O bibliotece Imprezy- archiwum Koło Przyjaciół Biblioteki Nowości książkowe Aktualności Linki Czytelnictwo Imprezy 2015/2016

Imprezy 2015/2016

"NARODOWE CZYTANIE"

"Narodowe czytanie" to akcja zainspirowana trzy lata temu przez Prezydenta Polski. Jej nadrzędnym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami literatury polskiej.

5 września 2015 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała brodnicką edycję " Narodowego czytania Lalki B. Prusa". Uczniów naszej szkoły reprezentował Mateusz Domagalski, który w ubiegłym roku szkolnym zajął II miejsce w Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania "Lektor 2015", a nauczycieli reprezentowała pani Agnieszka Gęsicka.

"ZAKAZANE W PROZIE I POEZJI..."

Tradycją naszej biblioteki stały się obchody w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne święto poświęciliśmy prozie i poezji "zakazanej".

W dniu 27 października 2015 r. o godz. 15. 15 odbył się wieczorek poetycki, w którym uczestniczyli m.in.: naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, pan Stanisław Czajkowski, Dyrektor ZSZ w Brodnicy, pan Jacek Gniadkowski, wicedyrektor ZSZ w Brodnicy, pani Alicja Wiśniewska.

Uczniowie technikum – Mateusz Domagalski, Angelika Wiechowska oraz  Radosław Walczak – zaprezentowali wiersze Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Były to utwory kiedyś „zakazane” ze względów politycznych. W wieczorku uczestniczyli też uczniowie Zespołu Szkół w Zbicznie, którzy pod opieką swojej nauczycielki, pani Barbary Michalak,  przygotowali recytacje „zakazanych” wierszy Juliana Tuwima i Edwarda Stachury.

Wystawa (26 - 28 października) prezentowała utwory literackie zakazane z różnych powodów: obyczajowych, społecznych, politycznych i religijnych. Uświadamiała młodzieży jak ważna jest współcześnie wolność słowa oraz nieograniczony dostęp do wszelkich informacji. Wśród eksponatów znalazły się między innymi następujące pozycje: „Szatańskie wersety” S. Rushdiego, „Lolita” V. Nabokowa, „Mein Kampf”, „Manifest Komunistyczny”, „Zniewolony umysł” Cz. Miłosza, „Archipelag Gułag” A. Sołżenicyna i wiele innych. Niektóre pozycje uczniowie oglądali z wielkim zdziwieniem, bo obecnie są to często czytane lektury i trudno uwierzyć, że kiedyś były zakazane. Wystawa była więc doskonałym pretekstem do porozmawiania z młodzieżą o przemianach politycznych w Polsce oraz przemianach obyczajowych na świecie.

Wystawę przygotowały panie bibliotekarki – Agnieszka Gęsicka i Magdalena Bączkowska.