głosu oraz dykcję.

Uczniowie przygotowywali się do konkursu w bibliotece pod opieką p. A. Gęsickiej.


 

"PODRÓŻE DALEKIE I BLISKIE" - AUSTRALIA

"PODRÓŻE DALEKIE I BLISKIE" - AUSTRALIA

 

 


12 maja 2016 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy odbyło się spotkanie z cyklu "Podróże dalekie i bliskie" - Australia. Gościem specjalnym był Joe Chal - poeta, malarz, naukowiec o specjalności mechanika inżynieryjna i terapia respiracyjna. 

Joe Chal, czyli Józef Chałubowicz dzielił się z uczestnikami spotkania swoimi spostrzeżeniami z trzydziestoletniego pobytu w Australii oraz zaprezentował autorski tomik poezji pod tytułem "Z dala od jarzębiny". Grupa uczniów z naszej szkoły była pod wrażeniem opowieści zaproszonego gościa. Dodatkową atrakcją spotkania była możliwość obejrzenia różnych przedmiotów wykorzystywanych przez Aborygenów australijskich w codziennym życiu.


 

 

CZYTANIE NA EKRANIE

CZYTANIE NA EKRANIE

Uczennica z naszej szkoły wzięła udział w nagraniu programu telewizji Eltronik pt.: "Czytanie na ekranie".

W dniu 12 maja 2016 r. pod opieką pani Agnieszki Gęsickiej w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy Joanna Wasik (uczennica klasy II Technikum Informatycznego) przeczytała wiersz "Chciałbym opisać" Zbigniewa Herberta. Poezję czytała zarówno młodzież ponadgimnazjalna ze szkół powiatu brodnickiego, jak i osoby dorosłe, między innymi dyrektor MiPBP w Brodnicy - p. Paweł Stanny. Myślą przewodnią  tego odcinka był Zbigniew Herbert i jego wspomnienia z podróży.

Głośne czytanie wierszy odbyło się z okazji Tygodnia Bibliotek, a program zostanie wyemitowany przez Telewizję Kablową Eltronik 17 maja 2016 r.


 

ROŻYCZKOWANIE

ROŻYCZKOWANIE

29 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbyło się tradycyjne "Rózyczkowanie" absolwentów technikum. Uroczystość była okazją, by wyróżnić uczniów, ktorzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, mieli stuprocentową frekwencję, angażowali się w życie szkoly i lokalnego środowiska.

Za pracę na rzecz biblioteki szkolnej dyplomy i nagrody otrzymały uczennice Technikum Ekonomicznego: Izabela Ciechowska, Angelika Wiechowska, Agnieszka Dzieżyk, Joanna Janiszewska, Karolina Lewandowska. Wszystkim nagrodzonym uczniom gratulujemy i życzymy powodzenia na maturze.


 

DRZWI OTWARTE

DRZWI OTWARTE

 


Dnia 27 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy odbyły się Drzwi Otwarte. Biblioteka - jak co roku - włączyła się w to przedsięwzięcie. Uczniowie gimnazjów odwiedzając nas obejrzeli plansze pod nazwą: "Biblioteka uczy, bawi, wychowuje", przentację mutlimedialną o bibliotece oraz wystawę pt.: "Powieści H. Sienkiewicza w malarstwie". O naszej bibliotece opowiadały uczennice: Angelika Wiechowska, Marta Romanowska.

Pełen wrażeń dzień odwiedzin zakończył się około godz. 13. Od września jeszcze raz zapraszamy gimnazjalistów do naszej szkoły.


 

WYSTAWA "POWIEŚCI H. SIENKIEWICZA W MALARSTWIE"

WYSTAWA "POWIEŚCI H. SIENKIEWICZA W MALARSTWIE"

W dniach 12 - 15 kwietnia 2016 r. w bibliotece można obejrzeć wystawę pt.: "Powieści H. Sienkiewicza w malarstwie". Wystawa została przygotowana w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Temat wystawy nie jest przypadkowy. Decyzją Senatu RP rok 2016 jest obchodzony jako Rok Henryka Sienkiewicza. W ten sposób senatorowie uczcili setną rocznicę śmierci pisarza, który - jak czytamy w uchwale Senatu - "poprzez swoją twórczość, publicystykę i   działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń".

Wystawa przygotowana przez panie bibliotekarki: Agnieszkę Gęsicką i Magdalenę Bączkowską ma na celu popularyzowanie twórczości wybitnego polskiego pisarza. Można na niej obejrzeć obrazy autorstwa Juliusza Kossaka, Jerzego Kossaka, Piotra Stachiewicza, Jana Styki oraz Stanisława Batowskiego - Kaczora, nawiązujące do "Qvo vadis" i "Trylogii". Każdej ilustracji towarzyszy odpowiedni fragment powieści.

Mamy nadzieję, że wystawa zachęci do czytania tych, którzy jeszcze nie odkryli wartości pisarstwa Sienkiewicza. Zapraszamy!


 

CZYTANIE NA EKRANIE

CZYTANIE NA EKRANIE

4 marca 2016 r. uczeń z naszej szkoły pod opieką pani A. Gęsickiej po raz kolejny uczestniczył w nagraniu programu telewizyjnego pt. "Czytanie na ekranie". Program przygotowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy we współpracy z TVK Eltronik.

Uczniowie z różnych szkół powiatu brodnickiego zostali poproszeni o przeczytanie przed kamerą kilku wierszy A. Osieckiej, M. Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, K. I. Gałczyńskiego oraz W. Szymborskiej nawiązujących tematyką do nadchodzącego Dnia Kobiet.

Mateusz Domagalski z klasy III Technikum Budownictwa zaprezentował przed kamerą utwór M. Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej pt." Złote myśli kobiety" oraz złożył wszystkim paniom życzenia z okazji ich święta. 

Emisja programu w TVK Eltronik w dniach 8 - 12.03.2016 r.


 

WYRÓŻNIENIE DLA JOANNY JANISZEWSKIEJ

WYRÓŻNIENIE  DLA  JOANNY JANISZEWSKIEJ

 

 


W okresie od 18 września do 20 listopada 2015 r. Stowarzyszenie "Tilia" w Toruniu oraz Szkoła Leśna na Barbarce prowadziły konkurs na komiks pn.: "W pogoni za bielikiem" dla uczniów z woj. kujawsko - pomorskiego. Jego celem było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych wśród młodzieży szkolnej. W konkursie udział wzięło 420 uczestników (szkoły podstawowe, gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne). Uczennica Joanna Janiszewska z klasy 4 Technikum Ekonomicznego pod opieką p. Agnieszki Gęsickiej przygotowała komiks. Jury konkursu nagrodziło i wyróżniło 20 uczestników, a wśród nich uczennicę z naszej szkoły.


 

CZYTANIE NA EKRANIE

CZYTANIE NA EKRANIE

Uczniowie z naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w ciekawej akcji związanej z programem telewizyjnym "Czytanie na ekranie". W dniu 18.12.2015 r. pod opieką pani A. Gęsickiej w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy młodzież przeczytała fragmenty "Opowieści wigilijnej" K. Dickensa wprowadzające w klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. W grudniu 2015 r. program będzie można obejrzeć w TVK Eltronik. Zapraszamy!

Utwór czytali następujący uczniowie: Paulina Jabłońska, Magdalena Grapatyn, Kinga Stankowska, Paulina Burnicka i Mateusz Domagalski z klasy III TB oraz Angelika Wiechowska (klasa IV TE), Karolina Berent (klasa II TML).


 

ZAKAZANE W PROZIE I POEZJI...

ZAKAZANE W PROZIE I POEZJI...

W dniu 27 października 2015 r. o godz. 15. 15 odbył się wieczorek poetycki, w którym uczestniczyli m.in.: naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, pan Stanisław Czajkowski, Dyrektor ZSZ w Brodnicy, pan Jacek Gniadkowski, wicedyrektor ZSZ w Brodnicy, pani Alicja Wiśniewska.

Uczniowie technikum – Mateusz Domagalski, Angelika Wiechowska oraz  Radosław Walczak – zaprezentowali wiersze Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Były to utwory kiedyś „zakazane” ze względów politycznych. W wieczorku uczestniczyli też uczniowie Zespołu Szkół w Zbicznie, którzy pod opieką swojej nauczycielki, pani Barbary Michalak,  przygotowali recytacje „zakazanych” wierszy Juliana Tuwima i Edwarda Stachury. Wystawa (26 - 28 października) prezentowała utwory literackie zakazane z różnych powodów: obyczajowych, społecznych, politycznych i religijnych. Uświadamiała młodzieży jak ważna jest współcześnie wolność słowa oraz nieograniczony dostęp do wszelkich informacji. Wśród eksponatów znalazły się między innymi następujące pozycje: „Szatańskie wersety” S. Rushdiego, „Lolita” V. Nabokowa, „Mein Kampf”, „Manifest Komunistyczny”, „Zniewolony umysł” Cz. Miłosza, „Archipelag Gułag” A. Sołżenicyna i wiele innych. Niektóre pozycje uczniowie oglądali z wielkim zdziwieniem, bo obecnie są to często czytane lektury i trudno uwierzyć, że kiedyś były zakazane. Wystawa była więc doskonałym pretekstem do porozmawiania z młodzieżą o przemianach politycznych w Polsce oraz przemianach obyczajowych na świecie. Wystawę przygotowały panie bibliotekarki – Agnieszka Gęsicka i Magdalena Bączkowska.


 

MEDAL DLA NAUCZYCIELA

MEDAL DLA NAUCZYCIELA

 


  Pani Bożena Łupina – polonistka i nauczyciel bibliotekarz z ZSZ – otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla edukacji i wychowania. Medal – najwyższe odznaczenie resortowe - podpisał Minister Edukacji Narodowej, a uroczyste wręczenie miało miejsce 15 października br. w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu podczas spotkania wyróżnionych nauczycieli z Wicewojewodą Kujawsko – Pomorskim oraz Kujawsko – Pomorskim Kuratorem Oświaty.


 

PODZIĘKOWANIE DLA NAUCZYCIELA

PODZIĘKOWANIE DLA NAUCZYCIELA

 

 

 


Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Łyskowskiego w Brodnicy przekazał podziękowanie dla Agnieszki Gęsickiej - nauczyciela bibliotekarza  Zespołu Szkól Zawodowych w Brodnicy za "okazaną pomoc i przyjażń, wsparcie zadań oraz osobiste zaangażowanie w inicjatywy podejmowane przez MiPBP w Brodnicy."


 

NARODOWE CZYTANIE "LALKI"

NARODOWE CZYTANIE "LALKI"

 

 


"Narodowe czytanie" to akcja zainspirowana trzy lata temu przez Prezydenta Polski. Jej nadrzędnym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami literatury polskiej. 5 września 2015 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała brodnicką edycję " Narodowego czytania Lalki B. Prusa". Uczniów naszej szkoły reprezentował Mateusz Domagalski, który w ubiegłym roku szkolnym zajął II miejsce w Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania "Lektor 2015", a nauczycieli reprezentowała pani Agnieszka Gęsicka.


 

POMÓŻMY MARCIE!

POMÓŻMY MARCIE!

 

 

 


Marta Szklarska ma 23 lata. W listopadzie 2014 r. lekarze zdiagnozowali u niej nowotwór mózgu. Przez kilka lat pomagała osobom niepełnosprawnym jako wolontariuszka. Dziś sama potrzebuje pomocy! Pomóżmy Marcie walczyć z chorobą zbierając makulaturę. Pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na konto fundacji, pod której opieką jest Marta. Makulaturę można przynosic do biblioteki szkolnej.