Wymiana Młodzieży

Wymiana Polsko - Niemiecka

WYMIANA POLSKO - NIEMIECKA

W dniach 5.04 – 13.04.2011 br. w naszej szkole gościła  grupa młodzieży z Niemiec.

Wizyta odbywała  się w ramach projektu Comenius, realizowanego przez ZSZ oraz partnerską szkołę zawodową z Bensheim koło Frankfurtu nad Menem.

Temat projektu brzmi: „ Niemcy i Polska – skomplikowana historia, lepsza przyszłość”. Jego głównym celem jest doskonalenie umiejętności językowych oraz poznanie historii i kultury obydwu krajów.

Niemieccy uczniowie uczestniczyli w lekcjach m.in. matematyki, języka angielskiego i przedmiotów zawodowych. Poznawali  podstawy języka polskiego. Cały czas wspólnie z brodniczanami pracowali nad projektem, na przykład przeprowadzali  ankiety wśród mieszkańców zwiedzanych miast na temat sposobu postrzegania Niemców wśród Polaków.

Efekty swojej pracy niemieccy i polscy uczniowie zaprezentowali podczas pożegnalnego spotkania 13 kwietnia br. W spotkaniu uczestniczył również Starosta Brodnicki, Piotr Boiński. Młodzież zaprezentowała plakaty o wzajemnych uprzedzeniach i stereotypowym postrzeganiu naszych narodów.  Okazało się, że Niemcy słabo znają Polaków, a Polacy niewiele wiedzą o Niemcach. Stereotypowy obraz Polaka w oczach Niemca: pracuje na czarno, pije  wódkę, kradnie samochody, Polki są bardzo ładne. Nasz obraz sąsiada z zachodu: nazista, pije piwo, zły, Niemki są brzydkie.

Wymiana uczniów pokazała, że młodzież pragnie  przełamać stereotypy, nie chce pamiętać dramatycznej historii, woli patrzeć w przyszłość – bez uprzedzeń. Między uczestnikami wymiany nawiązały się przyjaźnie. Nie było problemu z porozumiewaniem się, bo nasi uczniowie nieźle sobie radzą z językiem niemieckim i angielskim, a trzy dziewczyny z Niemiec świetnie mówiły po polsku. Młodzież chętnie dyskutowała na temat swoich szkół. Niemcy zwracali m.in. uwagę na większą dyscyplinę w naszej szkole, większy dystans między nauczycielem a uczniem.

Młodzież z Niemiec w towarzystwie naszych uczniów zwiedziła  Brodnicę, Szafarnię, Golub-Dobrzyń, Ciechocinek i Toruń. Były  również różne imprezy integracyjne: kręgielnia, kino, dyskoteka, paintball, ściana wspinaczkowa i inne.

Każda ze szkół otrzymała na realizację projektu po 15 tys.€, a więc zarówno pobyt brodnickich uczniów w Niemczech, jak i ich udział w wycieczkach z młodzieżą niemiecką jest bezpłatny.