SKF

Witamy na stronie Szkolnego Koła Fotagraficznego

Szkolne Koło Fotograficzne przy Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy zostało założone we wrześniu 2013 przez Sławomira Krawulskiego - opiekuna koła i uczniów naszej szkoły. Działalność koła oparta jest na spotkaniach prelekcynych, zajęciach plenerowych i wyjazdach w ciekawe miejsca naszego regionu. Zapraszamy chętnych do współpracy, do dzielenia się swoim doświadczeniem w tej dziedzinie, wszystkich tych, którzy mają potrzebę zatrzymania się na chwilę i obserwowania świata z nieco innej perspektywy.

Celem Szkolnego Koła Fotograficznego jest umożliwienie grupie uczniów zainteresowanych fotografią rozwijanie swojej pasji, pogłębianie wiedzy i doskonalenie umiejętności z dziedziny komputerowej obróbki zdjęć i fotografii cyfrowej.

Tematyka fotografii:

• Ludzie
  • Plener - krajobrazy
  • Architektura
  • Fauna flora
  • Zdjęcia makro
  • Fotografia reporterska
  • Fotografia sportowa

Tematyka zajęć:

• Prawidłowe planowanie pracy związane z harmonogramem  uroczystości szkolnych i innych, dbałość o sprzęt.
  • Poznanie podstawowego sprzętu do wykonywania zdjęć, zasady działania, obsługa.
  • Pojęcia: czasu naświetlania, przysłony, głębi ostrości, czułość, kadr zdjęcia.
  • Głębia ostrości – zasady kompozycji obrazu ze względu na głębię ostrości – „tło ostre” i „tło zamazane”- próby wykonania zdjęcia „zaplanowanego”.
  • Cyfrowa obróbka zdjęć - ciemnia cyfrowa.
  • Lampy błyskowe, zastosowanie, rodzaje (wbudowane w aparat, zewnętrzne, reflektory, ekrany rozjaśniające, lustra).
  • Zasady wykonywania zdjęć przy świetle naturalnym – zdjęcia „ze słońcem”, „pod słońce”, dobór parametrów, kadrowanie obrazu przed wykonaniem zdjęcia, unikanie „efektu dużego nieba”.
  • Makrofotografia – jako technika wykonywania zdjęć ciekawych. Pierścienie  redukcyjne, mieszki, zastosowanie statywów, problem z ostrością.
  • Zdjęcia   w ruchu, zdjęcia przyrody, zdjęcia sportowe.
  • Zagadnienie jakości zdjęć do ilości ich wykonania, zasady przechowywania i powielania zdjęć.
  • Zagadnienie „przesyłania” zdjęć na odległość – Internet.
  • Podstawowe zasady wykonywania „artystycznych” zdjęć w plenerze.

Efekty pracy szkolnego koła fotograficznego będą prezentowane na stronie internetowej pod adrsem:

Email: skf.zszbrodnica@wp.pl